250. Zaterdag 24 November 1888. -4" Jaarg. voor Zeenwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEIIYA. AXEL. Buitrnlandscli Nieuws. BELGIE. Binnenlandse!) Nieuws. FEUILLETON. Fr. ZIMMERMANN. vm. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N NEME N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 'cent. Afzonderl. nurnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljj tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. lil Je l-egiafenie van J. van Beers op het keikl'of te Antwerpen had Zaterdag een voorval plaats, dat een droevigen indiuk op alle aanwe zigen maakte. De burgemeester, de heer Leopold de Wael hield bij de geopende groeve eene rede, waarin hij de verdiensten van den overledene, ook in zijne hoedanigheid van schepen der stad her dacht. Plotseling zag men den spreker bleek wor den en wankelen, zoodat de omstanders hem in hunne armen moesten opvangen. De burgemeester die door een beroemte was getroffen moest naai zijne woning gebracht worden, waar hem ge neeskundige hulp verleend werd. Thans kunnen wij melden, dat zijne toestand iets 1 eter is, hoewel hijsdaairm nog met buiten gevaar is. De spraak is minder belemmerd. Bij de Dinsdag in het district Schiedam ge houden verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer vacature Patpjn zijn uitgebracht 2398 geldige stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 2434. Gekozen is mi. A. R. C. baron Van der Borcli van Verwolde (A. en K.) met 1265 stemmen. Op jhr. inr. W. Six (L.) waien er 1129 uitge bracht. Dinsdag 6 Maart jl. verkreeg de heer mr. -J. G. Patijn (L.) 1099, de heer L. W. Jansen (K.) 698 en de heer J. C. Fabius (A.) 625 stemmen; terwijl bij de herstemming op Dinsdag 20 Maart d. a. v. dé heer Patiin gekozen werd met 1328 stemmen, en de heer Jansen er 1103 op zich vereenigde. - Dezer dagen, aldus meldt men aan de Goesche DE HOUTVESTER EAU E KL US NOVELLE VAN „Wat zou het u helpen," hernam zij steeds, „al zeide ik u al: ik bemin u? Uw vader geett toch nooit zijne toestemming. Moeten we tot spot der menschen rondloopen, elkander heimelijk een enke len keer <ien, en voor eiken arbeider, die langs den weg komt, sidderen, alsof we eene misdaad begaan? Neen, wij beiden moeten de menschen goed onder de oogen kunnen treden. Laat ons daarom hande len, zooais het ons past. Ja, ik bemin u, Karei, want ge zijt anders dan dit nietswaardige volk hier, ge zijt goed en braaf maar uwe verloofde kan ik niet zijn, tot ik daartoe het recht krijg van onze oudeis." Vandaag had hij eindelijk volkomen de overwin ning behaald. Hij had haar, weliswaar met geweld, den eersten kus gegeven, de gelofte harer liefdeen Ct., kwam bij een bakker te Goes iemand, die hem een middel aanprees om het deeg te doen rijzen, of minder goed meel smakelijk te maken, dat veel goedkooper is dan wat de bakkers tegen woordig gebruiken. De bakker kocht wat van dat nieuwe middel en liet liet door twee apothekeis ondei zoeken, die beiden, geheel onafhankelijk van elkander, tot de ontdekking kwamen, dat het bijna geheel uit am moniak aluin, vermengd met een weinig curcu ma, bestond, dat schadelijk voor de gezondheid is. Ook dr. Couvée te Middelburg onderzocht be doelde stof, door den leverancier „cerais-poeder" genoemd, en zijn ondeizoek leverde hetzelfde re sultaat. Jammer genoeg, noemt de G. C. niet den naam van den leverancier. Men vestigt aldus schrijft m?n aan de N. R. Ct. onze aandacht nu op het Pharmaceutisch Week blad van 17 Nov .jl., waarin dr. Couvee te Mid delburg mededeelt, dat de bakkers aldaar dezer da gen vereerd werden met een bezoek van den heer •J. Kosman, Coolvest 41 Rotterdam, eenig agent voor Nederland voor ceraispoeder. Een onderzoek leerde ook dr. Couvee dat dit poeder niets anders was dan ammoniak-aluim (kristaimeel) eenigszins geel gekleurd dooi fijn gestooten cureuma. Van meel in de ware beteekenis van het woord was geen sprake. Dinsdagavond .woedde boven Walcheren en Z-Be veland een hevig en langdurig onweder. De bliksem flitsen waren zoo sterk dat zij de straten helder ve-lichtten en menigen angst koesterde voor brand. Gelukkig vernamen wij niets van onheilen; alleen wordt aan de M. Ct. gemeld dat op den weg naar Westkapelle en onder Zoutelande deor den wind beladen wagens werden omvergeworpen, terwijl de voerlieden der vrachtwagens verplicht waren zonder huif te rijden. Op den weg van Goes naar Wolfaartsdjjk, op de hoogte van de z. g. „plankentent'verschrik ten de paarden, voor een wagen gespannen, dooi den bliksem en vielen met het voertuig van deu dijk. De koetsier werd aan gezicht en beenen ge kwetst. De dieren lagen dwars over elkander m de sloot en het kostte veel inspanning eer men hen uit hun moeilijke positie verlost had een dei dieren werd aan een poot gewond en de wagen erg beschadigd. Volgens bericht uit Hansweert werd door deu harden wind nog al eenige schaue aan de tele- phonische geleiding van Hansweert naar Wenvn- dinge veroorzaakt. Enkele palen der geleiding zpu uit den grond gerukt waardoor ook telephoondra- den zijn gebroken. A X E E, 3 i X v e m her 1888. In de Dinsdag te Westdorpe gehouden raadsver gadering werd aan den heorJ. P. Kieboom op ver zoek, wegens gevorderden leeftijd, ontslag verleend als secretaris der gemeente, ouder dankbetuiging voor de trouwe ambtsvervulling en de geduren de ruim 45 jaren der gemeente bewezen diensten. De heer M. J. B. Kieboom. zoon van den ontsla gene, werd in dezelfde vergadering benoemd als secretaris. Koewacht Woensdag 11. werd alhier door de le den van het gilde van St. Ambrosius het gewone jaarlijksclie feestmaal gehouden. Op dien dag her dacht de heer C L. van Rumste den dag waarop hij voor 50 jaar voor de eeiste maal aanzat aan dezen vriendendisch. Geduiende de vijftig achtereenvolgende jaren is hij slechts eenmaal bij dit maal absent geweest zulks door een samenloop van omstandigheden, Voorwaar wel een ijverig gildebroeder 1 trouw ontranger,, en was nu vast besloten zijn voord te houden. Als hij zijn vader r.u maar in eene hal ve goede luim ontmoette, dan wilde hij hem alles bekennen. Misschien vond hij hem welwillender in zijne keus. dan hij verwachtte en vreesde mis schien stond hij ook voor een onheilspellleiiden strijd welks gevolgen onberekenbaar waren. In allen ge valle moest r.u de beslissing vallen; hij moest doen wat eer en plicht hem geboden. Al die verschillende gedachten, die hem voortdu rend bestormden, deden hem pijnlijk aan. Om zich te verzetten, floot hij den dashond, nam -hem tot zich op de sofa en begon met hem te spelen. Deze wist zulk een voorrecht te waardeeren en gedroeg zich nooit behoorlijk. Tpgen den middag dreunden zwaie voetstappen door het huis en hoorde Karei, hoe zijn vader met luide stem den jagersjongen riep. „Paul, is mijn zoon thuisgekomen „Ja, mijnheer." „Is er iemand geweest, terwijl ik weg was „Neen, mijnheer, alleen boer Kleinhuber. van wien mijnheer enlangs de kar tot pand genomen heeft „De houtdief? Wat wilde die hier?" „Hi, verzocht, of mijnheer de houtvester hem toch zijn kar terug zou willen geven hij heeft hem te genwoordig zoo hard noodig, want een wagen heeft hij niet. Mijnheer mocht wel medelijden met hem hébben hij 'had toch niet willen sielen, meende hij. De takkebos, dien mijnheer in de kar ouder het ge sprokkelde hout gevonden had, was niet van den stapel hout, maar had op der weg gelegen. Mijn heer moest het om zjjn armoede maar vergeven, dat hij hem had meegenomen. Hij wilde er gaarne den straftijd voor zitten, als het niet anders zijn kon als mijnheer hem maar de kar teruggaf, om te kunnen werken." De kar blijft hier, tot het gerecht uitspraak ge daan heeft. Waarom hebt ge den houtdief niet da delijk weggejaagd?" „Hij stond zoo te smeeken, mijnheer, en zag er zoo ongelukkig uit." ZooAls hij het nog eer.s durft wagen hier te komen, dan jaagt ge hem met de honden de hout vesterij uit, begrepen En val me in het vervolg niet meer lastig met zulke praatjes, anders zijt ge den langsten tijd op Eiklust geweest. Onthoud het. Toen werd de deur opengerukt en de oude Kraiitz trad de kamer binnen. Met een korter groet, en een alles behalven vriendeljjken blik op zij" zoon, zette hij zijn geweer in den hoek en begaf zich naai de schrijftafel. Nog voor hij deze bereikt had, bleef hij echter staan. Zijn gelaat stond somber. Hebt ge niets anders te doen, Kaïef, dan op de i,

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1