\o. 212. Zaterdag 27 October 1888. i(' Jaarg. a iJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. 1)1 EL FM AA. AXEL. Bnitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. SPANJE. Bi miDiilarulscli N iuuvvs. FEUILLETON. Fr. Z1MMERMANN. Dit Blad verschijnt ellen Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 {cent. Alzondei 1. nmnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. De. keizer is Zondagmorgen te 8 uren in alle stilte en eenvoud in zijne residentie te Potsdam teruggekeerd. - De Pruisische minister van ouderwijs heeft een besluit geteekend, waarbij de ouders beboet worden, als zij hun kinderen een te grooten last boeken naar dikwijls ver afgelegen scholen laten medenrmen. De agenten van politie moeten aan de kinderen, die te zwaar beladen zijn, het adres van hunne ouders vragen, die dan met boete ge straft worden, van 5 tot 50 mark. De Duitsche keizer zal ook een bezoek brengen aan het Spaansche hof, en van Madrid de reis voortzetten naar Lissabon, om dezelfde heleetdheid te bewijzen aan het Portugeesche hof. Volgens sommige belichten zal het bezoek reeds plaats hebben in den loop van de» aanstaanden winter; volgens eene andere lezing is de tijd nog niet be paald. Keizer Wilhelm moet uit eigen beweging zijn voornemen tot dit bezoek te kennen hebben gegeven. Z. M. de koning heeft opgaven gevraagd om trent de in Noord-Brabant aanwezige bosch- en heidegror."en en den stand van het fabiiekwezen en vruchtencultuur in de Langstraat, en de ver- eenigingen en ontginningen, uitgaande van de maat schappij „Helenaveen" te Belenaveen. Zijne Ma jesteit betuigde zijne ingenomenheid met den arbeid en stelde belangrijke bijdragen ter beschikking van de Maatschappij, le. tot afdoening van alle schuld DE HOUTVESTER VAN EIELU8T-. NOVELLE VAN IV. „Ik voor mij stoor me niets aan de praatjes van de menschen ik weet, dat ik goed handel. Tegen mij zegt niemand eene lastering de jongens weten wel, hoe ze het met me hebben." Een verachtelijk lachje gleed snel over haar ge laat, maar verdween terstond weder. De jager vatte hare hand. „Ge zijt een brave, heerlijke schat, Anna. Ik zou hem ook wel eens willen zien, die u eenig leed aandeed. De lomperd zou onder mijne handen ster ven. Wees daarom niet stijfhoofdig kom naast me zitten. Wilt ge Hij beproefde haar tot zich te trekken. „Neen, Karei, al spijt het me nog zoo," ant woordde zij. „Met de vuisten of met een mes maakt men wel een vijand, maar geen kwaden naam dood. die de Neaerlandsche vaste arbeiders der Maat schappij aan deze mochten hebben (de Maatschap pij stelt nl. hare vaste arbeiders door voorschotten in de gelegenheid een eigen landbouwbedrijf te beginnen) en 2e. tot vorming van fondsen, a ter ontwikkeling en verbetering van den veestapel der bewoners van Helenaveen en b ter bevordering van de groenten-, ooft- en boschcultuur. Bovendien zijn door Z. M., zoo ten behoeve dei- bewoners als tot vorming van proeftuinen ten ge schenke gegeven eenige hondeultalien uitstekende vruchtboomen en eene zeer groote hoeveelheid groenten-zaden Het krachtig optreden deskonings heeft ten doel de ontwikkeling en bevordering van die cultures, die Z. M. het voordeeligst voor de arbeidende be volking acht. Bij kon. besluit is Je uitbetaling van vervol gingskosten aan de deurwaarders der directe belas tingen nader geregeld O. a. is bepaald, dat hun maandelijks zeven ten honderd wordt uitbetaald van het vermoedelijk bedrag der kosten wegens het uitbrengen van waarschuwingen en aanmaningen en het beteekenen van dwangbevelen welke het. loo- pende jaar. voor elk hunner zal opleveren, de ver goeding van reiskosten daaronder niet begrepen. Het meerdere wordt na afloop van het jaar verrekend. Het besluit treedt in werking 1 Januari 1889, doch betreft niet de belooning wegens werkzaamheden voor dat tijdstip verricht. Voorts zijn bij resolutie van den minister- van fi nancien nadere bepalingen vastgpsteld nopens de be noeming en belooning der genoemde deurwaarders. Behoudens de daarbij gestelde eischen van bekwaam heid en geschiktheid, waarvan bij een jaarlijks te houden examen moet blijken, zijn in de onderstaan de volgorde tot gemelde betrekking benoembaar I. klerken van provinciale inspecteurs en van con troleurs en ontvangers der directe belastingen, in- Daai tegen helpt niets anders, dan de menschen geen aaDstoot te geven en bedaard zijn weg te gaan." „Dus bemint ge mij niet?" Uit hare heldeie oogen schoot een lichtende straal U of niemand, Karei maar uw schat moet een eerbaar onbesproken meisje zijn. Ge zijt een flinke man en moet ook eene vrouw hebben, die iedereen onder de oogen kan treden. Als uw vader zijne toestemming geeft en wij verlootdzijn dan wil ik trotsch aan uwe zijde gaan eerder niet." „En uwe moeder „Zij wil slechts mijn geluk en is met iederen schoonzoon tevreden, dien ik haar breng hoeveel te meer met zulk een als gij zijt, Karei „Wees dan maar gerust, lieve. Vandaag breng ik het nog met mijn Vader in orde." Twijfelend schudde zij met het hoofd. „Het zal niets geven, Karei. Uw vader haat me, ik weet niet waarom. Hij heett me zelfs verboden in het bosch te sprokkelen, zooals alle anderen mo gen doen. Uw vader geeft nooit zijne toestem ming." „Hij zal want ik wil hetriep de jager op springend. De pijn zijner wonde ontlokte hem daar bij een kieet van toorn. Hij klemde zyne tanden op elkander. „Hjj moet, Anna. Wat zou hij tegen u kuuuen voerrechten en accijnzen II. klerken van ontvan gers der registratie en domeinen, van notarissen, ad vocaten ot procureurs, of werkzaam op de griffie van een der rechterlijke colleges binnen het rijk. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Onrustbarend vroeg zijn dit jaar te Amsterdam de manifestaties der werkloozen begonnen. Hoe wel nog niet op zoo groote schaal als in den win ter van 1887, houden zij betoogingen langs de sti a ten en grachten. Die betoogingen dragen vooralsnog een vredig karakter en worden blijkbaar alleen on dernomen om de burgerij op de hoogte van den toe- stand te houden. Zwijgend sjokken een aantal, nu honderd, dan tweehonderd mannen een gedeel te der stad door, hetzij naar het stadhuis om een adres in te dienen, of naar voorname werkgevers om nog eens zekerheid te eilangen, dat er voor iemand kans op plaatsing is. Wij zijn pas in October hoe zal de toestand zijn in December, Januari, als de vorst de metse laars, de grondwerkers, die nu nog werk hebben, verplicht den arbeid te staken Ik heb een paar maal de samenkomsten der werklooeen in het Volkspark bijgewoond, en de indruk, dien ik van de aldaar verzamelde men:g te ontving, was: dat de menschen zich niet min der voordoen dan zij zijn. Zij zoeken niet, door bijv. in hunne kleeding eene zekere mise - en- scène in acht te nemen, de voorstelling van hun ne armoede te vergrooten. De meesten steken vi ij knap in de plunje. Wel zien zij er lusteloos uit en er staat op hunne gezichten weinig vernuft, nog mindei energie te lezen. Een der sprekers in de vergadering van laatstleden Vrijdag gaf eene schets van het gros dei werklui, die op merk waardige wijze overeenstemde met hetgeen eigen aanschouwing om mij heen mij leerde. „Er be staat" zoo drukte hij zich ongeveer uit - „er bestaat onder jullie geen aansluiting en geen ka- hebben Geloof me, ik krijg zijne toestemming." Zij haalde de schouders op. „Ge twijfelt," riep hij met vuur, „vertrouwt ge me den moed niet toe, mijne liefde tegen iedereen te verdedigen „Maak u niet boos, Karei," zeide zij. „ge zijt goed en moedig en zelfstandig. Ge zult voor uw recht strijden zoc goed als er maar een is, maar uw vader is nog grooter stijfhoofd dan gij. Ook wil ik niet met geweld in uwe familie komen. Laat het maar zoo blijven, Karei, we worden toch nooit een paar." En dat zegt ge zoo kalm, zoo bedaard riep hij rood 7an loom. „Kalmte en zelfbeheersching heb ik beoefend en geleerd van mijne ieugd af vanaf deD dag, dat mijn vader zoo smadelijk omkwam, tot nu toe. Se dert dien tijd zijn er twintig jaar verloopen, want toen was ik nog maar een kleine worm. die door moeder op den arm gedragen werd. We hebben veel ondervonden en geleden, wij tweeën, moeder en ik. Dat geett kalmte en moed." Een weemoedige trek vertoonde zich om haar mond. „Gs zult het ook nog moeten leeren, Karei. Mijne liefde is echter niet minder, omdat zij niet zoo tiert en zich niet zoo wild aanstelt als de uwe.:' „Dus bemint ge me toch zoo recht uit het

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1