Gemengd Nieuws. van een Landwerk, en daar hij dezen niet in de inrichting kan houden, en de aanvragen tot plaat sing grooter en dringender zijn dan ooit te vorei zal hij van-de zoodanigen, nadat alles beproefd was wat maar mogelijk was om hen tot geschikte le den der maatschappij te vormen, nu en dan en kelen moët-en verwijderen, om hunne plaats aan stonds door anderen te doen innemen. Ook deelt de heer Van 't Lindenhout mede, dat sedert eenigen tijd de heer J. Nieuwland uit Heeg, in Friesland, door het bestuur is üitgenoo- digd om. vooral in de provinciën Friesland, Over ijsel e.n Drente, en waar dit verder mocht voor komen, de taak op zich te nemen, een nauwkeu lig onderzoek in te stellen in de plaats der inwo ning zelve naar de weezen, voor wie opneming verzocht wordt, opdat er in geldelijk opzicht geen misbruik van dezen liefdearbeid door diaconieën, armbesturen of familieleden worde gemaakt. Men is in de laatste jaren zeer omzichtig geworden wat het opnemen van weeskinderen betreftwij doen dit niet - zegt de directeur - tenzij vooraf een nauwkeurig onderzoek naai alles wat betrek king heeft op de verplichte verzorging dezer kin deren, op de plaats zelve is ingesteld geworden, zoodat de beschuldiging, die wel eens van ter zij de bij hem is ingekomen, alsof hij ook op finan cieel gebied de diaconieën, armvoogdijen of fami- üen van hunne verplichtigen zoude ontslaan ge heel ongegrond is. N. R. Ct. Maandagmorgen is de justitie van Middel burg naar Yerseke vertrokken, teneinde aldaar een onderzoek in te stellen naar een aldaar plaats gehad hebbenden moord. Hierover wordt aan de M. Ct. uit die gemeen te geschreven Zondag namiddag, dus op klaarlichten dag, heeft op eene kleine hoeve, ïuim een kwartier buiten het dorp, eene afgrijselijke midsdaad plaats gehad. Teiwijl de andere bewoners naar de kerk wa ren, is de vrouw van den huize op eene af schuwelijke wijze vermoord door iemand, die het hoogstwaarschijnlijk op het aanwezige geld gemunt hadalthans uit een kast werden 70 gld. en eenige andere voorwerpen vermist. Het lijk werd door den zoon in de voederbak van een jongen f tier gevonden waarom men eerst meende dat dit dier de vrouw gedood had, doch al spoedig kwam men tot andere gedachten, niet alleen naar aanleiding van den aard der wonden, maar vooral omdat eene met bloed bedekte spade werd gevonden. Gelijk te begrijpen is verwekte dit vooral veel sensatie. Al spoedig iel er verdenking op een persoon een familielid der vei mooi de, die in zijn huis verhoord werd. Nader seint men Het hoofd der vrouw was gedeeltelijk verbrij zeld met een spade en de neus plat getrapt, ter Pan zouden wij allen zender afgunst de verdienstp van den ade) ei kennen, niet vreugde hem volgen en in de vervulling onzer heiligste plichten met hem hand aan hand gaar.." Met klimmende verbazing, bijna met bewonde ring, keek de majoorswedowe de anders zoo bedees de gezelschapsjuffrouw aan, van wie zij zulk eene taal Diet verwacht had. Tegen wil en dank moest zij met de gedachten en inzichten van Flora instem men en zichzelve bekennen, dat Koert geen schoo ner, verstandiger en edeler vrouw, zijzelve zich geen betere en beminnenswaardiger schoondochter wen- schen kon, als de geldquaestie en de veileiding der millioenen niet bestaan hadden. En al kon zij nu ook nog niet besluiten van hare plannen af te zien en haar toestemming tot de verlangde verbintenis te geven, zoo was er toch in hare houding tegen over Flora eene verandering merkbaar, daar zij ha ren vroegeren trotschen toon liet varen en zich er nu toe bepaalde, zoo zacht en bescheiden mogelijk op de oorzaken harer weigering terug te komen. Eveneens hield Flora zich verplicht, de zwakhe den ei. vooroordeelen der adellijk trotsche dame te or.tzien en haar den haar toekomenden eerbied te bewezen, zoodat het ernstige onderhoud tegen alle verwachting vreedzaam afliep en er in plaats van eene on hei stelbare verwijdering eene vriendschap-! wijl in huiken ai me n wonden waren toegebracht De liecren doctoren Bolle en V. Selms deden he den de lijkschouwing. De gearresteei de is een zwager der vermoorde en staat ongunstig hekend. Onder kerktijd was hij door enkelen in den omtrek der hoeve gezien: twee viouwen hebben hem er in en uit zien gaan. Later was hij zeer kwistig met zijn geld. Hij ontkende echter alles. Bij het lijk gebracht was hij ontroerd maar hij bleet bij zijne ontken ning volharden. De justitie was te vier uur nog hier. A X E li, 28 Augustus 1 88 8. Gisteren heeft ten raadhuize de aanbesteding plaats gehad van ongeveer 1200 liters petroleum, waarvoor werd ingeschreven door per liter Wed. Joh. Yeenhuizen ƒ0,097' C. P. Gast ƒ0,09 7 Aan den laagsten inschrijver gegund, en van 7000 KG. steenkolen, waarvoor werd in geschreven door per 1000 KG 8,75 8,40 8,25 ƒ7,80 7,80 C. van den Broeke Jz. J. A. Oole A. Schieman Joh. Smies M. Loof Bij loting aan Loof gegund. Zaamslag, 27 Aug. De Unie-collecte heeft al hier opgebracht de som van ƒ840,35. - Te Terneuzen bedroeg de Uniecollecte ƒ361,03 Hulst, 27 Aug. Heden had alhier in het „Wa pen van Zeeland" de aanbesteding plaats van 32500 K.G. Superphosphaat, ten behoeve der ver eeniging „Landbouw-Belang" te Graauw. Ingeschreven werd door de volgende lieeren A. Dieleman te Axel voor ƒ3.68 H. J. Vlaeminck te Clinge voor ƒ3.29 G. Luik te Hansweert voor ƒ3,21 M. H. Salomonson te Rotterdam voor ƒ3,18 allen per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering ge gund. Terneuzen, 27 Augustus. Gisteren heeft alhio door Ds. Wolf van Axel de inwijding van het nieuwe kerkgebouw der Ned Ger. gemeente plaats gehad, naar aanleiding van Ps. Ill vers 5 laatste gedeelte. - Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk, c. a. de heer M. L. M. Fassaert en tot gezworen van den Nieuwe Passageule-polder de heer L. J. de Smet. - Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en accijnzen te Nieuwkoop c. a. de heer H, W. Houwink, thans te Aaiden burg c. a. en te Aardenburg c. a. de heer L. de Vries, thans te Eijsden, (station) c. a - Het tienjarig jongetje van den kastelein H. Hazenberg te Lukaswolde nabij Marum kwam vóór een paar dagen op allerdroevigste wijze om het leven. Hij zou van eenen buurman eene cent ver dienen, als hij eens vlug het schaap ging halen, dat dicht bij huis aan eene lijn weidde. Een klei ner broertje ging mee. en op de terugreis loopt het schaap in vollen ren om eenen bi om, waai' pelijke toenadering ontstond. Wat echter Flora meer dan alles geruststelde en verblijdde, was dat zij de bevestiging van haar ge luk uit den mond der moeder moest hooren, die haar, voorzeker buiten haar wil, verried, dat Koert gereed was ha^r de grootste offers te brengen. Daar om droeg haar onderhoud er het zijne toe bij, om de geliefden voor altijd onafscheidelijk aar. el kander te veihinden. Voortaan maakten zij van el ke gunstige gelegenheid gebruik om elkander te zien en te spreken, zoodat hunne verhouding niet langer verborgen kon blijven, hoewel noch de tante noch de nicht er notitie van schenen te nemen. Daarentegen merkte graaf Randau bij zijne her haalde bezoeken met des te grootere voldoening deze liefde tusschen Koert en de gezelschapsjuffrouw op. Wordt Vervólgd.) [door de ijzeren pen waarmee het was vastgestc- ken, den jongen uit de hand vliegt. Hij struikelt zóó ongelukkig, dat hii voorover in de punt dier pen valt, waardoor deze diep in den hals dringt en den halsslagader afsnijdt. Toen het andere jon. getje doodelijk verschrikt zijrre huisgenooten in al lerijl te hulpe had geroepen, was het arme kind door bloed vei lies reeds gestorven. (N. G. Ct) - Bergbestijgingen in de Alpen blijken ditmaal bijzonder gevaarlijk te zijn. Nauwelijks heeft een gunstige keer van het weder het ondernemen van partijen mogelijk gemaakt, or er komen belichten van ongelukken op bergen, die in den regel veilig genoeg plegen te zijn, maar thans gevaren ople veren wegens de massa sneeuw, weike op anders geheel sneeuwvrije plekken is blijven liggen. Zoo? heeft verleden week de anders volstrekt niet las tige Dent du Midi reeds twee offers gevergd, door dien eene steile helling nabij den top met bevro- zen sneeuw bedekt is gebleven. Treffender nog is het verongelukken van den uitstekende Tirnler gids Michel Innerkofer, welbekend bij allen die te Cortina d'Ampezzo of te Schluderbach hebben vertoefd. Innerkofer, een der beste mannen in zijn vak, liet dezer dagen op den Monte Crist alle het leven. Bij het geleiden van tweeDuitsche studen ten, met wie hij saamgebonden was, werd hij door het uitglijden van den voorsten dier beide heeren in eenen val meegesleept. De beide studen ten kwamen met lichte kneuzingen vrij, doch In nerkofer stiet zich tegen eene rots het' hoofd te pletter. Spel en drank. Zondag der vorige week werd in het Duitsche plaatsje Haidfirig, een afschuwelijke moord gepleegd. De landbouwer Meier en zijne dienstboden waren naar de kerk gegaan en enkel ziin vrouw en de tweede knecht bleven thuis. Toen die knecht geen gevaar behoefde te duch ten. dat hij zou worden gestoord, sloeg hij de on gelukkige vrouw met een ploe:tendooder neder. Daarna volgde een vreeselijke worsteling: de moor denaar greep zijn mes, bracht de boerin afgrijse lijke verwondingen loe en ten slotte verwm gdê hij harr. De flinke en sterke acht en twintigjarige vrouw is letterlijk geslacht. Toen de moordenaar zag, dat zijn slachtoffer- dood was, brak hij verschillende kasten open. maar slaagde er slechts in achttien gulden aan zilver geld bijeen te krijgen goud en papier liet hij, in de verwarring, waarin hij verkeerde, onaangeroerd. Daarna snelde hij naar buiten en schreeuwde „Dieven hebben bij ons ingebroken, help, help, ze hadden mij ook haast doodgestoken Daaiop liep hij, met bloed overdekt, naar de kerk, schreeuwde ook daar, dat ingebioken en de boerin vermoord was, en snelde naar de woning terug De ontsteltenis was m de kerk algemeen en allen volgden Meier naar diens woning, waar men een ontzettend schouwspel ontwaarde. Dadelijk werd de gendarme gehaald en rezen zulke kwade vermoedens tegen den knecht, dat hij gearresteerd werd. Naar men mededeelt, heeft hij zijn afschuwelijk misbedrijf reeds bekend. De moordenaar is eerst een en twintig jaar ouda ging zich voortdurend aan spel en drank te buiten en stond als zeer onbeschaamd bekend. Een k o p p i g e. Sedert 14 Mei jongstle den bevindt zich te Veeribuizen een 23-jarige ve>- pleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft, en zich voornam gedurende zijn verpleeg- tijd van éèn jaar in 't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs 't onthouden van een deel der dagelijksche voeding, om hem daar van af te brengen, bleken vruchteloos te zijn. Een geheimzinnige misdaad is thans hij de justitie te Gent in onderzoek. Tegen elf uur in den avond hoorden Zaterdag de brugwachter van de Woltersbrug en de bezoekers van een koffie huis daar in de buurt het gejammer van eene vrouw en kort daarop een plomp in de Schelde. Aan den oever der rivier gekomen zagen zij geen drenkelinge maar een jongen man, die wandopig heen en weer liep. Men hield den jongeling aan en hij vertelde 't volgende: „Ik wandelde met mijn meisje, toen plotseling een heer meteenhoo- gen hoed op naar ons toekwam en de hand leg-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2