Gemengd Nieuws. l de cijfers zeer gunstig zijn. Vergeleken 'met Juli wan 'het vorige jaar wijzen de eerstgenoemde ee nen vooruitgang met bijna 19 pet., en de regi stratie eenen met ongeveer '6 pet., aan. V;rn het zegelrecht is de 'Opbrengst gedurende ue 7 maan den met ongeveer ƒ30,000 beneden de raming ge bleven, doch de registratierechten hebben de ra ming voor 7is met ruim 3.6 ton overschreden. Zegel en registratie te zumen genomen hebben tot dusver ruim. 3 ten meer opgeleverd dan gedu rende hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De vooruitgang in het totaalcijfer der accijnzen is te danken aan iéts hoogere -opbrengst van den wijn, het gedistilleerd en het geslacht. Voor laatst genoemd middel staat de vermeerdering gelijk met. 11.6 pöt. voor do maand, en met '6 pet. voor de 7 maanden. Van de overige accijnsmiddelen heeft voornamelijk de suiker minder -opgebracht, De invoerrechten vertoonen voor de maand ee- ne vermindering met f\8,000, en sedert den aan vang des jaars eene achteruitgang met ƒ46,00o. AXEL, 14 Augustus 1888. De in aanbouw zijnde nieuwe kerk ten behoeve der Ned. Ger. gemeente alhier, is jl, Zaterdagvoormid dag onder -dak gekomen. Naar wij nit goede bron vernemen, hoopt de beer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesin- -riebting te Neerbosch, in den loop der volgende maand een bezoek aan onze omstreken te brengen. De R. Tv. Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Graanw den beer J. H, Bogaerts. Ziinmslag, 10 Augustus. Bij de Ned. Heiv. ge cieente alhier is tot predikant beroepen ds. J. J. van der Beke Callenfels, als zoodanig bij die ge meente te Biezelinge. Hontenisse. Een anderbalfjarig meisje van den landbouwer E. v. W. te Lamswaarde, geraakte jl. Maandagavond in eene gracht en verdronk. Eene nieuwe les om kinderen toch geen enkel -oogenblik onbewaakt te laten. Donderdagavond passeerden te Terneuzen ee nige heeren den straatweg bij het Schuttershof, toen zii door 't hulpgeioep van eenige kinderen opmerk zaam gemaakt werden, dat een kleinen in den daar langs loopenden watergang was gevallen en m de modder lag te worstelen. Een hunner de heer I J. van de Sande, snelde toe, begaf zich in den watergang en haalde het kind van onder den modder, waarin het zeker weinige oogenblik - ken later had moeten stikken. De inmiddels toegesnelde moeder mocht nu met haar kleine dankbaar huiswaarts keeren. Dit is de tweede maal dat de heer v. d. S. de ■zelfvoldoening smaakt een kind op die wijze te redden. M- Ct. Omstreeks half elf Vrijdagavond vond de wach ter van het seinhuisje aan de Laan van Meerder- voort van de Hollandsche stoomtram naar Sche- veningen, nabij dat huisje, een man op de rails liggen, die in het water had gelegen. Het bleek een uit het krankzinnigengesticht ontvluchte verpleegde te zijn. Nadat de wachter den ongelukkige met een zoet lijntje m het seinhuis had weten te krijgen en hem voorzien had van droge kleeren, waar schuwde hij de politie, met hulp van wie hij den krankzinnige eerst naar bet centraal bureel aan bet Alexandersplein, en daarna naar het gesticht teruggebracht. Maandagmorgen knielde eene jonge vrouw, dicht gesluierd en in zwaren rouw, bij een graftom be op het kerkhof Mout mar tie, te Parijs. Zij scheen aan hevige droefheid ten prooi en wekte daardoor het medelijden op eener weduwe, mevr. Tamisier, die sedert vijf jaren wekelijks het graf van haren echtvriend bezoekt. De weduwe sprak baar troostend aan en vernam toen, dat de jonge dame de barones de Mont Remy was, uit het de partement Vaucluse en het graf van haar man •vyifis komen bezoeken, die vóór een paar maanden overleed. Zij scheen zóó ontroostbaar, dat mevr. Tamisier aanbood, haar naar hare woning te ver gezellen. Onderweg verhaalde de barones, dat zij een beetje om geld verlegen zat; zij toonde een telegram waarin haar de afzending van 2000 fr. bei icht werdzij had die nog niet ontvangen en moest -den steenhouwer betalen, die het monu ment op het graf van haar man had geleverd Mevr. Tamisier stelde dadelijk voor haar 600 frs. te leenen. hetgeen de barones, na eenige aarze ling, aannam met de belofte, den volgenden dag terug te komen. Bij het scheiden zeide zij nog dat zij in het hotel du Louvre woonde en noodig- de haar nieuwe viiendin uit, haar eens te komen beaoeken. Toen zij te vergeefs op de terugkomst der barones gewacht bad, ging zij naar het aan geduide hotel. Daar wist men niets van een ba rones en had haar naam nooit gehoord. De ar me vrouw begreep toen eerst maar te laat - dat zij door een handige oplichtster bedrogen was geworden. Zij heeft een aanklacht bij de justitie ingediend. - Zaterdag avond omstreeks 8 uur kwam de tuinman Iv. Vente, wonende aan het Bergsche Ver laat, te Rotterdam met zijn arbeider van het werk, en zou als gewoonlijk met zijn bootje de Rotte o- vervaren. Onverwachts en door welke oorzaak weut men nog niet, zonk het bootje, met het on gelukkige gevolg dat Vente verdronk en de arbeider met moeito werd gered. - Zaterdagmiddag te 3 uren viel een 14 jarige jongen aan het Westuieuwland te R. in het water. Een heer aldaar voorbijgaande had het geluk hem te redden. - Een belangrijk rekenkunstig voorstel wordt in de volgende aardige anecdote ingekleed. Zoo als bekend is, werd in 1849 aan Koning Friednch Wilhelm IV de Duitsche keizerskroon aangeboden doch hij wees deze af. Nu vertelt men, dat deze hoogbegaafde Vorst bij die gelegenheid met eer, profectisohen blik de afgezanten, die hem de hoo- ge waardigheid aanboden, antwoordde De tijd tot herstel van het Duitsche Rijk is nog niet daar. Wilt ge echter weten wanneer de eerste Duitsche Keizer aan de regeering zal komen, schrijf dan eens het jaartal 1849 met de cijfers naast elkaar, zet daaronder die cijfers afzonderlijk en tel dan die cijfers op 1849 1 8 4 9 1871 „En wilt gij weten," voegde de Vorst er bij, „in welk jaar de tweede Duitsche Ksizer op den troon zal komen, zult gij dat vmden, als gij we der met het getal 1871 eveneens handelt 1871 1 8 7 1888" - De beeldhouwer Albin B. te Weenen had dezer dagen een zonderlinge ontmoeting. Treurig wandelde hij in den Prater rond. Hij kreeg geen bestellingen, zijn spaarpenningen teerden ver schrikkelijk in, de toekomst grimde hem aan. Ein delijk trad hij, voor verzet, een koffiehuis binnen. Nauwelijks zat hii daar, of een vreemdeling na derde en verzocht hem aan zijn tafeltje te mo gen zitten. Het was een bejaard man, die ver genoegd lachende, 't bonte gewoel om hem heen aanzag. Hij scheen ze<m spraakzaamvraagde den beeldhouwer honderderlei dingen en zoo wa ren zij weldra in een zeer druk gesprek gewik keld. Spoedig wist de vreemdeling ook wat den kunstenaar zoo droefgeestig stemde. „Zoo zijt gij beeldhouwer Goed. Het verheugt mij altijd, een kunstenaar te leeren kennen. Wilt ge dade liik een beeld voor mij modelleeron „Zeker welwat gaarnewanneer en waar wilt gij zit ten - „Het moet dadelijk en hier gebeuren." Verwonderd keek de beeldhouwer hem aan. maar de vreemde legde zwijgend een bankje van honderd gulden voor hem neer. „Ziedaar, dat is op rekening." -- Hij stond op en kwam dadelijk met een beeldschoon meisje terug. „Zie zoo. zei- de hij, van dat meisje wil ik de beeltenis heb ben." De beeldhouwer lachte, maar liet zich door het zonderlinge van den toestand niet ovei bluffen en begon, daar hij het noodige bij zich had, da delijk zijn werk, 'dat verassend snel en goed ge lukte. Toen hij klaai was, gaf de vreemde hem een tweede bankje ven honderd gullen en bezorgde hem kort daarna eene goede bestelling. De vreemdeling bleek een rijk Londensch koop man, Weener van geboorte, te zijn, van wien ge- j zegd woidt, dat hij, als hij zijn vaderstad bezoekt, steeds gelegenheid tracht te vinden, om zoo op eigenaardigü wijze goed te doen. De 70-jarige halfblinde Anton Milosevitz te Pestii is in hooger beroep gekomen van een vereordee- l lend vonnis en wel uit „vaderlandsliefde''. Hij had zijne vrouw, die hem het leven zeer onaan- l genaam maakte, in een aanval van woede metvjl een hamer dood geslagen en was deswege in eersten aanleg tot levenslange tuchthuisstraf ver oordeeld. In hooger beroep gekomen werd zijne j straf in tweeden aanleg verminderd tot 15 jaarl I tuchthuisstraf. Op de vraag van den rechter Fe- nyvessi, of hij met dit vonnis tevreden was, ver- j klaarde Miiosevitz met tranen in de oogen, dat j hij in beroep moest komen want zijn vaderlands- J le'ifde liet niet toe, dat de staat hein vijftien ja- I ren lang zoude moeten onderhouden! Door het springen van een petroleumlamp I is 11. Vrijdag te New-York brand ontstaan in een I huis bewoond door 150 personen, meest ai me j Poolsche joden, die met kleermaken den kost ver- dienen. Het huis had geen anderen ingang dan eeiï smal ganget'e. Een aantal bewoners hebben doer j uit de ramen te springen met meer of minder goed gevolg zich het leven gered; maar twintig F zijn er verbrand en een aantal hebben zware 11 brandwonden gekregen. Een hev'gen storm woedde de vorige week te New- York en verspreidde algemeene ontstelte I nis De regen viel bij stroomen, de bliksem was I bijna geen oogenblik van de lucht en werd ge- I volgd door lievige donderslagen, terwijl witte vuurballen door de lucht schenen te zweven. Vele menschen werden door den bliksem getroffen ea j l aan huizen werd groote schade aangericht. Ongeveer vijftien jaren geleden ontving de prins van Wales eenen brief, waarvan vorm en inhoud den man van beschaving verraadden en dio I niettemin geschreven was door eenen pas ontsla- I gen gevangene. Deze - zekere Bluwers ver- I haalde hoe hij, in den hoogsten nood, een misdrijf I had begaan. Hij had valschheid in geschrifte ge- I pleegd en werp tot vijfjaren gevangenisstraf ver- 1 oordeeld. Thans, ontslagen, zou hij gaarne op het pad der deugd terugkecren. „Maar," schrtef hij, wie zal mij vertrouwen en mij de middelen ge- ven, om verder een eerlijk leven te leiden?" De prins I vertrouwde en stelde den ongelukkige aan tot op zichter op een van zijne landgoederen. Daar o-j verleed dezer dagen mr Bluwers. Hij vermaak te het onbelangrijk vermogen dat hij vergaar-i had, aan den Engelschen kroonprins, „den edel- moedigen redder van een menschenziel." De prins liet op zijne kist eenen krans leggea met het opschrift„Prins Albert van Wales - aan den trouwsten zijner dienaren Een wielrijder maakte een tocht door Bac- I kenhamshire, en was vergezeld van zijn kleinen I Schotschen dashond. Op eens miste hij den hond, hij steeg af en wachtte eenige oogenblikken, den-1 kende dat het hondje hem wel zoude inhalen. I Toen dit niet geschiedde, reed hij een eind terug, en een meisje tegenkomende, vroeg hij dit naar I den hond. Ja, het meisje had een beetje verder I op, een hondje zien zitten op iets, dat wel ge-1 leek op eene jas. Maar toen zij het had willen I oprapen, brornde de bond. Toen bemerkte orize/i re'ziger, dat het jasje, hetwelk hij achter den za del had vastgebonden, losgeraakt was, en het trou we beest was er bij blijven zitten om er de wacht .j over te houden. (N- Sport.) J In Denemarken bestaat eene „oude vrijsters- verzekeringsmaatschappij". Hear doel is verzor ging van ongehuwde vrouwen van welgestelde families. Dadelijk bij de geboorte van een doch tertje laat de vader haren naam bij de Maatschap pij inschrijven, en betaalt aan deze eene zekere som, benevens jaarlijks eene premie. Zoodra het meisje den 24-jarigen leeftijd bereikt beeft, zon der dat zij gehuwd is, heeft zij aanspraak opeen

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2