Handelsberichten. bepaald inkomen en inwoning in een aan de Maatschappij toebehoorend gebouw, dat door een tuin en een park omgeven is en bewoond wordt door jongere en oudere dames, die op gelijke wij de zich dit recht verworven hebben. Sterft de vader vroeger, dan vindt het meisje terstond ee- ne toevlucht in dit huis, en later op volwassen leeftijd, treedt zij in het genot van haar inkomen. Sterft het meisje of treedt zij in het huwelijk, dan vervallen de gestorte gelden aan de kas der Maatschappij. (Huisvrouw). - Eene geschiedenis van bloed en staal, en toch met bevredigender? afloop. In een hoogst solied, oudburgerlijk koffiehuis in een der weste- lijke voorsteden van Weenen toonde sedert maan den achter het buffet als caissière een meisje dat wel niet mooi was, maai toch door haar vroolijk. flink uiterlijk de gunst der gasten verworven had. Eigenlijk was het niet geheel noodig geweest, dat zij in betrekking ging, daar hare familie welva- ïeml en van goeden burgeistand was, maar er wa- ïen vijf zusters thuis, en voor de goede harmo nie was het beter dat men niet altoos bij elkaar zat. Ondanks de bezwaren der ouders, had het meisje dus haar zin doorgezet en was zelve voor haar brood gaan verdienen. Onder de bezoekers van het café, was ook een weduwnaar, een rijk man van dertig jaar, die af en toe wat met haar praatte, vooral als hij aan het speeltafeltje stilzat, zonder belangstelling, al leen uit tijdverdrijf. Deze weduwnaar was een bewegelijke, levendige nran, die onmogelük met iemand, vooral van het vrouwelijk geslacht, kon praten, zonder haar nu en dan eens bij de hand te grijpen, in den arm te nijpen of langs de kin te strijken. De caissière verzette zich hiertegen, uit principe, maar zeer beslist; de weduwnaar stoor de zich evenwel niet daaraan, integendeel. Het meisje verzocht hem, nu eens ernstig, dan weder schertsend, haar met rust te laten, vergeefs. Op zekeren avond moest de heer von M. weer „stil zitten" en ging een praatje maken aan het buffet. „Maar mijnheer von M." zeide het meisje, toen hij haar weder bij de hand wilde vatten, „hoe dikwijls moet ik u zeggen, dat ik dat niet verdragen wil V" De heer von M. kneep haar, in plaats van te antwoorden, in den arm. „Ik verzoek u in allen ernstlaat mij met rust Het verzet vermaakte mijnheer von M. en hij bad lust hare wang te streelen. „Mijnheer ik waar schuw uElise's stem beefde, en zij greep naar het mes, dat bi) haar rechte?hand lag, en waar mede zij gewoon was, groote stukken brood af te snijden. Zij hief dreigend het mes in de hoogte. Hij lachte en wilde de hand om haar middel slaan. Daar blonk iets door de lucht hoog spoot het roo de bloed op't meisje zelf gaf een gil en vlucht te met de beide handen voor het gezicht naar de keuken. De weduwnaar intusschon deed zijn best om het bloed te stelpen; het vloeide uiteen bree- de wond, dwars over de geheelen rug van de hand loopend. De markeurs komen aanloopen, de chef van het café, de gasten uit alle hoeken, de spelers ven de tafeltjes, van 't biljart, alles komt den gewonde omringen. Het anders zoo rustige oude café heeft ook zijn éclat, zijn sonsatie-voor val. De koffiehuishouder verzekert den gewonde, terwijl de dokter bezig is de hand te verbinden, dat hij terstond het meisje zal wegjagen. „Doe dat niet," zegt de weduwnaar, „het is immers mijn eigen schuld Eindelijk zelfs zeide hij, dat, als de caissière niet gehouden werd, hij zelf een ander café zou opzoeken. Den volgenden dag stond het meisje weer in het buffet, diep beschaamd, en haar slachtoffer niet in deoogen durvende zien Over haar „moord aanslag wei d druk gepraatde man met de ver bonden hand was de belangwekkende persoon in het café. Elise vroeg met tranen in de oogen vergiffenis en men dacht dat de zaak hiermede uit zou zijn. De wond was echter diep geweest; de weduwnaar was in het hart getroffen en wel dra vroeg hij Elise's hand. Het meisje is thans in den schoot harer familie teruggekeerd zij kan 't met de zusters wel vinden, het samenzijn zal niet lang duren. Zoodra de wond aan von M.'s hand genezen is, zal de bruiloft plaats hebben. Elize's zusters intusschen denken er over, zich als caissière in betrekking te begeven, en slijpen ijverig de messen. In de Yereenigde Staten van Amerika, waar huwelijken dikwijls door echtscheidingén vei bro ken worden, viert men om licht verklaarbare gron den de verjaardagen van huwelijken veel meer dan in ons land, waar men in het beste geval slechts op vier van die dagen feest viert, als 127» jaar „koperen", 25 jaar „zilveren", 5U jaar „gou den" en 75 jaar „diamanten-bruiloft". In Amerika hebben de verschillende gevierd wordende huwelijksverjaardagen de volgende be- teekenisEen jaar katoenen biuilofttwee jaar papierendrie jaar lederenvijf jaar - houten; zeven jaar - wollen; tien jaar-blik ken; twaalf jaar - zijden of linnen \yftien jaar - glazen; twintig jaar porceleinen vijf en twintig jaar zilveren bruiloft. Daar men aan neemt dat een huwelijk, dat 25 jaar geduurd heeft, niet verbroken zal worden, anders dan door den dood, viert men later geene bruiloften meer dan den gouden en den diamanten. - Uit Londen wordt geschreven: Onzo fashion- nable wereld is buiten zichzelve van bewonde ring voor mevrouw Shaw, eene Amerikaansche, die sedert eenige weken te Londen vertoeft en - fluit! Ja zoo wonderlijk fluit, dat er geen ge zelschapssalon is waarin niet de schoone Ameri kaansche minstens een of twee stukken ten bes te geeft. Mevr. Shaw is eene echte Amerikaan sche, Van den slag der Yankees, eene groote bru nette, met levendige trekken vol uitdrukking en donkere oogen. Zij is moeder van vier aanvalli ge kinderen, en om voor hun onderhoud te zor gen, heeft zij zich op het fluiten als beroep toe gelegd. Zij nam lessen bij een zangmeester - en sedert een jaar treedt zij in het openbaar op, d. w. z. hoewol haar luid fluiten zoo scherp en schril is, dat men het als de fluit van een poli tieagent twee straten ver hooren kan, geeft zij slechts hare fluitconcerten in salonseene vrien din, mevrouw Campbell, begeleid hare solo's op de piano. Eiken dad oefent zij zich in hare kifnst, fluit toonladders en stukken, twee uren lang, en de instudeering van een nieuw stuk, voor als het ee ne operaria of een balletstuk is, duurt 2 a 3 maan den. Toch zijn de Londensche heeren en dames op zekere stukken, die zij met onbeschrijfelijke gratie en gevoel voordraagt, zoo verzot, dat me vrouw Shaw eerst een derde van haai' repertoire uitgeput heeft. Zij kwam met aanbevelingen van mevrouw Yan der Bilt naar Londen en de prins van Wales verlangde haar dadelijk te hooren. Zij verdient veel geld. Hare kinderen roept zij nooit bij den naam, zij fluit hen en heeft voor ieder een bijzonder geluid. Ook de vier meisjes hebben een brzonder talent voor fluiten ontwikkeld. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. Yrijdag 24 Aug. zal voor de openbare terecht zitting der rechtbank terecht staan P. J. van G. 41 j., ai beider geb. en won. te St. Jansteen, (thans alhier gedetineerd) ter zake dat hij zich in den nacht van 5 op 6 Juli jl. omstreeks drie uur te St. Jansteen heeft begeven buiten weten en tegen den wil van den eigenaar A. van der Pluijm in diens bergplaats, gelegen op het achter zijne woning en daartoe behoorende besloten erf, waartoe hij zich den toegang heeft verschaft door te klimmen over de haag dienende tot af sluiting van den tuin, die door middel van een hek tot dat erf toegang geeft, en in die berg plaats heelt weggenomen, met het oogmerk om die zich wederrechtelijk toe te eigenen een hoe veelheid van ongeveer 40 kilogram erwten aan genoemden Van der Pluijm toebehoorende. Er zijn vier getuigen door het openbaar mini sterie gedagvaard: als verdediger is ambtshalve aan den verdachte toegevoegd de heer mi A. C. A. -Tacobse Boudewijnse. M. Ct. V E K li O O P I GEN: Op Woensdag 15 Augustus, nam. 2 ure, van canapé, 6 stoelen, 12 diverse id., 2 pendules 2 kachels, 2 tafels, chiffoniére, secretaire, boeken kast, hanglamp, volière, 7 kippen, 1 haan, diver se planten, 1 papegaai met kooi en tafel enz., ten verzoeke van Mevr. de Wed. dr. C' Steketee in de NieUwstraat te Terneuzen, door not. rat. Dron- kers aldaar. Op Zaterdag 18 Augustus bjj instel en op Zaterdag 1 September bij verbluf, des nam. 2 li re, bij de Wed. Aug. Praette Kauter, gem. Clin- ge, vah a eeh woonhuis, stal erf en tuin aldaar naast de pastery, groot 1 A. 40 cA. b. een woon huis, stal, erf en tuin, alsvoren, groot 1 A. 40 cA. c. een woonhuis, stal, erf en tuin, als voren, groot 1 A. 40 cA. en d. een woonhuis, stal, erf en tuin alsVoreh groot 1 A. 40 cA. ten verzoeke van E Van den Abeele. koopman te Sint Nicolaas en mej. Joh. Vah den Abeele te Kieldrecbt, door not. van Rysoort van Meurs te Hulst. Instelpremie en gelag beide V» pCt. Te oahvaatden bij de betaling der koopsom. Op Dinsdag 21 Augustus, voorm. 11 ui iü het Nederlandsch Logement te Terneuzen, van 10,8140 hekt. Grond, in den bedijkten polder in het Axelsohe Gat, gem. Terneuzen in 3 perceelen, groot ongeveer 3,6046 hekt. krachtens verleend rechterlik bevel, ten verzoeke, van Mad. Th. Car, Bonte, wed. van F. B. Cortvriendt te Terneuzen, en de overige gerechtigden tot de nalatenschap van mad. A. P. Thomaes, wed. J. B. Bonte, door not. Fercken, te Terneuzen alwaar inlichtingen zijn te bekomen alsook bij de notarissen mr. Thomaes te Hontenisse en Taelman te Caprijck. Op Woensdag 22 Augustus, nam. 1 uur, ih de herberg van Jos. de Kort te Ossenisse, van een Woonhuis, Stal en Erf, aldaar groot 3 A. 20 cA. bewoond geweest door wijlen Corn, de Block, wed. C. Somers, en onmiddellijk daarna aan voor meld woonhuis, tegen contante betaling, met 10 pCt. onkosten, van kabinet, klok, kachel, stoelen, tafels, aardewerk, blik- en ijzerwerk, bijl, spa, kappers, rieken, schalen en gewichten, doozen, bussen enz. enz. ten verzoeke van de erven ge noemde C. de Block, door not. mr. Thomaes té Hontenisse. 1 E R I» A f II T I 6 E i Op Woensdag 15 Augustus nam. 3 ure, bij P. Bare man te Hoek van de grasettir.gen aan de dijken van het Wa terschap Loven en Willemskerke, in vier per- ceelen, voor een termijn van zeven jaren, in gaande 1 Januari 1889. De voorwaarden liggen van af Maandag 6 dezer tei lezing bij den ortv.- griffier Sturm te Terneuzen. Axel, 11 Augustus 1888. Tarwe Zeeuw. VI. p. ƒ9,40 a ƒ9,75 mind, ƒ9.00 a ƒ9,30. Gerst Zeeuw, winter p. ƒ0,00 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00 Gerst Zeeuw, zomer p. ƒ7,60 a ƒ8,00 mind, ƒ0,00 a ƒ00,0 Haver p. ƒ6,50 a ƒ7,00 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00. Paardeb. p. ƒ7,40 a 'ƒ7,80 mind, ƒ0,00 a ƒ0.00 Duiveb, p. ƒ00,0 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00 Voererwt. p. ƒ7,80 a ƒ8,40 mind, ƒ0,00 a ƒ0,"0. Kookerwt. p. ƒ0,00 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ00,1?. Bovenstaande prij zen zijn allen per 100 kilo. Rogge Z. VI. p. ƒ6,10 a ƒ6,25 mind, ƒ5,75 a ƒ6,00. Koolzaad p. droog ƒ8.60 a ƒ8,90 mind, ƒ8,25 a ƒ8,50 per zak. Aardap. p. watten nieuwe ƒ2,35 a ƒ2,5'1 mitiJ. ƒ0,00 a ƒ0,00 per 104 kilo. Rotterdam, 13 Augustus 1888. Vlaamsche en Zeeuwsche Tarwe puike ƒ8,40 a 'S,75 goede en mindere ƒ7,80 a ƒ8,25. puike Rogge ƒ6,40 a ƒ6,75 mindere ƒ5,70 a ƒ6,30. Wintergerst puike ƒ5,00 a ƒ5,25 mindere ƒ4,50 a ƒ4,90. Zomergerst puike ƒ4,60 a ƒ4,75 mindere ƒ4,30 a ƒ4,50. Haver puike ƒ3,25 a ƒ3,70 min dere a ƒ2,00 a 3,10. Paardeboonen puike ƒ5,61) a ƒ5.85 mindere ƒ5,00 a ƒ5,50. Kookerwten puike ƒ7,50 a ƒ7,75 mindere ƒ7,00 a 7,25 Op de Veemarkt te Gent van de vorige week waren aangebracht 16 Schapen, 0 Lammeren, 195 Varkens, 31 Loopers, 272 Biggen 186 Kalveren, 80 Melkkoeien, 40 groote Ossen, 280 jonge Ossen, 220 Vaarzen 115 Vette Koeien, 78 Stieren en 160 stuks mar ger vee. Door meerderen aanvoer dan de vorige week gingen de prijzen eenigszins naar beneden. Het goede Stalvee ging gemiddeld van fr. 1,10 tot fr. 1,40 van de hand.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 3