BERICHT. No. 251. Woensdag 19 September 1888. Jaarg'. liLZeve» Millioea, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlandse!) Nieuws. BELGIE. IERLAND. FEUILLETON. TURKIJE. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor Bei.g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die zich met 1 October as. op de Axelsche Courant abonneeren, ontvan gen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. 1)e Uitgever. In Antwerpen wekt de ontdekking van knoeie rijen in het stedelijk armbestuur groot opzien. Meer dan 40 personen, voor het meerendeei armen die van het weldadigheidsbureau ondersteuning ontvingen, zijn in verhoor genomen, en het kwam toen aan 't licht, dat verscheidene van hen dik wijls slechts een gedeelte van het geld ontvingen waarvoor zij geboekt stonden, dat goederen voor rekening der stedelijke armverzorging gekocht wa ren, waarvan de prijs niet met de boekingen o- vereen kwam, en een groot aantal bedriegerijen van dergelijken aard. De secretaris, Van Bergen en de chef de bureau, Van Aidoys, zijn onmid dellijk ontslagen, en twee inspecteurs, die weiger den ophelderingen te geven, geschorst. Een ander beambte, de concierge, heeft zijn ontslag gevraagd, maar 't werd hem geweigerd, daar men hem voor medeplichtig hield. Daarna verhing hij zich. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Ongeveer 28,000 families, Mus minstens 200,000 personen werden door het armbestuur verzorgd. De nationalistische afgevaardigde Redmond is NOVELLE VAN MAX BUG. Nauwelijks uitgerust en bekomen van de ver moeiende reis, vergezelde Koert de directeur naar de verschillende smelterijen en gietergen, hetgeen hem een nooit gezien tooneel aanbood, duizenden men- schenhanden in wedstrijd met de krachten van stoom en water. f Als vuurspuwende vulkanen verhieven zich de reusachtige hoogovens. Het kookte, siste, borrelde en knetterde, als de windvlagen uit de kolossale luchtketels de vlammen aanwakkerden. Uit de wijde openingen vloeide in een vuurstroom bet gesmolten metaal in zoo verblindenden glans, dat de oogen den rooden gloed niet konden verdra gen. Zwarte gnomen en met roet bedekte cyclopen schepten met kolossale lepels het kokende erts en goten het in gereed staande vormen van vochtig zand, waaruit witte dampwolken opstegen en ir mi nuten de geheele ruimte vulden. tot 3 maanden gevangenis werd veroordeeld wegens het opruien van pachters tot verzet tegen de wet. Tusschen Servie en Boelgerije zijn den laatsten tijd de betrekkingen van vriendschappelijker aard. De Servische zaakgelastigde Danitsch woonde de laatste soiree van vorst Ferdinand bijten bewij ze hoezeer hij deze beleefdheid op prijs stelde bracht de voist reeds den volgenden dag een be zoek aan Servie's vertegenwoordiging. Te Wee- nen legt men groote ingenomenheid over deze wederzijdscne toenadering der beide Balkanstaten aan den dag. Door den minister van binnenlandscho zaken is bepaald, dat de kweekelingen aan de rijkskweek scholen voor onderwijzers, die met goed gevolg het examen van onderwijzer hebben afgelegd, van de kweekschool moeten woiden ontslagen, ten einde eventueel naar een vacante betrekking te kunnen dingen. Tot hiertoe waren die kweeke lingen verplicht om gedurende vier maanden na het verkrijgen der akte van onderwijzer zich prac- tisch in het geven van onderwijs aan de leer school te bekwamen. Door dezen maatregel worden jaarlijks /ll,400 aan toelagen gespaard. De Staats-Courant van Vrijdag zoo schrijft het Handelsblad - bevat een koninklijk besluit, dat wij met blijdschap begroeten, omdat daarbij een onrecht wordt goedgemaakt, dat ongeveer 10 jaar geleden is gepleegd en trots herhaalde pogin gen niet was hersteld. Het betreft de pensioenen van officieren van het Ned. Ind. leger, die in 1879 den dienst verlaten hebben. In 1878 was eene wijziging der pensioenregeling gereed en op de In de aangrenzer.de werkplaatsen werkten voort durend de verwonderlijkste machine®. Hier pakten ijzeren tangen evenals monsterachtige kreeftsckaren het gloeiend metaal, trokken en rukten, rekten en pletten de weerstrevende massa, tot zij vorm en ge daante aannam. De dikke vormlooze blokken veran derden in barden en bladen, werden al dunDer en fijner, steeds langer en smaller. Daar knikte een stalen monster met sterken kop en scherpe tanden, en knipte ijzereu platen ter dikte van een duim als een blad papier door. Daarnaast kraste de krachtige reuzenboor. Steunende cilinders kropen en rolden als geweldige slagen over den sidderenden grond, terwijl de centnerzware stoomha mer als een lawine dreunend op de maat neder- vie). Vol verwondering stapte Koert naast zijn gedien stigen geleider, die hem met helderheid en met zaak kennis van alles de gewenschte verklaring gat en hem in de eischen van zijn toekomstig beroep onder richtte, terwijl hij tevens openlijk zijne ingenomenheid te kennen gaf dat Koert alles zoo snel en juist be greep. „Met uwe kennis en uw verstand," zeide de di recteur, „kunt ge gemakkelijk reeds binnen weinige maanden de roodige vakkennis verkrijgen, die een degelijk gezel in onze fabrieken noodig heeft. Ik Ind. begrooting voor 1879 werd daarvoor een post uitgetrokken. Degenen die in de termen vielen hun pensioen te erlangen konden niet anders dan aannemen dat zij in de mildere bepalingen zouden deelen, en in dat vertrouwen vroegen zij het hun rechtens toekomend eervol ontslag. Maar er kwam vertraging, zoodat het besluit eerst in het laatst van 1879 werd afgekondigd, zonder eenige bepa ling van terugwerkende kracht. „Bij herhaling zijn de belanghebbenden tegen die onbillijkheid opgekomen en hunne pogingen werden ook door de pers krachtig gesteund. Wij hebben onzerzijds bij herhaling op herstel van on recht aangedrongen, en nu dat ten slotte is ge schied, brengen wij den minister van koionien, den heer Keuchenius, hulde voor deze daad van rechtvaardigheid. „Geheel en al worden de nadeelige gevolgen van de vroegere regeling niet weggenomen. Want de herziening der pensioenen zal ingaan met 1 Oct. 1888, zoodat over de verloopen jaren geene aanvulling, met of zonder rente, plaats vindt en de betrekkingen der intusschen overleden officie ren van den maatregel ge6n nut hebben. De be langhebbenden zullen echter wel berusten in deze bepaling, die voor de bepaling althans hunne recht matige grief wegneemt." AXEL, 18 September 188 8. Door de burgemeesters van Aardenburg en St. Kruis, Cadsand, Hulst -Sas van Gent, IJzendijke en Biervliet, Breskens, Groede en Nieuwvliet, Ede, Oostburg, Scboondijke en Zuidzande is een adres gericht aan den minister van waterstaat enz waarbij zij, naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen dat den conces- sionnaris van de tramlijn Vlissingen—Middelburg definitief ontheft van de verplichting om eene zij lijn vanaf de hoofdlijn tot aan het havenstation te twijfel er niet aan, dat uw voornemen zal gelukken, en dat u een6 schitterende loopbaan wacht." Tevens lichtte de directeur hem in over de we zenlijke grootscbe stichtingen en weldadige inrichtin gen, zooals fondsen voor zieken en ouden van dagen, scholen en arbeiderswoningen, die van de zuiverste menschlievendheid getuigden. ,Dat alles," zeide Koert vol bewondering, „kan slechts mijne achting voor den overledenen mijnheer v. Richter en voor zijne dochter verhoogen. Vooral is het mij aangenaam van u te vernemen, dat de dame een hart, heeft voor de armen en zulk een edel gebruik maakt van haar vermogen." „Zij is inderdaad," hernam de directeur, „een sie raad van haar geslacht, en gelukkig is de man, dien zij binnen kort door hare hand gelukkig zal maken," „Hoeriep Koert verrast uit. „Is mejuffrouw Richter verloofd „Ja, niet alleen verloofd, maar zij zal weldra in het huwelijk treden." „En wie is de gelukkige,-" vraagde Koert „wieu het gelukt is, haar hart te veroveren „De naam is nog een geheim," hernam de direc teur, „maar naar alles, wat men van hem hoort en weet, heeft mejuffrouw^ Richter een haar waardigen man tot haar echtgenoot gekozen."

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1