Gemengd Nieuws. dodingen en diakenen aan. Het voorstel-Zeeman óm de wijziging niet te doen strekken in gemeen ten met minder dan diie predikanten werd aan genomen. Overigens vereemgde zich de Synode met het boven omschreven beginsel, waarover nu in 1891 de gemeenten zich hebben uit te spreken. - Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaandere-n aan de Zeeuw: Bet schijnt dat er weinig middelen bestaan om de aardappelziekte te keeren. Het ophoogen van den grond rond den aardappelstruik een methode «1ie altoos hier is gevolgd, heeft niet gebaat. Een on zer kennissen bad gehoord, dat het goed was om het loof voorzichtig uittetrekken, zóodat de knol zoo weinig mogelijk van zijne plaats raakte. Om dat middel te beproeven trok hij drie rijen het loof af en liet drie andere rijen dio daarnaast la gen en van dezelfde soort waren, staan. Het ge volg is dat de aardappelon, die zonder loof in den grond lagen, alle verrot zijn en dat aan de knol len waar het loof nog aan was, bijna geen kwaad te zien was. Een ander meende dat het goed was om de aardappelen uit te doen, zoodra zich de eerste sporen van kwaad aan het loof vertoonden, llij deed het en borg ze in een put, het kwaad is echter doorgegaan, want 8 emmers uit den put gehaald, leveren nauwelijks 1 emmer bruikbare aardappels, op. Nog een ander deed evenzoo, doch borg zc op zijn zolder; ook dat schijnt echter niet te helpen; want van een partijtje van 23 K. G. waren er maar iO K. G. goede. - Jl. Woensdag herdacht de weleerw. heer J. F. Bernsen, pastoor bij de R. K. gemeente te Middelburg zijn 25jarig priesterschap. Kerk en pastorie waren allerkeurigst versierd. Te 10 ure werd de Hoogmis gecelebreerd onder adsistentie van geestelijken uitHageveld, Goes en Vhssingen De feestpredikatie weid gehouden door den wel eerw. beer pastoor J. E. de Graaf van Vlissin- gen Als blijk van instemming werden den al gemeen geachten priester talrijke geschenken aan geboden. De armen der gemeente werden door zijne bemiddeling met krentenbrood bedeeld. - De soldaat C. P. M. van het 4e bataljon 3e regiment infanterie werd Donderdagmorgen, naar men uit Ylissingen aan de M. Ct. meldt wegens wangedrag, met een briefje van ont slag uit de gelederen weggejaagd. AXEL, 17 Augustus 188 8. Aan de schieting der Doelboog-societeit „Prin ts Wilhelmraa" alhier, namen 46 schutters deel. >e hooge vogel werd geschoten door den heer M. Burm te Axel en de roosvogel door den beer J. B. Weemaes te St. Jan Steen, terwijl de beide zij vogels door loting toegewezen werden aan de heeren Aug. Roeland te Westdorpe en P. On- ghenae te Koewacht. bezat, dan hadden we niet noodig te wachten en konden reeds binnen eenige weken bruiloft houden." Weder speelde er een moedwillig spotachtig lach je om haren mond en weder was zij het niet met zich zelve eens, of zij hem niet iets toezertrouwen zou, dat zij tct nu toe met opzet voor hem ver zwegen had. Na kort beraad vond zij het echter beter een ge schikter tijd af te wachten, daar zij by de gedacht aan zijn prikkelbaar eergevoel en zyn <»1 te gevoe lden trots eene lichte vrees niet vermocht te on derdrukken. V. Hoewel Koert om de reden, die hij opgegeven had, zijne liefde nog geheim hield, zoo meende hij toch, dat hij zijne moeder het voornemen, om zijn ontslag uit den dienst-,te nemen, niet mocht ver zwijgen. Ten hoogste verrast en ontsteld hoorde de majoorsweduwe de mededeelingen van haar zoon aan, waardoor met één slag al hare verwachtingen en plannen schenen bedreigd te worden. ,Om 's hemels wil 1" riep zij, nadat zij van den schrik bekomen en eenigszins tot zichzelve gekomen was. „KoertHoe komt ge aan die gedachte Ge wilt uw ontslag vragenIk vrees bijna, dal Naar wij vernemen zal a.s. Zondag in de voor- middag-godsdienstoefening de nieuwe kerk der N^d- ger. gemeente te Zaamslag door ds. Wolf te Axel plechtig ingezegend worden. - Voor het le gedeelte bij het notarieel exa men slaagde o. m. de beer G. H. A Tjeenk Wil link te Hulst. - Z. M. lieeft benoemd tot kantonrechter te Oostburg de heer mr. F. J. N. van Dam, griffie!' bij het kantongerecht te Hulst. - Ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw van Hanswijck en den uittocht van den Praalstoet te Mecheien zullen van wegebde Spoor wegmaatschappij M. T. bijzondere treinen rijden vertrekkende des namiddags van Te: neuzen te 12,45 u., Sluiskil te 12,53, Axel te 1,03, Hulst te 1,20 en Clingc 1,42 om te 3,05 u. te Mecheien aan te komen. Op Donderdag 6 September d. a. v. zullen ter gelegenheid van Let bezoek der Koninklijke Fa milie te Mecheien nog bijzondere treinen rijden waarvan de vertrekuren nader zullen bekend ge maakt worden. - Jl. Zondagavond, circa half tien. is onder Zaamslag de vrouw van J. v. E. die niet met haren man maar met een ander zekeren C L. samenwoont, terwijl zij met haar kind op den zeedijk van den Kleine Huissenspolder zich be vond, door haren man aangevallen met een mes werden haar twee belangrijke vyonden toegebracht aan den linkerwang en den hals. Bewusteloos nedergevallen, werd zij door C. L, aangetroffen, die haar echter liet liggen om geen verdenking op zich te laden, en is zij in dien tóestand gebleven tot ze zondereenigen bijstand is bijgekomen Van het gebeurde is pioces verbaal opgemaakt. V. E. heeft zijn daad bekend. M. Ct. Het volgend drama werd 4 dezer in den om 12 uur 16 min. van Keulen vertrokken trein tus- schen de stations Mülheim en Schlebusch afge speeld. In een der afdeelingen 4e klasse bevond zich een reizend muzikant met zijn vrouw. Te Deutz kwamen ook vier dronken arbeiders uit Dusseldorf, die een harmonica bij zich hadden, in dien wagen. Voorbij Mülheim begon de muzikant op zijn fluit te blazen en een der arbeiders begon de har monica te bespelen. Zij verboden den muzikant verder de fluit te bespelen, welk instrument hem uit de hand werd geslagen. Toen wierpen zich de vier mannen op hem, beeten hem een oor af, brachten hem eenige messteken toe en trapten hem op de borst. De vrouw van den mishandelde, die haar mar, wilde helpen, werd ook vreeselijk mishandeld. Te Schlebusch kon de dokter slechts 's mans dood constateeren. De vier onmenschen werden ge arresteerd. ge uw verstand verloven hebt. „Wees toch bedaard, moeder I" hernam hij met vriendelijken ernst „Ik ben wezenlijk goed bij mij ne zinnen en handel na rijp overleg. U kent alle ontberingen en vernederingen, waaraan een arm lui tenant voortdurend is blootgesteld, om naar zijn stand te kunnen leven en den uitwendigen glans te beweren. Ik heb die schitterende ellende lang ge noeg gedragen er. zon liet ook nog langer dulden zonder mij te beklagen, als ik alleen stond en niet aan de toekomst dacht. Niet om mij, maar om u en om mijze broeders en zusteis ben ik met be zwaard hart besloten dezen stap te doen, omdat ik anders geen kans zie voor ons alleu te zorgen." „Maar daarvoor is het met noodig, dat ge uw ontslag neemt. Als ge mejuffrouw Richter huwt „Waar denkt u aan antwoordde hij opgewon den. „Daarvan kan nooit sprake zijn." Dat was eer, nieuwe, harde slag voor de bezorg de moeder, die tot hare smart de eene verwachting na de andere verdwijnen en zich door haar zoon, op wien zij steeds zoo trotsch was, in al hare ver wachtingen bedrogen zag. Wordt Vervogld.) -- Te Villeneuve sui Lot heeft een treurige mis* daad plaats gehad. De negentienjarige zoon van een vermogend schoenenfabrikant had liefdesbe trekkingen aangeknoopt met een jonge naaister, en weldra zou bet tot een huwelijk gekomen zyn, wanneer niet de ouders zich daartegen verklaard, en hun zoon naar Bordeaux gezonden had. In plaats echter dat die verwijdering de liefdevlam in het hart van den jongeling bluschte, wakkerde zij haar aan, zoodat hi* bij zijn terugkeer, na eene afwezigheid van achttien maanden, verliefder dan ooit was en dan ook aanstonds de oude betrek king met het meisje weder aangeknoopt had. Topn hij daarop opnieuw naar Bordeaux gezonden was, rees in het brein van de naaister een duivelsch plan op. Zij schreef haren minnaar, dat zij vast besloten was, met hem te huwen en daartoe alle mogelijke middelen, de misdadigste niet uitgezon derd, zou aanwenden. Zij hoopte op die wijze den zoon vrees in ie boezemen en door zijn tus- schenkomst de toestemming der ouders te ver krijgen. De toeleg echter mislukte, en nauwe- was de jonge man weder voor eenigen tijd te Vil- leneuve teruggekeerd, of het meisje, dat een sa menkomst met hem had weten tot stand te bren gen, wierp hem den inhoud van een fleschje vi triool in het gezicht. Vreeselijk gewond, werd de ongelukkige, op wiens jammerkreten aanstonds eenige lieden te hulp kwamen snellen, weggedia- gen. De misdadigster, die berouw toonde, is naar de gevangenis overgebracht. De leidekker Robert Heinemann te Berlijn wérd Dinsdagnamiddag door zijn kiud gered. Hij was op een nieuw gebouw in de groote Fried- richstrasse werkzaam, toen de elfjarige zoon ter plaatse verscheen, om zijnen vader koffie te bren gen. Heinemann was met zijn werk nog niet ten einde en riep zijnen zoon bij zich op het dak Met een strik, waarvan het. einde aan den schoor steen bevestigd was, om het lijf, begaf Heine mann zich naai den rand van het dak, om aan de goot verder te werken. Terwijl de knaap het eten uitpakte, bemerkte hij tot zijnen schrik dat de strik zich plotseling van den schoorsteen los gemaakt had en de vader daardoor op het punt stond van het dak te vallen. Het kind sprong haastig toe en het gelukte hem, den strik nog bij tijds te grijpen en den val van den leidekker daarvoor te voorkomen. Terwijl deze zich met de eene hand krampachtig aan de dakgoot vasthield en het lichaam in de lucht zweefde, sehreeuwde de knaap uit alle macht om hulp. Een metselaar snelde toe en hielp den knaap, den leidekker weer naar boven te trekken. Treffend was de dank van den vader, die zijn kind onophoudelijk kuste, zonder welks hulp hij in de diepte gestort ware. In de vorige week zou bij het grensplaatsje Pagras, in Rusland, eon schildwacht worden af gelost. Men vond hem echter niet, maar enköl zijn afgeschoten geweei en met bloed bevlekten uniformjasook aan de bajonet kleefde bloed. In een naburig moeras vond men zij patroontasch met vier patronen. Dadelijk werd alarm gemaakt en nasporingen vonden plaats. De grond was op de plaats waar men 't geweer vond, losgewoeld en dit deed aan eene worsteling denken. Overal werd langs de grens gezocht door vijftig soldaten, maar nergens was een spoor van den vermiste te vinden. Men vermoedde daarom dat door smokkelaars een moord op den verdwenen militair was gepleegd. Later werd, na daartoe bekomen vergunning, ook op Pruissich gebied gezocht, maar evenzeer zonder gunstig gevolg. Een paar dagen geleden echter werd in de nabijheid van Kruschwit een. Russisch grens-soldaat, met verbonden hoofd aan getroffen, die naar den weg vroeg. Men meent thans te moeten veronderstellen, dat hij de ver dwenen schildwacht was, die met voordacht zul ke zorgvuldige maatregelen heeft genomen, om, zonder verdenking op te wekken, te kunnen de- serteeren. Een dierentemster, Esmeralda geheeten, die zich bezig hield met slangen bezweren, is te New- Brighton de vorige week tweemaal aan een ern stig gevaai ontsnapt. Donderdag werd zij door een groote cobra aan-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2