Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit 's Gravenhage wordt aan de N. R. Ct. ge meld Naar aanleiding van berichten volgens welke 's Konings gezondheidstoestand minder gunstig zou z-ijn, kan worden verzekerd, dat Z. M. welvarend is, al verlaat Z. M. zeer zelden zijne appartemen ten. Z. M. hield zich in de laatste dagen druk bezig met aanwijzingen ter versiering Va.n het Park met bloemen en planten. Bij kon. besluit is aan den beer W. J. Buy- tendorp, hoofd der schoei te Ulinge, een pensioen verleend van 425 's jaars. De Minister van birvnenlandscbe zaken, Jï. baron Mackay, zal heden (Woensdag) aan het 0- ranje-Hotel den nieuwbenoemden Gouverneur-Gene- r:it»l van Nederl.-Indie, den heer mi', <C, Pijaaacker Hordijk, een dinei aanbieden, waaraan ook genoo- digd zijn de ministers, de vice president van den Raad vhtj 'State en de beide presidenten van de Kamers der Staten-'Generaal. Bjj de Tweede kamer is ingekomen een ont werp tot bekrachting van den onderhandscben ver koop van grond en water te Sas van Gent aan de gemeente. De gemeente Sas van Gent wenschte eigenares te worden van eenige deelen der vervallen ves tingwerken van die plaats, om volkomen vrij te zijn in den aanleg van wegen en straten op dat terrein en om bij den verkoop van gedeelten er van aan particulieren zoodanige voorwaarden te kunnen stellen als zij in het belang van den wel stand, de openbare gezondheid en veiligheid noo- dig zal oordeelen. De onderhandsehe verkoop berust op hetzelfde beginsel als heeft voorgezeten bij den verkoop van vestingwerken aan verscheidene andere gemeen ten, bijv. Nijmegen, Zutphen, Deventer. De bedongen koopprijs stemt overeen met de scnatting van eenen door den staat gera.-idpleeg den deskundige. M. Ct. A X E U 7 Augustus 18 8 8. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdis- trict leverden alhier van de 304 kiezers, 113 hun Stembriefje in. Bij het op Vrijdag te Utrecht gehouden exa men voor deFransche taal 1. o. is o. m. geslaagd de heer J. W. Happee, Onderwijzer te Terneuzen. Eene ware redster uit den nood betoonde zich kort geleden de echtgenoot© van een slager te Berlijn. Haar man had des voormiddags een „boodschap voor zaken" moeten doen, die zich li-ngen aan bet wankelen te brengen Had niet zijne moeder de tante op zijn aanzoek voorbeieid en zoo goed als in zijn naam de hand van mejuffrouw Richter gevraagd Neen Hij was niet beter, maar neg slechter dan de andeien, die tenminste niet, zooals hij, lief de huichelden, niet logen en bedrogen, een arm meisje niet misleidden en gevoelloos aan den af- scbuwelijken Mammon opoffeiden. Daarom meed Flora hem, zooveel zi] kon daar om wilde zij nu vluchten, toen zij hem zag in den tuin, waar zij dacht alleen te zijn met hare smart. In gedachten verzonken, bemerkte Koert eerst nu. toen zij. hem ziende, opstond en zich haastig wilde verwijderen, de gezelschapsjuffrouw, wier vreemde, bijna vijandige handelwijze hem zoozeer krenkte en griefde, dat hij al zijne gewichtige voornemens vergat en haar in den weg trad, zoodat zij zich ge noodzaakt zag, hem aan te hooren. „Vergeel mij, mejuffrouw," zeide hij zichtbaar op gewonden, „als ik u lastig val, maar ik zie mij he laas genoodzaakt u eene verklaring te vragen uwei handelwijze jegens mij." „Eer,e verklaring!" hernam zij verbleekend. Ik begrijp niet, mijnheer v. Bergen, hoe u daartoe komt?" „Ik wil u niet ophouden en dus kort zijn. Wat met liehulp van toevallig saamgekomen vrienden tot een groote „hierreis" uitbreidde. Do heeier. hadden in den loop van den veelbewogen dag verscheidene lokalen van de stad met hun bezoek vereerd en kwamen des avonds ten slotte in hun gewoon stamlokaal bijeen. Hier was men begon nen biljart te spelen, maar niet louter voor ge noegen, doch tegen bepaalden inzet. Deze was in de hitte van het gevecht en bij de verklaar bare opgewondenheid steeds hooger geworden en nn was onze vriend de man. die de kosten van den dag te dragen had, want zijn geldelijk ver lies bedroeg ongeveer 120 mark. Hij was tenge volge daarvan onaangenaam gestemd, verlangde voortdurend revanche en men kon niet voorzien, hoe het spel zou eindigen. Maar het tooneel veranderde plotseling want zijne vrouw verscheen onverwacht. Zij had haar man bij het middageten, bij de koffie en bij het a vondeten tevergeefs gewachtde uitgezonden bood schappers keerden onverrichterzake Ie rug, totdat zij eindelijk, laat in den avond, het bericht kreeg, dat haar man zich in zijn stamlokaal bevond en daar biljart speelde. Onmiddellijk begaf de koene vrouw zich daarheen en overzag, bij het binnen treden, den ganschen toestand. Fluks greep zij eene keu, trad naar het biljart en vroeg of men haar toestond de pariij van haar man over te nemen. De heeren zagen elkaar lachend aan, maar zij konden uit beleefdheid je gens de dame niet weigeren. Het spel ging zijn gang, maar zieöf dat de heeren zich te veel in gespannen hadden öf te opgewonden waren, 't zij dat mevrouw (die als dochter van een logement houder bij Berlijn 't edele biljartspel van hare jeugd af had beoefend) hen allen werkelijk de baas was, zij won partij op partij terug, het verlies van haai man werd steeds geringer en toen men eindelijk op „status quo" genaderd was boog zij lachend, nam haar man onder den arm en verliet met hem het lokaal, terwijl de gansche zaal haar daverend toejuichte. Een droevig noodlot heeft dezer dagen het ge luk eener aanzienlijke Duitsche familie verwoest en een jong menschenleven in zijn vollen bloei geknakt. In een plaatsje ten noorden van Berlijn bewo nen de echtelieden Feen bekoorlijke klei ne villa; haar eenige dochter Emma, een beeld schoon, achttienjarig meisje, was sedert een jaar uit de kostschool te Dresden in bet ouderlijk huis teruggekeerd en het vroolijke levenslustige kind was de afgod harer ouders. In de gastvrije wo ning was in den loop van den vorigen winter een jonge schilder geïntroduceerd, die na eenigen tijd Emma ten huwelijk vroeg, en daar deze haar ja woord gaarne gaf, schonken de ouders hun toe stemming. Nu ruim vier weken geleden deed 'de ongelukkige bruidegom een studiereis naar Italië, voornamelijk met het doel Rome te bezoeken, van waar hij tegen het einde van October terugkee- ren zou, wanneer het huwelijk zou worden voltrok ken. De ouders besloten, hun aanstaanden schoonzoo;', een verrassing te hereiden en in gezelschap hun ner dochter den jongen schilder te Rome op te zoeken. Omstreeks veertien dagen geleden reis den zij af. Daar zij wisten in welk hotel de toe komstige echtgenoot van Emma zijn intrek had genomen, lieten zij zich, terstond bij hun aan komst te Rome, daarheen brengen. Niet ver van de plaats van bestemming reed hen een lijkkoets voorbij, welke zooeven het bötel scheen te heb- heb ik gedaan, dat gij verbitterd op mij zijt en mij zelfs op eene beleedigeude wijze zoekt te ontwij ken Waardoor heb ik my uwe vijandschap op den hals gehaald?" „Dat moet u onverschillig zijn." „Als zulks het geval was." hernam Koert mis moedig, „zou ik a en mij deze pijnlijke vraag be spaard hebben. Het is mij volstrekt uiet onverschil lig, hoe gij over mij denkt. Daarom moet ik u nogmaals dringend verzoeken, mij te zeggen, waai - mede ik u beleedigd heb." Mijn hemel!" stamelde zij verward. „Verlaat me Wordt Vervólgd.) ben verlaten. Aldaar aangekomen, vroeg de heer 1 F wie daar begraven werd. Men stelde 1 zich den schrik der ongelukkigen voor, toen de hotelhouder ten antwoord gaf. dat, die overlede ne een jonge Duitsche schilder was, die drie da gen te voi\sn tengevolge eener bloedspuwing was gestorven. Met een luiden gil zonk de arme bruid, die bij het gesprek tegenwoordig wa£, bewusteloos neder, to6n zij den naam van haar geliefde hoorde noe men. Met veel moeite bracht men haar weder t.tj, maar de geneesheer moest aan de zwaar be- 1 proefde ouders mededeelen, dat hun kind het ver- I stand verloren had en zij zoo spoedig mogeKjk naai een krankzinnigengesticht moest worden overge bracht. Op rechtelijk bevel is men overgegaan tot een onderzoek van het lijk van Johan Mandevil- I le die zooveel de Iersche nationlisten bezweren, gestorven is ten gevolge van gruwelijke mishande- I lingen, die men hean in de gevangenis van Tulla- 1 mori heeft gedaan. Personen, die Mandeville goed gekend hebben 1 en ook zijne weduwe, bezweren, dat hij ue ge- 1 vangenis betrad als een gezond, sterk meusch en J hij verliet haar weder als een snel veranderde en grijs geworden zwakkeling die zijne in vrijheid- I stelling slechts korten tijd overleefde. Hij leed 1 voordurend aan keelpijnen en z jne oogen kon hij 1 haast niet meer gebruiken. Aan zijne vrouw ver- 1 klaarde hij, dat men hem in de gevangenis hon- 1 ger liet Jijden en koude, enkel omdat hij lastig I heete te zijn en onwillig was om de gevangenis- I kleederen aan te tiekken. Hoewel hij ziek werd, 1 bleef men hem behandelen als een gemeene spits- 1 boef, waardoor zijn lijden verergerde. De cipiers aten liet voor hem bestemde eten op en wierpen I hein de brokken toe. Deze verklaringen staan 'I niet op zich zelf maar worden o. a. bevestigd 1 door een vrederechter die de gevangenis in spec- fl teerde, terwijl Mandeville er vertoefde. Op 10 November klaagde Mandeville over keel pijn. Hij had eene moeilijke ademhaling en leed aan zeere oogen. Hij was wel onder dokters han den maar werd niet in de ziekenkamer verpleegd, ofschoon hij ook aan buikloop leed. Zijn gestel werd gestadig en snel ondermijnd. Getuige sprak over de verkeerde, wreede en gevaarlijke behan deling, doch men sloeg geen acht daarop. Den 21 sten November bevond getuige, dat Matieville na genoeg zonder kleeren op den steunen vloer zij ner cel op en neder liep. Hij klaagde, dat men zijne kleeren en ook het beddegoed weggehaald had, om hem te straffen, dewijl hij het boevenpak niet wilde aantrekken. Dientengevolge was hij 24 uien lang nagenoeg naakt Hij leed aan rheumatiek, geen wonder, ein de November! De cel was koud en Mtjndevillie klaagde over tocht, veroorzaakt door eene slecht- sluitende deur. Indien het blijkt dat deze verhalen waar zijn, is het hoogstnoodzakelijk voor het zedelijk rechts gevoel, om de schuldigen te straffen. Het onderzoek is nog ingewikkelder geworden door den zelfmoord van een der voornaamste ge tuigen n.l. den geneesheer dr. Ridley, die Mande ville in de gevangenis behandelde. Men vermoedt dat hij zich vei weet niet goed gehandeld te heb ben tegenover den man, die in het tuchthuis zwaar ziek was, hetgeen voor een groot deel ook zijn schuld was, hoewel hij waarschijnlijk gehandeld heeft op jaandrang van hooger hand, waaraan liij als rechtschapen mensch echter geen gevolg had mogen geven. Een jonge, magere man kwam te Chicago een sigarenwinkel binnen, en kocht eenige sigaren. Hij werd geholpen door den zwaaihjvigen winkelier, die juist een praatje maakte met een paar buren. Toen de klant een sigaar had aangestoken, achtte hij 't gowenscht eene lucht te geven aan zijn staat kundige gevoelens, door met een sterken Duitschen tongval uit te roepen, „Leve de anarchie!" „Wacht vriend, hebben we jou daar" riep de winkelier en hij pakte den jongen man beet, ge holpen door zqn vrienden. Daarop verfden zij hem, hoe hij ook tegenspartelde, van het hoofd tot de voeten met de kleuren der vlag. Zijn gezicht don kerblauw met witte streepen en zijn jas en broek wit met roode streepen.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2