U U kj \J 11 FJ No. 221. Woensdag 15 Augustus 1888. i'" Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Bui ton I andsch Nion ws. Gewapende vrede. RUSLAND. SPANJE. FRANKRIJK. ITALIË. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschiint eiken Dinsdag* en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Hoeveel de tegenwoordige gewapende vrede aan Europa kost, en welke gevolgen het vernielend sa mentreffen van de groote mogendhedeu zou kunnen hebben, moge uit het volgende blijken Het oorlogsbudget der Europeesche Staten voor het jaar 1860/70 bedroeg 2,279,875,734 fr., terwijl caat der maiine 625,794,642 fr. beliep. Dit totale bedrag van 2,905,670,376 fr. is evenwel voor het jaar 1887/88 opgevoerd tot het kolossale cijfer van 4,477,409,165 fr. In 1869 bedroeg de vredessterkte der legers .2,195,000 mar. en tegenwoordig 3,092,000 In eerstgenoemd jaar kon men in geval van oorlog 6,918,000 m<iD in het veld brengen, terwijl de Sta ten nu gezamenlijk 19,000,000 man aan een even tueelen oorlog kunnen doen deelnemen. In minder dan 20 jaar zijn dus de uitgaven ver meerderd met 1,571,738,789 fr., waaronder niet ge rekend zijn de buitengewoon, boven het officieele budget, toegestane sommen hiervoor is de vredes- sferkte vergroot met 897,000 en het oorlogseffec- tief met 12.000,000 man. Volkomen bruikbaar in tijd van oorlog kan men evenwel slechts rekenen op 11,270,000 man, en hier van afnemende 15 pet. voor verloop, zoo komt men toch nog tot eene sterkte van 8,160,000 man. Dit effectiet wordt aldus geleverd Puitsehland 2,125,000 man. Frankrijk 2,125,000 Rusland2,040,000 Italië680,000 Oostenrijk850 000 Engeland 340,000 En nog zijn bij de groote mogendheden nergens tot volle uitvoering gebracht de wetten, regelende de recruteering der legers. Mocht dit geschieden, dan zal i.a afloop van een aantal jaren hel bruto cijfer van 19,000,000 man, hierboven vermeld, ge stegen zijn tot 29,750,000, waarvoor de groote mo gendheden aldus hun aandeel leveren Duitschland 6,400,000 man. Frankrijk 6,200,000 Rusland6,500,000 Italië 3,000,000 Oostenrijk 3,000,000 Engeland 1,200,000 „God geve dat de Siberische universiteit mijne verwachtingen rechtvaardige", heeft de Czaar ge schreven op het telegram, waarbij hem door den curator van het ondei wijsarrondissement van wes telijk Siberië werd medegedeeld, dat op den 22 Juli/3 Augustus 11. de universiteit te Tomsk ge opend is. De opening dezer hoogeschool, waarvan de ge bouwen reeds lang geleden gereed waren, is her haaldelijk uitgesteld. Een der groote bezwaren was, naar het heette, gebrek aan professoren en studenten. Thans echter nu deze moeilijkheden tot op zekere hoogte overwonnen schijnen te zijn, nu in het groote gebied, dat zich uitstrekt van het Uralgebergte tot aan den stillen Oceaan, Minerva eindelijk een zetel heeft, is het alsof de woorden van den Czaar eerder het karakter hebben van wantrouwen dan van blijdschap over de opening van de universiteit te Tomsk. Hoe dit ook zijn moge, de berichten omtrent den aanleg 7an eer spoorweg dwars door Siberië, en de opening van een hoogeschool aldaar zier. er geheel anders uit dan die waaraan men tot dusver uit dat land gewoon was. Sedert den tijd van Peter den Groote heett Rusland jaarlijks 20,000 bannelingen naar Siberië gebonden. Deze werden verdeeld in drie groepen de veroordeelden tot a. dwangarbeid in de mijnen b. levenslang verblijf in Siberië, met verlies van alle rechten c. tijdelijk verblijf aldaar in eene aangewezen plaats, met verlies van eenige rechten. Naar gelang van de hun opgelegde straf worden zij gezonden naar de gouvernementen To bolsk en Tomsk, of naar de verder afgelegen pro vinciën Jenisseisk, Irkutsk en Jakutsk. Het lot van den banneling staat natuurlijk in nauw ver band ir.et de plaats, waar hij moet verblijven. Is deze eene stad en is de gedeporteerde eenigzins ont wikkeld dan heeft hij het niet zóó slecht, als het wel is voorgesteld. Bannelingen in dienst van de politie en de belastingbesturen treft men, volgens geloofwaardige berichten, overal in Siberië aan. Hard is echter het lot der politieke misdadigers, die gewoonlijk het verst weg worden gezonden, zelfs tot aan de kusten der IJszee. Zij zijn meest al jonge lieden uit betere standpn, die derhalve eenige ontwikkeling hebben. Sommigen hunner krijgen eene toelage van de legeering v«n 6 roebel pei maand, en van bet gemeentebestuur van het do:p, waar zij zich moeten ophouden, een stuk land ter bebouwing. Verreweg de meesten hebben ech ter niet bet geringste begrip van den landbouw, en in wanhoop nemen zij de eeiste de beste ge legenheid waar om te ontvluchten. Woiden zij op hunne zwerftochten niet opgepakt, of komen zij niet van honger en ontbering om, dan vestigen zij zich onder een valseken naam in de eerste stad die zij kuunen bereiken. Bekeerd van hunne nihilistische ideeën zijn zij echter daarna volstrekt niet. Is het met het oog op een en ander te verwonderen, dat de Czaar naar aanleiding van de opening der Siberische universi teit niets anders neerschreef dan de bovenaange haalde woorden Reeds thans zijn de nihilisten een gevaar voor Siberië, dat grooter kan worden, indien spoedig maatregelen worden genomen om al thans de universiteitsstad van hen te zuiveren, en te zorgen dat deze voortaan met de gedeporteerden geeneriei aanraking hebbe. Het kwaad gerucht, in hetwelk Siberië staat, zal allengs verdwijnen als de geprojecteerde spoorweg tot stand komt, maar eene betere toekomst voor het land is eeist te verwachten, als het ophoudt verbanningsoord te zijn. In de laatste jaren is de vraag, om de deporta tie naar Siberië af te schaffeu, herhaaldelijk door de regeering in overweging genomen. Indien de opening der hoogeschool van Tomsk de aanleiding mocht zijn, dat deze vraag in bevestigenden zin be slist, of althans de deportatie tot een klein gedeel te van Siberië beperkt werd, waarheen de veroor deelden per schip konden worden vervoerd, dan zon de dag v«»n den 3en dezer maand voor liet land een heugelijke mogen heeten. (N. R. Ct.) De directeur der gevangenis te Madrid en zeven gevangenisbewaarders zi,n thons aangehouden. Hun ne gevangenisneming staat natuurlijk in verband met den geheimzinnigen moord der oude dame in de Fuencarral straat, waarvan in ons nummer van 28 Juli jl. breedvoerig melding is gemaakt. Voorleden Maandagavond te negen uur trokken te Amiens talrijke benden werkstakers naar de Rue Saint-Leu en vielen de weverij aan van Coe- quel. De gendarmes wilden oprukken, maar de de oproerlingen wierpen stukken fluweel voor de paarden cm ben tegen le houden. Het huis van Cocquel werd binnen weinige minuten geplunderd, en weldra zag men de weverij in biand staan. De brandweer schoot toe, doch de werkstakers be letten haar het vuur te blusschen en verbrijzel den de banken en gaslantarens. Eindelijk kwa men jagers te paard, die met de blanke sabel ee ne cba.ge uitvoerden. Ook de gendarmes voerden eene charge uit, in weerwil dat zij ontvangen werden op een regen van steenen. Verscheidene paarden werden gewond. De politie snelde toe, gevolgd door een detachement infanterie. Te half tien ure was de straat vrij en de brand gebluscht. De toegangen tot de straat werden door militai ren afgezet. In de stad heerschte eene groote op gewondenheid. De aankomst van keizer Wilhelm te Rome is bepaald op 18 Oct. a.s. De Italiaansche „Tribuna" verneemt, naar aan leiding van dit reisplan, dat de Duitsche regee ring dezer dagen aan het Vaticaan de vraag liet stellen, of de Paus een bezoek van den Duitschen keizer zou willen ontvangen onder gelijke om standigheden, ais in 1884 van den vongen keizer, destijds nog kroonprins. Door tusschenkomst van den nuntius te Weenen werd geantwoord dat, o- veieenkomstig een ten jare 1872 aan de nuntius sen medegedeelde instructie, de Paus geen bezoe ken kon aannemen van katholieke souvereinen of vorstelijke personen, die öfhun intrek zouden ne men in het Quirinael öf wel het eerst bij den ko ning van Italië hun opwachting zouden maken het bezoek van niet-katholieke souvereinen of vor stelijke personen echter zou, daar het uitsluitend het karakter droeg van hoffelijkheidsbetoon, in geen geval worden afgewezen. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de schatkist gedurende de maand Juli jl. ƒ8,615,634 ontvangen, of ƒ232,000 meer dan in dezelfde maand 1887. De indirecte belastingen, wier opbrengst, tegen ƒ1,855,000 in het vorige jaar thans ƒ1,971,000 is, hebben het meest bijgedragen tot het hoogere cijfer der maand, dat verder hoofdzakelijk te dan ken is aan de accijnzen (ƒ96,000 meer), de pos- terij (ƒ32,000 meer), de telegrafen (ƒ7000 meer), de loodsgelden (ƒ12,000 meer). Ten aanzien dei- indirecte belastingen valt op te merken dat zoo veel voor de zegel- als voor de registratie-rechten

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1