Gemengd Nieuws. - Z. M. de koning, de koningin en het prrn- aasje ziin gisteren per extra trein van het Rym spoor tè 9,40 uit de residentie naar „Het Loo vertrokken. De vorstelijke personen werden door eene talrijke menigte aan het paleis en aan het stationsplein begroet. De houding van den koning logenstrafte vol komen de onrustbarende geruchten omtrent zyn gezondheidstoestand verspreid- Z. M., die in een open rijtuig naar het station reed, zag er wel varend uit, groette de juichende menigte en liep met langzamen doch vasten tred. soorden-Hulst en Vlake-Haiwweert, kan gemeld worden, dat een comité is benoemd tot het maken van plannen en het doen van voorstellen. - In de gewone jaarlijksehe vergadering v^n ingelanden van den Eendragtpolder is, in plaats van den heer mr. J. P. Dronkers te Ternenzen, die bedankt had, tot afgevaardigde van dien polder in de vergadering van den dijkraad der calamiteuse polders Mergaretha c. a. benoemd de heer J. Le gras Pz. te Zaainslag. (M. Ct.) AXEL, 18 Mei 1888. De kermis die aanstaanden Maandagmiddag aanvangt belooft ditmaal niet erg druk te zijn. óndanks dat kunnen wij toch mededeelen dat een groot marionetten-spel ons marktplein eenig- ans versierd, dat, naar wij vernemen, wel eens de moeite waard moet zjjn met een bezoek te vereeren. Overigens hebben de van ouds beken de kermisbezoekers op de hun aangewezen plaats post gevat. Zoo o. a. merken wij verder op de mallemolen van den heer Yan de Water, die vrij wat leven aan het geheel kan bezorgen, en kele galanterie-, koek- en wafelkramen, terwijl hier en daar nog eene grappenmaker of hazart- speler de lachspieren van het publiek of de be geerte naar geluk wil opwekken. Ook voor de danslustigen is dit jaar goed ge borgd. Yoor diegenen is volkomen gelegenheid hun hartje eens naar wensch te kunnen opha len, terwijl voorts, zooals wij ter loops hebben vernomen bij den heer J. B. de Ridder ook ge legenheid zal zijn, zich recht bij het „Café Chantant" te kunnen amuseeren. Zuiddorpe, 17 Mei. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt waren aangebracht 12 paarden 100 stuks hoornvee en 13 vaikens. Na het sluiten der markt werden de volgende premiën uitgereikt: Voor het schoonste werkpaard aan D. de Munck te Zuiddorpe ƒ5Voor het schoonste veulen aan A. A. van Haelsi te Zuiddorpe ƒ5. Voor de schoonste koe aan P. de Vos te Zuiddorpe ƒ5. Voor den vetsten os ot vaars aan Aloijs. Bauwens te Overslag ƒ5. Voor het grootste getal ter markt gebrachte paarden aan Ch. Jesoirens te Overslag ƒ4. Voer het grootste getal ter markt gebrachte hoornvee aan A. J. Blankert te Axel en A. de Guchtenaere te Koewacht ƒ4. Voor het grootste getal ter markt gekochte paarden ƒ4, niet toege wezen. Voor het grootste getal ter markt gekoch te stuks hoornvee aan L. de Sij te Overslag en Aug. Hoorebeke te Cluijsen ƒ4. Voor het groot ste getal ter markt gebiacbte varkens ƒ2 niet toegewezen. Verkocht werden geene paarden, 56 stuks hoorn vee en 8 varkens. Onder het uitreiken der premiën voerde onze fanfaren-maatschappij eenige muziekstukjes uit. Uit Overslag schrijft men ons In de raadsvergadering van Dinsdag is aan den heer P. Stroecken, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking als boofd der openbare lagere school alhier, ingaande 1 Jurn aanstaande. In die vergadering is ook voorgekomen het ko hier van den hoofdelijken omslag dezer gemeen- tn dienst 1S88. Bij de behandeling der Massi ficatie, zegt het raadslid, de heer B. de Coninck, dat de Burgemeetser wel in de eerste klasse mocht staan, want dat ZEd. een baard gekregen had en ook zijne jaarwedde als Burgemeester verhoogd was. Zou dit geen aanleiding kunnen geven tot het invoeren eener plaatselijke belasting op de baar den, en daarmede de keibestrating tot stand te brengen Wie weet het. Dus inwoners van Overslag, leve de Vooruit gang! De R. K. bisschop te Breda heeft benoemd tot kapelaan te St. Jansteen den heer P.Martens, priester van bet seminarie. Als gevolg van een te Hulst'g«houden bijeen komst van eenige heeren ter overweging aan het plan omtrent den aanleg van een stoomtram Wal- Naar aanleiding van den dood van keizer Wil helm, geeft de „Revue Bleue" eene overzetting van eene Czecbische ballade, waarin de voorlief de van den keizer voor korenbloemen herdacht wordt. „Het was op den avond na den slag bij So- duwade laatste stralen der zon streelden de stervenden en doodende overwinnenden ko ning zat, de wapenrusting en den helm zwart van den kruitdamp, alleen aan den ingang van zijne tent. Hij keek over de droevige vlakte, waar duizenden soldaten lagen, om nimmer door moedeis of verloofden terug gezien te worden. Uit het dal rees een eindeloos gemurmel, een droevig geluid, gevormd door gekerm een doods- gereutel, door snikken, kreten en gebedenhet drong rusteloos in het oor des konings. De koning boog het hoofd en zeide met zach te stem „Daar ginds in de velden van Brandenburg, tusschen de gele aren, die den naderenden oogst wachten, wiegelen de korenbloemen en spelen te zamen in den zoelen avondwind. Zij zijn zoo talrijk als de sterren aan den zomerschen hemel, zij blikken met zuiverder glans dan de saffieren en amethisten aan de doodkist van Karei den Groote in den keizerlijken dom te Aken. Toen ik nog een knaap was, in de velden van Bran denburg, slingerde ik gaarne een krans van ko renbloemen om mijn hoed, en het gezicht van dezen kinderlijken krans deed mijn moeder glim lachen. O kon ik heden een ruiker van mijne lievelingsbloemen hebben, om uit het stenen den geur van mijn land in te ademen en er mij ne overwinning mede te bekronen Op dit oogenblik liep een soldatenknaap langs de tent. Hij droeg eene trommel, die door een kogel doorboord was. De koning riep het kind en toonde hem een goudstuk. „Knaap", zeide hij, „ga heen en pluk mij een ruiker van koren bloemen, gij zult goed beloond worden." Het kind liet zijn trommel liggen, liep naar het dal, en zocht naar de blauwe bloem in de velden, waar de regimenten doorgetrokken wa ren, op de weiden, door de kanonskogels omge woeld. Hij zocht onder de stervenden en on der de dooden; tusschen de platgetrapte koren aren en het hooge gras, door den storm van het gevecht geknakt, - zelfs tusschen de verstijf de handen, die nooit meer het teeken des krui- ses maken zouden. Maar toen, terwijl de zon in rooden gloed verdween, de vallei met eene vermiljoentint overstroomend, zag het kind een korenbloem. Zij schitterde, als een ster van ro bijnen; zjj lag over het witte gelaat van een doode gebogen. De knaap plukte de eenzame bloem en snelde over heuvelen en dalen, langs de stervenden en dooden naar 's konings tent, „Uwe Majesteit", zeide de knaap, „al de koren bloemen zijn dood; dit is de eenige, die ik kon vinden; maar zie eens hoe prachtig purperkleu rig zij is, juist geschikt om ze op uw helm te stoken De koning glimlachte en gaf den knaap het goudstuk. Toen keek hjj naar de bloem. Zijn gelaat werd lijkbleek, want hij zag, dat de bloem met blcedigen dauw overdekt was. Met beven de band wierp hij haar weg Loog het hoofd, en zeide als in een droom, met zeer zachte stem „Vergeving Heer 1" o Afschuwelijk. Te Grenoble (Frankrijk) stierf iemand in het hospitaal, doch bij ongeluk was de lijkkist te kleinom dezen uu niet on gebruikt te laten zaagde men de voeten van Let lijk af. o— Eenige boerenjongens, die in een boseh bij het dorpje Catus aan 't spelen waren, werden over vallen door een hevigen stortregen en wind, die aan een orkaan grensden. Zij zochten eene schuilplaats en vonden een gat in een heuvel tje. Zij kropen er in, doch meenden uit de don kere ruimte daarbinnen eenig gesteun te hooren, zelfs hoorden ze flauw een stem roepen. He vig verschrikt ijlden zij weg en kwamen diuip- nat en ontsteld bij hunne ouders aan, wien zy verhaalden, hetgeen zy gehoord hadden. De ou ders, stelden er den veldwachter van in kennis en deze begaf zich met den boer en zijn jon gens naar de plek in het bosch. De veldwachter wrong zich door de opening en bij het licht van een lantarentje, dat hy had medegenomen, ont dekte hij een menschelijk wezen, dat met een dik ijzerdraad aan een vooruitstekenden boom wortel was vastgebonden. Dadeljjk rende de man na ir het dorp terug en haalde de burgemeester, een paar gravers en een vijl. Zij groeven de aarde weg. Toen het gat tot eene groote ruim te was uitgegraven, deinsden allen ontsteld te rug. Een bleek meisje, bijna een geraamte ge lijk, lag op den vochtigen grond. De wangen wa ren ingevallen. Een flauw lachje kwam over haar gelaat, toen zii bemerkte, dat het licht werd om haar heen. Met de vijl was weldra het draad stuk en spoedig was het meisje bevrijd, dat bleek bijna blind en geheel zinneloos te zijn zoodat zij niet eens haar naam kon noemen. Hoelang dat kind daar heeft vertoefd, is on bekend, ook wie haar nu en dan kwam voeden want in het hol vond men overblijfselen van eten, dat sleehts oenige dagen oud kon zijn. De poli tie houdt bij de spelonk een oogje in 't zeil doch tot heden heeft zich nog niemand laten zien om 't uitgeteerde wezentje, dat intnsschen bij den burgemeester een onderkomen vindt, eten te brengen. Natuurlijk is de ruchtbaarheid, die aan bet geval geheven is, ook den schurk of schur ken ter oore gekomen, die, men weet niet met welk doel, dit kind zoo wreed en onmensclie- lijk hebben behandeld. De politie zet haar on derzoek voort. o Een erg zuinig ontvanger te Rijssel weigerde dit voorjaar zijn vrouwtje een niewen hoed. Hij zag niet in waarom haar hoed nu weer van mo- j del veranderen moest„Neem die van verle den jaar, die is nog zoo goed als nieuw zei hij. Hij deed al wel vijf jaar met den zijne en veranderen van model deed hij nooit. Betoogen, zuchten, tranen van het ontvangers- vrouwtje mochten niet haten Zij kreeg geen nieuwen hoed. Toen bedacht zij een list. Een paar dagen later is er een vreeselijke brand lucht in buis. Mevrouw ruikt het en mijnheer ruikt het ook. Beiden hollen de trap op. O, j weeEen formeel brandje is uitgebroken in de kamer van mevrouw. Deze valt in zwijm bij het gezicht van zulke vlammenZoo iets had zij niet verwacht. Zij had zich misrekend en niet gedacht, dat dien achtermiddag behalve haar ouden hoed en een oud kleedje die ten vuurdood door haar gedoemd waren en in wel ke zij brand had gestoken door er een doovekool- in te loggen nog een best bed en ledikant met gordijnen en al en een stuk van de beste j waschtafel voor immer verloren waren. Mijn heer verdiept zich in gissingen, hoe toch wel op I die slaapkamer op dat uur vuur is kunnen ko men en mevrouw zwijgt en buigt het hoofd voor den spiegel, het hoofdje getooid met een keurig directoire-hoedje, want reeds is de mo diste er geweest en heeft ze het nieuwste mo delletje uitgezocht, dat de modedame in den win kel had, hetwelk nu den ontvanger op het ba gatelletje van 600- francs te staan komt1. het snoeperig hoedje a raison de 40 francs; 2.560 francs brandschade aan meubelen enz., welke som niet door assurantie - van wege ce zui nigheid des ontvangers 1 is gedekt. Moraalassureer uw inboedel en geef da delijk uw vrouw een nieuwen hoed, wanneer zij er om vraagt.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2