o° Jaarg. 181. Na de Verkiezingen. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAIV FEUILLETON Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen, naar gelang het abonnement, de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. Het is der Redactie van dit blad ter oore gekomen, dat van liberale zijde, een ongunstig oordeel wordt geveld, over de opname van de redevoering van dr. Schaepman, op Zaterdag den 17den de zer te Terneuzen uitgesproken. Om thans dit oordeel zooveel mogelijk te weerleg gen, heelt zij gemeend, hierop nader te moeten terugkomen, en te meer, omdat dit schrijven, thans op de verkiezingen voor de Tweede Kamer geen invloed meer kan uitoefenen. Ter zake thans, dient allereerst gemeld te worden, dal de opname dier rede vol strekt niet is uitgegaan van partijzucht. Integendeel, het karakter dat ons blad draagt, noodzaakte ons hiertoe over te gaan. Wij hebben naar onze bescheidene meening, ons alleen bepaald, tot de ver melding der feiten, zonder een oordeel over de zaak zelve te vellen. Dit alleen pleit voor de neutraliteit van ons blad. 15.) NAJAARSSTORMEN. DOOK B. BRA I V. Plotseling sprong zij op, terwijl een blos van vreugde hare wangen kleurde. Zij meende den hoef slag van een paard te hooren. Ademloos stond zjj te luisteren en trachtte met hare oogen de duister nis te doorboren. Doch te spoedig bemerkte zij, dat zij zich had vergist, en treurig zette zij zich weer neder. Het kindermeisje kwam in de kamer om te vra gen of zij den kleine niet te bed zou biengen. Toen zij echter geen antwoord kreeg, ging zij weer zach tjes heen, zonder dat Emma hare aanwezigheid be merkt had. De gedachten der jonge vrouw waren ver weg, daar buiten in de fabriek, en zij wenschte er heen te kunnen vliegen in nacht en storm, om zich van den welstand van haar echtgenoot te kun nen overtuigen ot zjjne gevaren te deelen. Ware het te doen geweest om invloed uit te oefenen op de herstemming, op Dinsdag 20 Maart jl., dan hadden wij die rede, zooals ze in ons nummer van Woens dag 21 dezer is opgenomen, wel per ex tra-bijvoegsel vóór dien datum kunnen uitgeven. Zulks was echter volstrekt on ze bedoeling niet. Als reden wordt verder nog aange voerd, dat de lezing van den heer Troel- stra, op Zaterdag 3 dezer te Axel ge houden, niet is opgenomen. Het zal on zen lezers wel bekend zijn, en zullen zich ook nog wel herinneren op welke wijze wij die redevoering beschreven. Wij heb ben toen gemeend in het algemeen be lang, dusdanig te moeten handelen. Dat die handelwijze, door ons toen genomen, niet te versmaden was, blijkt wel uit het feit, dat een liberaal persoon, ons, zijne bijzondere goedkeuring daarover betuigde. Waar thans de eerstgemelde opmer king is gedaan, komt het ons niet on genegen voor, de vraag te stellen of het is: partijzucht of persoonskwestie? Dat wij deze vraag tot het geacht pu bliek richten, is zeer wel te begrijpen, en wel om de volgende reden, welke be oordeeling wij thans aan het goeddunken van onze lezers overlaten. In het nummer van 16 Juli 1887, van de „Ax Ct." komen met betrekking tot De klok, die boven de sofha hing, sloeg acht uur. „Reeds acht uur," fluisterde Emma. „Anders is hij om dezen tijd reeds lang thuis. Hij heeft mij weliswaar geschreven, dat hij vandaag latei zou komen, en ik ben recht kinderachtig in mijn angst, maar wat blijft ons arme vrouwen dan o- ver Hoeveel beter zijn toch de mannen er aan Zij kunnen strijden voor hunne rechten en belan gen; het rumoer, de opgewondenheid van den strijd spant al hunne krachten in. Wii echter, wij zitten thuis, worden verteerd door zorg, en kunnen niets doen, in het geheel niets, dan geduldig het einde van den strijd afwachten, en God bidden, dat hij ons den echtgenoot, den vader, den broeder behou den en ongedeerd in onze armen terugvoert." Weder legde zij haar voorhoofd tegen de ruiten. Niets was te herkennen in de dichte duisternis dan de zware takken der linden, die als schaduwen in storm zich heen en weer bewogen. Al verder en verder ging de wijzer van de klok; maar zoo lang zaam, ach, zoo eindeloos langzaam. Daar werd opeens zóó hard aan de bel getrok ken, dat de schrille klank door het geheele huis weerklonk. Emma sprong op. Wie kon het zijn? Ferdinand in geen geval; hij kwam niet te voet en vooral niet, als hij uit de stad kwam. Misschien een bo de gemeent^raads-vei kiezing te Axel, van anti-revolutionaire zijde vele ad vertentiën en aanbevelingen voor, voor de candidatuur van den heer P. Dreg- maus. Het publiek weet, dat de rubriek „Advertentiën" in eene courant voor ie der is opengesteld, en dat de uitgever mitsdien, buiten verantwoordelijkheid, van den inhoud en vorm derzelve, staat. Moet nu de schuld daarvan gewor pen worden, op den uitgever of de in zenders De agitatie toch, welke die adverten tiën, in onze gemeente hebben veroor zaakt, kan velen bekend zijn, en dat de uitgever op zeer klaarblijkelijke wijze, van de plaatsing dier advertentiën is beschuldigd geworden, kan evenzeer be kend zijn, terwijl de onaangename ge volgen, die daaruit zijn voortgesproten en talrijk zijn, voor ons voorzeker ook niet onbekend zijn. Dit neemt daarentegen niet weg, dat wij pal zijn blijven staan, en op het on zijdig terrein, dat wij aangenomen heb ben, zijn blijven voortgaan tot op den huidigen dag toe, zonder dat iemand ooit een spoor van partijtrekking, op staat kundig of kerkelijk gebied, heelt kun nen ontdekken. Dat ons blad van anti-revolutionaire zij de veel ondersteuning ondervindt, zal nie— de Maar vanwaar En als het een bode was, wat kon dan zijn haastig komen op dit uur an ders beteekenen dan een ongeluk? Bij die gedach te kromp haar hart ineen. In den gang klonken luide stemmen, alsof de bediende aan iemand den toegang weigerde. Em ma legde den knaap in den stoel en ijlde, over geheel haar lichaam bevend, naar de deur. „Wie is daar, Frans „Een meisje, mevrouw. Zij wil u spreken, maar ik weet niet, of „Laat haai binnen, gauw Emma ging verschrikt eene schrede achteruit, toen een jong. haar geheel onbekend meisje zon der hoed en mantel, haastig de kamer binnentrad. De storm had hare haren in de war gebracht en de regen hare kleederen doorweekt. Zij was doods bleek en door den snellen loop ging haar boezem stormachtig op en neder. „Uw man ze willen hem vermoorden!" uitte zij, naar adem hijgend. Emma stond een oogenblik als versteend, maar met bewonderenswaardige kracht was zij zich zelve weder spoedig meester geworden. Thans, nu het gevaar naderde, nu het gold het in de oogen te zien kwam er eene rust en vastheid over haar, waarnaar zij den geheelen dag tevergeefs gestreefd

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1