IA 4' Jaarg. j\o. 2 S5. Woensdag 18 1888. Nieuws- en Advertentieblad PgP <s voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEHAN, AXEL. Buitenlandsch Nieuws. duitschland. FRANKRIJK, Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. m A 3 f X 5 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 «t. en 1,20. Afzonder!, namm. 3 et. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan prins Alexander van Battenberg is ver leden Zondagavond te Jugenheim een ernstig on geluk overkomen. Terwijl hij met zijn rijtuig, van het kasteel „Heidelberg" komende, een hoo- gen bergweg volgde, langs welken een steile hel ling naar het Stettbacher dal voert, werd het schich tig. Het liét zich met inspanning van alle krach ten niet weerhouden van dén rand der helling, zoodat weldra het rijtuig kantelde en naar bene den stortte. Terwijl de bediende zich nog door een vluggen sprong kon redden, vermocht de prins •slechts onder het naar-beneden storten een boom- struik te grijpen, wat echter niet belette dat het rijtuig hem ernstig -den -rug bezeerde. .Dokter Weil uit Zwingenberg was spoedig ter plaatse en vond de Wonde niet zeer gevaarlijkvolgens latrr bericht echter schijnt de ruggegraad aange daan te zijn. Het rijtuig was in den val geheel verbrijzeld en ook het paard was zeer bescha digd. Een nieuw krediet voor de verbetering van de verdedigingsmiddelen zal weldra worden aange vraagd. Met het oog op de uitwerking van het nieuwe geschut heeft de hooge raad van oorlog geadviseerd de meeste kazematten in de Alpen zullen daarentegen mét dikke lagen cement wor den bekleed, in het algemeen zullen alle sedert 15 jaren gemaakte vestingwerken worden Veran derd. Hiervoor en voor de nieuwe wapenen zul len 620 millioen noodig zijn, die over drie jaren zullen worden verdeeld. Dit is het derde plan van verdediging-, dat ten uitvoer zal worden ge legd. Hét eerste, kort na den oorlog aangeno men, was twee jaren geleden geheel uitgevoerd <eu heeft 2243 millioen gekost. Toen werd 870 mifiioen toegestaan voor liet tweede plan. Dit 'geSd is voor een gedeelte besteed voor het Lebel- geweer, meliniet-bommen enz. Thans moeten de vestingen tegen het nieuwe geschut" bestand wor den gemaakt. Dan zai Frankrijk in nog geen twintig jaren aan buitengewone uitgaven van ■oorlog 3833 millioen hebben besteed en als de senaat .het aanhangig legerwetsontwerp zal heb ben aangenomen, zullen de jaarlijksche uitgaven voor het departement van oorlog meer dan 1100 millioen bedragen De marine is daarbij niet me- degerekend. Het nieuwe post- en telegraafkantoor te Pa rijs, in de Rue Etienne Marcel, is Zaterdag in ge bruik gesteld. Niemand had als het ware van de verhuizing van het oude naar het nieuwe kantoor iets gemerkt. Het daaraan verbonden werk met al zijn omslag is 's nachts volbracht •Omstreeks twee duizend personen, namelijk 1500 brieven stellers en een vijfhonderd andere beamb ten, konden 's ochtends van den 14den geregeld aan hunnen gewonen arbeid in het reusachtige nieuwe gebouw gaan. Tot leden der commissie van rapporteurs over het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis betreffende de gedwongen winkelnering, zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Heemskerk, Goeman Borgesius, Reekei s, Van der Feit» en Verniers van der Loeff, tevens voorzitter des commissie. Men schrijft aan het U. D. De nieuwe regeling van het kiesrecht heeft aan 's lands kas eene niet onbelangrijke schade berok kend. Voor de heffing der grondbelasting nam. heeft fweemalen 's jaars, in het vooi- en najaar, eewe opneming plaats van nieuw gebouwde of ver bouwde pe,ceelen. De najaars opneming nu heeft in 1887 niet plaats gehad, omdat de formaliteiten, die aan het ten kokiere brengen der posten moe ten voorafgaan, niet konden zijn afgeloopen vóór het tijdelijk gewijzigd tijdstip waarop het kohier voor 1888 "moest zijn in orde gebracht en aan den rijksontvanger ingezonden, ten einde dezen ambte naar in staat te stellen, intijds de gevórderde op gaven aan het gemeentebestuur voor de samen stelling der kiezerslijsten te doen. Hierdoor is veroorzaakt, dat voor huizen, in of na Juni 1887 gebouwd, in dat jaar evenmin als in 1888 eenige grondbelasting is betaald, en de opneming, die omstreeks Sept. 1887 had moeten geschieden, ten einde de belastingschuldigen op het kohier der grondbelasting voor 1888 te kunneD brengen, thans eerst plaats vindt of onlangs is verricht, om Ze op dat voor het jaar 1889 te plaatsen. Aan- vullings-kohieren, zooals voor de personeele. en patentbelasting worden opgemaakt, vervaardigt men ter invordering van grondbelasting niet. Als men nu weet, dat de grondbelasting voor gebouwd eigendom ruim 7 pCt. bedraagt van de huurwaar de, dan kan men nagaan, dat er nog al wat voor 's rijks schatkist is verloren gegaan. Natuurlijk hebben ook de financiën der gemeenten, die op centen heffen op de grondbelasting, door den maatregel geleden. Door de Prov. 81aten van Zeeland is beslo ten, aan den Koning eene heffing voor te dra gen van tolrecht voor liet gebruik van bij de pro vincie in onderhoud zijnde wegen. Weg van Terneuzen tot Axel(9395 M.) bjj Terneuzen, bij het Spui en hij Axel, en de weg van Hulst tot Walzoorden (12047 M.) bij Rust- wat, bij Kuitaart en tusschen den Noorddijk en den Mariapolder. Het bedrag is daarin bepaald als volgt voor elk los paard of muilezel 3,43 en 4,40 ets; voor elk los rund of ezel 1,02 en 1,32 ets; voor elk los kalf, schaap of varken 0,68 en 0,88 ets; voor een kudde schapen of varkens grootei dan 50 stuks, in eens 34, en 44 etsvoor eiken bok, geit of hond, gespannen voor een rij-of voer tuig met 2 w'elen 1,02 en 1,32 ets; voor rij of voertuigen met 2 of 3 wielen, mits-gaders sle den, voor elk aangespannen paard, muilezel, ezel of rund, 5,49 en 7,04 etsrij- ot voertuigen met 4 wielen voor ais boven 6,86 en 8,80 ets; wan neer 2 of meer rij of voortuigen aan elkander ge koppeld zijn, zal bovendien betaald woiden, voor ieder paar wielen 5,49 en 7,04 ets; voor dilegen- ces en postwagens, ingericht voor niet meer dan 6 personen, voor elk paard 6,86 en 8,80 ets idem voor meer dan 6 doch niet meer dan 9 personen 8,58 en 11 ets; idem voor meer dan 9 doch niet meer dan 12 personen 10,28 en 13,32 ets idem voor meer dan 12 doch niet meer dan 18 personen 12,01 en 15,41 ets. Achter elke aanwijzing der voorwerpen, waar voor tolrecht verschuldigd is, duidt het eerste eij- fer het bedrag voor de 3 tollen tusschen Ter neuzen en Axel aan en het tweede getal dat voor de 3 tollen tusschen Hulst en Walzoorden. A V E L, 17 Juli 188 8. Naar wij vernemen zal de Weleerw. heer ds. C. J. L Ruijsch van Dugteren, te Nieuw Vennep, den 26sten Augustus a. s. zijn intreêiede bij de Ned. He:v. gemeente alhier houden. Na gehouden overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, zijn o. m. bevorderd van de 2e naai" de 3e klasse J. P. Og- gel en van de 3e naar de 4e klasse P. J. A. Kruijsse, beiden van Axel. lloutenisse. In de Woensdag gehouden verga dering van den Gemeenteraad, is tot onderwijzer aan de Openbare Lagere school in de Noordstraat benoemd de heer G. V. F. Hendriks te 's Herto genbosch. Met den benoemde waren op de voordracht ge plaatst de heeren J. P. H«uff te 's Hertogenbosch en J. M. Visser te Koudekerke (Walcheren De Heer M. Ribbens is Zaterdag van Ter neuzen naar Transvaal vertrokken, met het voor- nemeD zich aldaar als onderwijzer te vestigen. Een spoorwegongeluk viel dezer dagen voor op de lijn Versailles Montparnacse. De trein was vol en een jonge man, die door een zevenjarig meisje werd vergezeld, kon met de kleine slechts op het platform van een der waggons plaats vin den. Het meisje ging op de trede staan; de trein zette zich in bewging en het kind viel. Haai'be geleider wilde haar nog bij het kleed grijpen, maar viel eveneens van het trapje. Het kind intus- schen bekwam |geen letsel, stond onmiddellijk, op en liep den trein achterna. De jonge man bleef met de voeten aan de onderste trede hangen en sloeg met het hoofd op den grond, maar had nog de kracht zich.omhoog te werken, zoodat hij met het hoofd tegen een der treden kon aanleunen Zijn geroep om hulp en de angstkreten van het kind, maakten de passagiers opmerkzaam, die uit al hun macht riepen, daar noodremmen niet voor handen waren. Maar noch conducteur, noch ma chinist hoorde hen en de trein stoomde voort. Toen waagden zich eenige passagiers buiten de portieren en trokken den jongen man in den wag gon. Hij had een diepe wonde aan de slaap en een aan den voet. Toen de trein aan het eerst volgend station stilhield, was noch daar, noch on - der de passagiers een geneesheer te vinden. De gewone werd gelaafd en gebrekkig verbonden, waarna men hem naar het gasthuis bracht. Het kleine meisje kwam een uur later aan het sta tion. o— Eenige dagen geleden zoo wordt uit Gale-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1