STA TEN—GENERAAL. Handelsberichten. Axel, 28 Juli 1888. Advertentiën. •wat te wenschen overliet. De heer Wolfert zegt dat er gaarne baantjes verlangd worden en zoo spoedig ze het verkre gen hebben, verhooging van tractement verlangen. De heer Oggel zegt dat Burg. en Weth. geen voorstel omtrent dit punt bebben willen doeh, maar het alleen aan de beleeldheid van den Raad overlaten. In aanmerking genomen de cijfers die wij voor ons hebben stel ik voor een verhoo ging van ƒ15 ieder, te geven. De heer De Feijter kan zich hiermede niet ver eenigen. De heer Kruijsse vraagt of het met wensche- lijk zoude zijn, voor elke keuring buiten de kom der gemeente eene gratificatie toe te staan van 50 cent. De Voorzitter meent dat die keuringen dan zoo zeer zullen toenemen. De heer Dielemao stelt eene veitiooging van ƒ5 voor. De heer Kruijsse vindt eene dergelijke verhoo ging te belachelijk. De Voorzitter brengt in stemming het voorste] tot verhooging, hetwelk wordt aan genomen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen de hee ren Wolfert, De Feijter en van Hoeve het voorstel-Oggel, (ƒ15 verhooging) hetwelk wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Van Dixboorn, Oggel en Kruijsse; het voorstel -Dieleman (ƒ5 verhooging) hetwelk wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Te gen de heeren Wolfert, Kruijsse en De Feijter de heer van Dixhoom houdt zich buiten stem ming. Met 1 Jan. a. s. zal hun de verhooging worden verleend, X. Rekwest van den heer J. C. Heijblom te Terneuzen, met verzoek om een lokaal der open bare school, lampen, vuur en licht kosteloos af te staan, ten behoeve van de door liem op te rich ten cursus in het rechtlijnig- en bouwkunstigtee- kenen voor ambachtslieden voor Axel en omlig gende gemeenten. De Voorzitter zegt hieromtrent: Tot het ge ven van lessen in genoemd onderwijs is hier ter plaatse geen geschikt lokaal te vinden, dan tegen •te hooge kosten. Het aantal leerlingen (4) kun nen, door hun te betalen leergeld, de kosten van een en ander niet voldoende bestrijden. Het nut dezer inrichting waardeeretide en de bezwaren voor bet gewone avondschool -onderwijs niets te beteekenen hebbende, zoo meen ik dat de aan vraag wel kan ingewilligd worden, waarom ik na mens het Dag. Bestuur het voorstel doe, het vei' zoek aan te nemen. De heer Kruijsse acht deze inrichting van groot belang voor onze jeugdige ambachtslieden en ook voor de gemeente zelvehij hoopt dat alle bezwa ren uit den weg geruimd dienden te worden en het verzoek met algemeene stemmen mocht aan genomen worden. De heer De Feijter bestrijdt het gesprokene van den heer Kruijsse, door er op te wijzen, dat de gemeente voor leerlingen uit andere plaatsen niet behoeft op te treden en het alzoo dan geen gemeen tebelang meer is. Hij maakt er verder uit op dat de heer Kruijsse de leden wil dwingen en heer schen over hunne stemmendoch elk lid is vrij van gevoelen en van stemming. De heer Kruijsse hervat hierop het woord en zegt dat het geenszins in zijne bedoeling ligt wat de heer De Feijter in zijne motieven aanhaalt, maar spreekt enkel uit naam van en voor het algemeen helang. De Voorzitter maakt aan het ontstane tumult een einde, door het voorstel van Burg. en Weth. in stemming te brengen hetwelk wordt aange nomen met 7 tegen 1 stem," die van den heer De Feijter; de heer Van Hoeve houdt zich buiten stemming. De openbare zittir.g wordt geschorst en gaat over in eene geheime vergadering, ter behande ling van eenige bezwaren tegen den Hoofd. Omsl. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 27 Juli. Aan de orde komt: I. Goedkeuring der internationale overeenkomst, tot het tegengaan del misbruiken, voortvloeien de uit den verkoop, van sterken drank, onder de visschers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren Het eenige artikel dienaangaande wordt goed ge keurd. Het wetsontwerp tot goedkeuring der conventie wordt aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. II. Verhooging der Wat-TStaatsbegrooting voor 1888 De heer Röell wijst op het ern tige van de re- geeringsmededeeling, dat het waterschap ter ver betering van den watm toestand in het N. O. deel van Noord Brabant heeft geweigerd over te gaan tot het toegezegde subsidie in de kosten van ver legging van den Maasmond. Hij hoopt dat de minister in deze krachtig zal te werk gaan, op dat het aandeel in het subsidie zal worden betaald. De minister van Waterstaat [de heer Havelaarl antwoordt, dat over deze zaak reeds onder de vo rige regeering een rechtsgeding aanhangig is ge maakt, waarvan de uitspraak nog niet gevallen is, en acht zich daarom bezwaard onder die omstan digheden inlichtingen te geven. Het artikel wordt goedgekeurd. De heer Rutgers van Rozenburg heeft bezwaar tegen het toestaan van den eersten termijn van ƒ5000 tot het instellen van eene landbouw-en- quête, omdat zij minder nuttig en noodig is. De minister van Waterstaat (de heer Ha velaar) zegt dat, wil men in zake den landbouw ver trouwbare inlichtingen hebben, met moet gaan in ioco by de landbouwers. De heer van Alphen hecht ook niet veel waar aan het Land i.ou w-vei slag wegens de onbe trouwbaarheid van de daarin voorkomende stati stieken. Aan de wijze van bewerking echter brengt hij hulde. De heer Rutgers kan zich vereenigen met den minister. De heer De Beaufort dringt aan op het behoud van het landbouwverslag. De heer Goeman Borgesius ondersteunt het in stellen van de enquête der Landbouw-com missie De post in stemming gebracht wordt aangeno men 57 tegen 10 stemmen. III. De interpellatie van den heer Levyssohn Norman, omtrent den actueelen toestand in Atjeh en de door de tegenwoordige regeering daar te vol gen politieke gedragsijn. De uiterst schrale berichten zijn aanleiding dezer interpellatie. De regeering verwijt hij hiervan niethare voorgangsters zwegen ook. Het volk heeft aanspraak op de hoogte gehouden te wor den. Veel noodlottigs is voor 5 jaren door den heer Rutgers omtrent den toestand voorspeld, doch niet het allernoodlottigst uitbreken der beri-heri, die binnen onze liniên is binnengeslopen. Veel el lende stortte zij uit over het leger. Hoe staat het met de beri-beri in Atjeh? en zij ne tweede vraag is Welke zijn de plannen der regeering met opzicht tot de geconcentreerde stel ling in Atjeh? De minister van koloniën (de heer Keucheniusl antwoordt dat de middelen ter bestrijding der be ri beri in ruime mate zijn aangewend (desinfectie) doch dat dezelve nog niet voldoende hebben ge liolpen en is voornemens door deskundigen met officieren te doen uitmaken of er andere midde len aan te wenden zijn. Op de tweede vraag antwoordt hij, dat liet zeer gewenscht was den heer Van Asser, herwaarts te ontbieden teneinde hem (minister) en den nieu wen gouverneur generaal in te lichten omtrent de Atjeh-toestanden. Alle pogingen tot wederkeering der rust en or de zal de' regeering steunen met alle mogelijke zedelijke middelen. De heer Levyssohn Norman is dankbaar en vol daan. De heer W. K. van Dedem dankt den minister eveneens voor zijne bereidverklaring om alles te doen tot bestrijding der beri-beri. In verband echter met het feit dat velen Atjeh gaarne zouden verlaten, acht hij het wenschelijk de zwa re patrouilles te doen vervallen. De minister acht de wenken van den heer Van Dedem wel der overweging waard, o. a. het denk beeld om patrouilles te vervangen dooi politiepa trouilles, welk denkbeeld hij aan het Indisch be stuur zal overbrengen. Omtrent het denkbeeld van den heer van Nu- nen, tot beperking van de sterkte in den Kra ton, zal de minister ter kennis brengen van den gouverneur - - generaal. De interpellatie is hiermede afgeloopen. De kamer gaat over in comité. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 3 0 Juli. De Voorzitter doet mededeeling van de door de 2e Kamer aangenomen bankwet. Na trekking der afdeelingen wordt de zitting gesloten. RECHTSZAKEN Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. Vrijdag 27 Juli zijn veroordeeld A. H., 19 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, wegens mishandeling tot 2 mnd. gevang. P. A. v. d. B., 15 j., arbeider te Kapellebrug (Clinge), wegens strooperij met een wagen, tot 3 dagen hecht. J. A. C. P., 27 j., te Terneuzen, geb. te Koe wacht, wegens kinderdoodslag tot 1 jaar gevang. Op de Veemarkt te Gent van de vonge week waren aangebracht 24 Schapen, 0 Lammeren, 203 Varkens, 17 Loopers, 212 Biggen 175 Kalveren, 67 Melkkoeien, 20 groote Ossen, 190 jonge Ossen, 174 Vaarzen 115 Vette Koeien. 20 Stieren en 120 stuks ma ger vee. Door minderen aanvoer dan d« vorige week gingen de prijzen eenigszins naar boven Het goede Stalvee ging gemiddeld van fr. 1,15 tot fr. 1,50 van de hand. De varkens brachten van fr. 0,80 tot fr. 0,92 levend gewicht op. De prijzen van Huiden waren als volgt: Ossen- Vaarzen- en Koevellen fr. 0,60, Kalfvellen Ir. 0,65 en Stierenvellen fr. 0,50. Op de veemarkt te Brussel waren de vorige week aangebracht 1550 stuks vee en de prijzen per kilogram op voet waren als volgt: Ossen fr. 0,71 a 1,03; Stieren fr. 0,53 a fr. 0,83; Koeien en Vaarzen fr. 0,53 a fr. 0,83. Tarwe Zeeuw. VI. p. ƒ9,20 a ƒ9,5ü mind. /'S,90 a ƒ9,10. Gerst Zeeuw, winter p. ƒ0,00 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00 Gerst Zeeuw, zomer p. ƒ0,00 a >,00 miud. ƒ0,00 a ƒ00,0 Haver p. ƒ6,60 a ƒ6,80 mind, ƒ6,10 a ƒ6,40. Paavdeb. p. /7,20 ƒ7,60 mind, ƒ0,uO a ƒ0,00 Duiveb, p. ƒ00,0 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00 Voererwt. p. ƒ7,40 a ƒ7,75 mind, ƒ7,00 a ƒ7,25. Kookerwt. p. ƒ0,00 a ƒ0,00 mind, ƒ0,00 a ƒ00,U. Bovenstaande prij zen zijn allen per 100 kilo. Rogge Z. VI. p. 5,60 a ƒ5,90 mind, ƒ5,25 a ƒ5,50. Aardap. nieuwe ƒ0,15 a ",20 mind, ƒ0,00 a ƒ0,00 per 5 liter (kop). Rotterdam, 30 Juli 1888. Vlaamsche en Zeeuwsche Tarwe puike ƒ7,80 a /■8,10 goede en .mindere 6,75 a ƒ7,20. puike Rogge ƒ5,80 a ƒ6,00 mindere ƒ5,20 a ƒ5,70. Wintergerst puike ƒ5,00 a ƒ5,25 mindere ƒ4,50 a ƒ4,90. Zomergerst puike ƒ4,60 a 4,75 mindere ƒ4,30 a ƒ4,50. Haver puike ƒ3,25 a ƒ3,70 min dere a ƒ2,00 a 3,10. Paardeb'oonen puike ƒ5,6u ïi ƒ5.85 mindere ƒ5,00 a ƒ5,50. Kookerwten puike 7,25 a ƒ7,50 mindere ƒ6,80 a ƒ7,10 Koers van Belgisen geld. ƒ47,40 a ƒ47,45 per 100 frs. Zeer voorspoedig bevallen van een zoon J. C-APPON, geliefde echtgenoote van Axel 30 Juli '88. P. VAN VLIET.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 3