Gemengd Nieuws. Biunenlandseh N ieuw s. Siberië de voorkeur verdiende. Tn 1880 is aldaar ■de eerste steen gelegd van de univei siteits- ge- bouwen üie vóór een paar jaren gereed m ge komen. £1 De bevolking van Siberië bedraagt vijf rnillioen. Er 'zijn streken zoo groot als een keizerrijk in Europa, waar slechts één, zegge éen geneesheer is gevestigdveeartsen zijn er niet, de in den giond verborgen schatten worden niet ontgonnen, de fabrikaten, die men er noodig heeft, worden er van buiten aj ingevoel d, de ontwikkelde lieden die er zijn, komen over den Ural, terwijl zij, die in Siberië geboren zijn en de nuddelen bezitten om kennis op te doen, naar Europa gaan om meestal naar hun geboorteland terug te keeren. Groot is het land, dun gezaaid is de bevolking, en eene ontwikkelde klasse ontbreekt nagenoeg geheel. De universiteit van Tomsk is bestemd in dtzeri toestand verandering te brengen. Voorloopig zijn de verwachtigen die men van haar heeft, vrij bescheiden. Men geeft er zich rekenschap van dat zij in het begin zal te kam pen hebben met gebrek aan professoren en stu denten. Wat de studenten betreft rekent men o; de 200 studenten, die in Siberië tehuis behooren en thans ingeschreven zijn aan de hoogescholen te St. Petersburg, Moskou' en Kasan, ter-wijl men verwacht dat binnen 4 a 5 jaren de Siberische universiteit ongeveer 300 studenten zal tellen Hare professoren zullen voor het grootste gedeel te gekozen worden onder de docenten te Kasan. genaars nauwelijks voor zich en de hur.nenhet noodige kunnenverdienen, zoodat de bonden op het erf van anderen den schralen kost nveten trachten te vinden. Eène flinke hondenbelasting zooals elders gegeven wordt, zou het gevaar hier uit ontstaande, en het ongerief, dat velen van los loopende en onbeheerde honden ondervinden ze ker aanzienlijk verminderen. De commissaris des konings in Zeeland ge zien het besluit van gedeputeerde Staten van 13 Juli j. 1 no. 112; gelet op art. 11 der wet van 13' Juni 1857 taatsblaü no. 81), maakt bekend dat de opening der jacht op waterwild, zijnde eenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers wulpen en plevieren, in deze provincie door gedeputeerde Staten is bepaald op Zaterdag 28 Juli aanstaarde. gelukkige jonge man, niet kunnende zwemmen, vond den dood in de golven. Onnoodig te zeggen dat deze tijding te Bou- choutsche haven en te Philippine een pijnlijken indruk maakt. AXEL, 2 Juli 188». Bij het te Breda gehouden examen voor hoofd onderwijzer, is die acte o. m. verworven door den heer J.F. Faas, te Terneuzen. Ten overstaan van den notaris mr. Dron- kars te Terneuzen, bad Woénsdag ten verzoeke van mevrouw de Wed. dr. C. Steketee aldaar, de veiling plaats van. een huis en tuin met recht van erfpacht en grondgebied, in de Nieuwstraat te Terneuzen en van een stal en een koetshuis met het recht van erfpacht aan het Dijkje aldaar- Beide perceelen gecombineerd werden gekocht dooi den heer Jan Huijssen, landbouwer te Terneuzen voor /56U0. Overslag, 18 Juli. Be uitslag der alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van clen gemeenteraad, ten gevolge der periodieke af treding van de heeren D. Mattelé, burgemeester, en B. Buysse, is als volgt Aantal kiezers 25. Ingeleverde briefjes 20. Stemmen bekwamen de heeren; D. Mattelé 17, F. Apers 9, B. Buysse 6, A. Govaert en F. Ver strepen ieder 4 stemmen. Alzoo is herkozen rie heer D. Mattelé, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de hee I)e verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst,-ter vervan ging var, den heer H. A. A. baron Collot d' Es cury, is bepaald op Dinsdag den 7 Augustus a. s. - Men meldt uit Winterswijk Bij publicatie van den burgemeester is, over eenkomstig het advies van den rijksveearts in dit district, gelast dat alle banden binnen deze ge meente gedurende vier maanden clen muilkorf -------- r moeten dragen. Aanleiding hiertoe is net feit, dat |ren 1. Apeis en B. Buysse de kat van zekeren landbouwer in eene der buurt- Philippine, li Juin Heek schapper., welk dier met eeuen hond in dezelfde schuur zijn gewoon verllijt' hield, onder zeer on gewone verschijnselen een kalf heeft aangevallen en gebeten. De rijksveearts verklaarde, na gehou den onderzoek, dat de kat alle kenteekenen van ■dolheid vertoonde. Het laat zich aanzien dat, hoe onaangenaam de genomen maatregel voor sommige ingezetenen mo ge zijn, het heirleger van honden daardoor eeni- geimate zal worden gedund. De liefhebberij voor eze dieren is hier opmerkelijk groot. In zekere wijken der gemeente is het somtijds, of men zich in eene achterbuurt van Konstantinopel bevindt. Bedenkelijk is daarbij, dat niet weinigen der ei- verlegen op diens vraag naar het doel van zijn vroe geren tocht. „Maar wat wilt ge met de bloemen?" „Aan mijne nicht brengen.'" „Altijd gelant," spotte de gezantschapssecretaris, „het schoonste, waarmede hij zijne liefde siert, zoekt hp op Je vlakke velden." „Doe mij het genoegen, mij niet met uwe spot ternijen lastig te vallen. Heb haast, tref anders niemand tehuis." Blijde, van den lastigen vriend on triages te zijn, spoedde Bodo zich verder, vervolgd door de wan trouwende spottende blikken van den diplomaat. „Die dwaas wil me wat wijs maken," bromde hij schimpend, „maar ik wed, dat hij zich naai mejuf- fiouw Richter begeeft. Het is weikeljjk onbeschaamd mij te willen misleiden. Hij zal er voor boeten. Intnsschei. begroette B.andan de dame in hare wo ning en reikte haar den welriekenden ruiker met zijne bevalligste buiging en het beminnelijkste lach je over, terwijl hij, toen hij den luitenant zag, met wien hij haar in vertrouwelijk gesprek vond, eene lichte opwelling van jaloersheid niet kon onderdruk ken. „Stoor u toch niet?" vraagde hij, Koert twee vin gertoppen toereikend en de gezelschapsjuffrouw vrien delijk toeknikkend. „Ben zoo vrij, mejuffrouw te kouien vragen, hoe het feest van gisteievond haar be- Heden morgen kwam hier het bericht van een droevig ongeluk, voorgevallen tusschen Vlissingen en Koudekerks en waaryan zekere J. van Waes, van de Bouchoutscne harten, het slachtoffer is. Met het doel om mosselen te gaan plukken aan de WalcbersQhe hoofden, was hij de Noordzee ingevaren, en, om gemakkelijker het strand te kunnen naderen, had hij ziin hoog aars op stroom voor anker gelegd en was met, een bootje naar den wal geroeid. Toen het bootje vol was, wilde hij weer naar zijn hoogaars roeien otn de geplukte mosselen over te laden maar toen hij den afstand tusschen bet strand en zijn vaar tuig voor de helft had afgelegd, zonk het bootje, dat te zwaar geladen was. in de diepte en de on- „Maar wilt komen is?" ,,Gij zijt al te goeu," antwoordde zij. u niet plaats nemen, graaf?" Met genoegen! Gevoel me Dog een weinig aan gegrepen, vermoeid. Was geen gemakkelijk werk alles te regelen. Heeft me veel hoofdbreken gekost, bei.' afgemat door inspanning, vermoeiend werk. Heerlijkst looji, als gij tevreden zijt, en u vermaakt hebt." Uitstekend!" antwoordde de dame lachend. „Voor al in den cotillon „Zeer vleiend! Geloof aanleg voor zoo iets te heb ben. Geboren maitre de plaisir en toekomstig op perceremoniemeester, zooals vorstin v. Raudenberg gewoonlijk zegt. Kent iooh de vorstin? „Ik ben helaas niet zoo gelukkig „Mijne tante van moederszijde," merkte de graaf op, eene hooge borst zettend. „Bekoorlijke dame! Zal mij genoegen doen, u haar voor te stellen." „Daarvoor zal zich niet zoo gemakkelijk eene ge legenheid opdoen." „Reken er vast op. dat u den volgenden winter Berlijn bezoekt. Stel me geheel te uwer beschik king; zal u bij tante Melanie introduceerenvoor naam gezelschap, koninklijke prinsen, ministers, af gevaardigden. Ook oom Diederik, hofmaarschalk zijner Hoogheid, zal zich verheugen Wordt Vervolgd.) Dezer dagen had aan de Keizer -Ferdinands brug te Graz een komisch voorval plaats. Twee heeren kwamen den weg af, welke naar het „Ho tel Elephant" leidt en in de nabijheid der brug gekomen, haalde een hunner een geel koord te voorschijn, waarvan hij het einde zijn metgezel, in de hand gaf. Deze liep hierop, het koord af wikkelend, naar de overzijde der straat. Beiden schenen het nü met passen en meten zeer druk te hebben De voorbijgangers.- voor wie het verkeer ge stremd was, meenden niets anders, dan dat de heil de heeren ingenieurs waren, die de opdracht had den daar ter plaatse opmetingen te doen. De in drukwekkende gestalte van een der beide beereil die een zwarten baard droeg, en zijne ernstige, waardige trekken droegen er veel toe bij het pu bliek in dien waan te laten. Enkelen waagden het over het koord heen t-e stappen of er onder door te sluipen, maar dé meeste w,achtten gedul dig aan weerszijden van het koord, tot de werk zaamheden zouden zijn afgeloopen arbeiders, be stellers, kooplieden, wandelaars, rijtuigen, de me nigte groeide steeds aan. Daar verzocht een der heeren zeer beleefd aan een man, die naast hem stond, een oogenblik hei koord te willen vasthouden, daar hij iets met zijd collega te bespreken had. De aangesprokene voldeed met de grootste voor komendheid aan het verzoek. Nu loste Hij zijn collega af - die ook zijn koorteind aan een ander vertrouwde - en beiden verwijderden zich. j De menschenmenigte wachtte nog een paar mi nuten in den lieiligsten ernst en begreep toen eerst, dat zij met een 'studentengrap te doen had. Toen dit alles duidelijk was, volgde natuurlijk eene algemeene verontwaardiging; men keek naar de vermeende ingenieurs om, doch. daar dezen niet te vinden waren,' blééf ten slotte niets ar- ders over, dan elkander hartelijk uit te lachen. Bij de Koninkl. Mil. Academie had 1.1. Zaterdag- na middag het volgend voorval plaats. De adjudant-onderofficier der academie, F. Ove- ring, zag toen twee oppassers naar liet achter de excercitie-batterij gelegen terrein gaan, een plaats, waar het hun verboden is te komen. Hij riep hum mitsdien aan, doch een honderd pas van hun ver wijderd zijnde, schijnen zij dit niet te hebben ge hoord. Willende wetende, wat zij in hun schild voerden, volgde de adjudant hen en sloeg denzelf den hoek om, welken zij waren omgeslagen. Hier door stond hij onverwacht voor hen, 't geen ten gevolge had dat zij onthutsten. De adjudant, ziende dat beider, bezig waren eene revolver te laden, vroeg hun wat dat beteekende, waarop zij vei klaarden z'clizelf te willen doodschie ten. Hun hiervan met een enkel woord het ver keerde onder het oog brengende, wist de adju dant. al spoedig een der oppassers de revolver te ontnemen. Dit ook bij den anderen willende be proeven dreigde deze hem dat, zoo hij een stap nader kwam, hij hem zou doodschieten. De adju dant vroeg hem hierop bedaard, of hij geen ouder! had, en of' hij wel dacht, dat hij deze door zich zelf het leven te benemen, veel verdriet zou aan doen. en door hem dood te schieten een gezin ir 't ongeluk zou storten, doch wees tevens ookoj ile revolver, waarvan hij in 't bezit was. Hier door tot kalmte gebracht, maakte de adjudant, na eerst zijn revolver weggeworpen te hebben, zich ook van den revolver van dezen oppasser mees ter en wist niet zonder tact beiden er toe te bren gen, dat zij met hem medegingen, waarop zij ifl arrsst werden gebracht. Persoonliike grieve of wrok tegen den adjudant Overing is hier hoegenaamd niet in 't spel. De bedreiging van den eenen oppasser sproot alleen voort uit de teleurstelling van ontdekt te zijn, waarbij de opgewonden toestand, waarin zich by- de mannen bevonden, niet uit het oog moet wor-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2