STA 1 EN-GEN ERA AL. Gemengd Nieuws. tracht. Kaar de Tijd meldt, worden door „bevoegde personen in ons vaderland maatregelen beraamd tot eene beweging in liet belang van het herstel der wereldlijke macht van den Paus. TWEEDE KAMER. Na een uitvoerig debat over het voorstel tot wijziging van bet reglement van orde is verwor pen met 51 tegen 40 stemmen een amendement van de commissie van rapporteursom eenvoudige ontwoipen niet naar de afdeelingen te verzenden Met verwerping van e<*p amendement is aangeno men met 45 tegen 42 st. het voorstel tot instel ling van commissien van voorbereiding met invloed van de leden op de benoeming der rapporteurs. Voor de Rechtbank te New York stond on langs een man terecht die de politie heel wat moeite heeft veroorzaakt. James Goss een jonge sterke kerel ais een boom, was bij een lombard houder gekomen en bad een (gestolen) gouden horloge op de toonbank gelegd om er geld op te leenen. De lombardhouder onderzocht het horlo ge en nam 25 dollars uit zijne toonbanklade om die er voor te geven. Op dit oogenblik werd van de straat de groote spiegelruit van den win kel verbrijzeld. Dadelijk vloog de Winkelier naar buiten om te verhinderen dat onbevoegden zijn winkelraam leegplunderden. Toen er eenige mi nuten later een politieagent kwam die zich voor de verbrijzelde ruit op wacht plaatste en de lom bardhouder weer in zijn winkel terrugkeerde was de heer Goss niet alleen met zijn gouden horloge en de 25 dollars maar ook nog met de i kas en een onschatbaar aantal voorwerpen van waarde verdwenen. Nu eerst begreep de lombard- houder dat hi) het slachtoffer was geworden van eene listige samenzwering. Dadelijk werden gehei me politieagenten uitgezonden en het mocht hen gelukken den dief te vatten. Van de gestolen voor werpen vond men er geen een meer, doch on middellijk ging men er toe over, de kleederen van den gevangene te doorzoeken. Daarbij moesten vier agenten den woedenden man vasthouden. Behal ve een lombardbriefje, op een geleend horloge vond men niets maar dit briefje alleen was recht vol doende om den man zijne straf te verzekeren. Dit wist de dief. Met reuzenkracht rukte hij zich plotseling los.een greep en het briefje ver dween in zijn mond. Maar even snel greep een der agenten hem bij de keél en verhinderde hem zoo het slikken, twee anderen Ponden den slim- men bandiet de armen vast terwijl de vierde hem met geweld den mond opende. Nauwelijks tracht te hij echter het briefje voor den dag te halen, of Goss sloot de tanden krachtig op elkaar en beet de vingers van den politieagent tot op het been door. Als een kwaadaardige hond hield hij vast, totdat eenige slagen met een „dub," den wapenstok der agenten tegen zijn hoofd, hem be wusteloos op den grond deden vallen. Nu eerst kon men den gepijnigden agent bevrijden hem verbinden het gewichtige bewijsstuk voor den dag halen en daarop bet gerechtelijk onderzoek doen voortgaan. Een welgeslaagde schurkenstreek. Eenige maanden geleden vestigden zich in een deel van een fraai hotel te Parijs de graaf en de gravin G.; die, zooals zij zeiden, uit Brazi lië kwamen. W eldra werd het tweetal, dank zij hunne aan bevelingsbrieven, in de houge kringen ontvangen en op hun beurt ontvingen zij allerlei hooggeplaat ste personen op waarlijk onberispelijke wijze. Weldra begon men op hunne soirées met „bac carat." het bekende hazardspel, en de graaf won vaak groote sommen. Op een avond, toen men weder om de speeltafel zat, verscheen er een ern stig uitziend heer in de zaal, die zijn jas open de en daaronder de driekleurige sjerp liet zien, met onderscbeidingsteeken van een commissaris van politie. Hij was vergezeld van twee andere persomen, die agenten schenen te zijn. Op dat o gonhltk r-r a rich "de speeltafel een som van honderdduizend francs. De man met de sjerp naderde de tafel en zei de: In naam der wet neem ik den inzet in beslag en verzoek uwenamen!" De graaf de G verzette zich hiertegen en zei- de dat het zijn gasten geoorloofd was in zijr. huis- te spelen. De commissaris was onvermurwbaar, hij berispte den graaf scherp en nam het geld me- Ho Een der aanwezigen, die de zaak niet vertrouw- de, ging naar (ie politie en verkreeg de overtui ging dat de gewaande commissaris een oplichter was geweest. Tegelijk koesterde hij achterdocht tegen den graaf en deelde die aan velen zijner vrienden mede zoodat men gezamenlijk den graaf om explicatie verzocht. Deze toonde zich beieedigd en wist hen te impo- neereD door de mededeeling, dat hij den volgen den dag het geld zon teruggeven zoodra hem over tuigend gebleken was, dat de commissaris een oplichter was geweest. Den volgenden dag toen men terugkwam, was het echtpaar verdwenen Natuurlijk den valschen commissaris acnterna Smokkelaars. Uit Grenoble woi dt het volgend voorval gemeld, dat aan de beambten der Fransche douane op de Italiaansche grens in de Alpen overkomen is. Sedert het afbreken der handelsbetrekkingen tusschen Frankrijken Italië wordt door de Fran sche douane voor elk schaap 10 frans en voor el ke koe 40 francs geeischt. Het is dus der moei te waard te smokkelen. Men zal zich echter kun nen voorstellen, dat dit alles behalve gemakkelijk gaat. Toch gelukt het somtijds de niet zeer tal rijke douane te verschalken. Nu onlangs hadden de smokkelaars een groote „zaak" op touw geze^, Een kudde van driehon derd schapen zou door zes herders over een wei nig bekenden pas naar Frankrijk worden gevoerd. De douane was echter van het geval onderl icht en de smokkelaars werden overvallen. De aanval gescniedde zoo onverwacht, dat drie der herders reeds gekneveld waren voor zij zich in staat van tegenweer konden stellen. De anderen namen daar op de vlucht. Een der brigadiers zette hen na doch deed, door de duisternis misleid eer, misstap en brak het been. Zijn kameraden droegen hem naar een hut en voelden daarop de kudde naar Jausiers. Nu werd het avontuur tragi- komisch van aard Het was een uur na middernacht en zoo duis- ster dat men geen twee stappen voor zich uit kon zien. Eensklaps werden nu de moedige briga diers aangevallen door een troepje mannen die op goed geluk op hen schoten. „Het zullen de smokkelaars zijn die versterking hebben gehaald" dachten de douaniers en schoten terug. Zij moes ten echter weidra den strijd opgeven en trok ken zich terug, de kudde aan den aanvallerla tende. Toch bleven zij haar van verre volgen, ho pende bij het aanbreken van den dag wellicht nog hun slag te kunnen slaan. Hoe groot was echter hun verbazing toen ze bij 't eerste schijn sel der zon bemerkten, dat de kudde in handen was van 't troepje collega's. Dat waren dus de man nen met wie zij *!zoo hevig gevochten hadden. De douaniers hadden elkaar voor smokkelaars gehou den wat weer bewijst, dat in 't donker alle kat ten grauw zijn. Gelukkig had het gevecht geen ernstige gevolgen gehad. Slechts een douanier was gewond. Drie kogels hadden hem getroffen, doch geen der wonden was gevaarlijk. Van de Italianen was geen spoor meer te bekennen. En de kudde, die zij in den steek hebben gelaten zal nu ver kocht worden ten voordeele van den Staat. - Een kluchtige fout werd begaan door een Pa- rijsth aichitect. De bouwkundige heeft vero-eten schoorsteenen te laten maken en dat niet in ee^n zo merverblijf, maar in het chemisch laboratorium, nl het instituut Pasteur. Dit verzuim is vooral merkwaardig als mer. be denkt, dat het gebouw is gemaakt naar zorgvuldig onderzochte en goedgekeurde plannen, waarin wel degelijk overal openingen voorkomen voor schoor steenpijpen, ter afvoering van den rook van ontel bare fornuizen. Zaterdag heeft men dit zonderlinge verzuim ont dekt, f --3 onmiddellijk begonnen met gaten te maken in al de zolderingen en muren van het ge- bouw, dat reeds zoo goed als gereed was. Hel is te hopen, dat de architect nu de werkka mer van Pasteur niet heeft vergeten. Edison had op zijn landgoed in Oiange een vriend te logeeren. Men had 's a7onds over uitvin dingen gesproken en o. a. over de onvolmaaktheid van de phonograaf. Voor 11 uur ging de gast naar zijn slaapkamer. Nauwelijks in bed, werd°hij opgeschrikt door een mannenstem, die hem duide lijk toeriep: 't Is 11 uur! Hjj stak het licht op, doorzocht alle hoeken, maat vond niemand; hij ijl de naar Edisons kamer en deze verzekerde hem zoolang dat er geen onraad kon zijn, tot de man eindelijk aan een droom ging gelooven en weder te bed ging. Toen hij eenigen tijd lag en den slaap poogde te vatten, hoorde hij plotseling weer de stem, die hem nu als 't ware toeschreeuwde: 12 uur, bereidt u tot den dood. Doodelijk verschrikt snelde de logé naar Edison; hij wilde naar buiten; hp bleef geen uur meer iu huis. Edison stond op, ging met hem naar zijn kamer en onder schater lachen toonde hij hem een miniatuurphonograaf die, zijn eigen stem nabootsende, op deze wijze in verbinding gebracht met een klokje, den tijd uur voor uur aangaf. Eenigen tijd geleden kwamen bij een rijk I landbouwer te Watertown, in Noord-A merika 2 J net gekleede vreemdelingen, die door documenten 1 en papieren het bewijs leverden geheime politie- agenten uit Californie te zijn. Zij deelden den j man mede, dat zij hem, mits hij niemand iets van de zaak vertelde en hij hen vijfentwintig duizend gulden betaalde, een geheim zouden ver- radon, dat hem een halve ton gouds zou opbren- I gen. De landbouwer nam het voorstel aan, maar maakte, erg voorzichtig, de voorwaarde, dat hij eerst dan de belooning zou uitbetalen, als hij zijn 1 winst in handen had. De politie-mannen hadden hier niets intebren- gen en lieten nu een ouden brief zien, dien zij -1 een stervenden mijnwerker in CaJiförnie zeiden ze j te hebben ontnomen, en waarin deze bekende, dat j hij. vele jaren geleden, een man had vermoorden hem vijf baren goud ter waarde van vijf en ze- S ventig duizend gulden had ontstolen Door zijn misdaad was hij gedwongen de vlucht j te nemen en had hij het goud ergens in den grond I begraven. Eene teekening en nadere omschrijving van de plek waar dit was geschied, was bij den I blief gevoegd. Door geheime nasporingen waren- i de politiemannen er in geslaagd te ontdekken,! dat die plek zmh op het eigendom van onzen land - 1 bouwer bevond. Dadelijk ging men thans aan het graven en na 1 eenige vruchtelooze pogingen vond men werkelijk ten slotte vijf zeer bestoven baren goud. Deland- I bouwer, die zeer in zijn schik was, weigerde ech ter de beloofde premie uit te betalen; eerst moest een deskundige het goud hebben gezien en zijn 1 oordeel over de waarde er van hebben gezegd. 1 Men stuurde daarop een telegram aan een be- 1 kend goudsmid te New-York, die eenige uien la- i ter aankwam, het goud voor echt verklaarde de waarde op vijf en zeventig duizend gulden schat- .j te en, na het ontvangen van een mooie beloonins weder vertrok. De twee politie-mannen kregen nu ook hun geld- j gingen naar den trein en verdwenen. I)en vol- 1 genden dag kwam de echte goudsmid aan; 't bleek i dat de eerste goudsmid eenvoudig een medeplich tige van de twee gauwdieven was geweest; de vijf baren goud waren stukken koper ter geza menlijke waarde van tien gulden, die de oplich ters zelf hadden begraven om die later weder als „schat" aan het daglicht te brengen. De slimme heeren zijn spoorloos verdwenen. - De heer Victor Schiek, med. doctor te Döbeln m Saksen was dezen zomer op reis gegaan naar Zwitserland en Tyrol. Na 10 Augustus had znne familie geen bericht meer van hem ontvangen, en daar hij op den bepaalden tijd ook niet was terug gekomen gingen zijn broeder en zwager naar de Zwitsersch-Tyroolsche grens van waar zij zijn laatsten brief hadden ontvangen. Bij onderzoek konden zij niets anders vernemen dan dat hij in den nacht van 10 op 11 Augustus te Mals had gelogeerd en 'smorgens was vertrokken. Daar alle

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2