Woensdag 17 October 1888. 4« j ,1 tFiiarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMVIY, AXEL. voor Zeenwsch-Vlaanderen. Buitenlandseli Nieuws. ITALIË. AMERIKA. 1imie111arulsch N icuvvs. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De keizer van Duitschland, prins Hendrik en graaf Herbert von Bismarck met hun gevolg zijn Donderdag te Rome aangekomen. De koning van Italië, de prinsen, minister Ciispi en ai.dere°hoog- waardiglieidsbekleeders wachtten hen aan het sta tion op. Bij de aankomst van Duitschlands keizer speelde het militaire muziekskorps het Pruisisch volkslied. De twee souvereinen, omhelsden elkander tot vier keeren. De keizer nam de eerecompagnie in oo»en schouw. Vervolgens werden hem de aanwezigen voorgesteld Het weder was piachtig. De rijtuigen reden stapvoets. De dichte menigte juichte de troe pen stonden largs den weg geschaard Alle ven sters en balkons waien vol menschen die met de zakdoeken wuifden en bloemen strooiden. Oveial geestdriftige hulde. De souvereinen groetten en dankten de menigte Zijgwerden op bet Quirinaal ontvangen door (Ten ceremoniemeester. De koningin met de hertoginnen van Genua en Aosta ontvingen den keizer die de koningin de hand kuste. De souvereinen en de koninklijke familie kwamen op het balkon de menigte begroeten Daarna ging de keizer naar zij ne vertrekken. Des avond familiediner van 48 couverts Vrijdag at de keizer bij Schloeszer eer hij naar het Vaticaan ging. Alle dagbladon, hier en ir. de provincie heeten den keizer hartelijk welkom. Enkele stellen voor om alle jongens, die heden geboren worden. Wilhelm te heeten. De'fon tein op het stationsplein sprong op het oogenblik dat de keizer aankwam. Toen een kanonschot zij ne aankomst meldde klapte men in de handen én weid een fabelachtig gejubel aangeheven. De kei zer werd niet bonte papiertjes bestrooid. Zijn ge- laat was zacht en ernstig. Bij de begroeting ween- de hij. Slechts zeer langzaam kondeu de rijtuigen voortkomen. Den keizer was het aan te zién dat hij getroffen werd door het gejubel var. het volk. Ook Herbert von Bismarck werd ontzettend toe gejuicht. Bij het rijden door de „Via Nazionalk" werd het gejubel onbeschrijfelijk. Uit alle vensters werden bloemen gestrooid. Honderdduizenden be gaven zich daarop naar het plein voor het paleis, vlaggetjes met de kleuren van het Duitsche rijk' zwaaiende. Na een oorverdoovend gejuich, dat tien minuten duurde, verscheen de keizer, een „zapha" PP» Je geheele koninklijke familie op bet bal kon. Aan het „Viva Guillelmo, Germanial!" bond genoot van Italië kwam geen einde De keizer woog diep geroerd groette onophoudelijk dankte den koning en de koningin, drukte hun de hand. Op nieuw steeg een hai tstoehtelijk gejubel op. De menschenmenigte omiingde het Quirinaal tot de nacht viel. Vrijdag bracht de keizer het bezoek bij den Paus. te half twee arriveerde de keizer in zijn eigen uit oerlijn gezonden wagen aan hetVaticaan. Hij werd «oor de paleiswacht met de Pauselijke vlag begroet en door den opperhofmeester en den geheimen aal moezenier des Pausen en andere prelaten ontvangen welke hem naar de Clementino-zaal leiden. Hier werd hij door den opperkamerheer Mgr. Del- e Volpe ontvangen. Bij den ingang der troonzaal trad de Paus den keizer tegemoet en geleidde hem in zijn priva^t-cabinet, waar drie gelijke zetels voor den Paus den keizer en prins Heinrich waren aan gebracht Het onderhoud van den Paus met den keizei duurde drie kwartier. Eerst later kwamen opvol- gelijk prins Heinrich, von Bismarck en de andere heeren uit het gevolg des keizers aan. De keizer stelde allen zelf voor en de Paus had voor ieder eenige hartelijke woorden. Het afscheid var» den Paus, zoowel als de ontvangst was zeer hartelijk. Na het bezoek bracht de keizer met zijn gevolg nog eenigen, tijd in 't vaticaan door, bezocht het museum aldaar en verder, onder begeleiding van cardinaal Rampolla, de St. Pieterskerk. Een heer lijk weer begunstigde het bezoek. Op den Lehigh Valley spoorweg bij Mud Run, in Pennsylvania heeft .,1. Woensdagavond een droevig ongeluk plaats gehad. Ongeveer 8000 plei- zierieizigers werden met 3 treinen vervoerd. De eerste trein bestond uit negen, de tweede uit tien en de dei de uit twaalf rijtuigen. De eerste trein ging ongestoord over den weg. Terwijl de tweode stil stond, in afwachting dat de weg viij zou worden, rende de derde met volle kracht op hem in. Beide treinen waren dicht bezet De achterste wagen van den staanden trein schoot tot op twee derden der lengte in den voorsten wagen van den anderen trein, waardoor op zijne beurt die voorste weder in den daarop volgenden gedrongen werd. Van de reizigers in den achter sten wagen ontsnapte niemand aan den dood. Ook de tweede was vol verminkte lijken, en alleen uit den derden konden eenige lieden zich redden. De ongedeerd gebleven passagiers deden al het mo gelijke om degenen, die zich in en onder de wa gens bevonden, te bevrijden. Onder dezen was eene jonge dame, wier beide beenen beklemd wa ren geiaakt. Het eene been werd spoedig bevrijd, doch het andere werd door een veikeerd gerich- ten houw met eene bijl van het lichaam geschei den. De dame hield zich heldhaftig, en werd on middellijk zoo goed mogelijk verpleegd, doch wel dra gaf zij den geest. In het geheel schijnen er ongeveer zestig personen te zijn omgekomen, ter wijl een zeventigtal gekwetst werden Het ongeluk wordt toegeschreven aan zorgeloos heid van den machinist, die tot zijne verontschul diging aanvoert acht en veertig uren aaneen dienst te hebben gehad en van uitputting in slaap te zijn gevallen. Z. M. de Koning heeft aan de Nederlandsclm Heide-maatschappijals blijk van Hds. belangstel ling, eene gift van ƒ25,000 geschonken. Het detachement koninklijke maréchaussée van de divisie Noord-Brabant en Zeeland hetwelk van 29 Maart jl. af te Zuidland tot bewaring van orde en rust gestationneerd is, en waarvan het vertrek aanvankelijk op 15 dezer was bepaald, zal tot nader order aldaar blijven. - Niet bijzonder fraai zijn - zoo schrijft het Vad. - de uitkomsten van de maand September voor de rijksmiddelen. Wel is de opbrengst 1,5 millioen bijna boven de raming gekomen, maai bij September 1887 bleef zij ƒ633,000 ten achte ren. Het zijn altijd de directe belastingen, spe ciaal personeel en patent, die in September bij zonder beginnen te vloeien en de uitkomst boven de raming brengen. Ditmaal was echter het personeel ƒ64,000, de grondbelasting ƒ16,000, het patentrecht ƒ5,000 lager dan verleden jaar en van die drie is met het eind van het derde kwartaal, het personeol nog ƒ120,000 bij 't vorige jaar ten achteren. Van de opbrengst van dit middel is voor den dienst 1888 ƒ3,630,000 gestort, terwijl dit bedrag verle den jaar voor den dienst 1887 reeds ƒ3,709,000 beliep. In de tweede plaats zijn ook de accijn-^, zen, die gemeenlijk in dezen tijd yan 't jaar ruim gaan vloeien, wel ƒ437,000 boven de raming, maar bijna evenveel beneden Je opbrengst van het vo rige jaar. Alleen het zout leverde meer op dan toen, terwijl de suiker 4 ton, de andere accijnzen elk betrekkelijk een gering bedrag minder gaf dan in 1887. Zoo ook waren de invoerrechten ƒ57,000 lager. Dat hiertegenover de indirecte belastingen een vrij bevredigende uitkomst opleverden, is al leen te danken aan het toeval, dat het successie recht zeer ruim deed binnenkomen, wat intusschen toevallig verleden jaar in nog ruimere mate het geval was. De andere indirecte belastingen wa ren iets hooger dan verleden jaar, doch belangrijk beneden de raming. Voor de andere middelen, posterijen, telegrafen, domeinen, loodsgelden, was de maand September gunstig. Zoowel tegenover de opbrengst verleden jaar als tegenover de raming. Maakt men de rekening der 9 maanden op, dan ziet men, dat bij het vorige jaar ten achteren zijn: personeel ƒ120,000, invoerrechten ƒ107,000, sui ker 611,000, wijn ƒ43,000, bieren en azijnen ƒ20,000, om van onbeduidende zaken niet te spre ken. Belastingen vooruit gekomen zijn grondlasten ƒ89,000, patenten 118,000, zout ƒ38,000, geslacht ƒ103,000, zegel ƒ88,000, registratie ƒ262,000 hy potheekrechten ƒ80,000, successie, ƒ1,006,000, do meinen ƒ97,000, posterijen ƒ260,töO, telegrafen ƒ64,000, loodsgelden ƒ65,000. Totaal generaal ƒ1,382,000 hooger. Totaal on bevredigend is »dus het eind-resultaat niet. Reuter seint uit Weltevreden dat een samen zwering ontdekt is tegen het Nederlaudsche gezag te Madioen; 42 leiders zijn gevangen genomenelf anderen, die weigerden zich over te geven, zijn doodgeschoten. AXEL, 16 October 188 8. Zaterdagnamiddag is door de marechaussée al hier gevankelijk naar het huis van arrest te Mid delburg ovrrgebracht, zekeren Chaler van Cam- pen, oud 44 jaren, wonende te Moerbeke (Belgie), die dien nacht, wegens eene zonderlinge jachto- vertreding is bekeurd geworden. Zij bedienden zich namelijk (want er waren meer personen, die ech ter door de duisternis ontkomen zijn) niet alleen van een geweer, maar ook droeg een hunner tot opsporing van het wild een zeer helder branden de lantaarn, zoogenaamde lichtbak uitslui tend tot dat doel vervaardigd. De lichtbak is ech-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1