rc /I AïiLö li IIL Zaterdag 12 1888. «laarg. De Kermis te Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EECILLETOA. 27.) NAJAARSSTORMEN Bitmmlandscli Nieuws. Bit Blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ••zal aanvangen den 21 Mei a. s. des middags 12 uren en eindigen des Zaterdags den 26 daarna des avonds te half-elf uie. De gunstige wending in den toestand des Kei lers is misschien voor de geneeskundigen even verrassend als voor bet publiek. Men moet er echter niet al te optimistisch over denken. De werkelijke kwaal blijft bestaan en er wordt nog in deze maand een nieuwe crisis venvacht, ter wijl het alsdan de vraag zal zijn, of de krachten van den hoogen patiënt nog voldoende zullen-zijn om haar te boven te komen want naar hetgeen men hoort, moeten zijne krachten zijn vermin dei d. Geloofwaardige personen, die hem vroeger hebben gekend en hem in den laatsten tijd we der hebben 'gezien, verklaren dat zij over zyn uitzicht verschrikt waren. Naar men hoort schij nende geneeskundigen het -ook eens te zijn, dat ofschoon de toestand zich voor het oogenblik guns tiger laat aanzien, het echter plotseling kan af- loopen. De diplomaten, die zich anders in dezen ■tijd van hèt jaar gereed maken om op reis te gaan, durven thans daaromtrent nog geen vaste bepaling maken, omdat zij op reis ieder oogen blik zich genoodzaakt zouden kunnen zien, naar Berlijn terug te komen. Aan eene storing van den algemeenen vre de in den eerstvolgenden tijd gelooft men hier niet. De panslavisten zijn in den Balkan, in Ru- menië en andere landen wel druk aan het woe len, maar Rusland is nog niet gereed om oorlog DOOR ft. BRA l De nok was ineengestort en had onder hare gloei ende puinhoopen den ongelukkige begraveD, wiens misdadige hand den brand had aangestoken. De kreet van ontzetting der bewoners van Herms werd beantwoord door een krachtig hoera van bui ten. Die van Ostheim waren aangekomen, welke, hun twist met den fabrikant vergetend, met Rei- inann aan hun hoofd eenparig toegesneld kwamen, Om hunne krachten te vereenigen met die van I^erms ter beteugeling van den gemeenschappelij- ken vijand, het vuur. Den geheelen nacht woedde de brand. Denge- heelen nacht worstelden honderden kaachtige man nen met het ontketende element, en toen de mor gen aanbrak was het gevaar voorbijde achterge bouwen weliswaar een rockende, gloeiende puin- te voeren en heeft nog maar geene leening kun nen sluiten. Ook buitendien heeft het in den laatsten tijd niet veel geluk gehad. De Russi sche officieuse agenten' hebben de afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland niet naar wensch kunnen doordrij ven. De spanning tusschen deze twee staten is reeds verminderd en de gezanten blijven op hun ne posten. In dé kringen van het Turksche en ook in die van het Grieksche gezantschap alhier heeft men ook nog niet aan eene werkelijke breuk willen gelooVen. De Sultan had wel gaarne Pho- tiades-pacha van Rome naar Kreta willen terug zenden, waarna Feridanbey, die thans in Athene is, naar Rome zou zijn verplaatst geworden maar Photiades zit liever rustig op de Villa Borghese dan weder met de Muzelmannen en zijne Griek sche landgenooten op Kreta gehaspel te krijgen, en zoo moest er dus een andere gouverneur voor dit eiland worden benoemd. Overigens blijft alles bij het oude. Dè Amsterdamsche Diergaarde heeft ter ge legenheid van haar vijftig-jarig gedenkfeest een blijk van milde belangstelling ontvangen van ha ren ondervoorzitter, den heer E. Fuld, namelijk een paar prachtige zebra's, te Parijs aangekocht. Het is voor de eerste maal, dat tegelijkertijd een mannelyk en een vrouwelijk exemplaar de zer schoone diersoort der diergaarde van het Ge nootschap tot sieraad strekt. Zij zijn naast de dauw- of burchel-zebra geplaatst, zoodat de be zoeker het onderscheid tusschen beide soorten van wilde paarden duidelijk kan waarnemen. Bij Koninklijk besluit is vrijdom van port ver leend voor de briefwisseling over ambtszaken van hoop, doch de fabriek gered. In het aangezicht van de plaats, waar de brand gewoed had, gaven de veibitterde vijanden elkander de ruwe handen als oude vrienden, die wel voor korten tijd verschil hadden gehad, maar die door wederzijdsche achting weder tot elkander waren geleid. Reimanns gelaat stond zeer ernstig, toen hij te gen den morgen uitgeput naar huis terugkeerde, en zwaarmoedige gedachten bewolkten zjjn voor hoofd. XI. Maanden warén sedert de in het vorige hoofd stuk vermelde gebeurtenissen verloopen, de aarde had haar kleed verwisseld, de zon scheen weder en het eerste fiissche groen vertoonde zich aan boomen en struiken. Ook in het leven der merschen, zoowel van en kelen als van geheele volken, hadden diep ingrij pende veranderingen plaats gehad tn de gezamen lijke huishoudelijke toestanden hadden eene volko- mene verandering ondergaan. De dreigende ramp, die Reimann had voorzien, was begonnen nog vóór de verkoolde puinhoopen van het verbrande gebouw waren weggeruimd, De krisis, die met eei.e alles vernielende kracht aan brak, had de wankelende steunsels van de pas ont- de commissie tot onderzoek naar eene betere re geling der verleening van hulp bij spoorwegonge lukken, met de besturen ol directiën der spoor wegmaatschappijen, de spoorwegartsen, de inspec teurs en adjunct-inspecteurs van het geneeskundig- staatstoezicht, de geneeskundige raden en den in specteur van den militairen geneeskundigen dienst der landmacht. Het festival te Middelburg door de vereo- niging Excelsior te geven, zal op tweeden Pink sterdag plaats hebber,. De volgende gezelschappen hebben zich tot deel neming bereid verklaardHet muziekkosps der dienstd. schutterij te Middelburg (35), Harmonie „Euphonia" van Goes (32), fanfaren-gezelschap „Eendracht maakt macht" van Kruiningen (25), Oud Vosmcer's zang- en muziekgezelschap (23), fanfaren-gezelschap „Eendracht maakt macht" van Cortgene (15), „Volharding" van Zaamslag (27), fanfaren-gezelschap „Oranje" vr.n Wouw (28), Harmonie „Hooger zij ons doel" van St. Maar tensdijk (24), en het harmonie gezelschap „Or pheus" van Tilburg dat verleden jaar op het con cert te Nijmegen bekroond werd in de hoogste afdeelirg (46) werkende leden. Dit laatste gezel schap is ook geëngageerd voor het concert in het Schuttershof, dat op den avond van den feestdag wordt gegeven. H. M. de Koningin heeft ƒ1000 geschon ken voor de noodlijdenden door de overstroomin gen in Duitschland. Na Zaterdag e. k. wordt het schapenvel- voer over Ylissingen naar Deptford per spoor trein uit Duitschland en verder per veebooten der Kon. Nedeil. Stoombootmaatschappij voorloo- pig geheel geschorst. Door den Minister van justitie is aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven eene aanschrijving gericht van den volgenden inhoud: stane zwendelarij weggeslagen, en de trotsche, schitterende kasteelen waren ineengestort, als kaar tenhuizen voor een tochtje. Het bestaan van duizenden was vernietigd vele verwachtingen, zoowel gegronde als ongegronde, waren ten grave gedragen, maar ook zeer veel was er geleerd. Nog was er eene zuivere, solide industrie, die in den grooten, alles reinigenden storm, nog ongedeerd was blijven staan, ea die nog in staat was te her winnen, wat het volk had ingeboet gedurende het tijdperk van zwendelaiij en ziekelijke ondernemings woede. Al had Reimann zware verliezen geleden, zoo stond toch de firma zoo vast als ooit. Een keu rig, nieuw gebouw siond op de plaats van het ver brande. Geene uiterlijke teekenen wezen meer op de treurige gebeurtenissen van dien stormachtigen Novemberdag en op de ernstige wonden, geslagen door de daarop volgende krisis. Vrijwillig was het meeiendeel der arbeiders, die het werk gestaakt hadden, teruggekeerd, blijde dat zij, bij den algemeenen toestand van zaken, nog werk konden vinden onverschillig onder wel ke voorwaarden. En Reimann had het volk niet uitgezogen de loonen niet verminderd. „Zoolang ik nog eenigszins bestaan kan, zal ik

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1