I1' Jaarg. IVo. 241. Woensdag 24 October 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAN, AXEL. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Binnenlandscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 40 en 80 {cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Grootê letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing '3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De in Whitechapel te Londen bedreven gru welen blijven bij voortduring ruimschoots stof op leveren, Op een muur nabij de plek, waar de moorde naar een met bloed doortrokken kleedingstuk van zijn laatste slachtoffer wegwierp, vond men de volgende woorden, vermoedelijk van des moorde naars hand, geschreven„De Joden zijn mannen, die niet voor niets zullen worden gelaakt." Deze woorden werden door Sir Charles Warren het hoofd der Londenscbe politie, gelezen, en terstond daarop op zijn bovel en in zijne tegenwoordigheid uitgewischt omdat hij bevreesd was, dat er door de bedoelde woorden ondei het gepeupel eene be weging zou worden uitgelokt tegen de Israëlieten. De bevolking maakt er den hoofdcommissaris een verwijt van, dat hij alJus eene mogelijke aandui ding voorbarig, dat is zonder er eene photogra- phische afbeelding van te doen nemen, heeft ver nietigd. Men heeft te Belfast in Ierland zekerer. John Forster in hechtenis genomen, iemand van om streeks 30 jaar en gemeen uiterlijk. Hij had een zak bij zich, waarin zich een groot mes en drie met bloed bevlekte scheermessen bevonden en kon slechts zeer onvoldoende ophelder'ng g6ven omtrent wat hij in de laatste dagen had gedaan. Hij was juist te Belfast aangekomen na zich 48 uur te Glasgow en Edinburg te hebben opgehou den. Den vorigen dag had een der dagbladen van Belfast een brief ontvangen, die er juist zoo uit zag als die, welke de Central News heeft ontvan gen en die als volgt luidde„Waarde patroon, ik ben in uw stad ontscheept, daar Londen mij voor het oogenblik te warm werd. zoodat de publieke vrouwen van Belfast goed zullen doen, op haar tellen te passen, want ik denk mijn operaties Zaterdag te beginnen. Ik heb al eenige neDe vrouwtjes uitgezocht, die gemakkelijk uit elkan der te snijden zullen zijn. Ik verlang er zeer naar te beginnen, want ik houd van mijn werk." De onderteekening luidde „Jack, de opensnijden" Te Liverpool heeft een dame, die wat'laat in het Streetpark was gebleven, verklaard, door oen persoon aangesproken te zijn, die, na haar gevraagd te hebben of er in de omstreken vele lichtekooien waren, een mes uit zijn zak zou hebben getrok ken, uitroepende„Ik zal er te Liverpool even veel dooden als te Londen." De kwestie van den vrouwenopensnijder trekt zoozeer de aandacht van het Engelsche publiek, dat 't nauwelijks oogen en ooren heeft voor andere versch gepleegde gruweldaden. Te Salford sloeg een man met eene pook zijne vrouw den schedel tot gruis, Te Sherburn was een dertigjarige zoon twee uren bezig om ten aanschouwe van eene in doodsangst sidderende dienstbode zijn zeventigja rige moeder dood te schoppen, en daarna nog eens anderhalf uur om het lijk aan stukken te schop pen. De politie meent den dader dezer geheimzinni ge moorden op het spoor te zijn. Zij houdt een buis in East-End in het oog, dat men denkt, dat de woning is geweest te zijn van eenen man, die met de moorden van Wnitechapel in bétrekking staat. Volgens het verhaal der buren was daar een gast, die sinds den Zondagmorgen, na de laatste moorden, verdween. Men zegt, dat de vreemdeling den Zondagmorgen zeer vroeg naar zijne kamer terugkeerde en de vrouw des huizes door het gerucht van zijn binnentreden wakker werd. Deze stond zeer vroeg op en bemerkte dat haar gast van kleeren verwisseld had. Hij zeide dat hij voor eenigen tijd moest weggaan, en vroeg haar om het hemd te wasschen dat hij uitgedaan had en het tegen zijnen terugkeer gereed te maken. De vrouw gaf niet veel acht op die bijzonderheid en eenige oogenblikkei. later vertrok de vreemde ling. Toen zij nu het hemd in handen nam, was zij verwonderd de banden der armen en een ge deelte dor mouwen met versch Moed doortrokken te zien. Op raad der buren verwittigde zij de po litie Zij gaf ook eene zoo volledige mogelijke be schrijving van den verdwenen vreemdeling. In de laatste veertien dagen verwachtte men nog altijd zijnen terugkeer, maar hij is niet meer vei sche nen. Een onderzoek van de omringende plaatsen heeft bewezen, dat in geheel Whitechapel geen enkel huis bestaat, waarin een misdadiger zoo ge makkelijk uit de handen van de politie kan ont snappen als daar. In het onderzoek heeft een ge tuige verklaard den morgen van den moord op den hoek van Fair-clough- en van Bernerstreets, eon man en vrouw gezien te hebben. In de ver onderstelling dat die man de moordenaar is, kon hij in een oogwenk het huis der Battystreet be reiken, daar hij enkel de plaats had over teloopen om aan den ingang te komen, die bijna recht over de plaats gelegen is, waar het lijk ontdekt werd. Men leest aan het hoofd van de Staatscourant; Naar aanleiding van loopende, dikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zullen, naar omstandigheden, van tijd tot tijd berichten dienaangaande in de Staatscourant worden gegeven. Volgens verklaring van Hoogstdeszelfs genees- heeren is Zijne Majesteit thans hersteld van de catarrhale ziekte waardoor Zijne Majesteit in Au gustus jl, werd aangetast, zonder dat deze nadee- lige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal waaraan Zijne Majesteit lijdende is. Zijne Majesteit neemt thans in lichaanis- e;. werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijkheid van beweging vorderen zeer groo te voorzichtigheid met betrekking tot het genieten van de buitenlucht. In den laatsten tijd wordt uit Engeland een artikel hier te lande ingevoerd, tectorium genaamd dat doorzichtig, buigzaam en tegen zonlicht en re gen bestand is, waardoor het in de meeste gevallen glas kan vervangen. Voor dakbedekking van werk plaatsen, waar licht van groot belang is. voor ve randah's, voor vensters van schoolgebouwen en tal van andere doeleindeu kan dit nieuwe materiaal goede dienste bewijzen. Eene firma te Gorinchem is het gelukt een ar tikel te vervaardigen, in hoofdzaak overeenkomende met het Engelsche fabrikaat, maar goedkooper en dit verre overtreffende in doorzichtigheid, duurzaam heid, zachtheid van kleur en homogeniteit, hetwelk de heeren Figee en de Kruijff, te Amsterdam, on der den naam van „inlandsch tectorium" in den handel brengen. Door den uitgever der hieronder vermelde cou rant is het met veel succes in zijne drukkerij toe gepast, en ieder belangstellende wordt uitgenoodigd zich te komen overtuigen van het aangename zach te licht, dat daardoor verkregen wordt. Wij zijn overtuigd, dat de Nederlandsche indu strie hierdoor eene overwinning heeft behaald, die allen ten goede zal komen. Nieuwe Gorincbemsche Courant. Uit Zeeland meldt men aan het U. D„ dat dezer dagen een procos-verbaal is opgemaakt naar aanleiding van het betreden, door een jager, van een perceel land, waarop met duidelijke letters te lezen stond„Verboden toegang." Als pachter van het jachtrecht der gemeente, waartoe ook be doeld perceel behoort, vermeende hij dat een ver bod van toegang voor hem niet bestond. Na tuurlijk trekt deze zaak groote belangstelling want, werd er van rechtwege uitgemaakt, dat ieder ei genaar van den grond het recht - had iedereen, dus ook een jager, deo toegang te ontzeggen, dan was het jachtrecht volkomen waardeloos tot groot nadeel van de bezitters daarvan. AXEL, 3:3 October 188 8. Aanstaandey. Vrijdagavond laatste mu— ziekoefming van*„Concordia" in de maand October. Koewacht. Het veelbesproken hert, waarvan men schreef, dat gevangen was, is in den loop der vo rige week een paar malen gezien onder onze ge meente en wel in een kreupelboschje bij het Zand. Uit dit boschje werd het opgejaagd door twee hon den van een jager, aldaar aanwezig. Het is in de lichting van Overslag gevlucht. Iloutenisse. Het bericht door een schrijver uit Zaamslag aan de Middelburgsche courant gezonden en ook in uw nummer vau j.l. Woensdag opgeno men, waarin de controleurs, door de beetwortelfa- brikanten aangesteld, beschuldigd worden na de rei niging der beeten een willekeurig percent tarra te rekenen, trok zoozeer mijne aandacht, dat ik mij onmiddelpk op weg begaf Daar een paar plaatsen waar beetwortels worden ingeladen, ten einde een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Dat op bevel dier controleurs de beeten worden gewas- schen, geschrobd en geschrapt (sic is volkomen waar, doch dat de tarra willekeurig berekend wordt is ovei dreven. Eenige landbouwers toch wa len zoo welwillend mi] mede te deelen, hoe hoog bij ben de tarra berekend was. Wanneer men spre ken hoort van 3, 4 of 5 perc. zal men toch wel niet beweren, dat hier van willekeur sprake kan zijn. Wij moeten toegeven, dat er nauwkeu rig toegezien woidt, maar ook willen erkennen, dat er volgens recht en billijkheid wordt gehandeld. De bepaling, dat de beetwortels daar, waar de eerste bladeren hebben gegroeid of daar waar zij boven den grond zijn gewassen plat moeten afgesne-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1