Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. M - e,at eene glansrijke maar bloedige overwinning i nder zijne oogen bij de bestorming van V els- zenburg was bevochten", maar ook, dat hij met nadruk voortrukte in het vijandelijk land. Het geldt toch den in overijling terugtrekkenden vij and op te zoeken. De Fransche troepen hadden achter de Sauer bij Wörth postgevat en wacht ten daar den strijd af. Het was nu van het hoogste belang den vijand bezig te houden tot bat alle troepen op het terrein waren aangeko men. De voorposten geraakten weldra in gevecht, de strijd begon zich over de verschillende liniën uit te breiden, en toen de kroonprins ten één ure in den namiddag zelf het bevel op het slag veld overnam, waren twee zijner legercorpsen in hevigen strijd gewikkeld, De kroonprins, willen de voorkomen dat de vijand te juister tijd de hem bedreigende ovei macht gewaar zou worden en den kamp zou opgeven, om zich met betrek kelijk gering verlies terug te trekken, besloot met alle energie den strijd voort te zetten. Aan de van helderheid en goed inzicht getuigende beve len van den kroonprins moet de overwinning bij Wörth toegesehieven worden. Op deze beide veldslagen volgde eene reeks overwinningen, die het Dnitsche leger ten slotte voor Frankrnk's hoofdstad brachten. Keizer Frederik was eene flinke mannelijke fi guur. Niet even hoog van gestalte als zijn va ler, maar toch een man ver boven middelmati ge grootte, met een goudblonden vollen baard, fraaiè blauwe oogen en een innemend gelaat, betooverde hij overal de vrouwen en won hij door zijne vrije vormen de mannen. In zijne witte curassiers uniform, met den adelaar op den zilveren helm, vertoonde hij het beeld van den zwanenridder Lohengrin den bewaker van den heiligen Graai. Het is hekend, hoe de ongeluk kige keizerin Eugénie hem eens te Parijs opge togen begroette als „de prachtigste type vaneen ridderlijken Teutoon.'' Ook de groote menigte gevoelde zich door zijn uiterlijk aangetrokken en buitendien was hij een lieveling des volks. Keizer Friedrich toonde aan de wereld hoe een vorst kan sterven. Geen man heelt ooit de hem nog toegetelde laatste dagen heter besteed, dan hijniet grij pende naar de goederen van het heden, noch ij dellijk jammerende over de duisterheid der toe komst maar met ernstigen zin en vaste hand volbrengende, wat hem in den gegeven tijd nog mogelijk was te volbrengen. Gelijk Keizer Wil helm leefde, zoo stierf Keizer Friedrich een voor beeld gevende hoe noblesse oblige"' zoowel in de vallei van de schaduw des doods, als in een leven vol van jaren en aan gunsten rijk. Als Kroonprins was hij een held in twee groo te oorlogen. Doch er is een heroïsme van de ziekenkamer, van het sterfbed, zoowel als van het slagveld - en in dat eerste méér nog dan in het andere was Keizer Friedrich groot. Droef is zijn sterven. Thans treurt niet Duitschland alleen bij zijn graf. In vreemde landen herdenkt men den e- delen vorst en voelt zich smartelijk getroffen'door het treurig lot, dat hem als keizer was bescho ren. üp hem was vol vertrouwen Europa's oog ge vestigd en bezorgd vraagt men zich af, wat de toekomst zal brengen. L- K. Tot gouverneur-generaal van Ned. Indië is be noemd de heer mr. Pijnacker Gordijk, vroeger minister van binnenlandscbe zaken. Naar het „Dagblad" verneemt, heelt Z. M. mr. J. Heemskerk Az. oud minister van binnen- landsche zaken benoemd tot lid van den raad van state. - H. K. H. Prinses Mane van Saksen-Alten- burg, geboren Prinses van Pruisen, is, zooals wij per bulletin meldden, gisterennacht te 12 uren overleden. P rinses Marie, oudste dochter van Prins Friedrich Carl van Pruisen, was geborpn op 14 September 1855 entrad op 24 Augustus 1878 in het nuwelpk met Prins Hendrik der Nederlanden, welk huwelijk zoo als men weet, van zeer korten duur was (de prins o- verleed op 13 Januari 1879). Later hertrouwd met Prins Albert van Saksen-Altenburg, was de Prirses eenige dageD geleden voor de tweede maal bevallen, en 't is aan de gevolgen dezer bevalling, dat zij thans overleed. Haar kort verhlijf hier te lande, eerst aan de zijde van den Prins, die in zoo hooge mate de ach ting van ons volk genoot, later als wee,uwe. heeft aan gename herinneringen achtergelaten. Ook hier zal dan ook haar afsterven, op zoo jeugdigen leeftijd door zeer velen worden betreurd. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot dei Prinses zal Zateidag te Altenburg plaats hebben. AXEL, 2 2 J li a i 1888. 't Was dinsdagmiddag omstreeks 4 uur, toen ons muziekgezelschap uitrukte, gehoor gevende aan de roepstem der zustervereeniging „Ons Ge noegen" van Zuiddorpe, welke „Concordia" van Axel had uitgenoodigd om bi] gelegenheid der kermis een bezoek aar. hare gemeente te brengen. In de meest opgewekte stemming trok het ge zelschap er heen, onbewust hoeveel genoegen het «daar wachtte. Omstieeks 5 ure arriveerde men dicht bij het dorp waar „Ons Genoegen" hare opwachting maakte. Een hartelijk welkomstwoord werd den Axelaren aldaar toegeroepen door den heer Th. Moerdijk, voorzitter van Zuiddorpe's muziekge zelschap waarop een niet minder hartelijk ant woord van onzen directeur, den heer C. P. Min- jon, volgde. Onder het uitvoeren van opgewekte muziek bestaande in pas-redoublé's en marschen trokken do gezelschappen door het nette dorp met zi,n pracbrige laan van iepen, welke hen, in dien de zor, zich had vertoond, kostelijk voor hare war me stralen, zoude hebben beschut. De luide teekenen van goedkeuring welke op ieder uitgevoerd nummer volgden, bewezen hoe zeer Zuiddorpe's ingezetenen met het bezoek wa ren ingenomen. Ook de zeereerw. heer Pastoor liet zich niet onbetuigd. Nadat „Concordia" mid den op het dorp een Wals had uitgevoerd, na derde ZEeiw. de vereenigde gezelschappen en richtte een toepasselijk woord tot allen. Z.Eerw. was blijkbaar getroffen door de onderlinge goede verstandhouding, wat, bij dan nok in zijne toe spraak niet onduidelijk aan den dag legde. Ten slotte noodigde de heer Pastoer ons uit om voor zijn rekening op het welzijn van Koning en Va derland een glas te ledigen. Hierop volgde een luid Bravo! dat, overstemd werd door de me.odie van het Volkslied, door de gezelschappen geza menlijk uitgevoerd. Waar allen op Let welzijn van Koning en V a- derland een glas ledigden, spreekt het vanzelf dat ann elkanders gezondheid, aan den band der vriendschap, aan het genoegelijk samenzijn, me nige dronk werd gewijd, wat niet weinig bij droeg om de vroolijke stemming wolke er heer- schte, nog te verhoogen. Zooals overal, kwam cok hieraan evenwel een einde en voor velen was het uur van scheiden dan ook te spoedig aangebroken, wat ook wel daarin zal gelegen zijn, dat de Axelsche muzikan ten zich te Zuiddorpe zoo recht thuis gevoelden. Onder het uitvoeren van een pas-redoublé trok ken ze heen vergezeld door het Bestuur en ver dere leden van „Ons Genoegen" tot buiten het dorp, alwaar men scheidde met eene toespraak van 'de heeren Moerdijk en Minjon, die elkander geen „vaarwel" maar een welgemeend „totweer ziens" toeriepen. Nadat nog menige handdruk was gewisseld nam men den terugtocht aan naar Axel, bedauwd door een fijn regentje, welk regentje naar alle waarschijnlijkheid op de gemoedsstemming van enkelen een eenigszins ongunstigen invloed uit oefende; maar dat daargelaten. De muzikanten hebben dinsdag een prettigen avond gehad en een woord van lof mag niet achterwege blijven voof de vriendschappelijke wijze waarop zoowel Zuiddorpe's ingezeten, als Zuiddorpe's muziekge zelschap hen hebben ontvangen en bejegend. Het was wezenlijk een aardig uitstapje. Gisterenavond heeft ten huize van den heer "W. Dieleman eene vergadering plaats gehad van de honoi aire leden van het fanfaren-gezelschap „Concordia" alhier. De bijeenkomst, welke gepiesideerd werd door den heer M. J. van Vesscm en bijgewoond door de vier overige besfuurs- en 18 eereleden, stelde I zich voornamelijk ten doel de ballotage van 7 nieuwe leden. Achtereenvolgens werden dezelve met overgroote meerderheid enkele met alge- gemeene stemmen aangenomen. De voorzit- ter deed hierna de mededeeling dat de vereeni- ging steeds in een bloeienden toestand was, daar thans 89 honoraire leden eendrachtig samenwerk ten tot bevordering der kunstminnende maatschap, pij. Op des voorzitters vraag ot nog iemand iets had mede te deelen of voor te stellen, opperde de I heer L. Lamaitre het voorstel, om, indien het mu ziekgezelschap weder een bezoek aan eene andere' gemeente brengt, een of meer bestuursleden het-L zelve zal of zullen moeten vergezellen, zulks tot meer-i - dere verzekerde instandhouding der orde, daar an ders bij meer voorkomende gelegenheden, zooals bij de terugkomst van Zuiddorpe geschied is, het gezelschap voor wat het werkend gedeelte be treft te loor zoude kunnen gaan. De vergadering deelde het gevoelen van den voorsteller en de voorzitter zeide dat dit door heti bestuur in ernstige overweging zoude genomen! wordenI Nadat de heer Lamaitre nog had medegedeeld dat hij bedankte als vice-direct-eur der werkende leden: werd de vergadering gesloten. Wij hopen verder en meer met ons dat de ern stige overweging van het bestuur hierboven bedoeld! van dien aard moge zijn, dat het voorstel wordt aan-, genomen daar het voorzeker jammer niet alleen maar zelfs te betreuren zoude zijn,dat eene zoo vooruit-I' gaande vereer.iging waartoe zooveel offeis zijn en:i nog worden bijeengebracht, in duigen mocht vallen. Het fanfaren-gezelschap „Concordia" alhier, zal aan de uitnoodiging van de harmonie t(| Zaamslag, tot hij woning van het concert ow Dinsdag 3 Juli a. s., geen gevolg geven. De St.-Ct. bevat de statuten van de ver-F: eeniging „De kerkelijke kas" te Zaamslag. Als bestuurders ervan treden op de heer# J. de Putter Cz., K. de Kraker, C. de Kok, J,| de Putter Az. en A. Scheel Jz., wier functM geacht worden te zijn ingegaan op den dag. waar op de statuten door den koning zijn goedgekeurd! Maandagavond had te Zaamslag, in de mj| bijheid van de woning van den landbouwer S. dij Feijter, gehucht Othene, een ernstig ongeluk plaalM dat gepaard ging met eene daad van edele zelf opoffering. Een kind van genoemden landbouwer werfl bedreigd door eene boosaardige koe, toen de diern» maagd nog tijdig het kind wist te verwijde* met het treurig gevolg evenwel, dat de edelman dige redster zelve door de koe werd aangevallen! die haar zulk een hevigen stoot met de hoodl toebracht, dat haar horstsleutelbeen gebroken werij Z. M. heeft herbenoemd tot Burgemeester d« Gemeente Overslag, de heer D. Mattelé. Yoorhet leveren en lossen van 750 scheep! ton afval van Lessineesche steen, ten behoeé van de waterkeering Hoedekenskerke, was ingf schreven door de heeren: P. A. van de Velde, 1 Terneuzen, voor ƒ1323Joost Tollenaar te Tal neuzen, voor ƒ1428M. J. Ceulemans, te Nil voor f1631. I De levering is aan eerstgenoemde gegund. I Terneuzen. As. Zondag zullen alhier van Genttj doortocht naar Oostende arriveeren 2 pleziej stoombooten, bevattende 3 a 400 reizigers, diea« hier een uur zullen vertoeven. - Vermoedelijk zal op 1 Juli a. s. eene ope» bare vergadering worden jgehouden van de Al Terneuzen van den Ned. Bond voor Algemei Kies- en .Stemrecht waarin als spreker zal optil den, de heer C. Crol van 's Gravenhage. De heer Horace Stang, handelsreiziger uit Nel York, maakte onlangs, opeen zijner tochten BB nis met den grondeigenaar Jonn Appebly te Nel Jersey. Hij was geruimen tijd de gast van gullen man en werd tot over de ooren verb* op een van diens beide bekoorlijke dochters. Jj Ongelukkig genoeg waren die twee dochtóf tweelingzusters, die zoo sprekend op elkander» leken, dat de arme handelsreiziger ten slotte nf meer wist, welke jonge dame hij eigenlijk ai-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2