Gemengd Mieuws. BURGERLIJKE STAND. A;* EL, 6 April ^"1 888. Ilct concert van jl. Maandagavond pegeven door liet fanfaren-gezelschap „Concordia" alhier is in goede orde atgeloopen. Het talrijk opgekomen publiek was wel voldaan. - Den heer C. Minjon, is eervol ontslag ver leend als gemeenteveldwachter alhier. Vanwege de doelboogsocieteit „Prinses Wil- helmina" alhier is jl. Maandag eene schieting ge geven. Cndanks het slechte weder namen een 73 tal schutters aan den wedstrijd deel. Een man bracht Woensdagavond een bezoek aan het circus „Carré" te Amsterdam. F In de pauze ging hij naar den stal om daar de paarden eens te bezichtigen. Hij waagde zich te dicht bij een der dieren, dak hem onverwacht een paar trappen gaf, waardoor hem vier ribben werden gebroken. Hij werd per rijtuig naar zij ne woning gebracht, alwaar hij kort daarop aan de bekomen verwondingen overleed. o— Te Leerdam is een jongen van 12 jaar bij het schéppen van water uiteenen put, voorover daar in gevallen, en eenigen tijd daarna levenloos er uitgehaald. o— Uit Enschede wordt aan de Zw. Ct. gemeld Gepasseerden Maandagavond is zekeren Vene- rius aan den Parkweg door 2 personen onver wachts een messteek in den buik en een boven aan den arm toegebracht; in weerwil dat V. met een paar meisjes liep, die eenigzins achter hem waren, zijn de daders, die zich snel verwijder den, niet herkend. De toegebrachte buikwond was levensgevaarlijk, zoodat hij dan ook Dinsdag is overledenvóór zijn overlijden zou hij aan zijne moeder een der betrekkelijke daders ge noemd hebben. De zaak is in handen der justi tie, die Donderdag uit Almeloo alhier is gekomen tot plaatselijk onderzoek. Men vermoedt dat het een sinds jaren lang besloten plan is geweest, daar V-, van zeer slechte reputatie, gepasseerde jaar anderen de noodige messteeken heeft toege bracht en vooral aan zekeren De Vet. Nader meldt men dat zekere S. voorloopig is gearresteerd. Positief resultaat heeft het onder zoek nog niet opgeleverd. o De onderwijzer T. Nooitgedacht kweekeling van de Rijks-normaalschool te Sneek, smaakte 26 Maart jl. het geluk benoemd te worden tot onderwijzer te Tjerkgaast (Friesland), na 90 ma len vergeefs te hebben gesolliciteerd. Toepasselijker naam kon de man niet dragen. —o - Droog brood met water is zoo kwaad niet, wanneer men er thuis boter, spek en warme koffie bij heeft; zoo dachten blijkbaar ook een zestal verooideelden van Diessen, die te Eindho ven in het huis van bewaring -eenige dagen moes ten doorbrengen. In 't begin dezer week kwa men zij aan, niet op schoenen of laarzen dat was te koud in het barre seizoen maar met klompen aan de voeten, die de dragers er van op steltenloopers deden gelijken. Vrij opgeruimd kloptpn zij aan, meer opgeruimd dan men ver wachten zou van iemand, die een dëit op water 'en brood te gemoet gaat. Doch in huizen van bewaring is men nieuwsgierig; de klompen wer den onderzocht met bet gevolg, dat men in de uitgeholde zolen een ganschen voorraad boteren spek vond. In een enkelen klomp was niet min der dan een kilo spek geborgen. Dat het droog brood naderhand met een droevigen zucht ver orberd werd, behoeft wel niet gezegd te worden. o— Elisabeth D., te Deurne, in Belgie, die twee jaar geleden weduwe werd, hertrouwde met den zoon van een landbouwer, die haar, naar 't schijnt, ten opzichte van zijne geldelijke omstandigheden misleidde. De jonge man hield veel van zijne vrouw, maar deze gevoelde na eenigen tijd weer zin tegen hem, voor een groot deel veroorzaakt door de ellende, waarin het] gezin verkeerde, daar Elisabeth twee kinderen uit haar eerste huwelijk had. Op zekeren dag kreeg de man hevige pijnen in de ingewanden, die hij door 't drinken van een glas brandewijn trachtte te doen verdwij nen. De kwaal nam echter hevig toe en hij stierf reeds een uur later oneer de hevigste stuiptrek kingen. Er werd geen onderzoek naar dat zon derlinge overlijden ingesteld en iedereen geloof de, dat de man een natum lijken dood was ge storven. Onmiddellijk na de begrafenis veranderde Eli sabeth geheel en al; des nachts had zij akelige droomen en zij smeekte haar vriendinnen om bij haar te slapen. Overdag zat zij voortdurend bij de kachel, verwaarloosde haar kinderen en at bijna niet. Algemeen dacht men, dat dit alles 't gevolg was van wanhoop over 't sterven van haar man en men lette er niet verder op. Veertien dagen geleden, was zij zoo zwak ge worden, dat zij zich te bed moest begeven en jl. Zaterdag gevoelde zij, dat zij ging sterven toen riep zij eene vriendin bij haar bed en be kende, dat zij haar man had vergiftigd. Deze ge loofde 't niet, maar de stervende herhaalde haar bekentenis en wees de plek aan, waar een pak je met vei gif te vinden was. De vriendin vond dit pakje, waarop een doods hoofd was afgebeeld, werkelijk; toen de sterven de liet zag, rilde zij van afgrijzen, viel achtero ver en was dood. De justitie werd op de hoogte van de zaak ge- biacht, maar een onderzoek zal waarschijnlijk niet plaats vinden, daar de schuldige niet meer bestaat. Werd het misdrijf aangeloond, dan zou men er mets anders door bereiken, dan oneer over de kinderen te brengen. o Een ongehoord geval is de vorige week voor het hof van assises te Parijs voorgekomen. Een dievenbende stond daar terecht en een der be schuldigden hield vol, dat hij geheel onschuldig was. Toen de voorzitter hem opmerkzaam maak te, dat hij toch in de instructie bekend had luid de het antwoord; „Ik heb bekend omdat men mij de polsen martelde." „Trek aan," zou de rechtercommissaris tot den veldwachter hebben gezegd; die de handboeien vasthield. De besch. verzekerde, dat hij reeds een aanklacht deswege bij den procureur-generaal bad ingediend. De ver dediger vroeg op grond hiervan uitstel en het hof stond dit toe, zoodat eerst een onderzoek zal worden ingesteld, of inderdaad de recbter-com- missaris zich aan zulk een ergerlijk misbruik van macht heeft schuldig gemaakt om een bekente nis af te persen. ?o Toen voor eenige dagen, in de kerk te Bolton, (grs. York) een huwelijk werd afgekondigd, stond een heer op, om, volgens deEngelsche wet, ver zet aan te teekenen tegen dat huwelijk, omdat de bruidegom sedert jaren hem, zijnkleeder ma ker niet had beaal d. Bij het uitgaan van de kerk werd de man be taald door de vrienden van den bruidegom. Het huwelijk zal nu opnieuw worden afgekondigd en voltrokken worden - als er geen nieuwe schuld eischor komt protesteeren. -o Nu Amerika niet alleen, maar schier geheel Europa door geweldige sneeuwstormen is geteis terd, kan het zijn nut hebben, eens op het feit te wijzen, dat winters, welke zich geluk deze, door veel sneeuw kenmerken, gewoonlijk gevolgd worden door langdurige droogte. Dit was in 't bijzonder 't geval met den win ter van 1614-15, welke aaneen pamflettenschrij- ver uit dien tijd den uitroep ontlokte„Hoorde men ooit van zulke bergen sneeuw, als er viel in het jaar 1614 en die zoo lang liggen bleef, dat niet alleen een aantal menschen er bij om kwamen, maar het geheele vasteland zoolang met een hard sneeuwkleed bedekt was, dat het vee, hetwelk destijds omkwam door gebrek aan voed sel en schuilplaats, ontelbaar was." Deze „groote hoeveelheid sneeuw" duurde van half Jan. tot midden Maart en werd gevolgd door eene droogte, dat iemand uit Suffolk schiijft: „Van Meidag tot 1 Augustus regende het niet. Er heerschte zulk een groote droogte, dat het hooi dien zomer ongewoon duur was." Volgens een bewoner van Derbyshire:was het grootste gedeelte van dat graafschap, vooral het zuidelijk gedeelte geheel verschroeid, koren en hooi waren verdroogd beide waren voor geld haast niet te bekomen. Van 1134 wordt gemeld, dat de winter dat jaar gekenmerkt weid door hevige sneeuwstor men en gevolgd werd door eene „verschroeiende" hitte in Juni; de bronnen en poelen verdroogden en de kudden kwamen van dorst om. Wij heb^ ben dus wellicht langdurige droogte in het voor uitzicht i o— Gevaarlijk speelgoed. Verleden Donderdag praat- ten twee jongelieden te Londen heel vroolijk met een jong meisje, Marie Jacobson geheeten, en lie- j ten haar een revolver zien, die een hunner had gekocht. Al keuvelende ging het wapen door onbeken de oorzaak af en de lading trof het jonge meis- t je in het gelaat. Zij viel, als door den biiksem f getroffen neder; de kogel was door het oog in t het hoofd terecht gekomen. De ongelukkige moordenaar dooi cnvoorzich- I tigheid is dadelijk in arrest genomen. De be- klagenswaardige jonge man, die op het meisje verliefd was en liaar hand hoopte te verwerven, is wanhopend. Van 16 tot en met 31 Maart. Axel. Huwelijks-aangiften. 16 Maart. Japik Jan Blankert opd 25 j., jm. en Pietemella Adriana Vercouteren, oud 22 j., jd. 24 Maart. Jan .Nae- ije, oud 46 j., wedn. en Janna Maria de Putter, oud 32 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen 29 Mrt Willem Brandes, I oud 28 j., jm. en Maiia Hamelink, oud 28 j. jd. Geboorten. 25 Mrt. Pieternelia, d. van Pieter Dees en Pieternelia de Feijter. Overlijden. 16 Maart. Leuntje den Deurwaar der, oud 13 mnd.; d. van Gilles en Leuntje Buij- ze. 26 Pieternelia Suzanna Verbruggen, oud 12 i., d. van Johannes Cornells en Janna Colijn. Hoek. Huwelijksaangiften. 16 Mrt. PieterKeukelaar, oud 21 j' jm. en Geertruij de Biee, oud 23 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 23 Mrt. Adriaan Wil- lernsen, oud 42 j., weduwn. en Cornelia de Braai, oud 48 j., wed. 22 Mrt. Pieter de Bruijne oud 20 j., jm. en Suzan' a de Regt oud 22 j., jd. 29 Mrt. Pieter Keukelaar, oud 27 j., jm. en Geer trui de Bree, oud 23 j., jd. Overlijden. 25 Mrt. Janna Cornelia Dielernan, oud 3 mnd. d. van Willem Franqois en Neeltje Dees. Koewacht, Huwelijks-aangiften. 16 Mrt. Dominicus Fran- ciscus Strobbe, oud 24 j., jm. en Leome van Ho ve, oud 25 j., jd. 30 Mrt. Seraphinus Steenaert, oud 30 j., jm. en Josephina Giisel, oud 30 j., jd. 30 Mrt. Josephus Steenaert, oud 24 j., jm. en Christina Gijssel, oud 21 j., jd. Geboorten. 25 Mrt. Louisia Maria, d. van Char- 1 les Louis de Block en Paulina Herwegh. 29 Mrt. Stephanie, d. van Franciscus Hiel en Rosalia Aben. H Overslag. I Geboorten. 20 Mrt. Josephus Gregorius, z. van Eduardus Apers, en Angela Van Den Hende. Overlijden. 27 Mrt. Coleta Francisca Persijn, J oud 72 j. wed. van Pieter De Clerck. 30 Mrt. f Maria Morson, oud 74 j., wed. van Marinus Al- brechtsen Pover. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 31 Mrt. Leendert van Dix- f hoorn, oud 36 j., jm. en Janna de Pootei, oud 32 j., jd. I Huwelijks-voltrekkingen. 23 Mrt. Johannes van Alten, oud 54 j., jm. en Gerritje Lagraa oud 39 I j., wed. van Krijn Hamelink. Geboorten. 17 Mrt. Camilius Leonardus, z. van Petrus Joannes Michielsen en Joanna Catharina de Nijs. 17 Mrt. Jacobus, z. van Andries Yse- baart en Sara Maas, 21 Mrt. Jacob, z. van Bou-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2