Li k3 \iII No. 192. Zaterdag 5 Mei 1888. ie Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlandscli Nieuws. DUITSCHLAND. FELILLETOA. 25.) NAJAARSSTORMEN. Binnenlandse!) Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 60 ct. en 1,20. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De politie te Berlijn heeft voor eenige dagen beslag gelegd op verscheidene duizenden socia listische vlugschriften. Thans heet het dat er ■tevens eene geheime socialistische drukkerij in het noorden van Berlijn ontdekt is, welke haar drukwerk als uit Zurich afkomstig bestempelde. Hoewel er een twintigtal colporteurs gevat wer den, die heimelijk deze vlugschriften verspreid den, moeten er toch vele exemplaren, vooral ook te Charlottenburg, aan den man gebracht zijn. De bedoelde pamfletten bevatten smaadredenen zoowel tegen wijlen Keizer Wilhelm als tegen den tegenwoordigen Keizer, maar in het bijzon der tegen den Kroonprins. De verklaring van prof. Bergmann dat hij niet langer aan de geneeskundige behandeling des Kei zers deel wil nemen, en zijne hiervan naar Char lottenburg gezonden kennisgeving, hebben niet weinig opzien gebaard. Tusschen Mackenzie en Bergmann bestond sedert geruimen tijd een ern stig verschil van zienswijze. Reeds te San Re- mo wilde Bergmann, ofschoon door Keizer Wil helm als diens vertrouwde geneeskundige raads man derwaarts gezonden, zich terugtrekken, maar op bepaald bevel des Keizers gaf hij daaraan geen gevolg. Ook de tegenwoordige Kroonprins Wilhelm was op zijne hand, en aan prins Bis marck moest hij herhaaldelijk officieel verslag van den loop der ziekte geven. De rechtstreek- sche aanleiding dat Bergmann nu zijn ontslag genomen heeft, was o. a., dat ih de laatste da gen verschillende bladen brieven hebben opgeno men, door Mackenzie met zijn naam voluit on derteekend, waarin persoonlijke aanvallen op prof. Bergmann gedaan en zijne diensten overtollig ge- DOOK B. BRAT X. Nu snel de trap af naar de werkplaatsen. In dit gedeelte van het gebouw had hij voorloopig niets van den brand te vreezen, want de storm jaag de de vlammen in tegerovergesielde richting. Nu spoedig door het gat in den muur, dan was hij in vrijheid Hij spiong op de as en stond op het punt zijne schouders door de smalle opening te wringen. Daar sprong hij van schrik terug, struikelde en viel op den grond, terwijl een kreet, die door merg en been drong, aan zijne lippen ontsnapte. Een dof geknars werd gehoord het molen rad begon langzaam te draaien en met een gei aas als van den donder stortte het bergwater op de houten spaken. De oppasser had de sluis opgetrokken om de noemd worden. Dit kwam hiervandaan dat Mac kenzie vermoedde, dat de ongunstige beoordee lingen over de Engelsche geneeskundigen in de dagbladen van Bergmann uitgingen. Zooals reeds gemeld werd, is de bekende heelkundige direc teur van het Oharité-hospitaal te Berlijn, de 70 jarige geheimraad von Bardeleben, in de plaats van Bergmann bjj den Keizer in consult geroepen. De Staatscourant van Woensdag 2 Mei (no. 104) bevat eene statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in ons land, gedurende het jaar 1887. Daaruit blijkt dat, bij een bevolkingscijfer op 1 Jan. 1887 van 4,390,857, het aantal levend geborenen 149,157, het aantal levenloos aangegevenen 7749 en het aantal o- verledenen, met inbegrip der levenloos aangege venen, 94,842 geweest is. Per 1000 inwoners is het sterftecijfer voor 1887 dus 21,60. Na afgelegd examen zijn j. 1. Woensdag door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland tot de evangeliebediening toegelaten de heeren A. van der Hoeven van Rotterdam en P. Snoep van Goes, beiden theol. cand. te Utrecht. - Jl. Dinsdag heeft de opening der beide Kamers der Staten Generaal, in vereenigde zitting plaats gehad door den minister van binnenlandsche za ken met de volgende rede: „Mijne Heeien! „De Koning heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten-Generaal te openen. „Na het tot stand komen van de Grondwets herziening heeft het vorig Kabinet gemeend zij ne taak als geëindigd te moeten beschouwen en heeft het den Koning behaagd een nieuw Minis terie te benoemen, dat thans voor de eerste fabriek van water te voorzien, om den brand te blusschen. De laatste, eenige weg tot redding was Burmeister daardoor afgesneden. Toen Karei op de plaats kwam, waren de sto kers juist bezig de spuit uit het wagenhuis te ha len. Hij spoedde zich er heen en haalde de slang er uit. „Gauw, mannen!" riep hij, „anders verbrandt de geheele fabriek!" „Het geeft niets, „antwoordde de eene, „er is nog geen water." Als om zulks te weerspreken, bruisten juist de golven der bergbeek het kanaal in, hetgeen door de mannen met een vroolijk hoera begroet werd. In het volgende ogenblik lagen de zuigers er in. „Aangepakt mannen!" beval Karei; vier krach tige vuisten vatten de balans aan, Karei nam de straalpijn van de slang in zijne handen en richt te de waterstraal op de vlammen. Terwijl de diie mannen met inspanning van al le krachten het woedende element zochten te be dwingen, luiden in Oostheim en Herms de klok ken en riepen de inwoners met hare metale stem men te hulp. Reeds kwamen uit het dorp enkele arbeiders ge spoed. juist te rechter tijd, om de uitgeputte sto kers van de pompen af te lossen. Aan redding maal het voorrecht heeft de vertegenwoordigers des volks te ontmoeten. „De groote belangstelling, bij de tengevolge der invoering van de gewijzigde Grondwet ge houden verkiezingen aan den dag gelegd, bewijst dat de uitgebreide schaal verleende kiesbevoegd heid, ook door de thans voor het eerst opgeroe pen kiezers, zeer op prijs wordt gesteld. „De uitslag der verkiezingen heeft opnieuw ge toond de in den lande levendige begeerte, dat bij de regeling van het volksonderwijs rekening wor de gehouden met het christelijk bewustzijn van het Nederlandsche volk. ,,'s Konings Regeering, het openbaar onderwijs als een voorwerp harer aanhoudende zorg be schouwende, zal trachten, binnen de perken der Giondwet, belemmeringen, die tot nog toe dei- ontwikkeling van het vrije onderwijs in den weg staan, zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. „Ook in ons Vaderland eischen de maatschap pelijke vraagstukken de volle aandacht. De dooi de vorige Tweede Kamer begonnen enquête geett nu reeds de gelegenheid maatregelen te beramen, om de verbetering van verschillende toestanden te beproeven. „De nog steeds gedrukte toestand van den landbouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen om die groote bron van onze volkswelvaart te ontwikkelen en te bevorderen ook de belangen van handel en nationale nijver heid zullen niet uit het oog worden verloren. „De ter uitvoering der nieuwe grondwettelii- ke bepalingen noodige wetsontwerpen zullen ge leidelijk worden ter hand genomen. „De regeling van de administratieve rechtspraak zal worden ontworpen, terwijl de volgens de tweede alinea van art. 181 der Grondwet gevor- vau de houtschuren en van het kantoor viel niet meer te denken, dat zag reeds iedereen want de wind verbreidde de vlammen met verbazende snel heid. Maar daar het achtergebouw nog vrij was, zoo bestond er hoop den brand te beperken en de fabriek te behouden. Juist k wamen die van Herms met de spuit aan, aangevoerd door Kareis vader, die zich terstond met eenige vertrouwbaie mannen naar het kan toor begaf, om de kast en de boeken in veilig heid te brengen. Het was hoog tijd, want het vuur had verbazende vorderingen gemaakt. De benedenverdieping van de houtschuur stond geheel in brand, daar de schrijnwerkerswerkplaatsen vol doende brandstof leverden. Vonken spattend, bo ven de schoorsteenen uitslaande, steeg de gewel dige vlam ten donkeren hemel op, spottend met de onmachtige inspannigen der zwakke mensehen, die het durfden wagen zijn zegetocht te trachten versperren, Nadat Burmeister bekomen was van de verdoo- ving, waarin hij door den val van. de as geraakt was, had hij beproefd den anderen vleugel van het gebouw te bereiken, om zoo niet de vrijheid, dan toch het leven te redden. Doch het was reeds te laathet vuur had de geheele zoldering aange tast, de weg naar die zijde, waarin het kantoor lag, was afgesneden. Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1