l€AT€& SEÜÜeea, 5. Woensdag 25 Juli tiaarg, ;leülv\, Nieuws- en Advertentieblad F. AXEL voor Zeenwsch-Vlaandere11 Buitenlandscli Nieuws. BELGIE. FEUILLFTOÏV. FRANKRIJK. RUSLAND. Dit Blad verschijnt eiken Diusilng- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar de „Réforme" verhaalt, heeft er Donderdag avond in de Belgische afdeeling van den „Grand 'Concours'-' een ergerlijk schandaal plaals gehad. Aldaar is, grenzende aan de machinen-galerij- eene groote bakkerij ingericht, welke door een aan tal bakkers gezamenlijk wordt geëxploiteerd, en 'welke, te midden van tropeeën van vlaggedoek den naam vertoonde van „Boulangerie nationale." Het eigenaardige dezer inrichting was, dat daar onder de oogen van het publiek het brood in ver schillende vormen werd gebakken, terwijl het in twee zijlokalen te koop geboden werd. Voor der. verkoop van eet- en drinkwaren bin nen de tentoonstellings-galerijen h ul de heer Som- zée echter het uitsluitend recht verkocht aan ze keren Mackenzie Boss, die zich bij de uitvoeren de commissie niet ten onrechte over den verkoop van bet brood beklaagde. Dientengevolge ontving -de zetbaas der bakkerij een-Schrijven van den secretaris van den heer Somzée. hem verwitti gende, dat hij eene schikking tot schadeloosstel ling met den heer Mackenzie-Boss te treffen had, op straffe van tegen hem „ex ot ficio maatrege len van geweld" te zien toepassen. Deze bedreiging is maar al te letterlijk uitge voerd. Daar eene schikking achterwege gebleven was, zijn Donderdag avond, onmiddellijk na de sluiting der tentoonstellingsgalerijen, een aantal werklieden onder aanvoering van den heer Corneli, agent van den heer Somzée, aan her werk getogen en heb ben in de „Nationale Bakkerij" letterlijk alles ver nield; geen gereedschap is geheel gebleven, en al les wat vastgesmeed of genageld was, is met ge weld losgerukt. Hetzelfde lot heeft een aangren- 10.) NOVELLE VAN WAX U I V L. Deze belangrijke mededeelingen over zijne fami liebetrekkingen, waarmede de graaf bij de dame in druk hoopte te maken, werden helaas afgebroken door de onverwachte komst van de gezantschapssecre taris, die eveneens een grooten ruiker overhandigde en met bet onschuldigste gelaat der wereld naar den toestand der dames vernam. Nog was Bodo niet geheel en al bekomen van deze onaangename verrassing, toen bijna gelijktij dig de lange gestalte van den kapitein en het kor te figuur van den kamerheer verschenen, beiden met de onvermijdelijke ruikers en de gewone vragen als of allen saamgezworen hadden den graat de over winning te betwisten. Terwijl de heeren met ontsteld gelaat elkander aanzagen, en van weerszijden elkander daar wensch- ten, waar de peper groeit, wierp de dame in het geheim de gezelschapsjuffrouw een spottenden blik zend chocoladewinkeltje getroffen, toebehoorende aan zekere mad. Bassé, die in hetzelfde geval als de bakkers verkeerde, doèh eerst voor een paar dagen daarop opmerkzaam gemaakt was door den heer de Savoie, commissaris» der Belgische afdee ling. Eene aangrenzende pistolling van bewerkt f ijn linnen en witgoed heefwij dat werk van ver woesting groote schade gelefeu, daar een belang rijk deel barer artikelen def volgenden ochtend vertrapt op den vloer gevonflen werd. Vrijdag ochtend was de opgewondenheid onder de Belgische exposanten, dim door het gebeurde o vertuigd werden dat hunne» eigendommen in de tentoonstelling niet veilig mren, zoo groot, dat men een oogenblik ongeregefcheden duchtte, en nog verergerde de toestand, toen op de ruïne der- bakkerij een bord geplant werd met bet opschrift: „Deze Belgische inrichting is'verwoest door den heer Corneli, Duitsch onderdaan." De Belgische commissaris, de heer de Savoie, in allerijl ontboden, was reeds tóór 9 uur ter plaatse: terstond liet hij het bedoelde bord wegnemen, en ihetüroote moeite slaagde'"Tip er in de gemoede ren tot kalmte te brengen, tevens den benadeel den belovende niets te zullen verzuimen om hun recht te verschaffen. Ter uifvoerieg dezer belofte heeft de heer de Savoie gisieren terstond eene kracht bij het parket der Brusselsche rechtbank ingediend. De heer Corneli, agent van den on dernemer. die het werk der verwoesting geleid heeft, is Vrijdag in den tuin der tentoonstelling door eenen koopman in naugat aangerand en op zulk een pak slaag getracteerd, dat hij zijne be zoeken aan de tentoonstelling wel eenigen tijd sta ken zal. Generaal Boulanger. die bij het duel met ad vocaat Floquet een belangrijke wonde aan den hals bekwam, is thans in zooverre hersteld dat toe, terwijl zij nauwlijks een luid gelach vermocht te onderdrukken. Het was inderdaad een grappige toestand, welks onwaardigheid K.,ert het diepst gevoelde. „Hoe!" zeide hij, hem alleen een vriendelijk lach je schenkend, toen hij, om niet langer getuige te zijn van het hem walgend tooneel, het eerst opstond, om te vertrekken. „Gij gaat ods reeds verlaten V Waarom haast gij u zoo?" „Ik moet vóór het vertrek van de post nog een dringenden brief schrijven." „Dat spijt me. Ik hoop, dat we elkaar snoedig weerzien. Ik zou liefst geen oogenblik verliezen, en zoo zpoedig mogelijk met teekenen beginnen." ,U heeft slechts te bevelen." ,Als het u dan goed is, kunnen we reeds morgen er mede aanvangen." Eerst nadat Koert vertrokken was, gevoelde de graaf zich weder op zijn gemak en zocht opnieuw met zijne voorname familie en het hooge gezelschap, dat bij de vorstin v. Raudenberg aan huis kwam, te schitteren. De gezantschapssecretaris zocht door zijne geestigheid indruk te maken en sprak van zij ne vooiuitzichten, terwijl de andere kapitein door ziiue militaire houding en de bekrompen kamerheer door opsomming zijner overwinningen in wedrennen zooveel mogelijk indruk zochten te maken op de be- ihij Zaterdag de wonmg van zijn vriend, graaf Dil lon, alwaar hij verpleegd werd, heeft verlaten. Hij is in open rijtuig naar zijn huis gebracht. Om zijn hals droeg hij een wit!en doek. Zoodra de menigte hem gezien had, riep zij luide „Leve Boulanger -- Een Franschman, zekere Duplessis, die als deserteur naar Brussel was gevlucht, is aldaar ge vangen genomen als beschuldigd van de versprei der te zijn, van de door ons vroeger raedogedeel- de valsche bankbiljetten van 500 francs. De be wijzen tegen hem, moeten onwederlegbaar zijn. De Fransche regeering zal nu zijn uitlevering vragen. Het Duitsch-keizerlijk escader is Woensdaga vond Beval gepasseerd. De ontmoeting tusschen de beide keizers heeft Donderdag namiddag te 4 uur te Kronstad plaats gehad. Het keizerlijke jacht „Hohenzollern" is Dohdei- dag namiddag te half vijf ure te Kronstad aange komen^ en onder de salmitqchoten van alle forten en oorlogschepen op de kleine reede aangekomen, waar terstond daarop de begroeting van keizer Wilhelm door AUxender plaats had. Na de begroeting voeren de beide keizers op het Russische jacht Alexandria onder het lossen van saluutschoten Kronstad voorbij, naar de lan dingsbrug alhiei. Keizer Wilhelm verliet de A- lexandria het eerst en snelde de Russische keizer in tegemoet, die op de landingsbrug stond en die hij de hand kuste. Aan de landingsbrug stond een schitterend ge volg, als mede eene eero-compagnie van de gar de der marine, wier muziekkorps het Duitsche volkslied speelde. Den keizer werd op Russische wijze het welkom toegeioepen. De beide keizers bestegen het wachtende rij tuig en begaven zich naar het keizerlijk kasteel. zitster van millioenen. Eindelijk namen de heeren atscbeid, het laatst graaf met een bezwaard hart en ontstemd over de onverwachte concurrentie, naijverig op Koert en vooral boos over de valschheid van den met hem bevrier.den gezantsschapssecretarisj wien hij over zij ne handelwijze rekenschap afvroeg, toen hij hem aan de table d'höte weder ontmoette. Mooie vriend!" zeide hij boos. „Had u zulk eene trouweloosheid niet toevertrouwd." „Ik betaal u slechts met gelijke munt. Waarom trachttet gij mij te misleiden „Meende, dat ge met me concurreert." „Gij hebt toch geen uitsluitend recht, geen patent op de dame „Maar den voorrang. Heb ze toch eigenlijk het. eerst ontdekt." „Daar ons beider kanzen meer dan onzeker schij nen," antwoordde de sluwe diplomaat, „willen we niet strijden om de huid van den beer, vóór hij ge vangen is. Ik vrees, dat de dame meer belang stelt in Koert dan in ons beiden." - „Belachelijk 1 Zal toch geen zottin zijn en den armen luitenant nemen, als zij een graaf of een toekomstig gezant krijgen kan." „Op dat punt kan men met vrouwen niet reke nen zij vragen niet naar rang en geboorte, als

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1