te IVo. 244. Zaterdag 3 November 1888. 4r Jaarg. 71 iSP Nieuws- eu Advertentieblad e^5*jï d voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAIY, AXEL. Buitonlandsch Nieuws. duitschland. ENGELAND. Binnenlandse!) Nieuws. m m A 3 X Dit Blad verschilnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afeonderl. numm. 8 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Omtrent een op het postkantoor te Berlijn ge- pleegden diefstal meldt de N. R Ct. het volgende: Met den avondtrein uit Keulen was nevens de gewone Duitsche, ook de geheele Amerikaansche, Engelscho en Fransche post aangebracht Toen die bezen Jing op het hoofdpostkantoor was be zorgd, werd daaiuit een dikke zak van een me ter hoog vermist, die nevens de talrijke gewone brieven een groot pakket aangeteekende brieven en bovendien verscheidene pakketten voor het de partement. van buitenlandschrt zaken, waaronder eenige uit Parijs van zulk een gewichligen inhoud, dat men ze van daar, in plaats van per post, per expresse naar Keulen had verzonden. Terstond werd er naar alle kanten getelegrafeerd en ook de ambtenaren der justitie waren onmiddellijk ijverig in de weer. Daardoor vernam men, dat er bij den wagen, waarmede alles van hot, station naar het bmnnenplein van liet hoofdkantoor was overge bracht. een man ii. unifoim van postbeambte was gekomen en naar aangeteekende pakketten had gevraagd. Deze pakketten waren verdt eld in twee groote zakken, waarvan e.i een aan dien persoon werd overgegeven, terwijl eene postbediende den tweeden zak op de schouders nam en naar bin nen droeg. Deze zak is dus in behoorlijke orde terechtgekomen; de andere echter was verdwenen. Bij verdere navraag is men lot de conclusie ge komen, dat de man, die naar aangeteekende pa- ketten had gevraagd, een vroegeie beambte van het hoofdkantoor moet zijn geweest, die nauwkeu rig met den dienst bekend was, en dat hij een handlanger moet hebben gehad, wien hij den zak door een raam aan de zijstraat heeft toegewor pen, ten einde hij zelf langs den voorkant onge merkt kon wegkomen. De vermiste zak is Dins dagochtend in het scheepvaartkanaal teruggevon den. De pakketten voor het department van bui- tenlandsche zaken lagen nog ongeschonden er in, zoo ook al de gewone blieven, maar van de aan geteekende waren de meeste geopend en de daar in aanwezige waarden gestolen. Vooralsnog kon men niet nagaan welk bedrag er was geroofd, doordien de Amerikaansche kooplieden gewoonlijk geen geld- of waarde verzending declareeren maar slechts den brief laten aanteekenen Dinsdag is men uren lang bezig geweest met het sorteeren en drogen der doorweekte bezending. Op tafels, banken en grond lagen de natte brieven en druk werken uitgespreid en in den loop van den dag is alles behoorlijk droog besteld. De dader is nog niet ontdekt. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft een hij zonder blijk gegeven van zijne belangstelling in de aanstaande feestelijkheid te Brixham, ter eere der landing van zijnen beroemden voorzaat. Prins Willem den Derde, in 1688, door niet alleen de belangrijke som van 100 pd. st. te stoiten in het fonds voor het te vei rijzen standbeeld en voorde onkosten der feestviering, maar ook dooi- het standeeld en de commissie te Brixham onder zij ne hooge bescherming te nemen. Z. M. heeft sedert een nieuw bewijs zijner in nige deelneming aan het feest en aan den oor sprong er van verstrekt door aan Zr. Ms. gezant te Londen, graaf Van Bylandt, op te dragen den 5den November te Brixham te zijn, om Z. M. bij Ie grondsteenlegging van het standbeeld, en bij de feesten die haar zullen voorgaan en volgen, te vertegenwoordigen. Van nu af derhalve, kan men zeggen dat Ne derland officieel aan dit buitenlandsche Oranjefeest zal deelnemen. Het program der feestelijkheden is nog niet gereed, maar het volgende kan men bijna als officieel program aanmerken. Te éen uur in den namiddag zal de feestcom missie te Brixham bijeenkomen in het stadhuis om de hooge bezoekers uit Engeland en Holland, die aan de uitnoodiging der commissie gehoor mochten geven, te ontvangen. Daarna zal de historische optocht worden ge vormd naar de kade, alwaar ten twee ure de grondsteenbgging van het standbeeld, door een be kend beeldhouwer te Londen onder handen geno men, zal plaats vinden. De naam van den grond steenlegger is nog niet bekend, doch het is niet onwaarschijnlijk dat de Nederlandsche gezant ie Londen, ais vertegenwooidiger van Koning Wil lem den Derden der Nederlanden, zal wor den uitgenoodigd den eersten steen te ieggen van het gedenkteeken ter eere van Koning Willem den Derde van Engeland. Op de plechtigheid aan de kade volgt een lun cheon met de onvermijdelijke toespraken, in de groote hal der markt. V Avonds: carnevai, fak keloptocht, secostumeeide optocht, hal, algemeene illuminatie te land en ter zee, marsch naar den naburigen Furzeham Hill, waar een reusachtig vreugdevuur één uit vele aan de kust zal worden ontstoken. Staatsblad ro. 157 behelst het besluit van den 30en October jl., ter uitvoering van art. 2 der wet ven 14 September 1888 (Staatsblad no. 150) tot regeling dei- voogdij over Hare Koninklijke Hoog heid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarig heid bij hare komst tot den troon. Het luidt als volgt Wij Willem III, bij de gratie Gods, koning dei- Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Gezien de wet van 14 September 1888 (Staats blad no. 150), tot regeling der voogdij over Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den troon; Overwegende dat volgens art. 2 dezer wet, door Ons, den Raad van State gehoord, vier Nederlan ders worden aangewezen tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Onze beminde gemalin, Hare Majesteit Adelbeffi Emma Wilhelmina The- resia, koningin der Nederlanden, geboren prinses van Waldeck en Pyrmont, als moedei voogdes ter zijde te staan; Den Raad van State gehoord (advies van 27 October 1888, Geheim, lit. C'j Gezien het rapport van Onzen Raad van minis ters, van 29 October 1888, no. 6 Kabinet Hebben goedgevonden en verstaan tot leden van voorbedoelden Raad van Voogdij aan te wijzen; mr. W. baron Van Golstein van Oldeualler Onzen kamerheer, in buitengewonen dienst mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Ove, voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Geh^r^hi jhr. mf. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, Onzen kamerheer in buitengewonen dienst. Onze ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten Generaal, aan den Raad van State en aan de Algemeene Rekenka mer, en hetwelk in het Staatsblad zal worden ge plaatst. Als vraagpunten dienende tot leiddraad by het door de Landbouwconunissie in te stellen plaat selijk onderzoek in tal van gemeenten naar den toe- ■tand van den landbouw in Nederland zjjn gesteld I. Welke is de algemeene toestand der gemeen te a. Aantal inwoners, grootte, ligging, fabrie ken, veestapel en'/.. b. In geval van belangnjke afwijking in toestanden met andere gemeenten der streek, welke zijn de oorzaak daarvan II. Welke is de toestand van den bodem III. Hoe is het bezit verdeeld IV. Welke zijn de voorwaardeu der pacht? a, Uitdrukkelijke; b. Door welke gewoorten worden de uitdrukkelijke voorwaarden aangevuld? e. Welke ver beteringen worden gewenseht, hetzij door de pach ters betzij door de eigenaars in de pachtgebruiken? V. Hoe is de toestand van de verkeerswegen eu de middelen van vervoer VI. Welke credietmiddelen warden er gebruikt a. hoe verschaffen de boeren zich aanlegkapitaal b. Hoe worden de winsten belegd? c. Wordt ge bruik gemaakt van kassiers, credietinstellingen? van notarissen van private personen VII. Hoe staat het met het verzekeringswezen a. Wordt verzekerd tegen brand, hagel, ziekte en sterfte van vee? b. op welke wijze? Onder welke wijze Onder welke voorwaarden VIII. Hoe is de toestand van het bedrijf a. Wordt om een eenigszins nauwkeurige opgave te verkrijgen aangaande de werkelijke opbrengst der landerijen door de landbouwers boek gehouden? Zoo ja, hoedanig is dan die opbrengst b. Hoe zijn de pachtprijzen en hoe is de loop der pachtprijzen in de laatste 20 jaren geweest? c. Welke zijn de koop prijzen der landerijen in de laatste 20 jaren geweest? Ie, is de verhouding tusschen pacht- en koopprijzen gewijzigd, en zoo ja waarom 2e Waren de koop prijzen hooger of lager dan de waarde naar solide berekeningen d. Welke is, zoo het mogelijk is zulks op te geven, de verhouding van onkosten en bruto opbrengst e. Hoe sta«t bet met de techniek van het bedrjjf? f. Op welke wijze worden de ei gendommen der groote grondbezitters geëxploiteerd? g. welke is in opbrengst en techniek het versch.l tusschen groot en klein bedrijtverpacht en eigen bedrijf? h. Hoe geschiedt de afzet dei producten? i. Welke prijzen hebben de landbouwers in de laat-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1