IV>. Zaterdag 15 September 1888. 4( Jaarg. «5 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell* Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Biiitunlanriseh Nieuws. ENGELAND. RUSLAND. Biimenlandsch Nieuws. Dit Blad vcrschiint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 hiaal per week 50 cent j franco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent Voör eiken regel meer 5 cent. Groote letters Worden Haar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden fravro iri erewacht, uiterlijk tot Dinsdiig- en Vrijdinrnamiddag TWEE uren. De tijding, dat de politie in verschillende wijken Van Londen en ook daarbuiten de hand gelegd beeft op personen, welke verdacht worden van bet ple gen der misdaden in oostelijk Londen, is in zóóver heviedigend, als zij misschien bijdragen kan tot het doen bedaren der algemeene opgewondenheid, wel fee, bovenal in de buurten waai de bloedige ver grijpen gepRegd zijn, eene bedenkelijke hoogte had bereikt Maar overigens is dat arresteeren links en rechts van menseben, die men, na eenige uren hech lenis, weer heeft moeten laten loopen, eer een veeg leeken te noemen. Het schijnt aan te.Uonen, dat de paniek ook op de politie is overgeslagen, en dat zij even verbijsterd handelt als het Oost-Londensche gepeupel, hetwelk iederen gepakten zakkenroller als Waanzinnig naloopt, zonder zulke kreten als .hij de moordenaar grijpt hem. lyncht hem Tn zulke tijden van spanning is het noodzakelijk, dat iedere bezadigde burger zijn hoofd niet verlieze, en de po litie behoort liet voorbeeld te geven in krachtdadig doch kalm overleg. Men mag haren tact in twij fel trekken, wanneer men haar in het wilde aan houdingen ziet doen zonder eenigerlei redelijken grondslag, bloot afgaande op praatjes, die Disraeli eenmaal als „koffiehnisgeklets" kenmerkte. Het is zeer de vraag, of Scotland Yard in .,Lee- ren voorschot", onder meer dan één individu in Oost Londeri schijut rond te loopen, den pleger der vier afgrijselijke moorden op vrouwen, binnen en kele weken in dezelfde wijken begaan, gevat heeft Het is voorts onzeker, of de Maandagmorgen in hechtenis ger.omen John Piser de eer heeft „Lee- ren voorschot"' te zijn. Hij, zijne familie en vrien den loochenen het, wat ternauwernood verwonde ring baten kan, want ,,Leeren voorschot" geniet geene onbesmette faam. Doch, al meenende dat John Piser en Leather apron" één en dezelfde persoon zijn, zoo volgt daaruit nog in geenen deele, dat hij de pleger is der bewuste afgrijselijkheden. Meer grond schijnt er te bestaan voor de aanhou ding van eenen man te Graverend. Deze erkent althans in Whitechapel te zijn geweest op het oo- genblik der misdaad, en hij droeg bloedsporen, wel ke hij trachtte te verklaren hierdoor, dat eene vrouw, met wien hij krakeelde, hem in de hand beet. Van harte hoop ik, dat de justitie den werkelijken da der in handen heeft, want de algemeene demorali satie en de b.'oedgierigheid, door deze misdaden ge wekt, zijn onbeschrijflijk. De dampkring is ver vuld var. moordgeruchten, en men merkt dat, de laagste hartstochten in werking zijn gebracht, wan neer men anders bezadigde couranten in allen ernst ziet voorstellen een korps van bloedhonden op te richten, om de geheime dienders te helpen, zonder dat iemand tegen dergelijke middeleeuwsche midde-« len in verzet komt. De Maandag gehouden schouwing van het lijk der verslagene, Annie Chapman of Siny, heeft wei nig nieuw licht ontstoken over den moord en zijne gruwelijke bij-omstandigheden, die de haren te her- ge doen rijzen en alleen kunnen worden verklaard uit de onderstelling dat een bloeddorstig monomaan zijnen lust in het priemen en snijden heeft botge vierd op eene weerlooze vrouw. Alleen blijkt, dat Annie Chepman, de weduwe van eenen veearts te Richmond, eenmaal tot de fatsoenlijke burgenj be- hooide en pas in den jongsten tijd tot de laagste sporten der Londensche ladder is afgedaald. Eene commissie, in 1877 door het Russische mi nist.erie van binnenlandsche zaken benoemd, heeft gerapporteerd dat er in 54 gouvernementen van Rusland 293,000 bedelaars zijn, van welke bijna 200,000 geheel van bedelarij leven, terwijl de ove rigen gedeeltelijk door liefdadige giften worder. on deisteuud. Omtrent negen gouvernementen ontbre ken de opgaven, zoodat het geheele aantal bede laars in Europeeseh Rusland wel op 350,000 mag worden geschat. Hoe ongeloofelijk het ook klinke. er zijn dorpen waarvan de bewoners gezamenlijk de bedelarij als een bedsijt uitoefenen. Gelijk uit het rapport der commissie blijkt, zijn er in de districten Bogorodsk en Wereja van bet gouvernement Moskou 52 dor pen, met ongeveer 10,000 inwoners, die zoodra de herfst in het land komt en de oogst is binnenge haald, in scharen van 10 tot 20 personen, met ee nige karren op reis gaan om aalmoezen te vragen. Sommigen gaan gekleed in half verbrande pelsen, om te doen gelooven dat zij alles door brand heb ben verloren, anderen slaan hnnne kinderen, om hen tot huilen te brengen, eenigen hebben een grijsaard bij zich, die zich dood moet houden, opdat zijne medgezellen het noodiga geld voor zijn" begrafenis kunnen vragen, weder anderen koopen kinderen van de minnen der vondelinggestichten, om ze te ver minken en er. door medelijden op te wekken, geld mede op te halen. Vroeger bracht, wanneer de bende in het dorp terugkwam, een bekwaam bedelaar rb. 200 mede in de laatste jaren echter is de concurrentie zóó groot geweekt dat men reeds tevreden was als de bedelaars gemiddeld rb. 40 hadden verdiend. Geschiedt dit in de provincie, in de steden is de bedelarij niet geringer. Althans te St. Petersburg kan men bijna geen voet verzetten, zonder door een be delaar te worden aangehouden. Bij eene bevolking van ruim acht maal honderdduizend inwoners wordt van gemeentewege niet meer dan rb. 1,300,009 aan armenzorg besteed. Onder deze uitgaven zijn dan nog begrepen de bijdragen voor hospitalen, armen huizen, kinderasylen en openbaar onderwijs. Zelfs indien men daarbij ïekent hetgeen vanwege den staat en particulieren wordt besteed aan het arm wezen, hetwelk in het geheel zes millioen roebels kost, dan is dit bedrag betrekkelijk nog zeer ge- ring. De oorzaken van deze bedelarij op groote schaal in Rusland zijn dronkenschap, luiheid, duurte, bran den, hagel, sprinkhanen en ii. het algemeen het slecht uitvallen van den oogst, de godsdienstige be- teekeni? van het aalmoezen geven en de geringe straffen op de bedelarij. De vrederechter veroor deelt den bedelaar tot gevangenisstraf van 2 tot 4 weken, gedurende welke veroordeelde eene warme kamer, genoeg te eten en niets te doen heett. Na tuurlijk is het dat hij voor die straf niet bang is. Werkhuizen en arbeiderskolonien zijn er alleen in de Oostzeeprovincien en in Finland. Ofschoon de bedoelde commissie heeft verklaard dat eene lee-l ning voor het oprichten van dergelijke instellingen niet onproductief zou kunnen geacht worden, heeft men van een dergelijk plan van regeeringswege nog niat gehoord. Hef kwaad is intusschen erg genoeg om het nemen van ernstige maatregelen ter be strijdingen te rechtvaardigen. Volgens den Haagschen briefschrijver der Zutf, Ct. is er, hoewel onze koning zich wel is waar in de laatste dagen weer minder wel gevoelt, toch geen reden voor ongerustheid. Z. M. zelf heeft intusschen zijn verlangen te kennen gegeven, dat de voogdijwet zoo schielijk mogelijk behandeld wordt. „Dezer dagen spiak ik een geneesheer," schr\jft de corr. Verder, „die met 's koning gezondheid geheel op de hoogte kon zijn, en deze zeide mii„Er zijn weinig patiënten, die zoo stipt de voorschriften van den medious op volgen als Z. M. Bekend is het, dat de koning lijdende is aan eene ziekte, die naar alle waar schijnlijkheid niet meer geheel genezen zal, maar bij de gezonde levenswijze, die Z. M. volgt, kan de gevreesde slag toch nog zeer lang uitblijven en 's konings artsen verklaren eenstemmig dat in verband met de omstandigheden de algemeene toestand bijzonder gunstig is. „Dit komt trouwens overeen met het geen mij de vorige week werd medegedeeld door een hoog geplaatst ambtenaar die door den koning beëedigd was. Er werd toen juist ook in de hofkringen ver zekerd, dat Z. M. niemand meer staande kon ont vangen, en dat het loopen hem ook uiterst moei lijk viel. Welnu, bedoelde ambtenaar had zich porsoonlijk kunnen overtuigen, hoe overdreven die geruchten warenZ. M. had zich staande gerui- rneu tijd met hem onderhouden en zoo weinig blijk gegeven van vermoeidheid, dat iemand die hef niet wist, Z. M. niet als een patient beschouwd zou hebben. Óndertusschen-zooals ik reeds schreef, na dien tijd is de toestand wel iets minder gun stig geworden, zoodat Z. M. nu voorloopig zijn ka mer niet mag verlaten." Naar men verneemt moet door de regeering een nieuw wetsontwerp op den kinderarbeid bij den raad van state zijn ingediend. Gedurende de maand Augustus heeft de schatkist blijkens den staat der rijksmiddelen, ƒ9,617,083 ontvangen, of ƒ218,600 meer dan in dezelfde maand van 1887. Tot deze gunstige uit komst hebben het meest bijgedragen de indirecte belastingen, wier gezamenlijke opbrengst ongeveer ƒ256,000 hooger is geweest dan verleden jaar, in de eerste plaats tengevolge van het bijzonder ruim vloeien van het successierecht, (ƒ235,000 meer dan in Aug. 1887), en vooits tengevolge van den vooruitgang van registratie- en hypotheekrechten (te zamen met ongeveer ƒ33,000). Van het zegel recht is de opbrengst iets kleiner geweest dan teil vorige jare. Uit eene vergelijking van de cijfers der indirecte belastingen over de thans verstre ken 8 maanden met die van verleden jaar, en met de raming voor 7i*, blijkt het successierecht tegenover het vorige jaar eene vermeerdering aan wijst met ƒ1,223.000, en tegenover de raming ee ne mét ƒ666,000; de registratie heeft ongeveer

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1