meraadschap. Dat komt omdat jullie niet naden ken over je toestand en dien dus eigenlijk niet begrijpen. Hoe weinig werklui zijn er, die ooit een boek in handen nemen Den vrijen tijd doo- den jelui met vogel kootjes te maken. Dat zijn nog de besten. De meesten meenen, dat zij een kop henben alleen om er een pruim tabak in te stoppen of een glas jeneverNu, als dronkaards zag de groote meerdeiheid er toch niet uit maar dat er weinig geest en geestdrift uit de kop 1 en sprak, moest ik toegeven. Er was ook schier geen beweging in den hopp te krijgen. Zij luis- i ei den zwijgend naar het gesprokene, en eerst na dat de voorzitter ettelijke keeren gevraagd had .jelui, gaat immers allen mee in optocht naar den burgemeester?" steeg er een „ja allemaal!" uit de menigte nog niet eens door allen ingestemd Zeer moeielijk ging het, eene commissie ven vijf leden bijeen te krijgen, die den burgemeester om gehoor zou vragen. Herhaalde malen moest de voorzitter een beroep op de vergadering doen. Nie mand, die zich bereid wilde verklaren als com mis sielid op te treden. Eindelijk gelukte het toch de inertie te overwinnen van sommigen,en deed eerst één, daarna nog één zijne stem vernemen zoodat de commissie toch ten slotte gevormd kon worden. De optocht, waaraan in den beginne al len zich aansloten, een 200-tal naar mijne schat ting verliep al spoedig voor een belangrijk deel, Toen men aan bet stadhuis kwam, was het aan tal manifestanten tot op de helft geslonken. Allen schijnen de bijeenkomsten in het Volks park voorloopig opgeheven, het kan niet missen of straks, als de nood diingender zal zijn gewor den, zullen de b toogingen hervat worden. Wenscht Amsterdam ze even onvoorbereid af te wachten als verleden jaar Er is iets zeer droevigs in den aanblik dier langs grachten en straten slenteren de menigte, die zwijgend hare armoede tentoon stelt. Men kan ze niet voorbij zich heen zien trekken, zonder pijnlijk te worden getroffen. En hoe gioot is de nood, en hoe velen loopen zonder werk, en wat is de ooi zaak van hunne el lende Ziedaar vragen, waarop men slechts in alge- meene termen kan antwoorden. Niemand te Am sterdam is in staat mij in te lichten omtrent den werkelijken toestand, gestaafd door statistieke cijfers. Zeker is het, dat er werknood bestaat. Dit kan trouwens niet anders. Toen vóór 15, 20 jaar de grenzen der stad werden uitgezet en de nieuwe stadskwartieren verrezen, vonden vele handen werk. Honderden, duizenden (1) werkliedenge zinnen en gezellen trokken van buiten naar de lmofd«tad en vonden er gereedelijk plaatsing. Maar na de actie kwam de reactie. Na',rmate de nieuw aangelegde wijken hare voltooiing naderden, ver minderde de behoefte aan werkkracht. De werklie- (1) Van 1875 tot 1887 steeg de bevolking niet meer dan 100,000 zielen. harr „Ik heb het u gezegd. Anna Mertens geeft haai hart maar eens, maar dan ook geheel en al." „Geef me dan den eersten kus. waarom ik al zoo lang tevergeefs gesmeekt heb." „Neen 1" zeide zij. „Anna wees niet wreed,' bad hij. Zij schudde krachtig met haar hoofd. „Het kan niet, zijn kwel me niet langer." Vóót het meisje zijn voornemen bemerkte, had hij hare banden gevat, haar in het bosch getrokken, snel in zijne armen gesloten en een kus op hare lip pen gedrukt. Ge zijt mijn innig geliefde," riep hij in vuur, „en al zou ik er de wijae wereld voor in moeten ik laat niet van u af." Met een lichten kreet wiongzij zich los en stond met bleek gelaat en fonkelende oogen voor hem. „Niemand heeft me nog gekust dan gij, Karei, en van -mand zou ik het geduld hebben, zonder hem de oogen uit te krabben. Ik heb gezworen, dat al leen mijn aanstaande man mij zou mogen kussen Als ge me bedriegt, als „Anna," zeide hij op hartelijken toon, ,.is het woord van een eerlijk jager u Diet voldoende M ij r, oord, Anna oogen, al wilde den, die eenmaal naar hier verhuisd waren, ble ven hangen, en leverden het eerste contingent voor een steeds wassend leger werkloozen. Daarbij moet nog rekening worden gehouden met de slap' heid op bjjna elk gebied van handel en scheep vaart, tengevolge waarvan ook voor sjouwerlieden, losse werklui aan kaden, enz- hot uitzicht op ge- l regelden arbeid met den dag veriuii-derde. Dat er nood heerscht en die nood stijgende is, staat dus vasi. Niemand, die met de volksklasse aanraking komt, ontkent of bestrijdt dat. Doch omtrent den omvang der werkloosheid kan men u geene stellige gegevens verschaffen. In het Volks park zelf hoort gij in de opgewonden redevoerin gen, die men er pleegt te houden, het getal der menschen die zonder work zijn of spoedig zullen geraken, op 30,000 begrooten; andeien spreken van 10,000, sommigen van geen 400, enkelen ge lonven geheel niet aan den ernst der beweging. Ook aan de „Maatschappij voor den Werkenden Stand" kan men geen inlichtingen geven, en zelfs het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, zoomin als de Amsterdemsche Werkmansbond, is op de hoogre van den sfaat van zaken. Dit lais s e z aller is wel echt vaderlandschEn het fraaiste van de zaak is nog, dat de menschen, wier belang bij de quaestie het nauwste betrok ken is, de werkloozen en hunne voorgangers in het Volkspark zeiven, met ontrcuwbare cijfers schermen. Tot welke vakken behooren de werkloozen Hoeveel timmerlui, hoeveel smeden, hoeveel met delaars zijn er zonder werk? Hebben sommigen die niets omhanden hebben, dit misschien aan ei gen schuld te wijten, doordat het hun aan de noo- dige geschiktheid en bekwaamheid ontbreekt? Hoe velen zijn te oud om nog met vrucht te arbeiden? Zijn er die werk geweigerd hebben, als het bun aangeboden is omdat zij de stad hunner inwo ning niet wilden verwisselen, hetzij voor Ham burg of voor eene plaats hier te lande? Wie zich de moeite geeft ter „Arbeidsbeurs" te informeerer, zal ook wel geeu juiste cijfers vernemen maar toch dingen hooien, die hem zeer vreemd zullen toekliuken. Naar de statis tiek van vraag en aanbod, aldaar gehouden, moet men tot de slotsom komen, dat de beweging der weikloozen zeer overdreven is. Het aantal werk lieden, dat zich aanbiedt om plaatsing, is niet veel grooter dan anders, en betrekkelijk gering. En het gebeurt meermalen, dat zij die eene betrek king kunnen bekomen, haar weigeren omdat het niet hoog genoeg is (onlangs werd een loon van ƒ9 's weeks afgeslagen), of er de stad niet voor willen verlaten. Ja, werkl'eden. die door tusschen komst der „Arbeidsbeurs" te Hamburg goed ge plaatst waren, hebben bnnne betrekking aldaar weder in den steek gelaten, om hier te komen lanterfanten. Nu moet men voorzichtig zijn om uit deze in zij op den bodem zijner ziel lezen. „Ja," antwoordde zi, toen zacht, terwijl zij diep ademhaalde. „Zoo zijt ge dan mijne verloofde ik zweer het, en niemand dan gij wordt mijne vrouw." „En ge drijft gceD spel met me, ge bemint me. zooals een jongman zijne geliefde zijne vrouw." „Zoo waar als ik leef' en een eerlijk jager ben." Zij wierp zich juichend aan zijne borst. „Zoo be 'hoor ik dan u toe, geliefde 1" Hij drukte haar vast aan zich en kuste haar. „Nu moet ik weg," zeide ze toen, zich zacht uit zijne armen losmakend, „ik moet naar ons klein aardappelveld. Onthoudt het, liefste, dit is onze verlovingsdag. In het vervolg moet ge me mijden, om me niet in opspraak te brengen. Eerst als onze oudeis hunnen zegen geven, zien we elkaar weer. Wees braat en heb me lief." ,11c wil het. En misschien zien we elkaar reeds morgen weer, zooals nu." Een trek van weemoedige droefheid verscheen voor korten tijd op haar gelaat. „Ge hebt goede hoop, Karei, God geve, dat ze verwezenlijkt wordt. Er zal nog veel water naar het dal moeten loopen, eer uw vader Ja en Amen op ons huwelijk zegt." (Wordt vervolgd). lichtingen, aan de Arbeidsbeurs" tê verkiijgeh, geen averechtsche slotsom te trekken. Naast de gevallen van weigering om bijv. naar Hamburg te verhuizen - staan voorbeelden van wakkere Hol- landsche jongens die het in den vreemden zeer goed miken en uitnemend tevreden zijn. Ik heb een brief voor mij liggen van een Holiandschett werkman te Hamburg aan zijne ouders alhier die rnjj grooten eerbied beeft doen krijgen voor den :;ci,i ijver, on het onwraakbaar getuigenis geeft, dat er onder den Nedeilandschen werkmansstand mannen gevonden worJen, die een sieraad van ons volk zijn. Dat ter Arbeidsbeurs" zoo wei nig wanverhouding bestaat tusschm aanbod van en vraag naar werkkracht, mag nog niet leiden tot de meening, dat het aantal werkloozen van geen beteekenis is. Alleen dit blijkt hieruit, dat er onder de menschen zonder werk, betrekkelijk weinig geschikte ambacht» lieden Zijn. Werk lieden die hun loon waard zijn op bouwwerken van omvang zooals ten tijde der stichting Vah de nieuwe stadskwartieren - aardwerkers, met selaars en timmerlieden en schilders voor bet gm- ve werk zijn in normale tij-ten onbruikbaar en voor de patroons ongeschikt als vaste knechts. Werklieden van dit gehalte die slechts half een ambacht kennen zuilen wel de meerder heid uitmaken onder de weikloozen. Dan sjou werlieden en andere personen, die geheel geen ambacht geleerd hebber., maar voor vele dingen bruikbaar zijn, mits er leven en vertier zij op het geliied van handel en nijverheidDoch boe dit wezen moge -— ook dezen kunnen niet zonder brood. En ik herhaal, dat aan de particuliere lief dadigheid dezen winter zware off'eis zullen wor den gevraagd, te zwaarder echter naarmate men de behoefte minder goed overzien kan, daargela ten dat het stelselloos oefenen van liefdadigheid slecht het doel bereikt en kwaadwilligen, dat zijn hier de luiaards en schaamteloozen, stijft in bun opzet. Ik wil ten besluite van deze beschouwing geen voorstel doen, maar toch de wenschelijk- heid uitspreken, dat de gegoede burgerij door zich tijdig te organiseren, het anders dagelijks teiug- kterend pijnlijk schouwspel vonrkome van eene brood vragende menigte, die op voor ieder ontee- rende wijze haren nood langs 's Heeren wegen tentoonstelt. De vervorming van 40,000 geweren voor ons leger in magazijn- of repeteergeweren is ge gund aan de fiima Soleil en de Beaumont, te Maastricht, .voor ƒ324,000 of ƒ8,10 per geweer. AXEL, 3 October 1 8 8s. Heden hielden de onderwijzers uit het Arron dissement Axel hunne gewone najaarsvergadering in het Hotel„Het Gulden Vlies" alhier. Opgekomen waien 31 leden. Bij afwezigheid van den geachten Voorzitter, den Hoogwelgeboren Heer K. J. A. G. Baron Collot d' Escury, werd de leiding der zaken opgedragen aan den Vice Voorzitter, den Heer AH. De Vries, die met een gepast woord de vergadering opende en allen een hartelijk welkom toeriep. DaarnA werden de notulen der voiige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aangezien er geen ingekomen stukken waren, werd overgegaan tot punt 4 der agenda, n.l de Benoeming van een Bestuurslid. Hiertoe werd de heer W. Janssen te Graauw, bij acclamatie herbenoemd. Omtrent punt 5, Bespreking der prijsvraag, vraagt de heer H. van Wijngaarden te Axel het woord, waarna voor dat doel eene commissie wordt Irenoemd bestaande uit de heeren H. J. Vooren te Terneuzen, H. R. Karstel te Zuiddorpe en A. H. de Vries te Zaamslag. Deze commissie is belast met de rege ling van alle zaken, tot de prijsvraag in betrek king staande. De uitgeloofde prijzen zijn de dezelfde als bij eene vorige gelegenheid, n.l. ƒ7,50 van wege de vér- eeniging en ƒ5 door den schoolopziener, benevens ditmaal ƒ5 door den heer van Wijngaarden. Wat de onderwerpen betreft, wordt door den Voorzit ter voorgesteld, dat de leden zich tot de commis sie zullen kunnen wenden met het doel, om over den aard en de strekking van onderwerpen hun gevoelen kenbaar te maken. Alsnu was aan de orde het door den Voorzitter

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2