IVo. "2v2i Zaterdag 18 Augustus 1888. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitrnlandsch Nieuws. BELGIE. FEIILLETOA. E ITALIË. AMERIKA. Binnenlandse!) Nieuws. 41 I)it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent'2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Sas van Gent ook voor Philippine: 20 Augustus, des voormiddags. Westdorpe: 20 Augustus, des namiddags. Zuiddorpe ook voor Overslag: 21 Au- des voormiddags. Koewacht: 21 Augustus des namiddags. Axel: 22 en 23 Augustus. Zaamslag: 24 Augustus. Hulst ook voor Clinge en Sint Jan Steen: 25, 27 en 28 Augustus. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 29 Augustus. G r a a u w 30 Augustus. Kloosteraande gemeente Hontenisse voor de gemeenten Hontenisse en Osse- n i s s e 30 Augustus en 1 September. De „Indépendence" ontleent aan de scheepvaart statistiek, ter gelegenheid van de feesten, welke Antwerpen viert ter herinnering aan den afkoop van den Schelde-tol vooi 25 jaar, de volgende cij fers In 1860 werd de Antwerpse!ie haven be zocht door 2311 schepen met 512,027 ton inhoud; in 1865 2804 742,490 1885 „4198 3,388,791 en ten vorigen jare was het aantal binnenko mende schepen reeds weder tot 5022 gestegen. Ant werpen heeft dus alleszins reden op schitteiende wij ze den afkoop van den Schelde-tol te vieren en dankbaar te herdenken de mannen, aan wie bet de vrijheid der vaart te danken heeft. Het tractaat met Nederland kwam tot stand onder de regee- 14.) NOVELLE VAN n a x itive. „Gij zelve", antwoordde hi), „hebt mij door de belangwekkende schildering van uw Opper-Silezisch vaderland de gedachte ingegeven, het mijnwezen te kiezen. Als ingenieur meen ik de vereischte voor- loopige kennis te bezitten, zoo dat ik hopen mag in korten tijd ook de noodige technische kennis te verwerven, Natuurlijk zou ik voor dat doel het liefst naar Opper-Silezië gaan, om in uwe nabij heid te zijn. Hoe bevalt u dit plan „Uitstekendriep Flora zichtbaar verheugd uit en slechts met moeite een schelrasch lachje onder drukkend. „Ge bebt mijnen geheimen wensch ge raden en kont geene betere keus doen. Ik ben er Volkomen mee eens, dat ge naar Opper-Silezië komt en in irjjne nabijheid wilt bljjven. Groote bezwa ren zal het niet voor u hebben, daar ik met den directeur van de Maria-ijzergieterij bevriend ben en u eene aanbeveling aan hem geven kan." ring van koning Leopold I, en de onderhandelingen werden van Belgische zijde geleid door de minis ters van buitenlandscbe zaken en financiën, de hee- ren Charles Rogier en Frère-Orban, en door den minister van staat, directeur-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken, baron Lam- bermout. Het feest schijnt Dinsdagavond uitste kend geslaagd te zijn. Den ganschen dag verkeer de Antwerpen in feestvreugde; uit alle huizen letterlek wapperde de vlag. Omstreeks 6 uur 's avonds verdrong zich op de kaden langs de Schelde reeds eene opeengepakte menigte, en ook de rivier zelve, bezaaid met honderden vaartui gen en bootjes, scheen te leven. Tegen 7 uur werden ten stadhuize door het gemeentebestuur officieel ontvangen de ministers van financiën en binnenlandsche zaken de beeren Beernaert en De Volder en een aantal binnenland sche autoriteiten en vertegenwoordigers der diplo matie. Te 8 uur nam deze stoet van officeele personen, onder leiding van burgemeester De Wael plaats op de wandelsplaats boven de Zui derkade. Op dat oogenblik ontbrandde de verlich ting der 4000 meter kade, waana te 9 uur de groote optocht van schepen van allerlei soortalle schitterend, zich in beweging zette en, een sto6t vormend van een en een halve kilometer lang, statig langs de stad voer. Bjj Astruweel keerde deze stoet terug en voer nogmaals langs de stad, tnans de Schelde op. Na de eerste en na de twee de voorbijvaart werd telkens op de rivier een schitterend vuurwerk afgestoken. De Paus heeft ter herinnering aan zijn vijf tigjarig priesterfeest een eeretoeken ingesteld, te dragen door de personen aan wie zulks, als een erkenning hunner bij deze gelegenheid bewezene diensten, zal worden toegestaan. Het zal ver vaardigd worden uit wit metaal en ook uit goud „Ik vrees achter, dat ge u onaangenaamheden op den hals zult balen, wanneer mejuffrouw Richter verneemt „O daar ben ik volstrekt riet bang voor; daar voor behoeft ge geen zorg te hebben." „Maar wat zal er van u worden, als ze u ODt- slaat en gij om mij uwe betrekking verliest „Dan zal ik wel gemakkelijk ergens anders een onderkomen vinden, daar ik in den omtrek vele vrienden heb, en ook niet zoo arm en verlaten ben, als gij denkt." „Toch houd ik het voor beter, dat wij voorloo- pig uwe tante en ook mijne moeder niets mededee- len, tot ik mijne aangelegenheden geregeld en mijD ontslag genomen heb." „Daar hebt ge gelijk in. Niemand behoeft nog te weten, dat wij elkander beminnen." Nog lang zaten beiden in de beschuttende linnen tent verborgen en spraken van hurue toekomst, on bekommerd om de wereld en den strijd en de zor gen die hen wachtten, doch waarvoor Koert niet terugschrikte. „Binnen één, hoogstens twee jaar," zeide hij, „denk ik alle hinderpalen overwonnen te hebben en u weliswaar geen schitterend, maar toch een vol doend bestaan te kunnen aanbieden." „Meer wensch ik niet," antwoordde Flora. „Naar en zilver, in den vorm van een kruis, dat door vier tusschen de armen aangebrachte lelien den vorm van een achthoek aanneemt. In het mid- van het kruis zal een klein medaillon zich vertoo- nen, waarop aan de voorzijde 's pausen naam en afbeeldsei, aan de achterzijde het pauselijk wapen zich bevindt met het opschrift „Pro Ecclesia et Pontifice" (voor Kerk en Paus). De armen van het kruis worden aan de voorzijde versierd met de staartster, die, met de lelien, het wapenteeken \ormt van 's pausen geslacht; aan de achterzijde worden zij voorzien met het opsch iit Prid. Kal. Jan. MDCCCLXXXVIII (31 December 1887). Dit eereteeken zal aan een zijden purperen lint met geel-witte streep aan beide zyden worden gedra gen op de linkerborst. Te Jacksonville is de gele koorts uitgebro ken en heeft aldaar eene ware paniek veroorzaakt Alle wegen naar bet noorden zijn vol vluchte lingen, die door het sanitair cordon worden ver hinderd te passeeren. In de vergadering der Synode van de Chr. Ger. kerk is tot adjunct-scriba bij loting aangewezen, de heer ds. J. Westerhuis te Terneuzen, met den heei ds. A. H. Gezelle Meerburg, die beiden 20 stemmen hadden verkregen. In de zitting van Dinsdag der algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk is breedvoerig be sproken de vraag of men voortaan de predikante, door de kerkeraden zal laten beroepen, en de kies colleges in stand houden ter benoeming van ou derlingen en diakenen in gemeenten van meer dan 100 stemgerechtigden. In gemeenten van min der dan 100 stemgerechtigden wijzen deze de ou- ik wel eens gehoord heb, kan men met eenige dui zenden guldens er wel komen en recht aangenaam leven." „Eenige duizenden guldensriep Koert verwon derd uit. „Ge spreekt zulke groote woorden zeer bedaasd uit. Ge wilt zeker zeggen, eenige hon derden." „Vergeet me," hernam zij verlegen. „Ik heb me vergist, er meende dat we met eenige honderden guldens wel zullen toekomen, als we ons een wei nig bekrimpen." „Men kan wel zien," schertste Koert, „dat ge in gezelschap leeft van eene schatrijke dame, voor wie eenige duizenden guldens eene kleinigheid zijn. Dan vergeet men maar al te spoedig de waarde van het geld. Doch dat zal wel terecht komen." „Dat nare geld!" zuchtte Flora. Ik zou het liefst er niets van zien en hooren. Ik kan u niet zeggen, hoe onverschillig en verachtelijk mij al die prullenboel is en hoe ongaarne ik over geldzaken spreek." „Men kan echter", hernag hij ernstig, „het geld gemakkelijker verachten dan ontberen, daar ons be staan, onze onafhankelijkheid en zelfstandigheid, de vei vulling onzer dierbaarste wenschen er vaak van afhangen. Als ik nu op dit oogenblik maar een klein vei mogen, slechts eenige duizenden guldens

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1