rvo. i° J mi Zaterdag IHHH. jaarg. - Zevea lUU««si. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V1 a and e re n F. DIELEMYN, AXEL. Buitenlandscli Nieuws. DUITSCHLAND. FEUILLETON. Biimrnlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P lt IJ S per 3 Maanden maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 tnaal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentïën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Maandagavond ten 7.20 hoorden de voorbijgan gers, langs den Koninklijken Schouwburg komen- <le, een geduchte slag, alsof er eene ontploffing plaats had, en onmidellijk daarop een lang aan- lioudi nd kraken, rammelen en kletteren. Tege- I lijkeitijd zag men dat aan de bovenste verdie ping een raam weid uitgeslagen en eenige werk- lieden bloedend er uitklommen, om op den stei- f ger te komen, die aldaar is opgericht ten behoe ve der werkzaamheden voor de groote reparatie I welke het gebouw thans ondergaat. Weldra ver nam men, dat de zoldering boven het tooneel was ingestort en de tooneelvloer had doorgeslagen. Onmildellijk werd er naar verschillende kanten dringend om hulp van liet brandweerkorps ge seind en weldra kwamen de wagens aanhollen. De daarmede aangekomen manschappen werden in allerijl aan het werk gezet, om de werklie- den, die in het gebouw waren, uit de puinhopen op te halen. De manschappen gingen met alle kracht aan den arbeid, en toen bevestigde bet zich, dat de instorting had plaats gehad boven het tooneel, terwijl er daar in de hoogt» 30 en i beneden aan het tooneel 15 timmerlieden bezig I waren. Inmiddels was het overige bouwperso- neel reeds vóór de komst der brandweer met het reddingswerk begonnen. Deze en de verdere po- 1 gingen gelukten in zoover, dat er vervolgens, bij I bet oproepen der namen naar eene der werklijs- ten, nog slechts 5 man werden vermist. Ten I ongeveer VU ure werden echter ook deze, doch zwaar gewond, te voorsehijn gebracht. Een man, l die tot op dit oogenblik nog niet is herkend, is dood. Het is evenwel mogelijk, dat er nog slacht- ofters onder de puinhoopen zijn gebleven, die ,we- NOVELLE VAN MAX RIS UitstekendBen hier voor mijn genoegen, a- inuseer ine kosteljjk. Uitmuntend gezelschap, be koorlijke dames. Zal u maar dadelijk met hen in kennis brengen en u voorstellenmijn neef, v. I ïteibnitz tot Hannow mijne schoonnicht, bene vens hare bekoorlijke zusters, de freules v. Faller- i stein gezantschapssecretaris v. Rohr, groot di- [plomaat en toekomstige rijkskanselier kapitein v. Falders mijnheer v. Wolkwitz en hitr kameraad r. Bergen, eerste luitenant bij de genie en zelf een genie", voegde de graat er bij, luid keels lachend over zjjne eigene geestigheid. Koert maakte eene buiging en wisselde de ge wone beleefde uitdrukkingen met de heeren, die hem onverschillig waren, en met de dames, die jhem even weinig belang inboezemden. I „Het is me zeer aangenaam geweest", zei de gravf, terwijl hij afscheid van hem nam. „Moeten gens al hetgeen er bij de instorting is medege- sleept, binnen de tooneelruimte zich tot eene hoogte van twee verdiepingen hebben opgesta peld. Tegen de wanden hangen verscheidene raderen en andere deelen van het beste tooneel- mechanistne. Vele werklieden schreiden van aandoening wegens hunne zonderlinge redding. Een zeer ernstig feit heeft zich, naar het U. D. meldt, Vrijdagavond te Amersfooit voorge daan. Eenige huzaren van de rijschool, die klaarblijkelijk wraak wilden nemen over eene lichamelijke beleedigïng een kameiaad in de kroeg van vrouw Morison aangedaan, gingen al daar, na het. gebruik van eene aanzienlijke hoe veelheid van sterken drank, zoodanig te keer, dat de tusschenkomst van de politie noodzake lijk bleek, en de kroeghoudster en haar adsis- tent de woning moesten verlaten. Gewapend met stokken en voornemens den boel kort en klein te slaan, waarin zjj door de komst van den hoofdagent van politie De Jager werden verhinderd, hadden zij.de vrouw genoodzaakt de wijk te nemer. Hierna begaven zij zich naai de kazerne, waar hen door een onderofficier, commandant van de wacht, Hummelman, de stokken werden ontnomen, waarvan er enkele niet bloed moeten bevlekt zijn geweest. Deze daad, gepleegd door een wachtmeester, ingevol ge wiens vroeger gemaakt rapport van eene an dere zaak. de belhamel, zekere huzaar B., die reeds drie malen voor den krijgsraad terecht stond, eene straf van vier dagen provoost on langs had ondergaan, wekte zoodanig de onte vredenheid van de binnentredenden, dat B. naar de cbambrée liep en aldaar zijne karabijn greep ons haasten om niet te laat aan table d'böte te komen. Zie u toch van avond in het badhuis? A propos! Volgende week groote réunie, heb de re geling op me genomen. Adel i.it den lieelen om trek, kameraads uit Stettin en Swineu.ünde aan wezig. Regimentsmuziek, schitterende verassingen, waar tooverfeest. Rekenen natuurlijk op u". „Het spijt me", hernam Koert, „dat ik me nog te zwak gevoel en me nog ontzien moet". „Verontschuldigingen gelden niet! Mag niet ontbreken, vlugge dansers sterk begeerd. Zal u niet hinderen, moet u er uit redden, wordt an ders nog zwaarmoedig, waartoe alle aanleg is, dus tot wederziens Deze ongewenschte ontmoeting had Koertsslech- te stemming nog doen toenemen, en deze werd er niet beter op toen zijne moeder bij zjjne terug komst hem met de onverwachte tijding ontving, dat de huisvrouw gedurende zijne afwezigheid de an dere, grooiere en tot nog toe ledigstaande helft van haar huisje aan eene pas aangekomene fami lie verhuurd had. „Dat is me wezenlijk zeer onaangenaam", zeide hij verdrietig. „Ik had gehoopt, dat we tot ons vertrek alleen zouden blijven". „Als men maar wist", meende de weduwe, „wie die menschen rijn en of men met hen kam om- waarmede hij voornemens bleek den wachtmees ter aan te vallen. Inmiddels waren door hem en anderen een groot aantal glasruiten in de ka zerne stuk geslagen. Onmiddellijk wei d er a- larm geblazen en kwamen allen, in de meening dat er brand was ontstaan, gewapend voor den dag, en vielen B. aan, die met zijne karabijn als een wilde om zich heen sloeg. Hij maakte van de verwarring gebruik, verwijderde zich uit de kazerne en begaf zich naar den stal, waar hij den stalwacht gelastte een paard voer hem te zadelen aan welke lastgeving natuurlek geen gevolg werd gegeven. Na onderweg nog eenige voorwerpen langs de Beek staande te hebben beschadigd en de kolf van zijne karabijn te heb ben stuk geslagen, begaf hij zich weder in de kazerne, alwaar hij door den wachtmeester Kos ter werd gegrepen, op den grond geworpen, on danks zijn hevig verzet gekneveld, en met groo te inspanning naar de provoost gebiacht. Door woede buiten zich zeiven en uitgeput door zijn wanhopig verzet, zakte hij daar bewusteloos in een. Middelwiil was van het voorgevallene ken nis gegeven aan den garnizoens-oommandant, den luitenant-kolonel Grove, die zich onmiddel lijk naar de kazerne begaf en door zijne onver schrokkenheid en kalm optreden de gemoederen tot bedaren biacht. Deihoofddader bevindt zich in voorarrest om voor den krijgsraad terecht te staan, terwijl de anderen, naar wii vernomen, disciplinair met 14 dagen provoost zijn gestraft. Eerst liep ook het gerucht, dat werkelijk crp wachtmeester Hummelman zou zijn geschoten, en de overste Greve was aangevallen, maar zoo wel het een als het ander schijnt niet waar te zijn. Tot in den nacht is men bezig geweest om den woestaard en zijne makkers te arresteeren, waarbij ook onschuldigen het moesten ontgelden gaan „Dat is me onverschillig. We zullen het be doen, als we ons volstrekt niet om hen bekomme ren en zoo weinig mogelijk notitie van hen ne men". Niettemin haastte zich de moeder de oude vi - schersvrouw op te zoeken, om de verlangde in lichtingen te veikrijgen. Doch het gehoorde be antwoordde helaas niet aan hare verwachtingen, daar, zooals zij tot haar spijt vernam, de huur ders slechts drie burgerlijke dames waren, me vrouw Grund, bu: gemeestersvrouw, uit Opper-Sile- zië, met hare nicht en gezelschapsjuffrouw. „Geen gezelzchap voor ons," merkte de wedu we aan. „Ik ben er ook voor om in het geheel ge ene notitie van haar te nemen." Daar de vreemdelingen ook dezen wensch sche nen te deelen en bijna nog angstvalliger dan Koert en zjjne moeder iedere vertrouwelijke toenadering zochten te vermijden, zoo bestond het geheele we- derzijdsehe verkeer slechts uit de onvermijdelijke beleefde, doch koude begroeting, als men elkan der in het voorhuis ef in het gemeenschappelijke tuintje vóór het huis toevallig ontmoette. Toch kon zelfs de critische weduwe niet nala ten te zeggen, dat de drie dames hij al den een voud harer toiletten en bescheidenheid in haar op-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1