Gemengd Nieuws. ƒ249,000 meer algeworpen dan verleden jaar en de raming met ƒ276,100 oveischreden, terwijl de hypotheekrechten met ƒ48,000 vooruit zijn gegaan, en ruim ƒ42,000 meer dan de raming opgeleverd hebben. Alleen het zegelrecht is een weinig be neden de raming gebleven, en staat slechts met een klein bedrag (ƒ85,000; boven de opbrengst ,van verleden iaar. Van de accijnzen is de gezamenlijke opbrengst in Augustus ruim I1/* ton kleiner geweest dan in dezelfde maand van 1887. Alleen bij het ge slacht valt verbetering waar te nemen. Van 212,500 in het vorige jaar, is de opbrengst thans op ƒ237,000 gestegen, of met 11 pet., terwijl voor de 8 maanden de vermeerdering ƒ112,000 of 6.8 pet. beloopt. Evenals in Juli bet geval was, veitoonen de invoerrechten eenen kleinen achteruitgang, doch daarentegen de loodsgelden eenige vermeerdeling. Terwijl de posterij in Augustus eene kleinigheid minder afgeworpen heeft, is van de telegrafen de opbrenst met 8.2 pet. gestegen. Sedert den aanvang des jaar» hebben de rijks middelen gezamelijk ƒ70.3 mdlioen opgebracht, te gen ƒ68.3 millioen in hetzelfde tijdperk van 1887 derhalve 2 millioen meer. Z. M. heeft tot voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in Septem her a. s., benoemd: mr. W, A. A. J. baron Schim melpennick van der Oye, lid van de Kamer. Een kon. besluit van den lOden September, Woensdag in de Staatscourant opgenomen, bepaalt ,De gewone zitting van de Staten-Generaal wordt op Dinsdag 18 September 1888, des namid dags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers geopend door eene commissie 'van Onzentwege, waartoe worden benoemd Onze Ministers, hoofden van ministerieels departemen ten." Door wijlen den heer J. Kuhle te Arnhem, is aan de weesim ichting te Neerbosch een legaat vermaakt groot ƒ4000, vrij van successierechten. Uit Vlissingen meldt men dd. 10 dezer aan de N. R- Ct.: I Op het ruime terrein van het voormalige fort Midden-Kroonwerk, aan den straatweg naar Middel burg gelegen, werd Maandag namiddag, ten 1 ure, de door de scherpschuttersvereeniging „Vlissingen alhier uitgeschreven tweedaagsche schietwedstrijd ^Ondanks de niet zeer gunstige weergesteldheid - de nogal krachtige NW. wind was den schut ters hinderlijk was de opkomst van deelnemers vrij talrijk. Van de vier uitgenoodigde zuster vereenigingen ,Medioburgum". te Middelburg, „Prins Hendrik- te Yeere Nuttig en Aangenaam", te Oost-Kapel- le en Voor Vaderland en Koi ing", te Terneuzen, waren'slechts de eerste en de derde vertegenwoor digd door enkele barer leden. Onmiddellijk na het openingsuur werd op alle hanen (vier) met schieten aangevangen en onafge broken voortgegaan, tot de laatste der tot 5 uren uitgegeven schietkaarten was afgeschoten. Voor heden kan worden gezegd, dat er, de om standigheden in aanmerking genomen, zeer goed werd geschoten en de schutters elkander de prijzen terdege hebben betwist. Ilontenisse. Tot postbode bij het hulpkantoor Kuitaart is benoemd P. van Ham van Eoschka- pelle, die, sedert zijn voorganger in Augustus ont slagen werd, als zoodanig tijdelijk is werkzaam geweest. AXEL, 14 September 188 8. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondis sements-rechtbank te Middelburg van woensdag is de heer mr. F. J, N. van Dam, benoemd kan tonrechter te Oostburg, als zoodanig beëedigd. In de gemeente Philippine is onder de paai den van de wed. J. L. Pieters de lendentyphus uit gebroken. Twee dezer dieren zijn reeds gestor ven, terwijl een derde er nog aan lijdende is. De "ewonde J. de Moor, te Boschkapelle waarvan wij melding maakten is aan de gevolgen overleden Woensdag is bij den landbouwer W. d. M te Zaatnslag brand ontstaan in twee stroohoopen in de onmiddellijke nabijheid van de nagenoeg vol le schuur. Bijtijds is de brand nog gebluscht. Oorzaak on bekend. M- ct- Tot voor eenige jaren wemelde het te Schoonloo, gem. Rolde, vooral in de zomermaanden van slan Sen. Thans, nu deze aanmerkelijk afgenomen zijn, vertoont er zich ander schadelijk gedierte, als ad- ders, hagedissen en zekere soort slangen, door het volk' „hezewoimer." genoer. d. Deze laatste, geel van kleur en 7oorzien van eene harde huid, zijn zeer gevreesd. Het zesjarige zoontje van den landbou wer J. Beuker, dat barrevoets in het weideland liep, dézer dagen door zoodanig dier aan een voet gebeten. Vreeselijk zwol het been op. Voor „be zetten" eene soort wondergenezing, waaraan som migen nog geloof hechten bleef de opzwelling niet stilstaan, en de hulp van een handig arts werd nog bijtijds ingeroepen, zoodat het knaapje na een hevig lijden van ongeveer eene week, thans hersteld is. Ook andere gevallen. w<»arin de beet dezer slan gen dergelijke gevolgen heeft gehad zijn in dezelfde itreek voorgekomen. Uit Schagen (N.-H.) meldt men van 11 dezer. Ons anders zoo rustige dorp was heden ochtend het tooneel van groote opgewondenheid. Een 20- jarig R. K. meisje, dat voor eenige weken p. m. ƒ16,OOu heeft geërfd en tegen den wil baars va ders, wien de orfenis is ontgaan, liefdesbetrekkin gen heelt aangeknoopt met een protestantsch jon geling, was op gewelddadige wijze door vier man nen van hier per rijtuig naar Noord-Scharwoude gevoerd, om van daar naar het liefdesgesticht voor gevallen meisjes te worden getransporteerd. Toen de liefhebbende vader Woensdagavond om zeven uui van den trein kwam, werd hij door ee ne woedende menigte ontvangen en zoodanig toe getakeld, dat hij stervende is. Vervolgens werden bij allen, die bij de ontvoe ring betrokken waren, de ruiten stuk geslagen en de meubelen vernield. Eindelijk ging het razen de volk, onder het zingen van geuzen-liedjes, o- ver tot baldadigheden bij de meest bekende ka tholieken. Ook de ruiten der R. K. kerk, der pas torie en die van het gesticht der liefdezusters wer den verbrijzeld. Ongeveer 11 ure was alles weder rustig. Latere berichten luiden, dat het meisje is weder gekeerd. - Maandagavond is te Middelburg bij den goud smid S. op een brutale wijze diefstal met braak gepleegd. Zekere D. zeeman woonachtig te Vlis singen- naar men zegt nog niet lang geieden uit de gevangenis ontslagen sloeg met beide vuisten, een dikke spiegelruit stuk en stal door de dus verkregen opening een standaard met verscheide ne voorwerpen. De politie had het geluk den dief spoedig te arressteeren. Hij had al het gesto- lene nog bij zich, zoodat de heer S. slechts de schade door zijn gebroken spiegelruit aangericht, heeft te dragen. Omtrent den moord, in den nacht van Dins dag op Woensdag te een uur op de Nassaukade te Amsterdam gepleegd, meldt „het Handelsblad de volgende bijzonderheden: De conducteur der Amsterdamsche Omnibus- maatschappij F. van Horn had voor eenige weken zijn ontslag uit den dienst dezer maatschappij ge- nomsD, omdat de hoofdconducteur H. A. Ekkert, belast met de inspectie der lijnen Plantage-Leid- scheplein, Leidscheplein-Haarlemmerplein, hem een zwaarderen dienst had opgelegd dan hij verkoos waar te nemen. Dergelijke dienstweigeiing schijnt in meer of minder ernstige maté, reeds meerma len door Van Horn beproefd te zijn. Hoe het zij hij begreep dat hij er ditmaal, dank zij het rap port dat zijn chef verplicht was hij de directie o- ver hem in te brengen, minder gemakkelijk zou afkomen, en nam zijn ontslag vóór het hem ge geven zou worden, echter met de bedreiging, dat hij er den hoofdconducteur Ekkeit wel voor zou weten te vinden. Voor hij aan zijne bedreiging gevolg gaf, dat wil zeggen te voren, heeft Van Horn van het geld dat hij vergaard en nog van de maatschappij te vorderen had. daar. zoowel als in Rotterdam en Brussel, een vroolijk leven ge- j Toen nu in den nacht var. Dinsdag op Woensdag de hoofdconducteur Ekkert zijn dienst in de re- mise op de Nassaukade bij den Overtoom verricht had en naar zijne woning in de Jacob van Len- nepstraat wilde gaan, stond Van Hom hem bij het Sophiapark op te wachten. Of er nog een woordenwisseling heeft plaats gehad, is onbekend. Zooveel is zeker, dat Van Horn, die vroeger in dienst was geweest bij de cavalerie en vry goed met vuurwapenen wist om te gaan, bet pistool op zijn vroegeren chef aanlegde en dezen „a bout pöitant" door een drietal schoten bijna onmiddel lijk doodde. Toen lichtte hij bet pistool op zich zelf: hij plaatste den tromp in den mond en deed V nog twee schoten, die hem zeer ernstig wondden. Het lijk van den verslagene en den zwaar ge wonde Van Horn werden naar het Buitengast huis gebracht. Ekkert was gehuwd en laat een kinderlooze weduwe na. Volgens later bericht is ook Van Horn in het gasthuis overleden Een tienjarig jongentje te Sneek, Jan Huges, heeft van Z. M. een schrijven ontvangen waarin hem da nk wordt betuigd voor den fraai en vlieger dien hij 't Prinsesje op haar verjaardag tem ge schenke zond. Natuurlijk ging dat schrijven ge paard met de opmerking dat bet geschenk slechts voor ditmaal bij uitzondering werd aangenomen. - De barbier N. te Maastricht, die een zijner huurlieden scheerde heeft hem met het scheei- mes eene duchtige snede in den nek gegeven. Het leenén van een gulden door de echtgenoote j van den eenen aan de vrouw van den ande,en zou de aanleidende oorzaak zijn. De dader werd voorloopig gearresteerd, doch is thans weder op j vrije voeten gesteld. Uit bet leven van Friedrich Wilhelm I\ wordt j de volgende enisode medegedeeld. Op een namiddag in het badsizoen was epn groot, aantal personen om den speeltafel in Bndan verzameld. Een jonge man. zeer eenvoudig in een hoog dichtgeknoopte militaire jas gekleed, trad binnen keek een poosje toe en zette toen een tha ler in. De bankier en zijne heipers keken hem ontevreden aan en ieder verwonderde zich over den thaler, daar men slechts goudstukken opzette Evenwel trok de bankier en won den thaler Hij nam het geldstuk van de tafel en wierp het ver achtelijk op den grond, terwijl hij uitriep: Vo->r den marqueur!" j De jonge man bloosde van toorn, hij bedwong zich echter en riep: „Va banque!" Nu zag men hem met nog meer verbazing aan. want er ston den op dat oogenblik 6000 goudstukken op de ta fel. Ook de bankier veranderde van kleur en vroeg, wat de jonge man voor zekerheid kon geven, als hij verloor. Deze richtte zich hoog op knoopte zijn jas los en liet de orde van den „Zwarten adelaar" zien, terwijl hij bedaard antwoordde: „Ik ben de kroonprins van Pruisen. Al de aanwezigen waren als van den donder getroffen, de bankier werd doodsbleek, trok de kaart en verloor. Met de grootste bedaardheid greep de jonge vorst de cassette met de 6000 Louis dor, wierp haar met de woorden „voor den marqueur! oq den grond en verliet de zaal. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat bet in den nacht van'Zaterdag op Zondag in de omstre ken van Haarlem gevroren heeft, zoodamng dat bet in den vroegen ochtend in de sloo^en zicht baar was. Als men bedenkt dat het in Juli ge vroren heeft mag het eer verwondering baren dat met reeds schaatsengereden wordt. Als een zeldzaamheid meldt men dat in de weide van den landhouwei Jan Liefting te Bles- kensgraaf een koe graast die de sierkroon draagt van drie horens, twee op den kop en een vlak voor den kop juist voor tusschen de oogen. Een soort van kalkoenenslurp bevindt zich onder den derden horen. Het beest is een goed jaar ouc. De tragisch-romantische omstandigheden, die den roover Rocchini tot het plegen van den moord leidden, waarvoor hij dezer dagen terecht gesteld werd, waren de volgende:

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2