u u 219. Woensdag8 1888 (J Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. DUITSCHLAND. frankrijk. FEUILLETON. DRUKKER - UITGEVER Ad verten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ - maa Advertentiën worden franco ingewacht. uiterlijK tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Omtrent de terugkomst des Keizers worden ee- nige nadere bijzonderheden gemeld. Na zijne aankomst op Bisrparck's landgoed rrie- drichsrüh omstreeks middernacht ging hij spoedig naar bed; maar den volgenden morgen heeft hij met den rijkskanselier in bijzijn van graaf Her- nért von Bismarck zulk een langdurig gesprek ge had, dat het déjeuner, hetwelk ten 12 ure moest plaats hebben, een kwartier werd uitgesteld. Aan tafel bracht de rijkskanselier een toost uit op den nieuwgeboren prins en betuigde in warme bewoor dingen" ziin dank voor het keizerlijk bezoek, waar na de Keizer, ook namens de Keizerin, hem we- derkeerig dank betuigde en in zijn troost een fe licitatie uitbracht op Bismarck's tweeden zoon, den Geh. Regierungsrath und Landrath graaf Wil helm von Bismarck, die toen juist te Hanau zijn verjaardag vierde. In hoogst opgeruimde stemming nam de Keizer vervolgens afscheid en vertrok naar Potsdam, alwaar hij in het paleis door keizerin Frederik en zijne zusters werd opgewacht en har telijk begroet. Graaf Hubert von Bismarck bleet dien dag nog op Friedriehsruh en kwam den vol genden ochtend ten 6 ure te Berlijn terug. Er is een stilstand gekomen in de arbeidstaking der aardwerkers en der karrevoerders, en er is zelfs hoop dat zij geheel terecht komen zal. Het ware vuur om net werk te blijven staken, is voor het oogenblik wat uitgedoofd, en er bestaat bij de meesten weinig lust om zich te laten gevangen zetten of doodschieten, omdat Maxime Lisbonne, eene grootheid der commune, zaliger nagedachte nis, hun aanraadt de patroons op te hangen. Daartoe bestaat ook niet de minste noodzaak, want er is geene plaats ter wereld, waar de pa troons beter voor hun werkvolk zijn en met meer goedmoedigheid toegeven aan de eischen dan ra- UJTen opzichte der kappersgezellen en der koffie huisbedienden is de toestand minder zuiver, daar zij nog Zaterdag zijn doorgegaan met zich te vei- grijpen aan de glasruiten van de „bureaux de pla- 06 Dat deze menschen reden hebben zich te be klagen over de placiers, is zeer goed aan te ne men. Zulke oploopjes hebben zelden plaats, zon der dat er eene goede reden aan ten grondslag ligt. Maar aai. wie ditmaal anders de schuld dan aan de kappersgezellen zeiven? Wie dwingt hen zich af te geven met deze placiers, wanneer zij door onderlinge aansluiting voor eigen rekening een zeer goed bureau de placement zouden kun nen oprichten. Er bestaat geene aansluiting onder de Panjsche werklieden. Zoodra er eene vereeniging tot stand komt ontstaat er dadelijk scheuring er treedt eene oppositie voor den dag, die zich afscheidt en eene concurreerende vereeniging sticht, zoodat ten slot te beide te gronde gaan. Dat is de reden waar om de coöperatie te Parijs nooit in eemg vak ge slaagd is. Men vertrouwt elkaar nietmen be schuldigt elkaar van kwade trouw, en die beschul diging is niet altijd zonder grond. De Parysche werkman is een zwerver. Van daag woont hij in deze wijk, morgen woont hij aan het andere eind der stad, waar hij niet terug te vinden is. Zoo doende is geene coöperatie en geene solidariteit mogelijk. De oplossing, die men thans aan het vr aagstuk van de bureaux de placement gegeven heeft, is de ze dat men aan de maire van elk arrondissement een register nederlegt, waarin ieder, die ziin ar beid aanbiedt, zich kan laten inschrijven, en waar 12.) Sr NOVELLE VAN MAX R I X G. Daar mevrouw Grirnd deze toespelingen gaarne scheen te hooren en ook de wenschen der bezorgde moeder scheen te deelen, zoo twijfelde de voor in drukken licht vatbare dame niet aan de spoedige vervulling harer wenscher. en verwachtingen. Zooals te begrijpen is, haastte zij zich om haren zoon de gunstige meening en het welwillende oor deel der nicht over ziin persoon mede te deelen en om hem nog eenmaal dringend alle voordeelen ee- ner zoo schitterende partij voor te stellen. Na alles", aldus eindigde zij hare vermaningen, wat ik van mevrouw Grund vernomen heb, ben ik stellig overtuigd, dat here nicht u ernstig be mint en uw aanzoek verwacht. In uwe plaats zou ik geen oogenblik dralen, en nu nog met haar spreken. Ik sta u borg, dat zij u met afwijst, dat ge met haar gelukkig wordt en eene geheele fa milie gelukkig maakt." de patroons hun personeel knnnen komen zoeken. Hier is het dus de overheid, die zich tot bureau de placement maakt, dat is tot makelaar tusschen werkgevers en werklieden. MeD zal zeggen: Hoe kan de overheid inlichtingen geven over de zede lijke waarde van de lieden die zich aanbieden Dat geschied ook niet. De overheid heeft geene verantwoordelijkheid voor de personen, die op het register worden ingeschreven. Maar die hebben de placiers evenmin. Dit is indertijd op sterk spie kende wijze aan het licht gekomen bij den mooid van mevrouw Cornet door Marchandon. Deze was als huisknecht in dienst getreden bij gezegde da me door middel van een bureau de placement. En toen de rechter bij bet proces van Marchau- donaan de besteedster vroeg, hoe zij dezen man, van valsche documenten voorzien, had kunnen aan bevelen, antwoordde zij eenvoudig, dat zich daar mede niet bemoeide, want dat zij nooit eemge verantwoordelijkheid aannam betreffende de per sonen of de papieren, die door haar kantoor gin gen. Dit feit is zeer kenmerkend, en het teekent duidelijk, hoe weinig degelijke waarde de bureaux de placement hebben. In de Rue de Louvre is steeds dezelfde toe stand Nu en dan voor de Arbeidsbeurs een ge drang van menschen, die door «ie politie worden uiteengedreven, en voorts den geheelen dag een groot aantal nieuwsgierigen, die aan beide zijden op het voetpad staan te kijken, in de hoop ua er wat gebeuien zal. Voorts eene overmacht van politiedienaren in uniform, en ook veten zonder uniform, die altijd te herkennen zijn, waaraan, zou men niet goed kunnen zeggen. Maar het is een feit, dat wie zeker aantal standjes op de openba re straat te Parijs heeft gezien, een politieagent in burgerkleeding altijd zal weten te onderschei den van een gewoon burger. N. R. Ot. Opnieuw streed en worstelde Koert met de ver zoeking, die hem naderde. Hier werd hem aange boden een vorstelijk vermogen, een schitterend be staan en eene verzekerde toekomst voor de zijnen, eene hoogst beschaafde, verstandige vrouw, die hem beminde, en voor wie hij weliswaar geene harts tochtelijke neiging, maar die achting koesterde, die in het 'huwelijk vaak eene giootere zekerheid en bevrediging aanbiedt, dan eene onstuimige liefde Zeven milhoenDie gedachte had iets bedwel- mends en betooverends. Voor zulk een grooten rijkdom moesten alle bedenkingen zich oplossen. Voor zulk een hoogen prijs had reeds menig eer waardig man, menig flink kameraad, zooals hij zich- zelven bekennen moest, zijne vrijheid en zijne ide alen opgeofferd. Zeven millioenWaarheen hij zich ook begat, overal vervolgde hem het lied der moderne sirenen, die hem alle genietingen des levens, de vervulling zijner stoutste wenschen, macht, aanzien, genot en genoegen in onuitputtelijke volheid aanboden en hem met hare tooverliederen verlokten. Zeven millioen! herinneide hem zijne moeder, beiden zijne broedeis en zusters, fluisterde de zelf zucht, ried het eigenbelang er. de eerzucht, smeekte zelfs de stem der kinderlijke liefde. En toch haastte hij zich niet om zich van het geluk, dal hem aangeboden werd, meester te ma ken. Den geheelen dag overdachten overwoog luiden gewichtigen stap, bestormd door de tegenstrijdïgste gedachten, teruggehouden als door eene geheime kracht, niet iu staat een besluit te nemen. Terwijl Koert nog zoo aarzelde en draalde, ge voelde de arme Flora alle smarten en pijneD eener verradene liefde. Sedert de ontmoeting in der. wolfs kuil had zij eene innige neiging opgevat voor den luitenant, die hare liefde scheen te beantwoorden en te verdienen. Zijne geheele handelwijze op de reünie moest haar nog in het geloot aan zijne ombaatzuchtig heid en in haar vertrouwen in zijn edel karakter versterken, Reeds hoopte zij eindelijk den man ge vonden te hebben die zich niet als die anderen door de macht van het geld liet verleiden en aan de aime gezelschapsjuffrouw de voorkeur boven de rijke erfgename. Des te smartelijker was haar nu de gedachte, dat ook Koert haar bedrogen en hare hooge verwach tingen teleurgesteld had, waarvoor zij de zekerste bewijzen meende te hebben. Lag hij met, evenals graaf Randau en de overige heeren aan de voeten der rijke erfgename? Was niet het uitzicht op het groote vei mogen voldoende, om al zijne grondstel-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1