Zaterdag *25 Augustus 1888 i(' Jaarg. Zeven Millioen, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. Ill KLEM A3, AXEL. Buitenlandsch Nieuws. IERLAND. FELHXETOX. OOSTENRIJK. Binnenlandscli Nieuws. Dit Blad verschiint eiken Dinsdag- en 1 rij dagavond. ABONNE M EN T S P 11 IJ s per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e i. g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct; DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Grootd letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Ierland kan liet er soms toch zoo echt Iersch naar toe gaan. Zoo was het voorleden Donderdag te Coolroc weder een droevige dag. Somers, een pachter van John Byrne, moest wegens wanbe taling door de politie uit zijne woning gezet wor den. De sheriff, landrechter, trok er heen met 200 man politie onder bevel van den heer Condsidine. Het huis was zwaar gebarricadeerd. Er waren aarden wallen van twintig voet hoogte omgewor pen, met grachten aan de buitenzijde van vijf voet diep. De vensters waren gesloten met lui ken en zware sluitboomen met kettingen beves tigd. Spoedig begon de bestorming. De storm ram, een zware, horizontaal bewegende balk, han gende aan een samenstel van drie palen, werd op gesteld, en ladders waren tegen het huis gezet, nadat wachtposten waren uitgezet om een aanval in den rug te voorkomen. Het huis werd opgeëischt, doch die binnen wa ren. gaven ten antwoord„Komt maar op hon den!" De ladders werden door de belegerden om geworpen, ook bestookten dezen de politie met heet en koud water, steenen en rotte eieren, on der het \roolijk gejuich dei toeschouwers, Iersche boeren uit den omtrek. Toen men met den storm ram zou gaan werken, om een gat in den muur te maken, werd van binnen een ijzeren haak aan een touw bevestigd, handig om een der palen ge worpen en het gansche toestel omvergetrokken Twee parlementsleden kwamen nader en riepen den belegerden toe dat zij moed moesten houden. Ook de geestelijke van liet dorp schaarde zich aan de zijde van den pachter. Herhaalde malen werd een aanval op het huis NOVELLE VAN M A X It I X Cr. „Mijn hemelriep zij ontsteld uit. „Ge zult toch niet zoo dwaas zijn zulk een groot geluk van de hand te wijzen. Het zou een onvergeeflijk on recht, eene misdaad zijn, die ge aan uzelven en aan de uwen zoudt begaan." „U kent me en weet, dat ik elk offer, hoe zwaar ook, wil brengen, en volgaarne voorde mijnen doe, wat in mijn vermogen is maar u zult me toch niet willen aanmoedigen, om met mijn hart handel te drijven en mij te verkoopen aan eene rijke viouw, die ik niet bemin." „Dat kan ik niet begrijpen," antwoordde de ma- jaarsweduwe op bitteren toon. „Wilt ge mij niet zeggen, wat ge op de dame aan te merken hebt Is zij niet eene verstandige, belangwekkende dame, de beste partij, die een jongmensch vinden en iedere moeder voor haar zoon wenscben kon „Dat spreek ik niet tegen en ik twijfel er ook beproefd, doch telkens afgeslagen. Men wierp den politieagenten heette teer, water of ijzeren stalen in het aangezicht. Yan negen tot zes uur duur de het beleg. Toen gaf de sheriff bevel, het huis in brand te steken. Dit geschiedde, en zoo werden de pachter en zijn gezin, bijgestaan door acht vrienden, vei plicht de vesting over te geven. Zij werden gevangen gezet. Ook de overige pachters van Byrne werden uit hunne woningen verdreven. Waarlijk, er wordt in Ierland veel te veel met vuur gespeeld. Ook daar zal het eind den last dragen. Een telegram uit Weenen van Maandag namid dag meldt, dat boven het district Kronenbuig in Beneden Oostenrijk een wolkbreuk ontzettende verwoestingen heeft aangericht Ongeveer 50 per sonen, onder welke eene geheele familie uit Wee nen, zijn verdronken; het aantal ingestorte hui zen bedraagt meer dan 50, en geheele schuren met vee en granen zijn weg gespoeld. De'water vloed steeg zoo ontzettend snel, dat menigeen den tijd niet had de wijk te némen, maar slechts door in de boomen of op daken te klauteren, zijn le ven heeit kunnen redden. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zijn gisteren van 't Loo gunstiger berich ten ontvangen. Z. M. is aanmerkelijk beter en behandelde we der regeeringszaken 's Konings lijfarts Dr. Vink- huijzen. Woensdag op 't Loo gekomen, is gisteren van daar vertrokken. De heer mr. S. Vissering, oud-minister van financien, is jl. Dinsdag op zijn buitengoed te El- niet aan of de meeste mannen zouden zich gelukkig achten zulk eene vrouw te bezitten, die ik ook eer en acht „Meer is er niet noodig. Naar mijne overtuiging zijn die huwelijken steeds het gelukkigst, die op wederzijdsche achting berusten. Al het overige komt terecht. Bedenk eeus, wat er voor ons op het spel staatWat zal er van u, van ons allen worden, als ge uw ontslag neemt en zulk eene schitterende partij lichtzinnig afslaat Waarvan zullen we dan in de toekomst leven V' „Van mijn arbeid," antwoordde hij kalm. „Van uw arbeid? Wat moet dat beteekener. „Ik ben voornemens om, zoo spoedig ik mijn ontslag heb, naar Opper-Silezie te gaan en eene winstgevende betrekking te zoeken bij het mijnwezen of bij de ijzergieterijen." Roerloos van verbazing, niet in staat een woord te spreken, zat de arme moeder neder. Koert een arbeider, een gewooD werkman in eene ijzergieterij. Die gedachte was haar ondraaglijk daar kwam èn haar gevoel èn de haar ingeschapen e vooroordeelen tegen op. Het scheen haar toe het hoogste toppunt van alia onheilen. „Dat is mijn dood," steunde zij weenende. „Het is ongehoord I Wat zal de wereld, wat zullen onze verwanten, uwe kameraads er van zeggen Mijr. lekom overleden. Door het Departement van Waterstaat, Han del en Nijverheid is in de Staatscourant geplaatst het overzicht van het vervoer op de Spoorwegen over de Maart 1888. De Spoorwegmaatschappij Mechelen - Terneuzen komt daarin voor met de navolgende benaderende cijfers Vervoer: 34523 reizigers, 16 Tonn. (1000 K. G.) bagage, 38,788 Tohn. (1000 K. G.) bestel-, ijl- en vrachtgoederen. Ontvangsten: ƒ9,484.31 van de reizigers; ƒ101.90 aan bagage; ƒ34,095.64 aan bestel-, ijl en vrachtgoederen; ƒ671.49 aan diverse ontvang sten totaal over die maand 1888, ƒ44,353.34 en over die maand 1887, ƒ35,639.67 totaal van af 1 Jan. 1888, ƒ125,586.20 en van af 1 Jan. 1887, ƒ93,722.30; per dag en per kilometer van af 1 Jan. 1888 ƒ20.29 en van af 1 Jan. 1887 ƒ15.31. Voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zeeland, in het hoofdkiesdistrict Middelhurg (va cature—Smit), waarvan de verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 28 Aug. a.s., zijn tot candidaten geproclameerd door de kiesvereenigingen van li berale zijde, de heer C. L. van Woelderen, direc teur der kon. maatschappij „Zeeland" te Vlis- singen en van de kiesvereenigingen door anti-re volutionaire zijde, de heer L. Bosselaar burgemees ter van Grijpskerke. Naar aanleiding van het vrij onrustbarend bericht omtrent den toestand in Kediri is het vol gende ontvangen „Residenten seinen dat de toestand overal rus tig is. Nergens is iets gebeurd dan de opvatting van verdachte personen, die zonder verzet plaats vond. De paniek onder de Europeanen is onge grond en denkelijk een gevolg van het gebeurde te Tjilegon. Volgens rapporten geen gevaai voor zoon, een officier, van adel, uit een der oudste families, zal werkman worden. Dat overleef ik niet. Neen Het is niet mogelijk, dat een v. Bergen zoo diep zinken, zichzelven zoo verlagen kan." „Dat zijn vooroordeelen," antwoordde Koert, zich slechts met moeite beheerschend. „In onzen tijd bepalen niet het toeval der geboorte, niet rang en stand, maar degelijkheid en verdienste de waarde van den man. Wie zijn plicht doet, öf burgerlijk of adellijk, of als officier, öf als arbeider, is en blijft onder alle omstandigheden een man van eer." Dat kon en wilde de majoorsweduwe echter niet inzien. Opnieuw nam zij hare moederlijke welsüre- kendheid te baat, liet het niet aan voorstellingen, vermaningen, smeekingen en tranen ontbreken om het in hare oogen zoo verkeerde besluit van haar zoon aan het wankelen te brengen. Hoe zwaar het Koert ook viel, haar te bedroeven, toch weerstond hij met mannelijke standvastigheid de eischen zijner moeder, die hij beslist atwees. Maar daar liij daarbij zoo verschoonend mogelijk te werk ging, gaf zij volstrekt de hoop nog niet op mettertijd zijn tegenstand te overwinnen, en hem van den stap, dien hij voornemens was te doen, terug te houden. In deze verwachting werd zij nog versterkt door de handelwijze der tante en der nicht, die even

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1