I rr a 21 Zaterdag 21 1888 9) Zeven StiJli«ea. lO. -5 Nieuws- en Adveftentieblac voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Het jaar 188 8, FEUILLETON. Buitenlamlscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 niaal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e L« i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 rebels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. althans het gedeelte dat reeds tot het ve rieden e behoort, zal, voornamelijk met betrekking tot den landbouw en den landbouwstand, eene treurige plaats in de geschiedenis vervullen. Geheel'in tegenstelling met hét vorige jaar, kan het hierboven bedoelde tijdvak slechts met droef heid van de lippen geboord worden. Een enkelen blik op de akkers en weilanden, verraadt reeds spoedig een onaangename gewaar wording, terwijl men het niet kan nalaten, een droevigen zucht te slaken, dat de te velde staan- den oogst alles behalve gunstig is. Alle veld vruchten lijden onder de ongunstige weersgesteld heid, en dé oogst zal, volgens vermoeden van de vakmannen, zijne naweëen in geen geringe mate ha zich sleepen. Niet zoodra was in het voorjaar de kiem der vrucht eenigszins ontloken, of eene langdurige droogte, placht hare krachten langzamerhand te slopen, tot dat eindelijk onder den zegen vaneen vexkwikke-lijken regen liet plantje liet. tmoftl begon op te "beuren, en de achterlijke stengel, niettegen staande zijne meerdere of mindere schade, alles aanwendde om het geleden nadeel in te halen. Mocht de landman zich in een bevredigenden toestand zijner graangewassen vei beugen, thans is zijne hoop verreweg vernietigd. Zware plasregens, gepaard met hevige hagelbui en, welke in de laatste dagen nedervielen, hebben de graanhalmen met kracht tegen den grond ge slagen. Het vlas, alsmede de tar we, rogge, haver en geist zijn ons een sprekend bewijs hiervan. Het ligt op en door elkander, als ware het één hoop. De erwten verkeeren in een niet veel be teren toestand, evenmin beloven ons de suikerbie ten een goede opbrengst; de wortels verdrinken bijna in de vochtige aafde, de aardappels vertoo- NOVELLE VAN 51 A X It I V li. Dat Koert, niettegenstaande dit alles, de hem aan gebodene en door zijne moeder zoo vurig gewensch- te gelegenheid ongebruikt liet voorbijgaan en de ver zoeking dapper weerstand bood, was niet alleen de verdienste van zi,n degelijk karakter, maar evenzeer van het toeval, daar juist in dit oogenblik de ge zelschapsjuffrouw in den tuin kwam, wier verschij ning voldoende was om als een heldere zoenestraal den droevige» nevel en alle gedachten Elan stoffelij ke belangen te verjagen. Onwillekeurig maakte bij eene vergelijking tus- schen de rijke erfgename en de arme gezelschaps juffrouw, die hem in hare nederigheid en vrouwelij ke bevalligheid veel meer aantrok en boeide, dan de belangwekkende dame met al hare schatten en haar vernuft. Hoe langer hij echter Flora beschouwde des te meer viel hem de treurige uitdrukking op van haar non op sommige plaatsen hun zoozeer gevreesd kwaad" terwijl het bood, als het ware op de wei landen ligt te verteren. Wanneer men dus alles -zoo eens nagaat, ziet het er op onze velden alles juehalve roorkleurig uit. Eu wat zal het wezen, wanneer het ongunsti ge weder ons nog eenigen tijd bij blijft. De oogsttijd zal weldra daar zijn, en er zal bij voortduring dezer weersgesteldheid niet te oogsten zijn. Wel draagt iedereen de wensch des harten om, dat spoedig een gunstigen keer van het weder mo ge plaats vinden, doch de hoop wordt telkens ver ijdeld. De treurige gevolgen echter van een en ander zullen evenmin uitblijven. Wanneer wij zoo eens nagaan, wat er in het ver 1 wgten voorjaar door den werkmansstand is ver diend geworden en wij vergelijken dit bij vorige jaren, dan maakt zich een mismoedigheid van ons meester, die over dreigt te gaan in wanhoop. Doch niet alleen het voorgaande jaargetijde, maar de zomer laat veel te wensc-kéu over. Halve- weken kan er slechts gewerkt worden, maar heele we ken moet er geleefd worden. Meenigeen die in den Zomer de in den Winter gemaakte schulden zooveel mogeliik tracht te vereffenen, ziet zich thans eerder genoodzaakt, door de geringe ver diensten, nieuwe bij te maken. De neringdoende burgers ondervinden alzoo in geen geringe mate den treurigen en nadeeligen in vloed van den sléchten tijd en de weinige ver diensten. Het kan alzoo niet anders of waar in den'Zo mertijd weinig inkomsten zijn. dat de werkman, der vertwijfeling nabij, den Winter tegemoet gaat., en dat menigeen met hem, 't bange jaargetijde met bezorgdheid ziet naderen. Indien, wij herbalen het, geen spoedige veran- edel gelaat, de bleekheid harer wangen en het smar telijke glimlachje van den fijnen mond. Maar al te gaarne had Koert haar gevraagd naar de reden ha rer droefheid, maar de tegenwoordigheid der dame en eene zekere bloosheid legden hem het zwijgen op. Hij kon niet begrijpen, waarom Flora geheel tegen hare vroegere gewoonte in zijnen viiendclij- ken groet ternauwernood en de tot haai gerichte vragen slechts gedwongen beantwoordde, en iedere toenadering tot hem ontweek, alsof zij hoos op hem was en met opzet elke ve.klaring zocht te vermij den. Dee te vriendelijker en beminnenswaardiger was daarentegen mejuffrouw Richter zoo vertrouwelijk en voorkomend als nooit te voren. Zonder zich om de aanwezigheid der gezelschapsjuffrouw te bekom meren, schertste en lachte zij met Koert ja eischte zelfs van hem, dat hij haar teekenonderrieht zou geven, alsot zij het er op toegelegd had, hem hare neiging openlijk te ker.nen te geven. Beleedigd door Flora's koelheid, afgestooten door hare onverklaarbare handelwijze, die hij niet meen de verdiend te hebben, schonk hij meer uit t.iotsch en ergernis, dan uit innerlijken aandrang zijne ge- heele opmerkzaamheid aan mejuffrouw Richter, en onderhield zich zoo druk en opgewonden met haar, dat hij alleen in haar belang scheen te stellen. dering in de weersgesteldheid waan te nemen is, waardoor de oogst eenigzins tot haar recht zal kunnen komen, wat zal er dan van de graange wassen worden, en wat zal den werkman in staat stellen, met den winter in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Ondanks dat, hopen wij op beterschap, en moch ten we den toestand wat al te zwartgallig heb ben voorgesteld, 't is ons wel, altijd, wanneer zich eene beterschap voor onzen werkmansstand open- haart, maar toch brengen wij onzen ingezetenen in herinnering dat zij daarop niet al te zeer moe ten vertrouwen en bij vooikomende gelegenheden, wanneer tot leniging der ellende van de armen een beroep op hunne offervaai digheid wordt gedaan, zij zicb in geenon deele onbetuigd mogen laten, en de be langstelling in de armoede onder hunne medemen- schen niet- door woorden maar door daden moeten toonen. Later, indien de gelegenheid zich mocht voor doen, hopen we hierop nader terug te komen. In het groote gebied, dat zich ten oosten van het Uralgebergte uitstrekt tot aan den Stillen O- ceaan, en waarvan men tot dusver slechts heeft hooren spreken als verbanningsoord voor misda digers, zal binnenkort eene lioogeschool worden opgericht. In 1875 deed de gouverneur-generaal Kasn i- koff de eerste stappen bij de Russisdhe regeering het stichten van eene universiteit in Siberië. Na dat voorstel in beginsel was goedgekeurd heeft men langen tijd geaarzeld omtrent de keuze der plaats, waar de hoogeschool zou worden gesticht. Men dacht eerst te Iakrutsk, doch toen het bleek dat deze gunst door die stad niet op prijs werd gesteld koos men Tomsk dat ook als het eertrum Terwijl Koert zoo heen en weer dobberde tusschen de beide dames, waren graat Randaa's gedachten uitsluitend bezig met de bezitster van miilioenen. Echte domheid!" zeide hij in zich zeiven, terwijl hij zijn morgentoilet maakte, ,,den geraakte te spe len en zich terug te trekken. Vrouwen en vestin gen willen belegerd worden, vóór zij zich overge ven. Tegenstand met iedeiendag zwakker, bij vol harding overw inning zeker. Zai het wijsste zijn als ik de dame bezoek, bouquet breng en naar haar toe stand verneem Zal aangedaan zijn, dat ik mij zoo edel wreek en geen wrok toon. Ben niet bang voor Bergen, hij is niet gevaarlijk, al woont hij met haar in één nuis. Gravin Rand'au klinkt toch anders dan mevrouw v. Bergen. Komt aan het hof, moer zich dus zeer vereerd gevoelen, als ik haai mijne hand reik." Onder zulke gedachten kwam Bodo met zijn toilet gereed, waarna hij zich in allerhaast naar het vi?- «chershuis begaf, nadat hij eerst bij den tuinier van het badhotel den schoonsten ruiker besteld had, die in de badplaats te krijgen was. Vervuld met zoete verwachtingen, ging hij recht op zijn doel los toen hij tot zijn leedwezen den gezantschapssecretaris ontmoette, dien hij in dit oogenblik gaarne geme den had. „Wil naai neef Reibnitz," antwoordde de graat

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1