Gemengd Nieuws. De St. Gt. bevat een koninklijk besluit waar bij bepaald wordt, dat de nieuwe Kajners lullen geopend worden op Dinsdag 1 Mei a. s. Men meldt aan de N. K. Ct. De toestand in de Drentsche veenkoloniën is op dit oogenblik overal zeei gespannen. In de Valter- en Weerdingermonden, alsmede te Schoon oord, gem. Sleen, en te Odoorner veen is het overal onrustig. Verse,hillende troepen huzaren en infanterie uit Zutfen, Deventei, Groningen en Assen zijn Dinsdag ochtend aangekomen om er de rust te herstellen. Als oorjaak van al de op roerigheden, die, voor zoover ons bekend, tot nog toe tot. geen zoo hevige tooneelen van ge weld oversloegen als te Kieuw-Amsterdam inde vorige week het geval was, wordt beschouwd, in de eerste plaats de schijnbare overwinning, al daar door de arbeiders op de verveners behaald. Ook de gedwongen winkelnering wordt als een zeer belangiijk argument beschouwd. Bij eenig nadenken en eenige bekendheid met de aldaar heerschende tosstanden blijkt echter, dat ook de vervening door het huren van veenputten, wel ke door de winkelnering moet gesteund worden een der voornaamste oorzaken is. De arbeiders moeten alles zeer duur betalen, en de winkeliers- verveners hebben eene speculatie ondernomen tegen de beurzen der arbeiders. Dit heeft ech ter ook zijne lichtzode, want het crediet heeft vooral dit jaar hij den langdurigen winter eene gioote rol gespeeld, en niet zelden komt een win kelier van het „borgen" hinkend af, zooals men dit noemt. Verschillende berichten doen echter de ronde, waarvan sommige wel vertrouwbaar schijnen. Zoo wil men b. v. de naaste aanlei ding der te N.-Amsterdam ondernomen oproerig heden toeschrijven aan de tijdelijke staking van het graven van een verbindingskanasl tusschen het Oranje-kanaal en de Hoogeveensche vaart, in de gemeente Emmen. Er zouden enkele honderden arbeiders uit andere provinciën zijn aangekomen, om hieraan te werken. Verder doet een gerucht de ronde, dat te Schoonoord, Nieuw-Amsterdam en te Valter mond op elke plaats een paar socialisten of werksta kers uit Ameloo zijn aangekomen. Voorts ver neemt men, dat sommige verveners, daar de veen-industrie weinig voordeelen kan opleveren hij den bestaanden toestand, besloten hebben, het werk minstens een jaar te staken. Uit een en an der leiden wr af dat de arbeiders, wier lot nog niet overal zoo ongelukkig is als dit wel eens werd voorgesteld, ten slotte de slachtoffers zullen worden. AXEL, 2 7 April 1888. Het bestuur der Kerkelijke Kas, alhier heeft ten behoeve der Ned. Ger. Kerk den noodigen grond aangekocht, om daarop een kerkgebouw te plaat sen, in den hof van den timmerman J. Smies. Het werk is aan de ambachtslieden, die tot ha re kerk behooren, na onderhandsche aanbesteding gegunJ. Zoo spoedig de vergunning tot de oprich ting van het gebouw van het gemeentebestuur zal rijn ingekomen, zal met den bouw een aanvang genomen worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn door beide ramen van het huis bewoond door M. Nijsen in de Val, gemeente Zaamslag twee scho ten genzenhagel gelost, gericht op de bedstede, dus blijkbaar met een misdadig doel. In het eene raam zijn door het schot zeven rui ten verbrijzeld, terwijl de hagel door de venster luiken in het houten beschot is gedrongen. Hoewel de dader ot daders tot nog toe onbe kend zjjn, is de politie met de zaak in kennis ge steld. Het bovengenoemde feit is te beschouwen als in verband staande met een "dreigbrief, die voor melde M. N. verleden jaar heeft ontvangen, waar in hij onder meer met den dood bedieigd werd. Terneuzen. Tot hoofd der Chr. Bewaarschool alhier, is benoemd mej. van Meurs te Oosterland. Edison heeft, als toepassing van den phono- graaf, in associatie met een poppenfabrikant te Boston, thans sprekende poppen doen vervaar digen, die niet enkel „papa" en „man;a" zeg gen, maar heele zinnen luid en duidelijk herha len. De poppen dragen in haar lichaam een zoo genaamd phonogram, dat door 't drukken op een knopje in werking gebracht wordt en dan de menscLelijke stem geheel en veel sterker, dan de gewone phonograaf teruggeeft. Het mechanieke deel dezer poppen wordt, e- venals men met kleine speeldoozen doet, van tiid tot tijd opgewonden. Het répertoire van de pop is niet onbeperkt, maar toch vrij groot: „Mama, lieve mama, ik wil niet gewasschen worden, het water is zoo koudof „Beste papaatjegaan wij wandelen vandaag?" Dat deze woorden op den natuurlijksten toon gezegd worden, werkt, naar men verneemt, op de kinderen verrassend en overweldigend komisch. Tegen St. Nicolaas en Kerstmis zullen de poppen zeker wel door de H. H. De Gruyter en andere Amsterdamsche firma's in Amerikaansche artikelen ingevoerd wor den. o Professor Elisha Gray, van Highland Park, Il linois heelt een nieuw apparaat uitgevonden, waaraan hij den naam van telautograat heeft gegeven, en waardoor hij een groote schrede vooruit heeft gedaan om den telephoon te ver vangen. Door middel van dit instrument kan iemand, die op zijn kantoor zit, een potlood ter hand nemen, een bericht schrijven en, terwijl het potlood zich beweegt, wordt tegelijkertijd een potlood in het kantoor van zijn correspondent in beweging gebracht en vormt op gelijke wijze de zelfde letters en dezelfde woorden. Wat op de eene plaats geschreven wordt, wordt onmiddel lijk elders gereproduceerd. Bierbij is het ge bruik van elke taal geoorloofd. Al gebruikt de correspondent snelschrift, geheimschrift of cijfer schrift, het dóet er niets toe. terstond heeft men een facsimile gereed. Als een plaat per draad moet worden overgebracht gebeurt hetzelfde, een getrouwe copie verschijnt aan den overkant. Door middel van den telautograaf kan degeen, die voor een geïllustreerd blad of tijdschrift werkt, zijn afbeelding van een spoorwegongeluk of van wel ke gebeurtenis ook even gemakkelijk en sr.ei overbrengen, als een verslaggever zijne beschrij ving in woorden telegraph eert. De twee pot- looden bewegen zich gelijktijdig, en men heeft geconstateerd, dat dit even gemakkelijk gaat binnen een omtrek van 500 als van 10 mijlen. De telautograaf biedt verschillende voordeelen bo ven den telephoon, en zal dezen in vele opzich ten vervangen. Eerstgenoemd instrument na melijk verwekt geen gedruisch, is minder vat baar voor invloeden van buiten en geeft geen aanleiding tot misverstand. De manier, waarop men met den telautograaf werkt is de volgende: Als iemand met een ander wenscht te corres- pondeeren drukt hij op een knop, waarop een schel in beweging gaat op de beurs of op het kantoor van den persoon waarmede lnj in ver binding wil treden. Daarop neemt de eerstge noemde zijn potlood of zijn pen en schrijft zijn boodschap op een papieren rol. Terwijl hij schrijft, sehrijft het potlood aan het ander einde van den draad hetzelfde. Onder het schrijven wordt de pen of het podlood aan twee dunne draden vast gemaakt, en hierdoor worden de stroomen gere geld, die aan het ander eind van den draad het potlood controleeren. Maar deze draden verschaf fen niet den minsten last, er. men schrijft even gemakkelijk, alsof zij er niet waren. Ook heoft men reeds bevonden, dat de telautograaf veel nauwkeuriger werkt dan de telephoon. o— Het tienjarig zoontje van het echtpaar Biese, te Berlijn, liep een jaar geleden, stilletjes uit de ouderlijke woning weg en begaf zich naar Ham burg, om zich daar als matroos te laten aan monsteren. De politie slaagde er echter in om hem op te sporen en aan zijne ouders teiug te brengen. Sedert dien tijd had Richard, dus heet te de jongen, een onoverwinnelijken tegenzin voor 't naar schoolgaan en zoo dikwijls hij 't maar leveren kon, bleef hij er van daan. Dezen dag was de knaap ook weder wegge bleven en zijne moeder had dit gehoord, waar om zij hem den volgenden morgen vroeg zelve wilde gaan brengen. Zij eischte, dat de wee- nende jongen zich zou aankleeden. In plaats van antwoord te geven, klom de knaap op een vensterbank en viel, tot groote ontzetting der j arme moeder, van de tweede verdieping op straat; hij bleef met verbrijzelden schedel dood op de straatsteenen liggen. De smart der on gelukkige ouders, die zielsveel van hun kind hiel-1 den, is onbeschrijfelijk. 1 In een manufactuurwinkel te Keulen kwam ?m dezer dagen een goedgekleed, reeds vrij bejaard kor heer, die blijkbaar meer keek naar de winkel- dochters, dan naar de goederen, die hem wer- 1 den voorgelegd. Met een van de meisjes knoop-1 ®Pri te hij een gesprek aan over hare afkomst, maar |^dag hij kreeg een vrij stuursch bescheid. Hare vrien-l 'vas dinnec drongen bij haar aan iets mededeelzamer W te zijn en zij vertelde toen, dat haar vader, 15 sen jaren geleden, zijn vermogen verloren had, naar j anc Amerika gegaan en hare moeder kort daarna ge storven was. Zij was toen door eene bevriende;' familie opgenomen, maar ook deze was haar ontvallen en nu voorzag zij zelve in haar levens- b onderhoud. Plotseling sloot de oude heer haar in zijne armen, zonder te letten op de ontstel tenis van het meisje of de verbazing der om-r standers. Hij was haar vader, die in de nieu-! we wereld weder fortuin had gemaakt en nu na lang zoeken zijne dochter op het spoor gekomenl was en weder gevonden had. o Voor enkele dagen herkende de familie van; zekeren X. in het lijkenhuis te Parijs een dood* gevonden jonkman als haar bloedverwant. I)e doode was blind aan het linkeroog, de kleeren, l de kenteekenen waren juist die van den ver-! dwenen bloedverwant en de uitnoodigingen voor de begrafenis werden rondgezonden. Op den dag' der begrafenis kwam X. echter thuis en hoe gr^ot v/as zijn verbazing, toen hij bemeikte, dat men hem ging begraveD. Men vergeleek hem! met den doode en ieder was verbaasd over de gelijkenis. Levende en doode waren blind aan| het linkeroog, kleur van haar en baard dezelfde,! leeftijd dezelfde, kleeding in de minste bijzon# derhêden dezelfde. Zoo'n geliikenis was zekei» w el ir. staat de naaste familieleden in de war tel brengen. o— In 't Ichtimangebergte, dat ongeveer 50 K. M. van Sofie verwijderd is, had de vorige week eefll ontzettend voorval plaats. Eene vrouw, uit de omstreken van PhillipopeB begaf zich met hare twee kleine kinderen van, 5 en 6 jaar in een voertuig op weg naar Sofia;! In de nabijheid van het dorp Wetren, op'thoogl ste punt van den berg Ichtiman aangekomen! werden de reizigers plotseling 's nachts doorj een hevigen storm overvallen, zoodat het lijna onmogelijk was den tocht voort te zetten. Dei vrouw riep den koetsier toe stil te houden, en daai op den top van den berg een oud, vervall len en onbewoond huis stond, besloot men er* zoo lang blijven, totdat de storm bedaard zoa zijn. De vrouw verliet met bare kinderen het voertuig, terwijl de koetsier nog een en ander te doen had met de paarden. Toen de ongelukkig gen het voorplein van het huis waren overgelooj pen, dat door een muur omringd was, en in def kamer traden, werden zij door twee wolven aaa gevallen, die zich daar hadden verborgen en haat en hare twee kinderen verscheurden. Door het vreeselijk gehuil der wolven en het ontzettends geschreeuw der ongeluk kigen werd de koetsierl die nog buiten wachtte, opmerkzaam gemaakt oA hetgeen er voorviel, en zonder zich lang te bef denken, rende hij met paarden en rijtuig, niet tegenstaande den nacht en den hevigen stormj naar Ichtingen, waar hij dadelijk de politie kenj ms gaf van het voorgevallene. Deze zond oo genblikkelijk eene afdeeling gendarmen naar de plaats des onheils om de wolven dood te schift ten; tot nog toe echter is er geen nader ,bericB of dit reeds gebeurd is. o— De „Nederl. Slachters-Courant schrijft: Nieuwe concurrentie hebhen de spekslagers te wachten door den invoer van een ontzaggelijke»

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2