j\o. 201. Woensdag 6 1888. ie Jaarg. 1 V Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAW AXEL. Buiteulandscli Nieuws. DUITSCHL AX D. ITALIË. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P lt IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franrb ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De overtocht des Keizers van Charlottenburg naar Potsdam, heeft heel wat drukte opgeleverd. Op het oogenblik dat het keizerlijk stoomjacht zou afvaren, was het volk niet meer te houden. P De menigte, die in hare volle geestdrift den Kei- t zer nog eenmaal een groet wilde brengen, drong met met alle kracht door de politiekordons heen zoodat de manschappen te paard uit elkaar sto ven en geen kans zagen om dien aandringen den stroom van duizenden eenigzins in bedwang te houden, zelfs niet om er tusschen in te komen. Ook langs den overkant was eene dichte menig te geschaard en openbaarde zich niet minder geestdrift. Langs de beide oevers liep het volk een geruimen tijd voortom het jacht bij te hou den en onder het onophoudelijk zwaaien met hoeden, petten en zakdoeken herhaaldelijk een „tot wederzien te doen weergalmen. Te Spandau was den geheelen nacht ijverig doorgewerkt om de stad langs de waterzijde <te versieren. Vooral de Charlottebrug, waaronder het jacht moest doorvaren, prijkte met een grootsch feestelijken tooi. Aan den linkeroever tusschen deze en de spoorbrug stond het Span- dauer brandweerkorps geposteerd en vormde eene afsluiting, om langs het water een vrij ter rein te doen openhouden, alwaar al de school kinderen in Zondagsgewaad zich in rijen schaar den, terwijl aan de andere zijde der brug het schuttersgild met banier en muziek werd opge steld. Ten half 12 verkondigde het gejuich in de verte dat het stoomjacht naderde en weldra kwam hat langzaam aanstoomen. Op het dek stond de Keizerin met den Kroonprins en den geheelen hofstoet, terwijl de Keizer alleen in het paviljoen bleef en zich daar voor het glazen bo- I schot aan het volk vertoonde, hetwelk hij 't met I de hand toewuifde. De toonen van de muziek j der schooljeugd en van de kapel der schutters I gingen onder het oorverdoovend gejuich bijna verloren. Bij het passeeren der brug daalde er op het jacht een bloemenregen en daverde de lucht van het gejuich. I Ook te Pichelsdorf, Pichelswerder, Schildhorn, I Gatuw en de overige plaatsen waar het jacht I voorbij voer, was alles in feestdooi en volgden I er weder dergelijke demonstratiën. Evenzoo langs het Wannsee. De geheele Wann- l seekolonie met al hare annexen, zegt een der l> berichtgevers, verkeerde in eene recht feestelij- I ke beweging. Aan alle paviljoens en villa's in I den omtrek waren de vlaggen uitgestoken en 1 reeds vroeg in den morgen waren de inwoners I in de weer geweest, om met de versierde kot- I ters en jachten naar de „Schwanenwerder" te stevenen, ten einde aldaar eene vloot van vaar- j tuigen, alle met vol gezelschap aan boord, inpa- I rade te leggen en den Keizer te salueeren. Ook I op den Schauenwerder was alles volop versierd. 1 De middenste toren vormde als 't ware een woud van guirlandes, vlaggen en vanen in de kleuren I van alle natiën- Aan den overkant, op het ei landje Imchen, stond te midden van groot-vlag gen arragement de geheele schooljeugd van net dorp Glachow geschaard en zong bij het voorbij steven des Keizers het volkslied. Inmiddels waren de prinsessen Victoria en Mar- garetha te paard, met de erfprins van Meinin- gen en onder geleide eener talrijke cavalcade, uit Charlottenburg naar Potsdam gereden, om ha ten vader aldaar bij de landingsplaats af te wach- ren. Ook daar ontbrak het natuurlijk niet aan decorotiet en bloemen. Ten 1 ure kwam liet jacht aldaar aan. Weder werd de Keizer met een daverend volkegejuich begroet, en weldra reed hij met de'Keizerin in een gesloten rijtuig naar het paleis Frederikskroon. De wijnoogst -wordt in Italië niet alleen be dreigd en benadeeld dooi' de druifluis, doch in S' mmige streken heeft hy nog geduchter vijan den in de wraakgierigen, die om een of anderen kleinen wrok, 's nachts de jonge planten afsnij den. De „Perseveranza" deelt mede hoe alleen in den omtrek van Casale, in het afgeloopBn jaar gedurende de maanden Maart tot October 6000 wijnstokken werden afgesneden en in 1888 van Jan. tot Mei leeds 'bijna 5400. Hoe groot de schade is, hierdoor veroorzaakt, kan men zich denken, men weet, dat meestal de wijnstok bij den wortel wordt afgesneden en het vijf jaar duurt voor de nieuwe stekken vruchten dragen, terwijl wanneer enkel de vruchtdragende takken woiden afgesneden, de oogst toch altiid voor het zelfde jaar geheel en voor het volgende jaar groo- ten deels is vernield. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen, is men de daders nog nimmer op het spoor geko men. Slechts in een dorp heeft men er als door een toovei slag een eind aan gemaakt door de be paling van het Gemeentebestuur, dat de schade, door eiken afgesneden wijnstok berokkend, uit de gemeentekas zal worden vergoed. De schurken bereiken daardoor namelijk hun doel niet laager, terwijl zij steeds bloot staan aan 't gevaar ontdekt te worden. Dit middel heeft echter een groote schaduw zijde, waarom het tot nog toe ook slechts op dat plaatsje wordt toegepast, en wil dit, dat ve len daardoor in de verzoeking kuunen komen zelf hunne wijnstokken af te snijden en zoo de opbrengst in liun zak te steken van een oogst, die anders wellicht ware mislukt. Toch wordt door de „Perseveranza" zeer aan gedrongen op liet navolgen door andere gemeen ten van dezen maatregel tegen het toenemend kwaad. Bij Zr. Ms. besluit is aan jhr. mr. G. J.Th. Beelaerts van Blokland, Voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, op ziin verzoek, eervol ontslag verleend als lid en secretaris der hij Kon. besluit van 22 November 1879 no. 26 ingestelde Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen bewezen diensten. - In het plan der 328ste staatsloterij waarschuwt de directeur het publiek tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. Door het Departement van Waterstaat, Han del en Nijverheid is in de Staatscourant ge plaatst het overzicht van het vervoer op de Spoorwegen) gedurende de maand December 1887. De Spoorwegonderneming Mechelen Terneu- zen komt daarin voor met de navolgende cijfers: VerVoer. Aantal reizigers 34909, 10 Tonn. (1000 K.G.) bagage, 44,068 Tonn. (1000 K.G.) bestel-, ijl- en vrachtgoederen. Ontvangsten. Van de reizigers /9,493.63 aan bagage ƒ99.39, bestel-, ijl- en vrachtgoede ren ƒ27,379.39, diverse ontvangsten ƒ387.14, to tale ontvangst over de maand December 1887, ƒ37.359.55 en gedurende de maand December 1886 ƒ32,728.77. Totale ontvangst van af 1 Januari 1887 ƒ429,706.10 en gedurende dat tijd stip 1886 ƒ413,339.95. Ontvangst per dag en per kilometer van af 1 Januari '87 ƒ17.31 en van af 1 Januari 1886 ƒ16,65. A X EE. 5 Juni 188 8. In de heden alhier gehouden vergadering van den polder Beoostenblij Benoorden, is, in plaats van wijlen den heer P. van Fraaijenhove. tot dijkgraaf benoemd de heer P. Koster en tot ge zworene in zijne plaats de beer A. de Putter. Koewacht. Donderdag j. 1. zijnde Sacraments dag bracht de sociëteit „de Rookera" alhier, on der geleide van haar wakkeren hoofdman, de heer Marcel Celi, een bezoek aan het Zand. Gedorst in den blauwen kiel met rood strikje en met de lange piip in de hand, voorafgegaan döor den vaandrig, met der. hoogen hoed op, dragende het wapenbord, levert het geheel eene aardige ver tooning op. Wat het meest waardeering ver dient, is de goede stemming die er in deze ver- eeniging heerscht terwijl de leden allen buren zijn. Meermalen toch ziet men dat buren niet altijd elkanders vrienden zijn. Bloeie deze ver- eeniging nog langen tijd De Zeereerw. heer J. Leyseti, pastoor te Koewacht, vierde jl. Woensdag onder algemeene deelneming alg zoodanig zijn 25-jarigjubilé. Zoo wel het Hollandsoh als het Belgisch gedeelte dier gemeente, wedijverde als om strijd om den ju bilaris hulde te brengen. Nadat des morgens te zijner eere eene plechtige H. Mis met assisten tie had plaats gehad, vond uitdeeling van brood aan de armen en onthaling der kinderen van de bijzondere school plaats. Z. Weleerw. ontving te dezer gelegenheid talrijke stoffelijke bewijzen van belangstelling. Omtrent de meer bekend geworden treuri ge historie te Temeiizen, meldt men aan M. Ct. dat een aldaar wonende dienstbode, Donderdag uit haren dienst gezonden, Vrijdag namiddag, aan den weg naar Axel, in een droogo sloot gevon den werd met een pas geboren kind bij zich. Waarschijnlijk was zij op weg nnar hare ou ders te Koewacht. Zij is dien dag naar het huis van bewaring te Terneuzen oveigebracht.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1