Gemengd Nieuws. Daarna reln'r.ingei eehter'mceilpl eden te zijn gekomen. De leiders der anti-revolutionahe partij kwamen er tegen op, dat de gauche in deze com binatie geheel was weggecijferd, en van een zij de, die te vriend moet worden gehouden, werd de eicel) eener reorganisatie gesteld. Daarop is de portefeuille van koloniën aangeboden aan den Leer Keuchenius, die bereid is haar te aanvaar den, doch zijn voorwaarden stelt. Over die voor waarden is men thans in onderhandeling. Inmid dels heeft de heer Wester woud t bepaald bedankt, terwijl het twijfelachtig is, of men den heer Go din de Beaufort in de combinatie zal opnemen, daar men de kamer zelve niet van haar beste krachten ontblooten wil. Ook wordt thans betwij feld of de heer Ruys een portefeuille zal erlan gen, en wordt voor justitie zelfs de heer Loh- man genoemd. In elk geval, men Verkeert nog in het stadium der onderhandelingen en de samen stelling is nog geheel onzeker. Wordt do heer Beelaerts te Steenwijk gekozen, dan is het waarschijnlijk, dat zijn vrienden zul len trachten hem op den presidentszetel te bren gen. Doch ook de heer A. Schimmelpeiininck komt in aanmerking. De kansen voor den heer Schaepman staan minder gunstig. In de „Standaard" van ee) gisteren leest iren onder bet opschrift: „Christelijk Nationaal school onderwijs, het volgende „Heden ontvingen wij het 2Sste jaarverslag dezer Vereeniging. De zaak van het chr. onderwijs treedt een nieuw stadium in, wordt daarin gezegd. Wij zijn ia een overgangsperiode. De tijd van vestiging is voorbij; de vreemdelinge is na veel worstelens, i.a veel gebeds, burgeres gtworden. Men rekent met haar. De tijd is gekomen, waarin de paedagogi- sehe vraag de politieke meer en meer op den ach tergrond moet dringen. Meer en steviger wortel .te schieten in ons staatkundig leven moet het doel blijven van liet C. N. schoolonderwijs. „Maar een vereeniging als deze moet nu aller eerst gekeerd zijn naar de pedagogische zijde van het onderwijsvraagstuk. De disti ictsraden en het naëxamen zijn de 7rucbten dier overweging geweest. „Er is echter nog oneindig veel te doen, en ver schillende vragen dienen beantwoord Wat moet het leerplan van een chr. school omvatten? Wat te verkiezenVrije examens, staatsexamens aangevuld door onze naëxamens Hoe onze onder wijzers op te voeden Waar de noodige studieboe ken vandaan te halen Er. nu spreekt men nog l iet eens van de diep ingrijpende vragen, die de voqrstanders der chr. school verdeelen In hoever re moet de kerk invloed hebben op het onderwijs Moeten er kerkelijke scholen zijn, of onderwijs door de kerk gesubsidieerd Welke paedagogisebe waar de hebben de geloofsbelijdenissen van de kerken der reformatie enz." In de plaats van wijlen O. baron van Wasse naar, (die aan de Vereeniging een legaat van ƒ10,000 heeft vermaakt) werd als vice-president benoemd (ie heer mr. Th. Heemskerk. De heer Elout van Soeterwoude moest om zijn hocgen leeftijdsontslag nemen als adviseerend lid der vereeniging. „De com missie. die de opdracht had een zakelijke, duidelij ke en practische omschrijving van het doel van het c. N. S. uit te geven, zond het door dr. J. Wolt- jer gestelde antwoord in. De heer J. M. Heybrock, die meende te moeten bedanken voor het lidmaat schap der Hoofdcommissie, is op zijn besluit terug gekomen, en bleef als penningmeester de vereeni ging dienen. „De hoofdcommissie lieeft de subsidie aan de school te Sittard moeten intrekken, omdat daar een hootd was benoemd, die geen na-examen had ge daan. Voor dat exameD slaagden 2b personen. „De vraag of de kerkelijke quaestie ook invloed heett op de scholen, moet bevestigend worden be antwoord." „Het verslag bevat tevens het een en ander uit de verslagen der 16 districtsraden, hetgeen van vooi- nitgang getuigt, „Van Nijmegen, Deuticbem, Amsterdam, Rotter dam en Franeker kwam goede tijding omtient de daar bestaande inrichtingen tot opleiding van on derwijzers. De reizende agent werkt met ijver voort. „Echter de financieele toestand is sedert een aan tal jaren achteruitgaande, daar de aanvragen om sub sidie en de kosten, aan de opleiding verhonden, geen gelijken lied houden met het toenemtn van het ledental. Daardoor is de gewone subsidie ver minderd. En zeker het is een harde slag voor vele scholen ƒ125 in plaats van ƒ200 te ontvangen." Tot leden der Tweede Kamer zijn j.l. Dins dag gekozen in het district. Breda, de heer L. Mi- chiels van Verduyen [K met 1945 van de 2736 stem men, in het district Druten de heer mr. J. A. N. Travaglino |K.] met 1501 van de 1863 stemmen, in het district Steenwijk de heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (A. en K.) met 1400 van de 2598 stemmen. AXEL, 13 April 1 888. Jl. Dinsdagavond is door den E.A. Heer Jhr. mr. J H. J. Quarks vanUfford burgemeester, een fraaie ebbenhouten met zilver gemor.teerden diri geerstok ten geschenke aangeboden aan het werkend personeel van het muziekgezelschap „Concoidia". Als beëedigd klerk ren kantore bij 's rijks dir. bel. is aangesteld J. E. Blansaarf, klerk bij ge noemd kantoor alhier. De Weleerw. heer ds. J. Westerhuis, pred. bij de Chr. ger. gem. te Terneuzen komt vooi op het drietal te Schiedam. Hulst, 11 April. Tot lid van denGemeenteraad, in plaats van wijlen den heer Ch. Pierssens, is de heer IJ. Wauters, bierbrouwer alhier, met 108 van de 138 uitgebrachte stemmen gekozen. Daar bovengenoemde heer Wauters, bestuurslid van het muziekgezelschap „Harmonie" is, werd hem des namiddags ten 6 ure, door dat gezelschap eeD serenade gebracht. Nadat een prachtige feest- marsch te zijner eere was uitgevoerd feliciteerde de heer F. Hombach hem met zjine nieuwe betrek king. Na een woord van dank door Z.Ed., voer de het muziekgezelschap nog een paar aardige stukjes uit. In de armen van den dood. De „Newcastle Chronicle" verhaalt, hoe elf jongens van elf tot 7e^rtien jaar oud, aar. het strand te Seaham Har bour Zaterdag een ongewoon avontuur hadden. Aan de zuidzijde der stad bevindt zich een voor uitstekende rots, bekend onder den naam van „Noss Point," die een groote spelonk overwelft, welke in de wandeling „Smugglers Cave" ge- heeten en bij vloed door het zeewater gevuld wordt. Bij de jeugd stoikl het vast, dat in dit hol de scbat van den een of anderen uit het grijs verleden moest verborgen zijn, en elf moe dige knapen vormden het plan, den schat op te graven, zoodra daartoe de gelegenheid gunstig was. Zaterdag zou men het stuk wagen. De jon gens vertrokken met een beproefden leider aan het hoofd en voorzien van lantaarns, kaarsen, spaden, enz. Bij laag water gingen zij naar binnen en vingen terstond met den arbeid aan. AVeldra waren zij zoo druk bezig, dat zij niet letten op het terugkeeren 'van het getij en eerst, toen het onmogelijk was uit het hol te ont snappen, bemerkten zij in welken toestand zij zich bevonden. Het water drong hen meer en meer achteruit, tot zij ten slotte niet meer te rug konden. Verscheiden jongens, klouterden zoo hoog mogelijk tegen de wanden van het hol op. Anderen stonden dicht tegen elkander ge drukt aan het einde der spelonk, terwijl hot wa ter langzaam wies. Bij enkelen stond het ten slotte reeds tot aan de schouders. Allen echter hielden zich op de been, alhoewel ze afgemat waren door het aanhoudend geroep om hulp en door liet staan in het water. Nu en dan sloeg een golf hen over het hoofd en verhoogde nog het gevaarlijke van hun toe stand. Bovendien was het in de grot zoo goed als donker, daar alle lichten, op een na, waren uitgedoofd. Eindelijk kon een van de jongens zich niet langer staande houden, door een wat krachtigen golfslag werd hij weggespoeld, maar een zijner kameraden, die niet ver van hem stond, slaagde er in alleen op het geluid af, hem bij een voet te grijpen en weder op te helpen. Middelerwijl werden de jongens thuis vermist en daar men vei geefs op hun terugkomst wacht te, werden de ouders ongerust en stelden een onderzoek in. Spoedig kwam men te weten, waar de kinderen zich hadden heen begeven. Daarop deed het gerucht de ronde, dat zij allen verdronken waren en vaders, moeders, zus ters en een menigte andere mannen, vrouwen en kinderen haastten zich in bange verwachting naar den top der rots. Er was geen mogelijkheid hem van het strand uitte bereiken. Men tracht te zich met touwen langs de voorzjjde van de rots neer te laten, maar ook dit bleek niet doen lijk. Niets kon er gedaan worden door die hon derden menschen, dan wachten tot het eb werd en zij de grot van het strand uit zouden kun nen tereiken. Intusschen brachtten de gevan genen een vreeselijken tijd door, maar juist toon ze het ergste vreesden, hielden liet water op met wassen. Allengskens zakte het eD verliet het de grot. Weidia waren zij in veiligheid. Ilet was intusschen reeds half elf in den avond voor zij zich al gered konden beschouwen. o— Dat het niet alleen onvoorspoedig in Amerika gaat, bewijst het volgend geval dat ons wordt medegedeeld. Dezer dagen kreeg een dienstbode te Vlissin- gen de tijding, dat haar familie te Mighigan nog geen leed gevoelde over de verhuizing uit Neder land, want dat men zeer goeo brood verdiende. Als het meisje zin had om ook te komen, zou de vader haar geld en eer, passagebiljet zenden. Dat voorstel werd door de dienstbode aangeno men. Het geld en een kaart voor den over tocht kwamen spoedig in haar handenmaar er deed zich intusschen een onverwacht bezwaar voor De schoone dinnstmaagd was door een jon geling ten huwelijk gevraagd en nu zat onze ver liefde tusschen twee heete vuren: weggaan zon der hem, dat kon zij niet van zich verkrijgen, en niet gaan? dat kon ook niet want dan zou zij haar familie teleurstellen. Wat nu gedaan? Een goede genius gaf haar den raad, om er eenvoudig over te schrijven, en openhaitig te vertellen wat er gaande was. Zoo gezegd zoo gedaan. Het meisje schreef haar ouders, dat hoe gaar ne zij zou komen om bij hen haar dagen door te brengen, zij tijdens de laatste briefwisseling haar hart aan een minnaar had geschonken, en dien zij niet gaarne wenschte achter te laten. En wat was nu hierop het antwoord „Wel, kindlief, als dat de eenige reden is, dan zend ik u hierbij nog een passage biljet; daarme de kan uw aanstaande den overtocht maken. Wij verwachten u dus beiden zoo spoedig mogelijk hier, want wij verdienen hier veel geld, en gij zult nimmer berouw hebben, dat ge bij ons ge komen zijt." Beide verliefden zullen dus samen naar Ame rika vertrekken om daar ook hun geluk te be- beproeven. R. N. o In het verre Westen van den staat Kansas bevindt zich een stad, die uitsluitend door vrou wen wordt geregeerd. Het is Syracus de hoofd plaats van Hamilton-County, aan Colorado gren zende. Nog weinige jaren geleden was het een der meest beruchte grensplaatsen; de halve stad ontstond uit kroegen, waar grof gespeeld, en veel gedronken en gevochten werd. Er ging bijna geen dag voorbij, waarop niet twist uitbrak, die al tijd met revolverschoten eindigde. Sedert de vrou wen daar de teugels van 't bewind in handen hebben, is de toestand veranderd. De kroegen en speelholen zijn verdwenen. Wel is waar deze verandering ten goede niet uitsluitend te danken aan den gemeenteraad, die geheel uit vrouwen is samengesteld, maar haar invloed heeft won deren gedaan. Eerst werd het voorstel om vrou wen in den raad te kiezen schertsenderwijze ge daan; het is echter gebleken een zegen voor de stad te zijn; waarschijnlijk is het evenwel niet, dat na afloop van haar mandaat, de moderne a- mazoneneene herkiezing znllen verlangen of krij gen. Kansas heeft nog een stad, die onder de pantoffel staat. Het is Argonia. waar mrs. Sa- per, de vrouw van een bekend jurist tot mayor gekozen is. Zij bekleedt nu reeds eenige weken hare waardigheid, en schijnt nog tijd genoeg te kunnen vinden om hare huishoudelijke plichteu te vervullen.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2