Gemengd Nieuws. der Linden, des avonds le half zes ure. - Op 1 et drietal voor pred. bij de CLr. per. gem. te Ueinkenszand, komen voor de l.eeren cis. A. van der'Linden, te Axel en J. P. Taze- laar te Weesp. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, zal al hier bij genoegzame deelneming een cursus in rechtlijning en bouwkunstigteekenen worden op gericht. Dat wij de pogingen van den ondernemer van harte toejuichen valt niet te loochenen, te meer daar die voor onze jeugdige ambachtslieden en leerlingen ten zeerste ten goede zullen komen, om zich in hun vak een voouiame vereischte machtig te kunnen woiden. "Vro hopen dan ook dat de belangstelling van dien aard zal zijn, dat èn pogingen van onzen principaal èn nuttige les sen voor onze leerlingen- ambachtslieden niet vruchteloos mogen zijn De vevkooping van de hofstede van de kjnde- ren Vercruijsen te Westdorpe is uitgesteld tot Zaterdag 30 Juni a. s. Met 1 Juli a. s. zal het be: tolhuis der pos terijen te Sluiskil vervangen worden door een hulppostkantoor. liet openbaar ministerio bij het gerechts hof te 's Gravenhage, vorderde gisteren bekrach tiging der veroordeeling. van een commissionair te I-lontenisse tot 1 jaar gev. wegens poging tot afgifte van ƒ100 door den wethouder, waarne mend burgemeester te Stoppeldijk, zulks gewe zen door de rechtbank te Middelburg. (M. Ct.) In de gisteren te Goes gehouden vergade ring van de afdeeling Heinkenszand der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland is besloten om de algemeene vergadering en tentoonstelling te Oostburg te houden, in het volgende jaar. In de gevangenis te New-York stierf eenige dagen geleden een zekere George Clinchwooch een avonturier van de gevaarlijkst" scort. Wij laten hier in het kort zijn levensloop volgen Nauwelijks was de Fransch-Duitsche oorlog geëindigd of hij begaf zich naar Londen onder den naam van Vieomte de la Soubisse en deed zich voor als een Fracscb edelman, die in En geland geldén kwam inzamelen voor zijn onge lukkig volk. Door zijn beschaafde manieren, zijn aangenaam voorkomen en zijn kennis van vreem de talen wist hij zich in de hoogste kringen in te dringen en hing een roerend tafereel op van het lijden van zijn ongelukkig volk, dat door die honden van Pruissen" diep rampzalig was ge worden. Hij wist een aanzienlijke som gelds bij- te brengen, totdat het bedrog aan den dag kwam en bij naar Amerika vluchten moest. Hier leetde hij een tijdlang op zeer grooten voet totdat een nieuwe zwendelarij hem de vlucht deed nemen naar Mexico. Hier stelde men hem ook tot hovenier aan: hij werd commissaris van politie. Als zoodanig zette hij den rijken bur gers groote sommen af, en maakte zelfs, ver momd, als struikroover de wegen onveilig. Als zoodanig beging hij een moord en vluchtte daar op weder naar Amerika, waar hem nu echter de politie in handen kreeg. In de gevangenis verbrijzelde hij zich met een ijzeren staaf het been om naar het hospitaal te worden gezonden èn van daar gemakkelijk te kunnen ontvluchten. Deze wanhopige daad was echter zijn dood hij overleed aan de zich op die wijze toegebrachte kneuzingen. o Een jeugdige patient van dr. Mackenzie, Per cy Dresel, zes jaar oud, en voor ongeveer een jaar geleden in een hospitaal te Londen behan deld geworden, vertoefde met zijne moeder te Berlijn. Voor een kwaal aan het strottenhoofd heeft dr. Mackenzie bij hem de luchtpijpsnede verricht. Op verzoek van den geneesheer begaf zich de moeder met] haar kind Woensdag naar het slot te Cahrlottenburg en vroeg dr. Mackenzie te spreken. Nadat dezen den klei nen Percy, die een canule draagt, onder zocht had, begaf hij zich naar den keizer om spoedig daarop terug te keeren en mevrouw D. mede te deelen, dat de vorst den knaap wilde zier,. Toen mevrouw D. de kamer binnentrad, kwam de keizer haar vriendelijk tegemoet en reikte haar de hand, terwijl hij dadelijk vroeg, waar de kleine, die zicli achter zijn moeder ver borgen had, zich bevond. Meviouw D. verzekert, dat zij, die aan de klanklooze stem van haar zoon tje gewoon is, ieder woord van den keizer zelfs op eenigen afstand duidelijk verstond. De kei zer vei zocht haar te gaan zitten en nam, ineen leunstoel gezeten, den kleine, die alle verlegen heid had afgelegd, op zijne knie en onderhield zich daarop bijna een uur lang met dr. Macken zie en de dame over de ongesteldheid van bet kind, terwijl hij nu en dan vriendelijk met den laatste schetste. In den loop van het gesprek vulde de vorst de zakken van den knaap met chocolade, zooals hij die zelf pleegt te gebruiken, er bijvoegende, dat deze chocolade het lastige hoesten zeer verzacht. Aan het einde van dit onderhoud schreef de keizer het adres der dame op en legde hij het afscheid de hand op het hoofd van den knaap, terwijl hij in het Engelsch zeide„Ach, mijn lieve jongen, hoe beklaag ik dat gij reeds nu aan deze ziekte lijdt, ik hoop echter dat gij spoedig heter zult zijn!" Dr. Mackenzie, die den keizer haarfijn mede- deeling van de kwaal had moeten doen, ver klaarde dat hij over een jaar den kleinen Per cy nogmaals opereeren zou en de hoop koester- j de, hem geheel te genezen. De keizer, die zich I voortdurend in het Engelsch met de dame had onderhouden, verzocht haar, nog eens terug te komen, opdat hij haar aan de keizerin zou kun nen voorstellen. o Eerf echtpaar te Voorburg vierde zijn zilveren bruiloftsfeest Tot vier uur in den morgen «'as men vroolijk bijeen, toen men zich ter ruste t e- gaf. Een 'half uur later gaf de vrouw een gil, die in enkele oogenblikken door den dood ge volgd werd. Een beroerte had een einde aan haar leven gemaakt. o Een benauwde positie. Van een der Noord-Brabantsche grensdorpen zendt men aan de „Limb. Koer." het,volgend aardig stukje. Vooi de historische waarheid van de daar'n verhaalde grap wordt ingestaan Piet Vroolik was de kastelein uit de herberg het „Zwaard". Hoewel zijn uithangbord tame lijk strijdlustig klonk, was echter de man zeer vredelievend van aard. Altijd vroolijk en ge dienstig, mocht hij zich dan ook verheugen in goed debiet. Alle flinke jongens van het dorp P.die ooit een penningske aan Bacchus gin gen offeren, telde hij onder zijne klanten. Een was echter, die zich zelden in het „Zwaard" liet zien. Dit was zijn naaste huurman, Jan Grijp, een alleenwonend vrijgezel, algemeen be kend om zijn voorbeeldeloos gierig karakter. Mocht het al ooit gebeuren, dat htf een glaasje bij Vroolik kwam drinken, dan was dit slechts te danken aan zekeren zuinigheids-maatregel. Bij hevige koude spaarde hij door die verteering zijn eigen vuur en licht, want hij kon uren bij een één glas dooi brengen. Een der koudste avonden van den laatsten winter bracht hij dezen bezuinigings-maatregel weder in practijk hij vereerde namenlijk de ge lagkamer van Vroolik met een bezoek. Juist be vonden er zich vier veehandelaars, die een bo terham met een glas bier naar bmnen zaten te spelen. Toen deze luidjes hun maal geëindigd hadden vertrokken zij. De kastelein deed hun uitgeleide om hun den kortsten weg naai het naaste dorp te" wijzen. Van dit onbewaakt oo- genblik maakte onze Grijp gebruik om fluks een stuk boter weg te kapen om het te doen ver huizen naar zijn hoofddeksel. Doch, o jemeü, hij had thans wel degelijk buiten den waard gerekend. Alvorens Vroolik zijne gasten op weg bracht, wilde hij de ven sters dicht doen. Juist toen zijn buurman rui me baan in de boterschotel brak. Eenige minu ten later trad hij weder binnen met het onschul digste gezicht van de werelddoch inmiddels had hij zijn plannetje van ontmaskering reeds gemaakt Grijp stond gereed om te vertrekken en wil- de zijne consumptie betalen, doch de kastelein I wilde daar niets van weten. Neen neen buurtje, I gij betaalt mij heden niet. Mijn vrouw is jarig I weet je, kom kom, ga nog wat bij de kachel zit ten, ik zal u eens regaleeren op een lekker glaas je punch, dat zal u goed doen met die kou. Grijp liet zich overreden door het vooruitzicht op zijn lekker glaasjehij deed het zich goed smaken; een tweede glas volgde, natuurlijk ook j gratis. Inmiddels stookte de waard zijn kachel I alsof hij een wedstryd met een bakkersoven aan gegaan had. Grijp zat letterlijk op heete kolen, I De gevolgen van de inwendige punchwarmte en de uitwendige kachelhitte hieven dan ook niet uit. Grijp zat te zweeten als een paard, liet liep hem tappelings van zijn hoofd. Langzamer-1 hand begon de boter onzer zyn pet van toestand te veranderen, reeds enkele glimmende sporen I vertoonden zich op zijne wangen. Onze man I kreeg het vreeselijk benauwd, te meer daHrzichj de gelagkmer allengskens met de gewone be l zoekers vereerd zag. Telkens maakte hij danl ook aanstalten om naar huis te gaan, doch dei kastelein was zoo buitengewoon vriendelijk enl vooi komend, zoo gul en liarteüik en forceerde! hem dermate om te blijven, dat hij in zijne nel telige positie niet erg op aan durfde dringen orfll te vertrekken, uit viees zich zelve te verraden.! Doch aan alles komt een einde, zoo ook hier.!- Het eenige, wat hij waagde, was den kastelein! te verzoeken de kachel-hitte een beetje te temt peren, daar hij het reeds zoo vreeselijk warm! had. - Wel, wel zei Vroolijk, heb je 't zoo warinl dan moest je even je pet afzetten meteen strek I te hij zijn arm uit om hem van zijn hootdilek-| sel te ontlasten. Toen Grijp deze beweging zag! vatte hij in verwarring zijn pet met beide haul den vast, teneinde zijn schat voor schennis tel vrijwaren. Doch ongelukkigerwijze drukt hij wat' bard op de zacht geworden boter en het „corpJ dilecti" splitst zich in twee deelen terwijl liet heel statig langs zijn hoofd naar heneden glee» Tableau Thans was er natuuilijk val blijven geen sprake meer. Grijp pakte ondei al gemeene hilariteit zijne blezen, terwijl Viool',ij hem nog hoffelijk dankt voor het genoegen, heil welk hij hem dien avond door zijn bezoek veil schaft had, terwijl hij zich voor eene volgen® visite recommandeerde. Tot nu toe heeft Grijp daar geen gevolg oA gegeven. o De alleroudste courant is ongetwijfeld het „Pekingsch Dagblad", het orgaan van de Chii neesche regeering. Onlangs vierde het zijn vijf» tienhonderdjaiig bestaan, maar in al dien tijd» het niets veranderd. Het was, is, en zal eea conservatieve courant blijven. Het eerst veil schenen nummer gelijkt in alle opzichten spitj kend op het laatste, het maakt den indruk all of er gedurende ai die honderden jaren deze® de redacteur en dezelfde medewerkers aan zijtl geweest. -o— Een Belgisch ingenieur te Parijs, die in nief al te ruime omstandigheden verkeerde, ontmoet! te dezer dagen in een café aldaar een ouden keil nis. Hij wist dat deze in goeden doen was» een rijk huwelijk had gesloten. De ingenieur m in hem den man, bij wien hij niet vergeefs m aankloppen en hij sloeg hem een prachtige oi derneming voor. Volgens zijn verhaal bezat» zijner vrienden in Auvergne een stuk land, dl voor een appel en een ei te koop was, ei. wal in hij toevallig de aanwezigheid van zilverert® had ontdekt. Met een kapitaal van 50,000 franc» kon men beginnen en voor de exploitatie ffl geld genoeg voorhanden. Het denkbeeld lacMj den Parijzenaar toe. Een zilvermijn toch, vrsj geen gering fortuintje! Hij beloofde den ingeW eur de benoodigde som te zijner beschikking jj stellen. Men maakte daarop een reisje naar Al vergne en op eenigen afstand van de stad Tbiel werd de vriend van den Belg aangetroffen, inderdaad een lapje land bezat, waar men vel schillende stukken grondstof vond, die zilverdejt tjes bevatten. De ingenieur zelf had denavo»

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2