UIJ Ao. 193. Woensdag lö 1888. 1° Jaarg. 1 a Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN. AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenlandse!) Nieuws. RUSLAND. AMERIKA. FEUILLETON. 2a) NAJAARSSTORMEN, Binnenlandse!) Nieuws. I>it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNE M E N T S P li IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 et. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het officieele regeeringsblad komt op tegen het in de „Nowoje Vremja" door Tatistschew geschre' ven artikel over het Bulgaarsche vraagstuk. Het regeringsrad meent, dat de gebeurtenissen sedert den oorlog 1877/78 nog te versch in het geheugen liggen, om eene onpartijdige critiek te mogen verwachten De houding van den Russi- schen vertegenwoordiger in Bulgarije was niet van weifelenden aard en kon dit ook niet zijn, omdat Bulgarije te snel uit volkomen onderdrukking tot een constitutioneelen regeeringsvorm geraakte waardoor de staatkundige hartstochten gewekt en de welwillende bedoelingen van Rusland miskend werden. De bel rekkingen van Bulgar ije hebben van een en ander de nadeelige gevolgen ondervonden Met 't rog hierop mag men liepen, dat tijd en ondervinding de leiders van Bulgarije eindelijk tot de overtuiging zullen brengen, dat zij zich op een dwaalspoor bevonden. De regeering des keizers heeft alles aangewend wat strekken kan, om hun den terugkeer op den wettelijken weg te verge makkelijken en de gewone betrekkingen tot Itusj 3aad te herstellen. Het programma, in het offici eel orgaan der Russische regeering betrekkelijk Bulgarije openbaargemaakt, onder; aat intusschen geen verandering. Wanneer de betrekkingen van Bulgarije tot Rusland niet reeds sedert lang ver beterd zijn, dan is dit uitsluitend de schuld der I ulgaarsche machthebbers. De Kamer van afgevaardigden heeft Vrijdag het voorstel aangenomen om eene som van 30,000 p. st. beschikbaar te stellen voor de vertegenwoor diging der Vereenigde Staten op de tentoonstelling J DOOR B. B It A I :oc- Slot. Een gedeelte der arbeiders en w^l diegenen die Jl een nauwkeuriger onderzoek van hun doen en la den meenden te moeten vreezen, hadden terstond na 'den brand de stad verlaten. Maar ook Hempel wr.s sedert djen nacht spoorloos verdwenen. Zijne vlucht tij scheen des te onverklaarbaarder, daar niemand in M de verste verte de betrekking kon veiroceden die Jer bestond tusschen hem en den brandstichter, die Jdoor zijn verschrikkelijk uiteinde aan den arm van 4,| den wereldlijken rechter was ontkomen. 4,3 t Keimann bood zich vrijwillig aan, om de voog- ®l|dijschap op zich te nemen van de dochter van den herbergier, aan wie hij zooveel verplicht was. Spoe- diger echter stond hjj zijne pas verkregen rechten af aan den meesterknecht Karei Möller, die, nadat te Brussel. De Minister van binnenlandsche zaken brengt in de St. Ct. van Zaterdag ter kennis van be langhebbenden a. dat nu uit ingekomen ambtsberichten ge bleken is, dat de doorvoer van schapen, bokken en geiten gevaar oplevert voor den gezondheids toestand van den Nederlandschen veestapel, geen afwijking meer zal worden toegestaan aan het verbod van doorvoer van buitenslands van scha pen, bokken en geiten, bedoeld in artikel 1 van het koninklijk besluit van 8 December 1870 (Stsbl. n°. 194); b. dat de aan de Commissarissen des Konings in de onderscheidene piovinciën verleende mach tiging om de afwijking toe te staan (Staatscou rant van 8 April 1885) is ingetrokken; e. dat reeds gegeven en thans nog geldende vergunningen tot doorvoer zijn vervallen. - Uit Roon wordt van Zaterdag gemeld Reeds sedert eenigen tiid was de herbergier Pieter Lou ter alhier ongestèll en, ondanks de hem toege diende geneesmi Idelen, kwam in zijn toestand geen verbetering; veeleer vertoonden zich bij den lijder in steeds toenemende mate verschijnselen van loodvergiftigiug. Ten einde de oorzaak daar van op te sporen, deed de geneesheer de aan L. toegediende spijzen scheikundig onderzoeken, en werkelijk bleek dat daarin eene hoeveelheid lood wit voorkwam. Aangezien deze stof niet op toe vallige wijze in het voedsel kon zijn geraakt werd het feit ter kennis van de justitie te Dordrecht gebracht, die een voorloopig onderzoek instelde. Inmiddels werd L's toestand steeds ernstiger, tot zijne wonde aan het hoefd genezen was, Anna als zijne vrouw geleidde naar het lieve huisje, dut Rei- mann haar tot een uitzet ten geschenke had ge geven. En intusschen kwam de Zomer in het land. Een heerlijke Junimorgen daagde, en toen de stralen der opkomende zon de fabriek beschenen, verlicht ten zij een nog nooit gezien schouwspel. Als altijd kronkelde de rook boven de hooge schoorsteenen in de heldere lucht, maar men hoor de niet het geraas, dat anders de stoomketel en de machines op dezen tijd van den dag maakten. De ijzeren monsters lagen in diepen slaap, maar op de plaats daarentegen bemerkte men een des te levendiger gewoel. Vlijtige handen waren den geheelen nacht druk bezig geweest de kale muren met groen loof, met bonte vlaggen en zinnebeeldige figuren te versie- ïen, en juist nu werd onder leiding van den ou den opzichter de laatste hand gelegd aan de ver siering van de opgeruimde en zorgvuldig schoon gemaakte plaats, die nu een buitengewoon vrien delijken en fetstelijken aanblik aanbood. En hoe later het werd, des te levendiger. De arbeiders kwamen met hunne vrouwen en kinde ren in feestgewaad van Ostheim en van Herras, tot de groote plaats nauwelijks de menigte der verza- hij jl. Donderdag onder smartelijk lijden bezweek. Onmiddellijk werd deze noodlottige afloop aan de Dordtsche justitie medegedeeld, en Vrijdag d. a. v. verschenen dan ook de heeren rechter-commissa- ris, officier van justitie en waarn. griffier bij. de arrond.-rechtbank aldaar ten sterf huize, om doc r deskundigen eene lijkschouwing te doen plaats hebben, welk voorloopig onderzoek moet hebben aangetoond dat L. werkelijk aan loodvergiftiging is bezweken. Daar er voldoende termen aanwe zig schenen om L's huisvrouw, M. de W., te verdenken de snoode daad te hebben gepleegd, is deze gevankelijk naar het huis van arrest te Dord recht overgebracht. (D. C - Men schrjjft uit Ooststellingwerf aan de „Franeker Courant" Naar wij van goederhand vernemen, zal dooi de veenarbeiders te Appelscha deze week eene vergadering worden gehouden, met het doel de wenschel\jkheid ta bespreken, om den arbeid van vrouwen in de veenderijen af te schaffen. In bij na alle veenkoloniën van Friesland en Drente en misschien ook wel elders, wordt door de vrou wen even goed als door de mannen aan de werk zaamheden deelgenomenTijdens het graven hou - den zij zich onledig met kruien, het opbreken en in hoopen leggen der turf, welke anders te veel van de zon zou lijden, en vooral met het laden van schepen. Later helpen zij geregeld aan het droogmaken der brandstof, ja in de meeste geval len wordt dit bijna uitsluitend aan de vrouwen overgelaten, wijl de mannen in den zomertijd veelal van huis gaan om aan polderwerken deel te nemen of bij de „Westerboer" werk te zoe ken met maaien en hooien. Eenige leiders te Ap pelscha meenen echter, dat de vrouw in de huishouding behoort en hier is inderdaad veel voor te zorgen. Het is zonder twijfel, dat het er melden kon bevatten. In 't midden stonden de arbeiders, in rijen ge schaard, en in 't rond eene bonte schaar van vrou wen en kinderen, bloedverwanten en bekenden. Aan allen kon men zien dat zij vroolijk gestemd waren; aller oogen staarden vol verwachting naar den vlaggestok op het achtergebouw, waarnaast een jonge arbeider stond, die, de hand boven de oogen houdend, in de richting naar Ostheim uit keek. Plotseling wenkte hij met de hand en gieep het touw van den vlaggenstok. Eene algemeen beweging maakte zich meester van de verzamel den toen steeg de vlag langzaam in de hoogte en breidde zich majestueus uit in den morgenwind. Thans ontstond onderdrukt gefluister, eene leven dige drukte op de plaats de rijen der arbeiders drongen achteruit en lieten een flink pad open van de poort tot aan den trap naar het kantoor daarop volgde, eenige minuten lang, eene adetn- looze stilte. Nu hoorde men den hoefslag van paarde iet rollen van een rijtuig, en de equipage van den fabrikant, waarin deze zat met zijne jonge v wier gelaat van vreugde straalde, reed de plaats op. Een luid hoezee weerklonk, alle muben pm

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1