ie Jaarg. 71.171 U kJ mA i Li Woensdag *25 April 1888, Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. AMERIKA. FEUILLETON. 22.) NAJAARSSTOï^MEN, Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B e h g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. mm 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentjen van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het verval van krachten bij de Duitsche Kei zer gaat gestadig, maar langzaam voort, zoodat de geneesbeeren verwachten dat het lijden nog dagen lang zal duren, zoo er althans geen plot selinge verstikking plaats heeft- Daartusschen komen thans uren van volkomen verlichting en pijnloosheid. Zoo o. a. Zaterdag namiddag, toen gedurende deze uren de rijkskanselier ontvangen werd. Bij dit onderhoud schijnt de Keizer nog zekere beschikkingen aan Bismarck te hebben opgedragen. Althans voor tien minuten moes ten alle aanwezigen de kamer verlaten. De zie ke Keizer en Bismarck bleven toen alleen, na dat laatstgenoemde geholpen had den zieke op zijne legerstede op te richten. Spoedig daarop trad Bismarck met sporen van diepe aandoening op het gelaat uit het ziekenvertrek; hij hield in de hand een aantal dooi den Keizer beschreven vellen papier, die hij zurgvuldig verborg, terwijl anders zulke vellen na lectuur dadelijk in tegen woordigheid des Keizers moeten veinietigd wor den. Toen later de omgeving weder binnentrad, fluisterde de Keizer„Het is goed, thans is alles geregeld." Later schreef hij nog enkele regels. Daar onder een der laatste bulletins de hand- teekening van prof. Bergmann ontbrak, beweert men, dat hij geweigerd had het te onderteekenen. Het Huis van Afgevaardigden der Yereenigde Staten heeft een wetsontwerp aangenomen, krach tens hetwelk de ter dood veroordeelden voortaan niet meer opgehangen, maar door middel van een electrieken schok gedood zullen worden. DOOR B. BB A UN. X. Karei had zich in het kantoor op de sofa zoo gemakkelijk mogelijk neergevlijd en was bijna oo- genblikkelijk verzonken in dien half-slapenden en halfwakenden toestand, die na groote lichamelijke inspanningen het vaste inslapen pleegt vooraf te gaan. Hog warrelden hem de gebeurtenissen van der. afgeloopen dag door het hoofd. Nog hoorde hij het getier van het opgewonden werkvolk, en daar tusschen Anna's stem, die hem weenend bad, haar uit het huis haars vaders te ontvoeren. Maar, hoe merkwaardigHet was niet Anna, maar mevrouw Reimann, die met bleek gelaat en doornatte kleê- ren handenwringend vóór hem stond en hem had zich naar de stad te spoeden om haar kind te Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van 20 April 1888 n°. 27, met ingang van den 20en April 1888: 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan dea Minister van Staat mr. J. Heemskerk Azn. een eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsche Zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen 2°. te benoemen tot Minster van Binnenlandsche Zaken den heer mr. M. baron Mackay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede bij besluit van 20 April 1888 n°. 28, met ingang van den 21sten April 1888. 1°. op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag te verleenen aan de heerer. mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, als Minister van Justitie; A. W. P. Weitzel, als Minister 7an Oorlog mr. J. P. Sprenger van Eyk, als Minister van Koloniën J. C. Bloem, als Minister van Financiën; jonkheer mr. A. P. C. van Karnebeek. als Mi nister van Buitenlandsche Zaken F. C. Tromp, als Minister van Marine J. N. Bastert, als Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen 2°. te benoemen tot Minister van Buitenlandsche Zaken, jonk heer C. Hartsen, Staatsraad in buitengewonen dienst; tot Minister van Justitie, jonkheer mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal redden, dat de beide wolfshonden wilden verscheu ren. Daarna bevend hij zich opeens in het kleine straatje in de benedenstad. De huizen zagen er zoo eenzaam, zoo uitgestorven uit, dat hij plotse ling door de vrees overvallen werd, of hij Anna nogwel thuis zou vinden, of dat zij wellicht ook naar Amerika was vertrokken, zooals al de ande ren, en daarom deed hij het afgesproken gefluit hooren, zoo hard hij kon. Hij schrkite op en opende, plotseling ontwaakt, de oogen. Het was hem, als hoorde hij buiten een langgerekt gefluit. In het eerst wist hij niet, waar hij zich bevond maar door met zijne han den rond te tasten, bemeikte hij weldra, dat hij niet thuis in zijn bed, maar op eene sofa lag. Juist, hij was immers in het kantoor der fabriek! „Verwenschte Sofa dacht hij, „de leuning is zoo steil, dat iemand zijn hals heelemaal stjjf wordt. Als ik er maar iets tegen ieggen kon. Ik zal mijn jas uittrekken en hem voor kussen gebrui ken. Bevriezen zal ik wel niet, het is hier in de kamer zoo heet, dat ik het bijna niet kan uit houden. „En wat heb ik toch voor gekke dingen ge droomd," bromde hij slaapdronken, terwijl hij zijn jas uittrok, en hem opgerold als een sluimerrol onder zijn hoofd legde, „wezenlijk grappig. Ik tot Minister van Marine, H. Dyserinck, kapi tein ter zee tot Minister van Financiën, jonkheer mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal tot Minister van Oorlog, J. W. Bergansius, ko lonel der artillerie tot Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, J. P. Havelaar, hoofdingenieur van den Pro vincialen wateistaat in Drenthe tot Minister van Koloniën, mr. L. W. C. Keu- chenius, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. - De heer Macky is Vrijdag in den laten na middag, kort na zijne benoeming tot minister van binnenlandsche zaken, in langdurig onder houd geweest met minister Heemskerk. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de dag van de opening der nieuwe Kamers voorloopig vastge steld in het laatst van April of begin Mei. - Er is te Rotterdam eene arbeiders-maat schappij gevestigd, ten doel hebbende een produc tief en coöperatief arsociatie-stelsel in toepassing te brengen; de stoffelijke en zedelijke verbete ring der leden, het oprichten van afdeelingen, zooals volks-broodbakkerij, slachterij, ziekenfonds, enz., in het kort alles te bevorderen, wat langs wettelijken weg tot verbetering kan bijdragen, den arbeid kan vermeerderen en de afstanden tusschen de verschillende standen kan wegne men. Ook zal men trachten elkander bij werk loosheid werk te verschaffen. Streng zullen geweerd worden zij, die politieke richtingen in deze zaak trachten te mengen, de re volutie verkondigen of godsdienstige gevoelens kwetsen. De afdeelingsbesturen staan onder controle van het hoofdbestuur. Het lidmaatschap dezer Ver- eeniging is kosteloos, doch men is verplicht al- droom toch andei? niet zooveel vandaag is het dan ook wel een beetit vreemd en dol toegegaan." Ondertusschen vielen zijne oogen weer toe. Juist op het punt van in te slapen, hoorde hij een geruisch, alsof iemand heel zachtjes de zolder trap afkwam. De jonge werkman werd plotseling geheel wakker, en stond ineens rechtop. Juist sloeg de fabrieksklok langzaam en plechtig twaalf uur. Eene lichte rilling overviel hem. Allerlei spook geschiedenissen, waarmede hem vriendelijke nich ten en tantes uit het dorp in zijne kindscheid zoo vaak naar bed hadden gejaagd, kwamen weder in zijn geest op en het hart begon hem onstuimig in den boezem te kloppen. Terwijl hij ingespan nen luisterde, herinnerde hg zich met schrik, dat hij vergeten had de deur van het kantoor te slui- ten. Nu hoorde hij weder het gedruisch, naderbij en duidelijker, en toen een helder geluid, alsof stalen instrumenten tegen elkander geslagen werden. Dat geluid kende hij als machinist zeer goed daarin kon hij zich niet vergissen; en zulks bezat voor hem dan ook zoo weinig bovennatuurlijks, dat zij ne gedachten plotseling een andere richting na men, en hij zich begon te schamen over zijne bij- geloovige vrees. Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1