IVo. 256. l(' Jaarg. e Twee Zaterdag 6 October Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEilAN; AXEL. IEE1EN. Biiitenlandscli Nieuws. ENGELAND. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 40 en 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. Ik ben in de gelegenheid gesteld de geëerde abonné's op mijn blad eene pre mie aan te bieden, met den aanvang van het vierde kwartaal. Het is een boekwerk dat uitmunt, zoo in inhoud als in uitvoering. Het is de roman Desss imn Een boeiend verhaal uit het?. Paiijsche leven in het begin dezer eeuw; ingebon den in een linnen prachtband. Dit boek wordt uitsluitend voor gea— bonneerden op dit blad gedrukt en ver krijgbaar gesteld voor den spotprijs van veertig centen, voor hen die woonachtig zijn binnen Axel en tegen toezending van een postwissel van vijftig centen buiten Axel. Het boek wordt 15 October aan alle inteekenaren franco verzonden. De Uitgever. In den nacht van Zondag op Maandag zijn er in het Londensche East-end alweder twee vrou wen vermoord gevonden. Beiden behoorden tot dezelfde klasse waarvan de vier vorige slachtoffers deel uitmaakten en beiden werden zeer vermoe delijk ook weder door dezelfde, in ontleedkunde niet geheel onbedreven hand om het leven gebracht. De ééne ongelukkige werd zóó gruwelijk verminkt ook in het aangezicht, dat zij onkenbaar is. Het lijk der andere was, toen men 'het vond, nog warm en het schijnt dat de moordenaar, nadat hij dei- vrouw den hals, had afgesneden, door de eene of andere naderende stoornis verhinderd werd ook dit slachtoffer nog verder te verminken. Dit maakt nu een zestal, en van het geheim zinnige monster nog altijd geen spoor. De opschud ding in Londen is onbeschrijfelijk; men spreekt over niets andersda meest phantastische gissingen omtrent den persoon en de beweegreden van den moordenaar worden allerwege opgeworpen en de politie heeft het zwaar te verantwoorden. Ten einde ééns voorgoed den kop in te drukken aan een vroeger geopperd vermoeden, als zou men eene verklaring der moorden kunnen vinden in de gril van eenen anatomischen verzamelaar maakte de „Pali Mall Gazette" eene soort prijscourant van ana tomische voorwerpen openbaar. Daaruit blijkt, dat niemand eenen moord behoeft te begaan of te doen begaan, om fnenschelijke lichaamsdeelen, welke ook, langs wettelijken weg tot wetenschappelijke doeleinden te kunnen verkrijgen. Omtrent twee pogingen tot moord, te Amster dam, meldt men aan de N. R. Ct Volgers de baren van den politie-agent V. wil de dezen zijnen zoon vermoorden. Toer. eenige a- genten zich derwaarts begaven, vonden zij een 22- jarigen jongeling (slagersknecht) bewusteloos op de stoep liggen, hevig bloedende nit eene diepe wond, hem met een scherp voorwerp in de rechterborst toegebracht. Bijgebracht, wist de getroffene niet mede te deeltn. wie hem had getroffen. Zijn vader had hem de deur willen uitzetten, daarbij geholpen door eenen zijner broeders, daar dit niet dan met kracht- tig verzet van de zijde des slagers plaats vond, toen hij eensklaps eenen messteek in den buik voel de, en kort daarop ineenzakte. Eenige omstanders beschuldigden den vader, ter wijl andere beweeiden dat de broeder als de dader moest aangemerkt worden. Hoe dit zij, aan het politie bureau vond men tot heden geen termen om den agent te schorsen, terwijl ook nog de zoon op vrije voeten is. Het slachtoffer is naar het gast huis veivoerd. Het tweede drama van gelijken aard werd maan dag avord afgespeeld op de Bloemgracht. Uit per ceel 101 aldaar, waar vrouw De Vries, in die buurt beter, en niet van eene gunstige zijde bekend on der den naam van „Haagsclie Leen", een komenijs- wiukeltje drijft, werd geioep van moord gehoord Een in de nabijheid geposteerde agent van poli tie, die onmiddellijk ter hulp snelde, vond toen ee nen jonkman, diamantslijper van beroep, in zijn bloed badende in het voorhuis liggen, terwijl een andere man, in hevig opgewonden gemoedstoestand een nog van bloed druipend mes in de hand hield. De aanleiding tot deze treurige zaak schjjnt een twist tusscben de echtelieden De Vries, die reeds langer dan een jaar van elkander geschieden leef- een, over het bezit van hun eerng dochtertje, dat de vader bij zich wilde nemen, terwijl de vrouw van het kind geen afstand wilde doen. Reeds geiuimen tijd had dit verschil aanleiding gegeven tot huise lijke oneenigheden tusschen man en vrouw; zoo ook maandag avond, toen de man zijne dochter ander maal kwam opeischen, en zijne vrouw in gezelschap vond van den diamantslijper, met wien zij sedert eenige maanden ongeoorloofde betrekkingen had aangeknoopt. Toen deze zich daarop ook in den striid mengde trok De Vries onverwacht een mes, bracht den jonk man daarmede eenige zeer gevaarlijke verwondin gen toe in de borst, en zou vermoedelijk in zijne woede neg verder gegaai. zijn, ware niet op dat oogenblik de politie verschenen, die den dader in hechtenis nam en den bewusteloozen diamantslijper naar het gasthuis bracht. Vrouw De Vries heeft de woning verlaten. Uit Leiden schrijft men aan de N. R. Ct. Leiden vierde Woensdag den dag van het ont zet met eene opgewektheid, of het voor de eer ste maal ware, en niet eene jaarlijksche herhaling van hetzelfde feest. Ik geloof niet dat er vele steden in ons vaderland zijn, die zich zoo leven dig aan het schoone verleden van den Spaanschen tijd verhonden gevoelen als Leiden; weinig steden ook, waar zulk „esprit de corps" beerscht als hier. Als het om den goeden naam en den roem dei- stad te doen is, dan vindt men den Leidenaar bereid zijne dubloenen te storten voor eene luis terrijke ontvangst van vreemdelingen, voor eenen historischen optocht voor volksspelen, bereid om zijne vlag uit te steken en zich zelf in zijne Zondagsche plunje tor zelfs om zich met de stu denten te verbroederen. En nu is de 3e October een uitmuntende dag om zijnen trots over de taaiheid en den moed der vaderen en zijne fier heid van Leidenaar te zijn eens te uiten. De 3 October-vereeniging kende haar volkie, toen zij zich voor eenige jaren tot eene perma nente commissie tot viering van den dag van het ontzet constitueerde. Yoorloopig is er nog geen vrees dat deze nationale dag vergeten zal worden. Het programma der feestelijkheden is reeds be kend gemaakt. Om half negen in den ochtend be gon het al koraalmuziek in het park, en toen de schutterij-muziek gezwegen had begon het carillon er lustig op te bom-bam-beieren. Wij zijn in Ne (terland om het „springeh der fontein" de fraaie marmeren fontein op de Viscbmarkt als een feestnummer uitdrukkelijk op het programma te zien vermeld. Nu, de Leidenaars zijn zoo weinig gewend water uit hunne fontein te zien springen dat het wel een feest mag neeten haar eens in werking te zien vooral daar zij wel spoedig win- terbedeksel zal aankrijgen. Een onmisbaar bestanddeel der 3 October-vie- ring is de uitdeeling van haring en wittebrood, het eerste voedsel dat de Geuzen binnen de uit gehongerde veste brachten gelijk men weet. De ze teerkost is aan 2700 tal vrouwen toegedacht terwijl eer. 2300 mannen tabak en bons voor bier krijgen een bewijs dat eene stasd niet belegerd behoeft te woidenomnog duizenden hongerenden en dorstenden te herbergen. Maar 's middags begon eigenlijk eerst de ware vreugde. Op het Schuttersveld was eene volledige kermis verrezen, waai van men zich ook zonder beschrijving gereedelijk eene voorstelling kan ma ken. Den geheelen middag vermaakte men zich met deze dingen tenzij men mocht veroiezen do volks spelen aan te kijken die wel niets nieuws vertoonden maar aan vroolijke en grappige tooneeltjes over- rijk waren. Des avonds tc half acht driedubbel concert op het feestterrein besloten met een vuurwerk. De studenten zijn genoeg Leidenaar^ om aan dit alles mee te doen en dit niet alleen omdat het eene willekeurige aanleiding tot een feest is. Het bestuur hunner sociëteit rijdt plechtstatig rond en brengt officieel bezoek aan de burger sociëtei ten Amicitia en Concordia. „Hoe goed is het dat bloeders eendrachtelijk te zatnen wonen," klinkt het dan door alle toosten heen en de namen van Yan der Werft en Janus Douza zijn het parool, waaronder burgers en studenten elkaar verstaan. En intusschen hebben de groenen een dag vrij af en vermaken zich ouder gewoonte te Amster dam verheugd dat zij niet waardig gekeurd wor-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1