Gemengd Nieuws. den en van aarde ontdaan worden, schijnt echtei voor vele landbouwers nog vreemd te zijn Zie maar eens naar de massa's aarde d.e aan stations en havens liggen opgehoopt, wanneer de tijd der beetwortels voorbij is. En wat gaat dan nog in waggon of schuitOok het afsnijden laat in vele gevallen te wenschen over. '/.aamslag. Gemeenteraadszitting van Vrijdag 19 Oct. 1888.' Uitgezonderd de heer Berman waren alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergade. ing, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de prde komt:- a. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 7 Sept. 11. tot mededeeling der goedkeuring van een raads besluit, betreffende de wijziging der begroot ing voor 1888. b. Blief van Gedeputeerde Staten, dd. 7 Sept. 11. tot goedkeuring van een raadsbesluit, waarbij aan het algemeen burgerlijk armbestuur een sub sidie wordt verleend, ten bedrage van 1460.04. c. Kennisgeving van Gedeputeerde Staten^ dd. 19 Supt, 11. betreffende de inzending van een Staat aanwijzende de personen, die benoemd zijn tot zetter bij 's rijks directe belastingen van het tijd perk 1889 1892. Op dien staat komen voor de bh. C. J. van Vessem en A. Riemens. d Idem van den commissaris des Komnss dd. 29 September betreffende de benoeming van de r bli. J. Koest en L. J. Blankenbijl te Ter Neuzen beiden als 2e luitenant bij het 5e bataljon rusten de schutterij in Zeeland. In de tweede plaats werd, op voor voorstel van Burg. en Weth. de navolgende af- en over schrijving van en op posten der begrooting van 1888 goedgekeurd: uit de post van onvoorziene uitgaven op kosten van kleeding en wapening van dienaars van politie, veldwachters en nacht wacht een bedrag van ƒ43,26 en dit artikel dus gebracht op ƒ93,26. Deze verhooging wordt veroorzaakt door den aankoop van een tweeloopgeweer voor den veld wachter Ten derden werd aan de orde gesteld de be stemming van een terrein voor eigen graven op de algemeene burgelijke begraafplaats. Hiervoor werd besterad het noordelijke gedeel te van de oude begraaiplaats, die nog in gebruik is De nieuwe begraafplaats zal worden verdeeld in drie perken door twee paden loopende in een zuidelijke richting van af bet zuiden der oude be 8'"Aanschaffing van een ijzeren afsluitingshek ter vervanging van een nog aanwezig houten hek. Wordt beraadslaagd of het houten afsluitmgshek nog van dienst zou kunnen ziin, wanneer het werd gerepareerd cn ot de aanschaffing van een nieuw houten hek niet voordeeliger zou uitkomen. Ten slotte wordt door den Voorzitter voorge steld de aanschaffing van een ijzeren hek, waarvan de kosten worden begroot op J100, en dat geplaatst zal worden aan den eersten ingang op de begraaf plaats vanaf het dorp. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goed 80OpU1voorstel van Burg. en Weth. wordt beslo ten tot de onderhandscbe verhuring van den tuin bil het gemeentehuis aan Krijn Dees alhier voor j)e voorwaarden van verhuring zullen dooi genoemd college gesteld worden. De gemeente begrooting voor 1889 wordt ter la- fel gebracht en na voorlezing algemeen goedge keurd in ontvang en uitgaaf op 18655.26. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten tot de aanschaffing van een steekkar, noodig voor het ophalen der haardasch en vuüms, vanwege de gemeente. Hiervan zal een begrooting van kos ten worden opgemaakt. Nog wordt goedgekeurd, de verkoop van 76 K G. oud zink van de dakgoten der dorpsschool met onderwijzerswoning aan J. Knijff alhier voor ƒ0,12 per Kilogram. Daarop wordt do vergadering gesloten Zaamslag 20 Oct. Op 22 November a. s. hoopt Dr. Gerth van Wijck Herv, predikant te s Gra- venhage als Unie spreker alhier op te treden. Naar men vei neemt zal voor dat doel de Ned. Herv. Kerk dezer plaats word in aangevraagd. - Jl. Zondag hield ds. J. Westerhuis pred. bij de Chr. ger. gemeente te Terneuzen zijne afscheids rede naar aanleiding van 2Cor, 18: 11. Een tal rijke schare was daarbij aanwezig zoouit de gemeen te zelve alsuit Axel en Zaamslag. - Jl Zaterdag heeft op de hofstede van J. V. te Kauter eene vreeselijke biand plaats gehad. Spoedig was het gebouw met veel van wat het inhield een prooi der vlammen geworden terwijl slechts met groote inspanning ook de belendende gebouwen voor gevaar konden worden behoed. - Gisterenmorgen heeft op de R. K. begraaf plaats te Middelburg de teraardebestelling plaats gehad van de rampzalige slachtoffers van het on geluk van jl. Donderdag. Op de plaats waar de bijzetting geschiedde, wa ren velen tegenwoordig. Nadat de kerkelijke ce remoniën waren verricht en de twee kisten, die de overblijfselen der 5 omgekomenen bevatten, m de groeve waren neergelaten, hield de ZEerw pastoor J. F. Bernsen, ongeveer de volgende rede Ofschoon het niet mijne gewoonte is bij de ter aardebestelling van leden onzer gemeente eene toe spraak te houden, wijl elk jaar op den 2en No vember door de katholieken hunne dierbare over ledenen worden herdacht en voor de rust hunner ziel wordt gebeden, gevoel ik er toch behoefte aan om, waar hier velen tegenwoordig zijn naar aan leiding van een geval, zoo smarteluk en eenig in de geschiedenis dezer stad, een enkel woord te spreken, ofscnoon ik daarbij opnieuw geslagen won den zal openrijten, die nimmer zullen worden ge heeld. De verschrikkelijke gebeurtenis in den nacht van Woensdag op Donderdag zal steeds in ons geheu gen blijven want voor ieder was het een ijselijke mare in den vroegen morgen van Donderdag te vernemen dat zoovele personen in <lp vlammen waren omgekomen. Ieder was bewogen met het smartelijk lijden en de ijselijke benauwdheid van de afgestorvenen en bet was of de geheele stad in rouw was gedompeld. Niemand heeft den dag na het ongeluk een genoeglijk oogenblik doorge bracht. Wij zijn echter Christenen en wij kunnen en mo gen ónzen troost zoeken in den godsdienst. En deze leert ons dat zij,'die zooveel leden en een zoo smartelijken dood vonden, eenmaal vol glorie en heerlijkheid verrijzen zullen. Het kruis hier voor ons wijst er op dat, waar de Heer ons in een smartelijken dood voorging, wij eenmaal met Hem zullen samenzijn. En de stoffelijke verminkte o- veridijfselen van deze overledenen zullen eenmaal weder opstaan. De onschuldige, kleinen die op zoo ]eugdigen leef tijd zijn omgekomen, zijn zeker in genade opge nomen. De oudste was steeds vol godsdienstzin en nog voor den avond van het ongeluk had zij hare kerkelijke plichten vervuld. Wat de 24-jarige vrouw betreft, zij is op het veld van eer omgekomen. Zij toch kwam niet naar Middelburg voor eigen genoegen maar tot het ver richten van een groot liefdewerk, het verplegen van jeugdige hulpbehoevende kinderen om hulp en steun te verleenen waar die zoo noodig was God is rechtvaardigen de liefderijke daad, die zij met haar leven betaalde, zal door Hem met onbeloond blijven. Zoeken wij onzen troost in het bijbelwoord ge boekstaafd „lk ben de verrijzenis en het leven die in mij gelooft zal leven, al ware hij ook ge storven." De deelneming van het publiek, waaronder ve len tot tranen geroerd, moge den achtergebleven bloedverwanten eenigen balsem schenken in hunne vreeselijke rouw M. Ct. men dd. 14 October Uit Terschelling meidt laan het „D. v. Z.-H." Heden morgenna 't opgaan der zon, bemerkte de kustwacht in de nabijheid der Buitengronden een schoener, die weldra op de bank geraakte en Ier overheen sloeg. De noodvlag was in den top |en er werd nog wat zeil bijgezet. Eet vaartuig kwam over die zandbanken heen in 't Oostgat een betrekkelijk diep, maar nauw zeegat. Nau welijks was het evenwel daar of de voorsteven zekte weg en binnen enkele minuten stak nog slechts een klein gedeelte van de achtersteven en het topje van den grooten mast boven water uit. Verschillende lieden, die 's morgens vroeg reeds op den Noordvaarder liepen, om te zien oterook houi aandreef, verklaien, dat ze twee man van het scheepsvolk zagen, waarvan éen nog den top van den mast bereikte en hen toewuifde. Ze wa ren daar evenwel zonder eenig reddingsmiddel en konden dus niets doen dan de autoriteiten waai- schuwen, die echter reeds door de kustwacht ken nis gekregen hadden van het ongeluk. De zee sloeg zoo heftig over 't schip, dat de man in oe mast het er onmogelijk kon houden. De sleepboot IJmuiden was als gewoonlijk spoe dig gereed om naar de strandingplaats te ëaan> doch in het Oostgat gekomen, bemerkte de be manning er van noch iets van het schip, noch iets van de opvarenden. Ondertussch-n werd ook de reddingsboot in zee gebracht. Het kostte heei wat inspanning de boot door de branding to krij gen en er werd dan ook olie, gestort, doch nabij de plaats des onheils gekomen, bemerkte men geen enkelen schipbreukeling. - In een bosch op een half uur at. tand van Wageningen woonde sedert geruimen tijd in eene soort van hut in der. grond gebouwd zekere Pie van Leijen. Honderden belangstellenden hebben Piet in die vreemde -verblijfplaats bezocht, thans bestaat die hut niet meer. Donderdag werd de geheele kluizenaarswoning door eene onbekende oorzaak eene pi ooi der vlam men. Piet zelf kon nog juist bijtijds het gevaar ontkomen. - Men meldt uit Winterswijk Eene week of drie geleden vervoegde zich hier eene boerendeerne bij eenen winkelier, wien zij eene kluit boter van zeker gewicht ten verkoop aanbood.. Na haar vertrek kwam de kooper tot de ontdekking, dat, om het gewicht te verhoogen, 1 een flinke steen in de boter was verstopt. De be- driegster was echter niet meer te vinden. Zaterdag 11. word bij een anderen winkelier een stuk boter te koop aangeboden, maar de b-diende 1 bemerkte intijds, dat men ook hem steenen voor boter wilde geven. Naar den naam haars mees- ters gevraagd, gaf de meid opte dienen bij dmi landman R., in de buurtschap Meddo, en door de zen gezonden te zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat een boer met den opgegeven naam aldaar tot- dusver niet bestaat. Bij een derden winkelier, tot wien de geslepene J meid zich wendde, slaagde zij evenmin. Intusschen is het der politie, die zich met deze nieuwe wijze van boterbereiding niet vereenigen kon, den vol- genden ochtend gelukt de meid te ontdekken, en tot de ervaring te komen dat zij in dienst was bij welgestelde landlieden in het Woold. De boe rin gaf haar geregeld den gewonen vooi raad boter, I onvermengd met zulke vreemde bestanddeelen als straatkeien, ten verkoop medewaarmede de mei-1 ze op de omschreven wijze voor hare negotie ge-I schikt maakte. De hoogere opbrengst stak zij leukweg op. - Reeds sedert eenige dagen werden van on-j derscheidene op de rivier voor Doidrecht aan en nabij de Merwedekade liggende stoombooten en an dere vaartuigen des nachts goederen ontvreemd, zonder dat het gelukte de daders te ontdekken. Vandaar dat bij de politie het vermoeden rees, dat de dief met eene roeiboot aan boord der vaar tuigen kwam, en zich op die wijze ongemeiktkon meester maken van wat van zijne gading was. Om die reden besloot zij tijdens den nacht een paar agenten in burgerkleeding verdekt op te stel len aan boord eener stoomboot aan de Merwecte- kade, terwijl verdere maatregelen werden geno men om dén dader het ontkomen onmogelijk te maken. Die maatregel werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag met uitnemend gevolg be kroond. Kort na 12 uur kwam een persoon in eene roeiboot de Merwede afzetten, maakte zijn vaartuig vast aan de buitenzijde der goedea® stoomboot „Helmonds Koophandel", sneed het des- zeil los, nam een aantal pakken poetskatoen weg, welke hij in zijne roeiboot legde, en roeide wen

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2