J e Twee Weezen. No. 254. Zaterdag 29 September 1888. 4«' .laar»-. jj 11 IJ Nieuws- en Advertentieblad 3k F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buiteulandscli Nieuws. FRANKRIJK. BELGIE. ITALIË. Binnenlandsch IS ieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B b t g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ik ben in de gelegenheid gesteld de geëerde abonné's op mijn blad eene pre mie aan te bieden, met den aanvang van het vierde kwartaal. Het is een boekwerk dat uitmunt, zoo in inhoud als in uitvoering. Het is de roman Een boeiend verhaal uit het Parijsche leven in het begin dezer eeuw; ingebon den in een linnen prachtband. Dit boek wordt uitsluitend voor gea- bonneerden op dit blad gedrukt en ver krijgbaar gesteld voor den spotprijs van veertig centen, voor hen die woonachtig zijn binnen Axel en tegen toezending van een postwissel van vijftig centen buiten Axel. Het boek wordt 15 October aan alle inteekenaren franco verzonden. De Uitgever. Als een bewijs van den verbijsterden invloed der spionnenjacht kan het volgende staaltje dienen. Bij het buis van eene galante dame te Pargs, welke een even galanten ridder had, die op hare kosten teerde en ook in hare woning gehuisvest was, hoorde de politie 's snachts alarm en geschreeuw om hulp, blijkbaar de stem van eene vrouw. De politie maakte zich gereed het huis binnen te drin gen, teneinde hulp te verleenen. Op de trap kwam de galante man de agenten reeds tegemoet en ver telde hun dat hij eer. liefje had, die eene Pruisi sche is, en, zooals hij nu eerst ontdekt had zich met spionnage ophield. Hierover verontwaardigd, wilde hij haar de deur uitwerpen; doch zij wilde de woning niet verlaten, en verzocht hij de politie de spion gevangen te nemen. De politie greep de vrouw en voerde haar, ondanks haren heftigen te genstand, naar het bureau. Daar stelde zij de zaak gansch voor. De man had haar geslagen, omdat zij hem geen geld genoeg wilde geven en hem ook hare woning wilde verbieden. Men gelooide haar niet aan het bureau. Wie zou een spion geloo- ven Men hield haar gevangen. Na 24 uren bleek het evenwel, dat de vrouw gelijk had en men stel de haar toen in vrijheid. De galante man had mid delerwijl alles wat van zijne gading was^ uit de wo ning medegenopen; onder anderen 2500 fr., de spaarpenningen der vrouw. Ondanks alle naspo ringen heeft men hem nog niet kunnen vinden. Geheel Gent is in beweging over de ortdekking van ontvreemdingen in de gemeentekas, waarvan men den dader in handen meent te hebben. Eerst nu de sedert weken geloopen hebbende geruchten een vasteren grond hebben, acht men het oogen- blik gekomen om daar melding van te maken. De ongeregeldheden dagteekenen van jaren her. Twee gemeenteontvangers zijn na elkander over leden met achterlating van een tekort in de kas. Bij den eerst overleden, den heer Colson, bedroeg het enkele duizenden franken; bij den dood van zijn opvolger, de heer Delcroix, liep het over eene som van fr. 115,000. De oorzaak dier tekorten is des tijds niet ontdekt kunnen worden en de erfgenamen der overledenen hebben het ontbrekende telkens aan gezuiverd. Thans heeft de justitie, na een langdu rig onderzoek, de hand gelegd op den commie* van den gemeente-ontvanger, zekeren Lieven Engelbeen, eer zeer bekend en vrij algemeen geacht man m de stad, die onder de drie elkander opgevolgd heb bende ontvangers zijne betrekking heeft uitgeoefend en eerst in den laatsten tijd, op grond van de aan zienlijke vei teringen die hij zich veroorloofde, ver- dacht is geworden. Hem wordt ten laste gelegd dat hij somtijds, indien een belastingschuldige kwam betalen, daa'rvoor door den ontvanger liet kwijten en er aanteekening van hield op het betalingsre- gister, doch de ontvangst niet overgebracht op zpn kasboek. Hetzelfde deed liii met stoi tingen, die door andere ambtenaren bij hem moest wórden. Hoe het mogelijk is, dat zulk eene lompe bedriegerij zooveel jaren achtereen heeft kunnen plaats hebben zonder ontdekt te worden, begrijpt niemand, even min als dat de tegenwoordige ontvanger, de heer Guequier, de ontdekking niet zelf gedaan, maar daartoe een ander, met de comptabiliteit vertrouwd persoon in den arm heeft moeten nemen. Eene som van 25,000 frank is bij Engelbeen in beslag genomen. De „Temps" maakt in een telegram uit Rome het ceremonieel openbaar, dat gevolgd zal worden bij het bezoek van keizer Wilhelm op het Vaticaan. Daaruit blijkt, gelijk trouwens reeds vroeger ge meld is, dat men een buitengewoon luister aan 's keizers bezoek wil bijzetten. Alle kardinalen, bis schoppen en prelaten, die tot 's pausen hofhouding behooren, zullen aan het ceremonieel deelnemen. De palatijnsche en Zwitsersche gardes zullen van den ingang van het Vaticaan tot aan de troonzaal aan beide zijden geschaard staan. De adelijke garde zal den pauselijken troon omgeven en den dienst verrichten. Van de kardinalen zullen er zeven, on der welke de Duitsche, bij der troon geplaatst wor den. De troon zal twee zetels hebben: een, boven aan, voer den paus; de ander, iets lager, voor den Kardinaal Pecci, broeder van Leo XIII, gevolgd door een gedeelte der grootdignitarissen, zal mhet atrium van het Vaticaan den keizer tegemoet tre den en voor den paus brengen, die, gezeten opzijn troon, den keizer zal afwachten. Door het bestuurder „Nedorlandsche Heide maatschappij" is aan alle burgemeesters in ons land een circulaire toegezonden, met de statuten der maatschappij, met verzoek, deze zaak zoo eenigzins mogelijk te willen steunen. Door het op treden dezer maatschappij hoopt men de welvaart der plattelandsbevolking in hooge mate te doen toenemen; in verschillende gewesten van ons land zal voor het werkvolk de gelegenheid gevonden worden om een behoorlijk bestaan te krijgen, in hoeverre daardoor een arbeidsveld geopend zal worden voor hen die in de steden thans geen werk kunnen vinden moge nog onbeslist wezen; zeer zeker zal de zoozeer te betreuren verhuizing der arbeidende bevolking van het platteland naai de groote steden daardoor in hooge mate tegen gehouden worden In Denemarken heeft een der gelijke maatschappij reeds 350 groote ontginnin gen tot stand gebracht. De steun der burgemeesters zal zeer gewenscht zijn. De nieuwbenoemde burgemeester van Vlis- singen, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, zal a. s. Maandag te Middelburg, in handen van den Commissaris des Konings, zijnen ambtseed afleg gen, en daarna aldaar komen om, in eene hoogst waarschijnlijk nog denzelfden middag daartoe te houden buitengewone zitting van den gemeenteraad te woiden geïnstalleerd. - De Minister van Marine moet - naar hetN. v. d. D. uit den Haag verneemt - te kennen 'ge geven hebben, dat hij vast besloten is zijne poi- tefeuille beschikbaar te stellen, wanneer hem de gelden tot verbeteiing en aanvulling van ons ma rine-materieel geweigerd werden. Het geheele Mi nisterie zou zelfs in dit ouzicht homogeen zijn en niet aarzelen, desgevorderd, bij de marinebegroo- ting de kabinetsquastie te stellen. AXEL, 28 September 188 8. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de rusten de schutterijen in Zeeland, 5e bat., tot 2e. luit. J. Noest en L. J. Blankenbijl, beiden thans schut- ter. De heer B. Millenaar, geagéërd klerk op het vereenigd post- en telegraafkantoor te Hulst is als zoodanig benoemd te Waalwijk. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Overslag heeft zich bij de tweede oproe ping op eené jaarwedde van ƒ700 slechts éen sol licitant aangemeld. ct- Koewacht. Onder geleide van den heer Marcel lus Celi president der Rookvereenigen brachten de leden hiervan op Zondag 23 Sept. een bezoek aan het Zand, waar te dier gelegenheid de nationale driekleur wapperde. Thans waien de Rookers in „grand tenue" met blauwe pet, blauwe kiel met rooden strik en de echt „Oud-Holland sche lange pijp. Bij den rookw edstrijd was de beer E. Da vid de eerste, die zijne sigaar tot het bepaalde punt rookte. Deze is alzoo koning der Rookers hij ontving uit de handen van den president de teekenen zijner waareigheid. Na afloop der plech tigheid werd de dag verder genoegelijk doorge-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1