Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. 327ste Staatsloterij. flat Keizer Frcdcrik nu reeds herhaalde malen getoond heeft, de kennis en den steun van Bismarck niet te willen mis sen, dan komt men tot het resultaat, dat er in situatie niets veranderd is en dat de- politiek van keizer "Wilhelm ook door zijnen zoen zal worden voortgezet. B\j koninklijk besluit van 20 Febr. jl. is o. a. aan de volgende gemeenten ter behoorlijke in lichting van het lager onderwijs boven en behal ve de vergoeding van 30 pCt bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, subsidie toegekend, als aan: Burgh. ƒ150, Ciir.ge ƒ2945, Ellewouts- dijk ƒ700, Heinkenszand ƒ600, Nisse ƒ550, Phi lippine ƒ750, St. Philipsland ƒ500, Wemeldinge ƒ600, Westkapelle ƒ1125 en Zuiddorpe ƒ400. M. Ct. Zaterdag 24 dezer, 's middags te een 'uur, komen de provinciale Staten van Zeeland bijeen m buitengewone vergadering ter benoeming van ledèn der Eerste Kamer van de Staten—Generaal. Door het Bestuur van den Onrustpolder, eiland Noord-Beveland, is Dinsdag aanbesteed het aanleggen van buitengewone werken op het strand en den ondeizeeschen oever van dien polder. Dit werk is gegund aan den heer P. A. van de Velde te Terneuzen voor ƒ21,660. M. Ct. Tot deskundigen bij de a.s. acte—examens voor onderwijzer en onderwijzeres in Zeeland zijn benoemd de heeren P. G. de Jager en A. de Haas hoofden van scholen, voor Ned. taalW. M. Morren, leeraar aan de kweekschool en de burgeravondschool, voor geschiedenis; A. Lysen, leeraar aan de kweekschool, voor zang en de dames S. H. W. Klaar en A. J. Chivat voor handwerken, allen te Middelburg; verder dr. L. W. F. "Wigman, leeraar aan de H. B. School te Zienkzee, voor kennis der natuur; D. Mooyer hoofd der school te Kloetinge, voor paedagogie L. Heyboer en A. F. Kusse hoofden van scholen te Scherpemsse en te Hulst, voor rekenen en vormleer en A. P. Landsman, hoofd eener school te Vlissingen voor aardrijkskunde. M. Ct. Benoemd tot gemeente-veldwachter te Gors- sel (Gelderland) Willem Brandes gepasportcerd Maréchaussée te Sluis. Door Ged. Staten van Zeeland is als volgt vastgesteld het door de gemeenten in Zceuwsch- Vlaanderen te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie voer 1888. Aard mburg 7, Axel 7, Biervliet 6, Boschkapelle 4, Breskens 2, Cadzand 3, Clinge 5, Eede 3, Graauw 6, Groede 8, Hengstdijk 2, Hoek 4, Hontenisse 11, Hoofdplaat 6, Hulst 6, Koewacht 8, Oostturg 4, Osseniss'e 2, Retranchement 2, Sas van Gent, Philippine en vei slag 2, Schoondijke 3, St. Jan- Steen 6, St Kruis 1, Sluis 8, Stoppeldijk-5,Ter Neuzen 14, Waterlandkerkje 2, Westdorpe 4, Yzendijke 12, Zaamslag 7, Zuiddorpe 3, ZuidzandeS. Naar de M. Ct, verneemt wil men den heer Arie Smit Burgemeester van Vlissingen een ze_ ate, haren echtgenoot op te wachten, en keek naar hioten in de duisternis alsof zij daardoor zijne te rugkomst kon bespoedigen. Op de tafel in het midden xan de kamer brandde eene astraallamp die haar matlicht verspreidde door de -met smaak ge meubileerde kamer. De jonge vrouw leunde in den stoel en had de portière dichtgeschoven om niet door de lichtstralen beschenen te worden. Deze deden haar pijn en verblinden hare oogen. Haar knaapje lag sl::imeiend op haar schoot, on bekend met dt zorgen, die bet hart van de moeder bezwaarden. Daarbuiten loeide de Novemberstorm schudde de oude linden, die langs den wandelweg stonden, en zweepte; de regen kletterend tegen de vensters van de villa. De jor.ge vrouw zat roerloos en luis terde naar de wilde melodiën van den orkaan, naar het kraken der takken en het kletteren van den regen. Dit oproer der elementen stemde zoo ge heel overeen met hare eigene opgewonden stem ming. Wordt vervolgd.] tel aanbieden in de Eerste Kamer. AXEL, 2 3 Maart 1888. Zuiddorpe. Als een bewijs van groote belang stelling in de verkiezingen kan dienen dat al hier bij de verkiezing op 6 en herstemming op 20 Maart Jl. alle 147] kiezers hunne stemmen hebben uitgebracht. Toevalliger wijze vervulde laatstleden Dinsdag de oudste kiezer het eerst en de op een na de oudste het laatst zijn kiesplicht. Ilulst, 22 Maart. Nadat de telegraaf de tijding der verkiezing van den Heer Mr. Walter had be kend gemaakt, wapperde weldra van vele huizen der ingezetenen de nationale driekleur. De Har monie was als naar gewoonte, terstond gereed den nieuw benoemde met een serenade te begroeten. Daarna volgde ook het zanggezelschap,, Apollo" dat voorbeeld. Nadat de Harmonie een feestmarsch had opgevoerd, nam den heer H. Wouters het woord 'om ZEd. namens de [Harmonie te compli menteeren, in nagenoeg de volgende bewoordingen „WelEd. Heer! Het is mij als directielid van het Muziekgezelschap een aangename taak u met uwe nieuwe betrekking te feliciteeren. Na het vernemen van den uitslag der kiezing werden wij met blijdschap vervuld een lid der Staten Generaal in onze woonplaats te hebben, temeer hebben wij daartoe reden omdat wij Uw persoon lijk zacht karakter kennen, omdat wij weten dat gij voor ieder te genaken, voor ieder voorkomend zijt, ook kennen wij U als spreker in de Prov. Staten, als lid van onzen gemeenteraad, als de rechte man op de rechte plaats, wij twijfelen dus niet of wij zullen in U in de Tweede Ka mer ook de persoon hebber, die Gode zult geven wat Godes en den Keizer wat des Keizers is." Na een driewerf „lang leve den heer Mr. Wal ter," werd door Z.Ed. zijnen hartelijken dank be tuigd voor de belangstelling niet alleen door de Harmonie maar ook door vele stadgenooten be toond. Na nog een paar stukjes muziek voor den heer Mr. Walter te hebben uitgevoerd, maak te de Harmonie een muziekale wandeling door de stad. Dr. W. J. Arends, te Zaamslag heeft voor de benoeming tot gemeente.geneesheer te Oude- Tonge bedankt. M. Ct. Men leest in de Yerzekeringsbode van 10 dezer In den onlangs door ons opgemaakten staat van 890 branden, die in het vorig jaar hebben plaats gehad, komen er bet meest voor in de maand Augustus, nl. 108, terwi]l er in November, De cember en Januari slechts respectievelijk 54, 56 en 58 worden gemeld. Opmerkelijk is het, dat juist in de maanden, wanneer door het gebruik van zooveel meer vuur en licht dan in den zo mer, en er dus zooveel meer oorzaken van brand kunnen worden gevreesd, de uitkomst zoo ten nadeele van de zomermaand was. Juli en Octo ber hieven elkander gelijk met 70. April daar entegen telde er 92* zulks waarschijnlijk ten ge volge van het allengs vuil worden der schoor- steenen, door het stoken in de daaraan vooraf gaande maanden. De inrichting van stookgele- genheden iaat bovendien op het platteland veel te wenschen overvan dit aantal 92 komen er voor rekening van het platteland alleen 77. De overige maanden wijzen ongeveer een zelf de cijfer aan van pi. m. 80 branden. Onder de 640 branden voor het platteland aangewezen, ko men voor 265 boerderijen of landbouwrisico's en en blijkt uit het staatje, dat terwijl de steden in de wintermaanden het meest door brand heb ben te lijder., die op liet platteland juist in den zomer het geval is. Eene belangriike factor zal wel zijn, langdurige droogte en tengevolge daar van, op sommige plaatsen, gebrek aan water. De oorzaken van deze branden worden in den regel als onbekend gemeld. Slechts 15 maal werd de bliksem als oorzaak opgegeven, en waar we gerust kunnen aannemen, dat, wanneer daartoe maar eenigszins ksns bestaat, brand aan bliksemslag wordt toegeschreven als de meest onschuldige oorzaak, kunnen we gerust aannemen, dat zich die gevallen tot bovenge noemd aantal hebben beperkt. Meestal brandden de gemelde bouwhoeven totaal af. Rietendakendie zoo dikwijls aanleiding gaven tot uitbreiding van het onge luk, wanneer zullen wij daarvan geheel worden verlost? Hooibergen, stoom-, dorsch- en maai- werktuigen, het toenemend gebruik van petro leum, geïsoleerde ligging dei Risico's, dikwijls totaal gemis van bluschmiddelen of deze laatste op zeer verren afstand, gevoegd bij de moeilijk heid, die het den assuradeur oplevert, om oven- tuëele kwade trouw of grove nalatigheid te con- stateeren, doordien meestal alle bewijs van schuld reeds vernietigd is, voordat brandweer of autori- teit op de plaats van het onheil komen, doet het ons wezenlijk niet verwonderen, [dat land bouwrisico's hoe langer hoe moeilijker kunnen worden onder gebracht en slechts tot klimmen de premie nemers vinden, terwijl vele Maatschap**] pijen deze risico's geheel van haar bedrijf uit sluiten. Ter nadere illustratie van het bovenstaande zal niet onbelangrijk zijn te vei nemen, dat \an de kleinere gemeenten in het afgeloopen jaar wer den medegedeeld, alleen van Didam 11 branden, van Haaften 7, van Kaatsheuvel 6, van Echt 5, van Noordwelle 4, van Renkum 4, van Eergum, Bokstel, Haren, Schagen en Wijhe ieder 5 bran den. "Voorts ontstond op vele plaatsen tweemaal brand. Een aantal bijzonderheden zouden aan boven-] gemelde kunnen worden toegevoegd, waarvan een nadere beschouwing van belang zou zijn voor den brand verzekeraar, omstandigheden waaronder, dag en uur wanneer brand ontstond, caar de berichten in de dagbla den daaromtrent meestal onvolledig zijn. Uit het bovenstaande reeds zal blijken van hoe groot belang het is, wanneer eene volkomen, betrouwbare statistiek kan worden aangelegd. Dat de Regeering deze zaak ter band nemen zal, zal nog wel langen tijd tot de pia vota blij ven behooren. Toch zou van particuliere zijde zeer veel kun nen worden gedaan, wanneer ailen, die met brand verzekering in betrekking staan of omtrent plaats gehad hebbende branden bijzonderheden kunnen mededeolen, berichten aan de Redactie van dit blad willen toezenden wij stellen ons beschik baar en zullen ons de moeite geven, de gegevens te rangschikken en ter zijner tijd de uitkomsten daarvan openbaar te maken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 20 Maart zijn veroordeeld P. A., oud 17 j., arbeider te Overslag wegens het dooden van eens anders dier tot ƒ5 boete subs. 5 dagen hecht.; en in de kosten. P. D., oud 25 j., landbouweisknecht, te Hoek i wegens mishandeling, tot ƒ5 noete subs. 5 d. hecht.; en in de kosten. Nog stonden heden voor de openbare zitting der rechtbank terecht lo. A. L. H. 32 j., land bouwer te Clinge, en 2o. V. S., 31 jaren arbei der te Hulst, ter zake de te genoemde dat hij tusschen 20 October en 22 November 1887 op zettelijk ruim 4000 kilogrammen aardappelen, die in de schuur lagen op zijné hofstede, te Clin ge, en waarop onder meer door den deurwaar der bij het kantongerecht te Hulst W. A. de Rid der, krachtens bevelschrift van den president der rechtbank te Middelburg d. d. 17 October 1887- ten verzoeke van P. L. van Malecote pand-beslag was gelegd, aan dat beslag heeft onttrokken; en de 2e dat hij op 20 October 1887 door genoem den deurwaarder als bewaarder aangesteld, vooiv bovenvermelde in beslag genomen goederen, op zettelijk heeft toegelaten dat die aardappelen aan het pandbeslag werden onttrokken. In deze zaak waren door het openbaar mini sterie zes getuigen gedagvaard. Het O. M. vorderde voor ieder een maand ge vangenisstraf. Prijzen van ƒ100 en daarenboven. Trekking van Maandag 19 Maart le Klasso.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2