Buitenlandsch Nieuws, FRANKRIJK. Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. •behalve patrouille- nog zware nachtdiensten had te verrichten gehad. Verscheidene opstandelingen ver zótten zich met de kris m de hand tegen hunne arrestatie, zoodat een viertal hunner, die gewapend ontvluchtten, moesten worden neergeschotende onzen leden geen verlies. Na een marsch van on geveer twaalf uren kwam de colonne te Tjilegon terug. Intusschen blijven de twee andere compagnien geheel doelloos te Serang, omdat men daar inon- gegronden angst verkeert, zoo zelfs, dat een deel der bevolking naar Pandeglang moet zijn gevlucht; doch hoewel hier algemeen wordt verlangd, dat die compagnien ook naar Tjilegon zullen komen blijft bij den troep de grootste opgewektheid heer schen en hoort men van niets liever dan van een voorgenomen tocht. Ook onder de soldaten is de verbittering over de sehandelijke moorden büzon- der groot, vooral bij hen, die de deerlijk vermink te slachtoffers hebben gezien. Omtrent verscheidene andere excursies heb ik uitvoerig geseind, ook hoe men eenige malen een tocht heeft moeten maken naar Bagendoeng en Koesambieboejoed can de lijken van den heer en mevrouw Grondhout te zoeken. De wegen daar heen zijn moeielijk en steenachtig en loopen door een heuvelachtig terrein. Het schijnt dat de be volking alleen daarom weigert inlichtingen te ge ven, omdat zij vreest dan voor medeplichtig te worden gehouden en bang is vooi het terugkee- :en der oproerige hadjies. Zoo bleek gisteren, dat zij na den tocht van eergisteren onder den luite nant Collard en den controleur Hermens, dien ik meemaakte, de genoemde lijkep had opgegraven en op eene andere plaats verborgen. De colonne onder kapitein Veenhuizen, die zoo- als ik gisteren seinde naar Goelatjir ging ter op sporing van hadji Ismael kwam zonder deze te rug hij zou sedert Dinsdag niet meer aldaar ge zien zijn. D<s colonne bracht echter vier man mee van de vijf, die de patrouille onder luitenant Van der Star hadden aangevallen en bovendien vijf vei dachten. Uit het verhoor van den koetsier des heeren Gubbols, van daag door den patih afgenomen, blijkt dat de assistent-resident reeds in zijn wa gen onder het naar huis rijden een lanssteek ont ving, dat hij door de muiters achtervolgd naar de woning van dQn patih vluchtte, dat hij daar in de voor- en binnengalerij eenige klewanghouwen kreeg en zich toen in een zijkamer verschanste, dat de oproerlingen daarop naar het postkantoor gingen om te beraadslagen, dat de heer Gubbels in dien tusschentijd een geweer wist machtig te worden en daarmee de teruggekeerde muiters, die de ven sters inhakten, een oogenblik van zich afhield, doch kort daarop door hen werd afgemaakt. Yan morgen woonde ik eene samenkomst bij van alle djaro's (dessahoofden) uit de districten Tjilegon en Kramat Watoe, die opgeroepen waren om ten huize van den assistent-resident te ver schijnen, waar de ïesident, de majoor, de regent, de patih, de controleurs De Biet, Hermens en Van Rinsum en de wedana van Serang aanwezig wa ren. De regent sprak de hoofden toe en deelde hun meê dat eene som van ƒ500 was uitgeloofd voor hom, die voldoende aanwijzingen kon geven om te leiden tot de arrestatie van hadji Wasid, hadji Ismael en den gewezen assistent-wedana van Grogol. Verleenden zij meêwerking, dan zou hun geen leed hoegenaamd geschieden, maar zwaar zou den zij gestraft worden, als zij het bestuur bij het in te stellen onderzoek bemoeilijkten. De troe pen zouden voorloopig blijven, doch niet tot hun bestraffing, maar alleen om hen gerust te stellen en te beveiligen. De bevolking mocht grasmessen en korte golloks dragen, maar geen oorlogswapens, zooals geweren, lansen en klewangs; op hen, die dat deden, zou geschoten worden, evenals op degenen, die weg liepen, wanneer een ambtenaar of officier ben aan riep. Onbegrijpelijk is het hoe men heeft kunnen denken, dat raden Penna mede schuld had aan 't oproer. Dit is geheel en al onwaar. Eerder zou men kunnen aannemen, dat het ook tegen hem was gericht, algemeen bekend als het is, dat alle Bantamsche hoofden, met den regent van Serang aan het hoofd, hem slecht gezind waren, omdat hij niet in Bantam thuis behoorde en buiten hun kliek stond eh ook in de Sakamzaak tegen dien regent is opgetreden. Ik zelf ben er getuige van geweest, hoe hij alle colonnes vergezelde, zonder iets of iemand te ontzien aanwijzingen deed, de kampongs inging, verhooren afnam, lieden liet ge vangen nemen en hoe de kleine man bevreesd voor hem was en angstig en wantrouwend naar hem opzag, Wat de oorzaken van het oproer betreft, schijnt men zoover aan fanatisme te moeten den ken, dat bijna al de schuldigen, van wier mede plichtigheid eenig bewijs bestaat, hadjies zijn, die zich echter niet als zoodanig kleedden; maar zon der twijfel werd de godsdienst meer als voorwend sel gebruikt en als middei tot ophitsing dan dat hij de eigenlijke drijfveer was. Een der gevange nen, hadjie Kiai Mach moed van Draté Oodik, ver klaarde dat hrj aan het oproer had meegedaan, omdat zijne godsdienst het hem gebood, omdat de paughoeloe hem niet genoeg respecteerde en om dat de landrente te zwaar was. (Slot volgt.) Opnieuw hebben aardwerkers getraeht hunne broeders, die hij de poort van St. Ouen aan den arbeid waren, te bewegen het werk neer te leg gen, en toen dit niet gelukte, gebiuikten zij ge weld. Er ontstond daarop tusschen de beide par tijen een strijd, waarbij gebruik gemaakt werd van spade en schop. De politie kwam tusschen- beide on scheidde de strijdenden. Een politiedie naar werd hierbij zwaar gewond eenige anderen hadden reeds in het gevecht zware kwetsuren ge kregen. Van Z. M. den Koning ontving de jarige Prin ses jl. Vrijdag het eerste gedeelte van een prach tig en zeer groot tafelservies, geheel van massief zilver vervaardigd in de Utrechtsche zilverfabriek van denbeer C. J Begeer. Het is ontworpen in den stijl Louis XV, en naar wij vernemen waren H. H. M.M bij de aflevering, deze week, over de uit voering der order ten zeerste volöaen. Wat er nog aan het servies ontbreekt is in be werking, er. zal, met goedvinden van Z.M, later worden afgeleverd, omdat tusschen den tijd der bestelling en den veijaardag geen genoegzame tijd was om het geheel gereed te maken. Door de regeering is thans ook bij de Ne deilandsche spoorwegbesturen aangedrongen op de spoedige invoering van een beperkten Zondagdienst op de spoorwegen. Door de synode der chr. ger. kerk, te Assen gehouden, zijn ds. Littooij en ds. Westerhuis be noemd om de christelijke ger. kerk te vertegen woordigen op de synode der Belgische zendings kerk, te houden in 1889, De staatscourant van 30 Aug. bevat een statistiek van de drankwet over het tijdvak van 1 Jan. tot 31 Dec. 1887. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde prijzen, beliep voor de prov. Zeeland ƒ28,236. Amsterdam betaalt alleen ƒ114,385,595. AXEL. September 188 8. Verleden Zondag heeft in de voormiddag-gods dienstoefening der Ned. Herv. gemeente alhier de bevestiging plaats gehad van den Weleerw. heer ds C. J. L. Ruijsch van Dugteren, als leeraar bij die gemeente, door den Weleerw. heer consuleh't ds. C. P. Buijze van Hulst, naar aanleiding van I Thessalonicenzen 5 13a. Na afloop dezer plechtigheid, zong de talrijk op gekomen menigte den nieuwen leóraar Ps. 134 3 toe. Des namiddags hield Zijnweleerw. ds. Ruijsch van Dugteren voor een overgroote schare toehoor ders zijn intreerede, sprekende over de woorden van II Corinthen 5 20. Ook bij het eindigen der gewichtige ambtsaan vaarding, werd Zijnweleerw. door de gemeente Ps. 134 3 toegezongen, waarna de nieuwe lee raar nog verzocht Ps. 133 3 aan te heffen. De Augustus-collecte ten behoeve der „Unie", een school met den bijbel, he^ft alhier dit jaar ƒ175,73 opgebracht, tegen ƒ190,39 in het vorige jaar Het aandeel in de kwade posten op de grondbelasting voor den dienst 1885 bedraagt o. a. voor Hulst ƒ8,12 en dat op de personeele be lasting o. a, voor Hulst ƒ52,725 en voor Terneu- zen ƒ205,695. Voor de betrekking ran onderwijzer aan de openbare lagere school te Hulst heett zich bij dele oproeping, op een salaris van ƒ600, met verei«chte van 't bezit der hoofdacte geen enkele sollicitant- opgedaan. Thans heeft de raad eene nieuwe op» roeping gedaan op eene jaarwedde van ƒ450, zon» der vereischte van 't bezit der hoofdacte, Door de beide hoofden der soholen van Koe wacht is aan den raad dier gemeente een verzoek schrift ingediend, waarin zij de noodige gelden vra gen, ten einde met hunne ijverigste en het trouwst ter school komende leerlingen jaarlijks raar een of andere stad een reisje te maken zjj vertrouwen, daardoor het schoolverzuim beter te zullen tegengaan. Uit Buiksloot wordt gemeld: Vrijdagochtend te half zes sloeg de bliksem in de boederij van den land bouwer Jansen staande in den Noorder IJpolder Binnen een half uur was alles door het vuur verteerd. De inboedel was tegen brandschade verzekerd. Op de laatste Parijsche Tentoonstelling hihg een student van een jongen franschen schilder, die een bekoorlijke brunette, met prachige donke re oogen voorstelde. Een rijke Italiaan de markies Vicardo kocht het stuk en werd zoodanig op de trekken verliefd dat hij den schilder smeekte hem mede te deelen waar het model van het stuk woon de. „Wanneer het een braaf meisje is zal ik haar trouwen," voegde hij er bij De kunstenaar scheen niet hijzonder gesticht door deze mededeeling, althans hij aarzelde lang. voor hij antwoordde. „Het is mijn nichtje, een zeer braaf meisje. Gij kunt haar echter niet zien. want zij is als gouvernante met eene familie naar Zuid-Amerika gereisd" De markies vroeg naam en volledig adres en reis de naar Zuid Amerika. Daar vernam hij, dat de gouvernante met hare kweekelingon een piezeir- reisje naar Rome ondernomen had. Vol on geduld reisde de markies naar Rome en, nauwe lijks aangekomen, verzocht hij de gouvernante te mogen spreken. Wie zal de verbazing en den toorn schetsen, die den verliefde beving, toen hij eene bejaarde dame zag. die geen enkele trek met het portret gemeen had. Woedend begaf hij zich naar Parijs terug, om den schilder rekenschap te vragen. Toen deze hem zag barstte hij een luid gelach uit en zeide: „Ik vraag verschooning. dat ik u be drogen heb Maar ziet gij, toen gij mij eenige maan den geleden kwaamt opzoekenzou ik zelf binnen eenige weken met de dame van het portret trou wen en achtte het derhalve vielig, u voor eeni- gen tijd uit den weg te helpen." - Eenige dagen geleden waren door nalatigheid van een Amerikaaschen gezagvoeder een twaalftal krokodillen, welke dieren voor eenige zoologische tuinen bestemd waren en gemiddeld eene lengte van anderhalven meter hadden, op de Elbe bij Hamburg ontsnapt De hierdoor veroorzaakte alge- meene ontsteltenis was groot en de overheid had de ingezetenen gewaarschuwd niet in de Elbe- monding te baden. Een 12 jarige knaap, in de omstreken van Berlijn woonachtig, had't bericht van 't ontvluchten der kro kodillen in de bladen gelezen en toen hij vernam dat eene premie van 1000 mark voor het bemach tigen van iederen krokodil gesteld was, vertrok hij heimelijk naar Hamburg om op deze dieren jacht te maken. Ter bestrijding van de reiskos ten bad hij nu zijnen spaarpot aangesproken, welke ongeveer 60 mark inhield. Te Hamburg aangekomen kocht hij een klei nen verrekijker en een lang mes, waarna hij zich naar de haven begaf en inlichtingen inwon naar plaats, waar de krokodillen zich vermoedelijk op hielden tevens gaf hij zijn voornemen te kennen - om deze dieren te vangen. Een heer begon den koenen knaap uit te vragen en vernam van de-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2