n u MJ iA J I I U TVo. 218. Zaterdag I Augustus I'1 Jaarg. 1 Nieuws- en Advertentieblad F. Dl EL EM AN; AXEL. voor Zeenwsch-Vlaanderen. Buitenlandsch Nieuws. BELGIE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Binnen la ndsch Nieuws. wit Blad verschijnt elken Dinsdag- en Vrijdagavond» ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor Bei-gië 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. A dvertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maandag zijn de pleidooien voor de handelsrecht bank gehouden in het proces tot schadevergoeding, ingesteld door het syndicaat der bakkers tegen het uitvoerend comité van den „Grand Concours,' we gens het vernielen van de bakkerij in het tentoon stellingsgebouw. De advoeaat van de eischers be roept zich. ten bewijze van hun recht tot het ver knopen van het in de tentoonstelling gebakken brood, op het contract tusschen het syndidaat der bakkers en de tentoonstellings-commissie gesloten, en op een brief dier commissie, waarbij deze ver gunning geeft, behalve in den tuin, ook in bet ge bouw een bakkerij en oven in te richten en te «xploiteeren. De advocaat van den heer Somzeé, den voorzitter van-het uitvoerend comité, verde digde evenmin de vernieling der bakkerij ris hij de juistheid betwistte van de uitlegging, door de tegenpartij aan het conti act gegeven Echter met dien verstande, dat ook gelet moest worden op de bepalingen van het contract, volgens welke de exposanten onderworpen zijn aan het reglement, door de uitvoerende commissie voor het handha ven der orde vastgesteld, en dit reglement verbood den verkoop van eetwaren in het tentoonstellings gebouw zonder speciale machtiging. Hierop werd namens de eischers geantwoord, dat dit reglement hun nimmer is medegedeeld; dat het in rechten niet vaststaat, wanneer dit reglement is vastge steld, zoodat het wel posterieur aan het contract zou kunnen wezen, en dat in elk geval door een reglement, eenzijdig vastgesteld door de tentoon «tellingscommissie, nimmer wijziging zou kunnen worden gebracht in een contract, op regelmatige Wijze tusschen haar en de eischers tot stand ge komen. De rechtbank heeft de zaak in beraad gehou den. Vrijdag heeft het hof van cassatie uitspraak ge daan in de zaak van Caraffel, die den 26sten A- pril door het hof van appèl veroordeeld tot eene boete van 3000 fr. wegens poging tot oplichting 'bij eene aanbesteding, van dit arrest cassatie had aangeteekend. Het hof heeft de voorziening ver- worpen. Gelijk lot is van wege het hof van appèl te Pa rijs te beurt gevallen aan la Limouzin, die door de rechtbank was veroordeeld tot eene gevange nisstraf van zes maanden wegens oplichting. Maandag hebben Blanquisten en werkstakers weer eene vergadering gehouden in de „Salie Lé vis." Zij was sterk bezocht en er werd heftig ge sproken. Vaillant nam het voorzitterschap waar. Hij verklaarde dat de werkstaking der „polderjon gens" het begin is der sociale revolutie, en deze zaal de onpersoonlijke dictatuur van het proletari aat in het leven roepen. Eenige anderen spoorden de aanwezigen aan tot .gewelddadigheden. Maxime Lisbonne, die alsme de tegenwoordig was, gaf zijne verwondering te kennen, dat er geen twintig vastberadene mannen gevonden werden om de volksuitzuigers te „wa- trineeren" [te vermoorden]. Zulk een strafgericht zou een héilzaam voorbeeld zijn voor de andere patroons. Op de Arbeidsbeurs werd insgelijks eene bijeen komst gehouden, en ook daar ontbrak het niet aan opruiende woorden. Boulé was daar de voornaam ste woordvoerder. Hij vroeg of de arbeiders be reid zijn veertien dagen lang het lijden van de werkstaking te verduren, en algemeen werd er geroepen „Ja leve de werkstaking Dinsdag op nriuw eene vergadering op de Ar beidsbeurs; deze was door de anarchisten bijeen geroepen, en werd slechte door weinig of geen arbeidstakers bijgewoond. De sprekers gaven te kennen, dat de arbeidstaking zich tot nu toe als veel te vredelievend heeft gekenmeikt. Op die wijze zal men niet verder komen. Voortdurend trekken anarchisten en werksta kers door de straten. De meeste werkplaatsen voor het bouwvak zijn thans gesloten. Alleen op het Champ de Mars en in eenige werkplaatsen in den omtrek wordt er nog onder de bescherming van troepen gear beid. Het aanntal werkstakers wordt thans op om streeks 10,0U0 geschat. Het heet, dat de minister Floquet, die zich naar Mentargis zou hebben hegeven om de onthulling van het standbeeld van Mirabeau bij te wonen, wegens den toestand te Parijs besloten heeft al daar te bli]ven. Het Berlijnsch kleermakersgild heeft ter gele genheid van zijn öüOiarig bestaan prins Bismarck tot honorair meester benoemd en hem een prach tig op perkament bewerkt diploma toegezonden, in goud geornamenteerd met schaar, naalden, klos jes garen, knoopen, band en andere symbolen van het vak. De dons, waarin het ligt, is versierd met Bismarck's familiewapen en andere ornamen- tatien in goud, zilver en email. Bismarck heeft dit prachtstuk aangenomen en daarmede het hem aangeboden eere-meesterschap aanvaard. Naar men verneemt sehijnt de gezondheids toestand van den koning, over het geheel geno men, den laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wel heeft Z. M. bij het gunstig weder van iaatst leden Vrijdag zich eene kleine wandeling in de be kende Oranjelaan van het koninklijk park kunnen veroorloven, maai daarentegen zou volgens de jong ste berichten de toestand thans weder iets min der gunstig zijn. —In de fabriek van Bogaers te Tilburg is een werkman, die Zondag de wacht inde machineka mer had, in een stoomketel gekropen, welke her steld moest worden. Hoewel de stoom Zaterdag avond reeds uitgelaten was, was de ketel niet af gekoeld. De werkman is gevallen en met het hoofd op een klinknagel te land gekomen, waar door hij het bewustzijn schijnt verloren te hebben. Hij kon zich niet opheffen, en dewijl niemand be halve hij in de fabriek aanwezig was, kon hij geen hulp krijgen. Hij ontving zulke hevige brandwon den, dat men hem 's avonds toen men hem kwam aflossen, dood vond. Per raderbaar werd Woensdag te Amsterdam naar het Binnen-gasthuis vervoerd een 22-jaiig man, wonende Lindenstraat, die in zwaar be schonken toestand in den kelder van een perceel op den Zeedijk werd binnengedragen, en vermoe delijk toen reeds stervende was. Bij aankomst in het Binnen gasthuis was hij overleden. Een arts heeft verklaard dat overmatig gebruik van ster ken drank de oorzaak was van den dood. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de overledene Dinsdagmorgen in vershillende tappe rijen op den Zeedijk tusschen de 40 en 50 gla zen jenever te hebben gebruikt. Als verdacht, van den overledene dronken te hebben gemaakt, heeft de politie reeds 4 personen ondervraagd. A X E L, 3 Augustus 188 8. De 30ste jaardag van H. M. de koningin der Ne derlanden is alhier herdacht, als naar gewoonte, door bet uitsteken van eenige vlaggen, zoo van publieke als van particuliere gebouwen, het ontste ken van eenig klein vuurwerk en het uitvoeren van enkele muziekstukken door het muziekgezel schap „Concordia", op het marktplein, des avonds om acht uur. Een dichte menigte volk was we der bijeen, om getuige te zijn van de vorderingen van „Concordia." Voor zoover onze muziekale we tenschap toelaat, kwamen de si ukken goed tot hun recht. Wij behoeven de burgerij niet aan te moedigen tot ondersteuning dezer Vereeniging; niettegen staande het groote getal honoraire leden, worden nieuwe leden altijd dankbaar aangenomen en bren gen wij als tolk der gemeentenaren een welgc-» meenden dank toe, voor de bijzondere sympathie, die er steeds aan den dag wordt gelegd, maar ter vens drukken wij den werkende leden op het hart onderling eendrachtig te zijn, opdat wanordelijk heden of wanklanken de vereeniging niet te veel parten spelen, die een naöeeligen invloed op het gezelschap zouden kunnen uitoefenen. Het hert dat de vorige week te Phillippine is gezien, en aldaar den Vergaertpolder is ingeloo- pen, vertoonde zich heden voormiddag in den Noordpolder, alhier. In de jl. Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Terneuzen werd de gemeente rekening over 1887 aangeboden, welke in ont vangst bedraagt 53.393.53 en in uitgaaf 47.771,767. en dus een goed slot opleveit van 5.621.767-j Onder de ontvangsten komt de hoofdelijken omslag voor met 10.843.947a en on der de uitgaven voor kosten van het lager onder wijs met 15,581.45. Tot bet voordragen van een dubbeltal personen, die de vereischten bezitten om tot zetters der directe belastingen te worden benoemd, werden gekozen de heeren J. A. de Jonge en P. Moes, beiden aan de beurt van aftreding, zoomede de heeren J. Wieland en R. Walraven. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, in de plaats van den heer J. C. Harte, die daarvoor had bedankt, werd benoemd de heer J. A. Tazelaar. De reclames tegen den hoofdelijken omslag wer den bij geheime zitting behandeld. Bij eene bespreking in zake den grintweg van Terneuzen naar Hoek, werd door den heer A.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1