U k3 Zaterdag k2(» 1888. .Saarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwseh-Vlaanderen. Buitenlandscb Nieuws. ITALIË. FEUILLETON. Bi mien landsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 eent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. "Wegens het gebrek aan geneeskundig toezicht en den ongunstigen toestand, waarin vele ge meenten verkeeren ten opzichte der openbare ge zondheid, zoo duidelijk aan het 'licht gokomen bij het onderzoek omtrent de verspreiding der vo rige cholera epidemie, heeft de regeering tot het nemen van krachtige maatregelen besloten. Dientengevolge is een opperste gezondheids raad benoemd en een onderzoek ingesteld naar alles wat de openbare gezondheid, vooral ook de zorg voor drinkwater in de verschillende gemeen ten, betreft. Aan den gezondheidsraad zijn voorts ingenieurs toegevoegd, ten einde omtrent de gebreken in rioleering en afvoer van faecalien in de steden, aanleg van straten, enz., de geneeskundige leden van den Raad voor te lichten. In verband hiermede is aan de burgemeesters eene circulaire gericht, waarin gewezen wordt op het groote belang eener goede geneeskundige statistiek. De minister Crispi heeft verder den burgemeesters modellen doen toekomen van maan delijks aan den directeur van de geneeskundige afdeeling bij het ministerie van binnenlandsche zaken toe te zenden staten betreffende het voor komen van verschillende besmettelijke ziekten. Ook zijn de burgemeesters than sverplicht aan gaande de verspreiding van hondsdolheid, syphilis en de toepassing der inenting bericht aan het ministerie toe te zenden. BELG IE. De internationale tentoonstelling van den Grooten Wedstrijd te Brussel, op Zaterdag 19 Mei. i.) NOVELLE VAN HAX R I W O. De aangename badplaats aan de Oostzee met haar heerlijk strand en de schoeme boschrjjke omgeving was, zooale elk jaar, ook in dezen zo mer druk bezocht door vreemdelingen, die geko men waren om öt genezing en versterking of ver strooiing en genot te zoeken. Zij, die inet het laatste doel gekomen waren begaven zich in de groote hotels, die, gebouwd op de gunstige pun ten alle gemakken aanboden, die men gevoeglijk op afgelegene plaatsen verwachten kon. Wieu het daarentegen te doen was om herstel van krach ten, om rust en afzondering, die kon terecht komen in kleine,, zindelijke en niet te dure vertiekken, daar de visscheis hunne beste kamers aan de badgas ten verhuurden. Een van deze visscherhuisjes, dat een weinig af gezonderd aan den zoom van bet beukenbosch ge legen was en vanwaar men een verrukkelijk ver- Rome is niet in één dag gebouwd; de tentoon stelling van den Grooten Wedstrijd waarlijk ook niet. Met stukken en brokken misschien ook wel om zoodoende de reeks der feestelijkheden wat langer te maken wordt de „Groote Wed strijd" ingewijd en voor het publiek toegankelijk gesteld. Voor 14 dagen waren de tuinen, heden was de Engelsche afdeeling aan de beurt. De uitvoe rende commissie heeft dit wonder kunnen bewerk stelligen doordien zij, zich wijselijk niet verlaten de op de bedrijvigheid der Belgische commissie, de door de Engelsche exposanten te Manchester ingenomen reusachtige loods herwaarts vervoerd en in betrekkelijk korten heeft opgericht. Zóó alleen was het mogelijk, dat, terwijl alle andere afdeelingen nog op den voltooiden bouw har er loodsen en hallen moeten wachten, de Engel sche exposanten heden reeds kanfc en klaar het bezoek van den Engelschen gezant en de overi ge leden van de Britsche commissie, benevens vertegenwoordigers der pers, konden ontvangen. Een keurig déjeuner dinatoire wachtte bet ge zelschap in een der „grill-room's" van die afdee ling. Omstreeks één uur nam inen plaats aan de in hoefvorm voor ruim 50 personen gedekte tafels. Aan de eeretatel namen plaats lord Vi vian, voorzitter der Engelsche afdeeling, en te zijner rechterzijde, de heer Leon Somseé, die den titel draagt van „president van het uitvoe rend comité der tentoonstelling van den grooten internationalen wedstrijd van wetenschappen en nijverheid te Brussel" en naast hem graaf du ChateL secretaris der algemeene commissie; ter linkerzijde van den gezant zaten de heeren de Bapsty, algemeen commiczaris der afdeeling, graaf d'Üultremont, commissaris der Belgische regee ring, graaf dé Mirafiere, voorzitter der Italiaan- sche sectie, en de heer Pecher, directeur der bui gezicht bad op Je zee, was vóór eenige dagen be trokken door Koert v. Bergen, officier bij de ge nie. Voortdurende zenuwhoofdpijn had hem genood zaakt tot herstel een langdurig verlof aan te vra gen, en daar noch zijne geringe middelen, nooh zijn toestand hem toelieten aan de luidruchtige ge noegens van bet voorname badgezelsehap deel te nemen, zoo had hij met opzet dat eenigszins afge legen huisje tot woning gekozen, waar hij onbe kend en onopgemerkt naar eigen lusten en behoef ten kon leven. Hij was in gezelschap van zijne moeder, de majoors weduwe v. Bergen, eene sta tige dame, een weinig trotscb op haren ouden a- del, hare eerwaardige familie en op haren uitmun tenden zoon, en die zich slechts met moeite schik ken kon in de haar nu opgelegde eenvoudige le venswijze en in het gemis aan voor haar passend gezelschap. Intusschen had het genot der trissche zeelucht en het gebruik van versterkende baden zulk een invloed op den lijdenden officier, dat hij in korten tijd zichtbaar herstelde. Naarmate echter zijn gezondheidstoestand gun stiger werd, drong zijne moeder er op aan, het gezelschap te zoeken, dat zij tot nu gemeden had den, en onder de aanwezige badgasten kennis te maken met families, die in stand met, hen gelijk tenlandsche afdeelingen voor de Belgische regee ring. De overige plaatsen waxen ingenomen door leden der verschillende commissies, door leden der Kamer, vertegenwoordigers der stedelijke en der vreemde pers, enz. Met een bezoek aan de uitstallingen in de af deelingen werd 4pze samenkomrst besloten. Reeds bij de behandeling der bekende lodger- quaestie te 's-Hage zegt het „Vaderland" werd er de aandacht op gevestigd, dat de minis- terieele uitlegging, thans door den hoogsten rech ter bekrachtigd, tot kwade praktijken aanleiding zou kunnen geven. Ons kwam eene zaak teroo- ren, die deze vrees schijnt te bevestigen. Een lodger toch in Den Haag, die opzettelijk zijne kamer voor zoo langen termijn hau gehuurd, dat hij kiesrecht moest erlangen, wordt, nu nauwe lijks de 15e Mei verstreken is, door zijn hospes voor het dilemna gest6ld een belangrijken opslag te betalen, of onmiddellijk te verhuizen. De om standigheden, waaronder dit geval zich voordoet, maken bet hoogst waarschijnlijk, dat het doel geen ander is, dan dezen kamerbewoner van z\jn kiesrecht te berooven, of althans uit zijne ge hechtheid aan dat recht munt te slaan. Verscheiden Duitsche bladen houden zich bezig met de quaestie der erfopvolging in Lu- xembuig, op grond van een artikel, hetwelk de Heidelberger leeraar in het staatsrecht prof. Her mann Schulze in de „Münchener AllgemeineZei' tung" heeft openhaar gemaakt. Schulze, die hier als een groote autoriteit beschouwd wordt, acht het eene uitgemaakte zaak, dat hertog Adolf van Nassau de rechtmatige troonopvolger is. De Na tional Ztg." meent, dat dit eifrecht nauwelijks stondeD. „Als ik in uwe plaats was," zeide zijop zeke ren morgen, terwijl zij het ontbijt gebruikten in het tuintje voor het huis, ,,dan zou ik vandaag toch eens naar het badhuis gaan." „Waarom?" hernam Koert. „Ik weet niet, wat. ik er zou moeten doen." „Mijn hemelGe zult er wel den eenen of den anderen kameraad vinden. Uit de lijst der had- trasten heb ik gezien, dat verscheidene adellijke fa milies hier zijn, aan wie men zich kan laten voor stellen." „U weet, dat ik er geen bijzondere vriend van beu op badplaatsen met iemand kennis te maken het is doorgaans de moeite niet waard. De rust doet mij goed, en ik vrees, dat mijne hoofdpijn te rug zal' keeren, als ik mij in gezelsedap opwind." De dokter," hernam zij met de haar eigene vasthou- denheid, „heeft u eene kleine afleiding iu 't geheel niet verboden, maar zelfs aangeraden." „Daaraan heb ik volstrekt geen gebrek. Dage lijks neem ik een had, wandel eenige uren in het bosch en langs het strand, lees, teeken en roei in hel bootje van onzen huishaas, zoodat de tija spoedig genoeg voorbijgaat. Ik heb maar oen wensch, en wel zoo lang mogeljjk alleen te blij ven en door geen mensch gestoord te worden.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1