Gemeligd Nieuws. baron Xan Nagell van Arapsen, lid van de Eerste KamerWerner baron van Pallandt, opperjager meester des Koningsbaron van Brienen tot de Groote Lindt, buitengewoon kamerheer, en mr. W. baron van Goltstein, oud-minister. Van andere zijde deelt men ons mede, dat de genoemde heeren reeds door Z. M. benoemd zijn. - Op verzoek van de Staatscommissie voor de voorbereiding der regeling van den militairen dienst plicht zijn de Commissarissen d6s Konings door den minister van binnenlandsche zaken uitgenoo- digd hem voor die commissie te doen toekomen eene numerieke opgaaf van de beroepen of be drijven, zoowel als van hen, die in 1886 en 1887 hunnen militairen dienst hebben doen vervullen door een plaatsvervanger of een nummerver wisse laar, als van hunne ouders. AXEL, i October 18 8 8. Zondagvoormiddag heeft door ds. Wolf alhier de inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Oer. gemeente plaats gehad naar aanleiding van Psalm 46 verzen 4, 5 en 6, Gedurende het afgeloopen 3de kwartaal de zes jaars zijn alleen van Amsterdam 2043 land verhuizers naar Amerika vertrokken. - Te Wahring, bij Weenen, overleed kort ge leden een vermogend bejaard heer die zijne nala tenschap aan zijne talrijke verre bloedverwanten vermaakte. Dit zou nu niets buitengewoons zijn geweest indien niet het testament de volgende clausule bevat had„Behalve de bovengenoemde roerende en onroerende goederen, vermaak ik aan mijne erfgenamen een som van 20,060 gld die begraven is op een plaats slechts aan mij en aan mijn hond Fuchel bekend. Mijn neef X, behoeft slechts te zeggen: „Fuchsel zoek!" en Fuchsel zal hem dadelijk bij den schat brengen. Den neef ging het nu zooals zijne voorgangers in de fabel, die naar den schat in den wijnberg groeven. Hjj groef nu wel niet precies maar de geschiedenis met den hond maakte het hem niet minder moeie- lijk dan wanneer hij met schop en houweel had moeten werken. Fuchsel gehoorzaamde namelijk zijn nieuwen meester volst' ekt niet, doch bea,nt woordde telkens bet bevel Fuchsel zoek hier mede, dat hij den ontstelden neef in de kuiten beet. Nu, voor 20000 gulder. laat men zich nog wel iets welgevallen en de ertgenaam liet zich dan ook inderdaad veel wélgevallen, Tailooze keeren had de hond reeds naar zijne beenen een uitval gemaakt toen de neef eindelijk na acht da gen vol angst tot de overtuiging kwam dat zijn oom zich op zijn ouden dag nog een grap met zijne erfgenamen had veroorloofd. In deze over tiugirg verkeert hij thans nog, want Fuchsel bijt nog steeds en de 20000 gulden zijn nog altjjd niet gevonden. Uit Groningen meldt men aan de N. B. Ct. In dei. nacht van Vrijdag op Zaterdag werd op brutale wijze een arbeider van zijn geld beroofd. Terwijl hij omstreeks 9 uur in eene tapperij in de Pelstei straat een borrel gebruikte, trad aldaar binnen een jonge man in gezelschap van 2 vrouw personen, waarvan de eene terstond met den al leen zittenden man kennis maakte en binnen kor ten tijd vertrouwelijk met hem zat te keuvelen en te drinken. Na eenigen tijd werd overeengekomen, dat men gezamenlijk wat zou gaan eten, en daaiom trok ken de beide paren tegen 12 uur naar een win keltje, waar ververschingen te bekomen waren. Hier gekomen bemerkte de arbeider, dat hij zij ne portemonnaie, inhoudende ongeveer /'9,50, kwijt was. Terstond viel zijne verdenking op zijne nieuwe kennis, doch hij wist zijn vermoeden wij selijk voor zich te houden, en toen het gezelschap eenige oogenblikken daarna weer op weg was. bracht hij zijne ontdekking ter kennis van een agent van politie, die de meid arresteerde. Op het politie-bureau gekomen, werd zij in het bezit der vermiste portemonnaie gevonden. - In een hotel te Rotterdam werd een kruier- gevraagd wiens taak in huishoudelijke bezigheden en boodschappen bozorgen bestaat. Voor dit baan tje, waaraan ƒ4 per week met den kost is ver bonden, meldden zich ongeveer 80 liefhebbers aan Onder dezen waren er. die met den rotting in de hand hun diensten aanboden; voorts een oud-bur- gemeeste', een vroeger rijke landbouwer, twee eertijds gefortuneerde kooplieden, een voormalig opzichter van een Oost-Indische tabaksplantage een gewezen chef van een suikerfabriek, de noo itige politie agenten, enz. Yele der sollicitanten waren vaders van huisgezinnen. Onlangs was in een dorp van de Pruisische provincie Posen een knaap bezig met gras snijden, toen hij eensklaps, tot zijn ontsteltenis, een steek voelde; een adder had hem in het bloote been ge heten. De jongen had vaak gehoord, dat, dm de nood lottige gevolgen van zoo'n heet te voorkomen, het allerraadzaamste is om het getroffen deel van het vleesch te verwijderen de moedige knaap pakte zijn sikkel op en sneed vastberaden het door den beet vergiftigde vleesch weg, waardoor hij het eigen leven redde. Het zware bloedverlies en de gapende wond maakte het den jongen onmogelijk om te loopen hij werd door voorbijgangers gevonden en naai de ouderlijke woning gedragen. Gelukkig verkeert de kloeke jongen buiten levensgevaar. Herinneringen der jeugd Stambouloff minister-president van Bulgarije was in zijne jeugd kleermakersleerling. Zijne ou In de richting van het dal stond eene kudde ree- en, waaraan de jager echter niet veel aandacht schonk. Zijne oogen volgden den loop der beek tot aan den donkereu berghoek. Daar verschenen ook, nog half in den nevel gehuld, de vormen der slanke dieren. Langzamerhand kon hij ze beter on derscheiden; de kudde, niet zoo sterk als die van 't benedendal, trok zich, nu het lichter begon te wor den, langzamerhand terug naar de dichtere plekken van het°woud. De jager knikte bevredigend met het hoofd. Zooals hij daar stond, met zijne donkere oogen scherp rechtuit turend, kreeg zijn gelaat eene on derzoekende, vermetele uitdrukking, die het krach tige zijner trekken nog verhoogde. Met onwrikbaar geduld wachtte de jonge hout vester bijna onbeweeglijk op het naderen van het jfvild. Hij kon reeds goed onderscheiden, dat twee bokken en vijf geiten waren. Zacht spande hij den haan van zijn geweer, om op alle gevallen voorbereid te zijn, hoewel de afstand nog te groot was voor een zeker schot. Daar steeg plotseling een klein wit wolkje op uit den berghoek, waar de kudde dicht bjj stond - in hetzelfde oogenblik volgde de scherpe knal van een schot, die donderend door de bergen weer kaatst werd; een der beide bokken deed een sprong zakte in elkander, terwijl de overige reeën in wil de vlucht heenvloden, de helling op naar het be schermende woud. De jager was opgesprongen, de toorn kleurde zijn gelaat en eene uitdrukking van schrik asinjagende woestheid en hardvochtigheid sprak uit zijne tiek- ken. Hij omvatte met kracht den loop van zijn ge weer en zijne oogen richtten zich vaD woede fon kelend naar de plaaO, waar de bok dood was neer gevallen. Zijne eerste ingeving volgend, wilde hij zijne plaats verlaten, om den vermeteïen «trooper den buit te ontnemen, maar met buitengewone wils kracht bedwong hij zich. De wilpdief zou zich ze ker bij het verschijnen van den jager niet laten zien, den buit in den steek laten en de vlucht ne men. Hem te verjagen was echter niet het plan van den jager. Hij moest hem tijd laten den bok op te neuien om hem te herkennen. Snel mat hij met zijne oogen nogmaals den atstand hrt waten ten minste twee honderd en vijftig schreden, zoo ver reikte de kogel van zijn geweer uiet, dus nog minder eene hagellading. De jager knarste met de tanden, doch bewoog zich niet. Zijne zelfbe- heersching was grooter dan ^de aandrang ï.aar oo- genblikkelijke wraak. Wordt vervolgd.) ders .wilden, dat hij dit ambacht zou leeren. De jongen had er echter geen aanleg toe en ook vol- strekt geen zin in. Nu had hij een strengen mees ter, die de roede niet spaarde. Tevergeefs echter de baas eindigde met hem aan de deur te zet ten. Toch schijnt het, dat de minister zich thans nos den heilrijken invloed van het „wie wel be mint, kastijd zijn kind" dankbaar overtuigd houdt. Hij heeft zijn ouden baas benoemd tot direc teur van politie te Sofia. Tijdens het volksfeest te Loosdrecht op jl. Donderdag, heeft een der bekende kaartspelers be proefd zijn slag te slaan. Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 a 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had geklopt; maar niet zoodra begon het publiek gevaar te worden met welk soort spelers men te doen had, of binnen weinige minuten was het ge wone geld uit 's mans zakken geklopt. Geklopt m den letterlijken zin van het woord! Hij werd zóó geranseld, dat hij er geen oogen blik over dacht zijne winst te behouden. Boven dien heeft de politie goede nota genomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Vrijdagavond ontstond er brand op een bo venhuis in de AletUstraat te Rotterdam door het omvallen van een petroleumlamp. Op het ge roep van brand door de bewoonster van het huis en op het gezicht der vlammen snelde A. Oliemars naar boven" en had het geluk, geholpen door J. Wetering en een agent van politie, den brand spoe dig meester te worden. Een oude mar. zat geheel bewusteloos van den schrik op een stoel in het brandende perceel. In de trouwkamer van het 4e arrondisse-- ment te Parijs had Vrijdagmorgen een vermake lijk voorval 'plaats. Er waren eene menigte hu- welijkscandidaten met hunne ouders en getuigen, die wachtten tot 't hun beurt zou zijn om vo"f mijnheer den Maire te verschijnen. Iedere brui loft krijgt dan een nummer en zo worden zij af geroepen en getrouwd. Men was aan no. 4. De bruiloft kwam binnen het hek, zette zicfi neer en de Maire begon hot gewone formulier op te dreunen. Hij vroeg aan den bruidegom „Mijnheer X. zijt gij voornemens mejuffrouw Z. tot uwe echtgcnoote te nemen?" „Ja mijnheer." „Mejuffrouw Z., zijt gij van voornemen den heer X. tot uw echtgenoot te nemen „Neen, neen, driemaal neen!" roept het meisje. Algemeene opschudding. De Maire verklaart, dat het huwelijk geen voortgang kan hebben na het antwoord der jonge dame. De geheele familie praat, schreeuwt, roept en vraagt door elkaar, en nauwelijks waren zij op straat of er ontstond een formeel' gevecht. In plaats van aan het bruilofts maal de "gezondheid der jonggehuwden te drinken werd de heele bruiloft naar het politiebureau ge- racht. - LI. Zondag avond ten 8 u{ is te Eekeren bij Ant werpen eene locomotief van de tram op eene nog niet geopende lrjn geraakten op de markt terecht gekomen, die vol kermistenten stond. Onder lui de angstkreten Stoof de menigte uit elkaar. Eene kraam, waar eene soort van hazardspel gehouden werd, werd geheel vernield, en de vijftienjarige dochter van den eigenaar op de plaats gedood. Een knecht in eene andere kraam werd het hoofd van den romp gescheiden. Een moedig werkman, Leo pold Deckers genaamd, sprong eindelijk op de teugelloos voorthollende locomotief en slaagde er in, de machine tot staan te brengen. De ma chinist was, naar men zegt, smoordronken en reeds op grooten afstand voor het dorp gerold; de stoker was een knaap van vijftien jaar, die niets gezien heeft. Verleden Vrijdag is te Zwolle een boeren knecht uit Haerst, gemeente Zwollerkerspel, het slachtoffer geworden van doortrapte kaartspelers. In korten tijd was hij ruim ƒ90 kwijt geworden. Terwijl hij 'de politie van zijn wedervaren kennis gaf, hadJen de kaartspelers zich uit de voeten ge maakt, maar twee hunner, G. de Leeuw, 33 ja ren en J. Meeding, 32 jaren, beiden wonende te

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2