J\o. 211. i(' Jaarg. Woensdag I I Juli 1888. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlandse!] Nieuws. DUITSCHL AN D. frankrijk. BELGIE. Binnen lm ïdscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Ahzonderl. numm. 3ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De keizer zal den 13den dezer des avonds naar Kiel vertrekken, aldaar een dag blijven en ver volgens over zee de reis naar St. Petersburg voortzetten, alwaar hij in den avond van den 18den zal kunnen aankomen. Op de zeereis zal bij slechts een zeer klein gevolg bij zich hebben. Graaf Herbert von Bismarck, de adjudant-gene raal von Wittich en een vleugel-adjudant, alsook de te Berlijn geattacheerde Russische generaal Kutusow, zullen zich er bij aansluiten. Het o- verige gevolg gaat den 16den dezer des ochtends per hoftrein over Eydtkunnen naar St. Peters- burg. Voorleden Maandag heeft op de eerste verdie ping van den Eiffel toren te Parijs een merk waardig dejeuer plaats gehad, aangeboden door den heer Eiffel aan de Parijsche pers. De werkzaamheden aan den toren zijn reeds gevorderd tot eene hoogte van 115 meter, maar de feestelijke ontvangst had plaats op eene hoog te v.in 60 meter, waarboven de tweede verdie ping zich ter hoogte van 55 meter verheft. Als eene reuzenslang slingerde zich de stoet van 150 uitgenoodigden langs de ijzeren trap, welke zich in een der reusechtige pilaren bevindt. De heer Eiffel ging vooron, en deelde daarbij aan hen die volgden tal van bijzonderheden me de omtrent de uitvoering van het werk en het geen dagelijks verricht wordt. Een tijd lang za gen de gasten, een 20 tal meter boven zich, langs dezelfde trap een troepje witte koks zich bewe gen, die in kisten en manden de proviand 'naar boven droegen. Da&r waren drie houten, met zink gedekte, loodsen opgeslagen in ééne bereid den de koks den maaltijd, in de tweede was de tafel gedekt, en in de derde is een bureau, eene telephoon die in verbinding is met den beganen grond en met de hoogere verdieping, en een buf fet ten behoeve van bezoekers. Het panorama hetwelk men van het platferm geniet, wordt als wonderbaarlijk schoon in sommige bladen be schreven alleen is er iets duizelingwekkendst m> dat het platform, aan vier zijden door een 60 rneter diepen afgrond .omringd, daarvan slechts door eene gewone houten leuning is gescheiden. De meeste heeren der Parijsche pers schenen echter geen vrees voor duizeligheid te hebben, want na het dejeuner jbegaven zij zich ook naar de tweede verdieping, terwijl een correspondent van een Amerikaansch blad, daarmede nog niet tevreden, tot het uiterste bereikbare punt, nl naar de hoogste hulptrap klom, waarvan de werklieden zich bij den bouw bedienen. Aan het dejeuner,waaraan de heer Eiffel aan zat tusschen den president van het perssyndi caat, den heer Hébrard, en den heer Beiger, di recteur der Exploitatie van den toren tijdens de tentoonstelling van 1889, verzocht de heer Eif- aan de vertegenwoordigers der pers hun oor- over den bouw j op te schorten, totdat de toren gereed zou zijp. Te Antwerpen zal in de maand Augustus op feestleijke wijze de afkoop van den Schelde-tol vóór 25 jaren worden herdacht. Op het pro gramma der feestelijkheden, hetwelk de „Chro- nique" mededeelt, komt o. a. voor een optocht van minstens 30 schitterend verlichte stoomboo- ten van Astruweel langs Antwerpen groot vuur werk op de rivier; Vepetiaansche verlichting van de rede en het Vlaamsehe Hoofd, enz. Vrijdag namiddag omstreeks 5 uren zijn de paarden, waarmede de Koningin en het Prinses je haren gewonen rijtoer maakten, in de dorps straat op hol geraakt. Gelukkig struikelde en viel spoedig een der paarden, waardoor de Ko ningin en de Prinses gelegenheid hadden uit te stappen. Na eenige oogenblikken bii een der in gezetenen vertoefd te hebben, zijn H. M. en H. K. H. wandelende naar het Loo teruggekeerd! - Sedert den ln Januari jl. zijn bij het ko- lonoiaal werfdepot aangenomen 1041 man, als: 310 Nederlanders, 113 Duitschers, 260 Belgen, 10 Luxemburgers, 2 Oostenrijkers, 3 Franschen,' 1 Zweed en 20 Zwitsersvoorts 49 miliciens die met onbepaald vei lof waren en voor 2 jaien werden gedetacheerd, 21 onderofficieren die voor 4 jaren werden gedetacheerd, 239 onderofficieren en manschappen die \an de korpsen werden o- %Tergenonien, en 13 miliciens die onder de wa penen waren en van de korpsen gedetacheerd werden. In dien tijd vertiokken in 18 transpor ten inet 38 officieren, waarvan 16 van verlof te rugkeerden, 1097 man naar Oost-Indië als: 674 Nederlanders, waaronder 56 onderofficieren en 34 korporaals, 134 Duitschers, waaronder 8 on derofficieren en 3 korporaals, 251 Belgen, waar onder 5 onderoffieren en 18 korporaals, 3 Fran schen, 21 Zwitsers, 1 Oostenrijker, 1 Zweed en 21 Luxemburgers, 15 dezer transporten hadden bestemming naar Batavia en 3 naar Padang. Naar West-Indië vertrokken 2 man. nl. 1 Ne derlanderen 1 üuitsohei.en keerden daaruit 18 man terug, waarvan 14 gepasporteerd en 4 ge- gageerd werden. Door de afmonstering-bureau's werden 21 man naar Harderwijk opgezonden. AXEL, 10 Juli 1888. De collecte ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in onderstaande gemeenten het daarachter gevoegde bedrag opgebracht. Axel ƒ22,09, Boschkappelle ƒ2,29, Clinge 1 19 Graauw ƒ2,15, Hengstdijk ƒ1,12, Hoek ƒ12, Hon - tenisse ƒ9,075, Hulst ƒ10,54, Koewacht ƒ1,35 Ossenisse ƒ3,545, Overslag ƒ1,57, Philippine ƒ2,56,' Sas van Gent ƒ4,94, SintJanSteen ƒ3.05, Stop peldijk ƒ3,185, Ter Neuzen ƒ43,60 Westdorpe ƒ4,715, Zaamslag ƒ6,095, Zuiddorpe ƒ5,85, alzoo een totaal bedrag van ƒ140,915. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitge- breid lager onderwijs 4e klasse, (hoofd de heer J. Vellenga) te Rotterdam, is benoemd de heer J. B. Kusse, te Hulst. Het Zilveren feest van den heer P. SCHOUTEN 8 JULI 188 8. De Heer Schouten, de Noordstraat, geheel Hon- tenisse heeft feest gevierd. Zondag toch herdacht het Hoofd der School, wiens naam hierboven ver meld is, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in de school te Noordstraat optrad. En dat hij zich in dat tijdsverloop de achting en toegenegenheid zij ner autoriteiten en mede-onderwijzers heeft weten te verwerven, dat hii in die jarenreeks de vriend van het volk is geworden, daarvoor was de feest vreugde van Zondag het sprekendst bewijs, want die feestvreugde was de kenmerkende stempel, dien dat volk drukte op wat er in hunne botst leefde voor den onderwijzer die zoo langen tijd met hen te zamen had geleefd en gewoond en ten alle tij de zulk een helde» licht in hun midden was ge weest. Natuur was ons mee. Het was of zij uit eer bied voor den Jubilaris hare vlagen naar elders had gedteven, immeis de zon overgoot den gan- schen dag het feestelijk tooneel met hare schitte rende en toch niet brandende stralen. Een feeste lijk tooneel, ja in den waren zin Wie toch had ooit zoovele vlaggen zien wapperen van zoo klei ne huizen, wie had ooit in eene buurt een school plein gezien met zulke poorten en festoenen ver sierd, maar bovenal, wie zag ooit een schoollokaal cp zulk eene kunstige wijze herschapen in eene feestzaal. Guirlandes en draperieën van groen, vlaggen en bloemen slingerden zich om de wanden reuzenkronen en kleine kroontjes maakten het pla fond onzichtbaar en daar ginds aan het eind der zaal stond de zetel van den jubilaris tusschen twee groene piramiden, welke de ernstige stemming, die men las op het gelaat, nog verhoogden. Daar had de Heer Schouten met zijne talrijke familie ter rechter en ter linker zijde, plaats genomen, nadat de verschillende feestcommissies met hare gezel schappen alsmede de Harmonie „St. Cecilia" in de feestzaal waien verschenen. Bij het binnentreden van hun beminden onderwijzer hieven de school kinderen, onder leiding van den Heer Reelantseen toepasselijk lied aan en toen de reine kinderstem men zwegen stond de EdelAchtb. Heer Burgemees ter onzer gemeente op en sprak den Heer Schou ten in kernachtige woorden toe, hem tevens na mens de Gemeente een prachtig inktstel aanbieden de, Thans volgde de eene aanspraak na de ande re, waarvan we alleen die van een der vrouwelij ke leerlingen willen noemen. De lieve kleine sprak haren meester" zacht maar duidelijk^toe en bi acht menigeen in ontroering. Blijkbaar getioffen vatte de Heer Schouteu de hand vaD het kleine meisje. Maar nauw hadden al deze sprekers uitgespro ken, nauw was het stil, doodstil gewoiden in de zaal ot daar ruischten op eens de tonen der mu ziek. Onze oude „St. Cecilia," die'ook weldra haar Zilveren feest herdenken zal. was als altijd trouw op hare^ plaats en bracht den feestvierenden op hare wijze hulde uit koperen mond. En toen ook zij zweeg: Toen verhief zich de heer Scheuten en dankte in treffende woorden voor zooveel belangstelling,

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1