aarü. Zaterdag 2-4 Maart 1888 11 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad MELKMAN, F. Buitenlandse!) N iouws. FELILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 naai per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen, naar gelang het abonnement, de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. Nu cD eerste indruk over het overlij den van keizer Wilhelm wat bedaard is, begint men zich langzamerhand reken schap te geven van de gevolgen, welke die dood op politiek gebied hebben kan. Immers in den ouden Keizer zag men eenen waarborg voor het behoud des vredes en eenen grooten voorstander van het verbond met Oostenrijk. Nu is het bekend, dat de moeiel ijk heden in het Oosten nog voortdurend bestaan en dat Rusland den prins van Coburg nimmer met rust zal laten. Wel is waar heeft men in de laatste maanden niets meer van samentrekkingen van Russische troe pen vernomen maar daarmede ;s nog niet uitgemaakt of het staken der west- waartsehe beweging van het Russiche leger een gevolg is van veranderde in zichten, dan wel van den harden winter en de massa sneeuw. Natuurlijk zijn er velen, die de laatste meening zijn toe- u.) NAJAARSSTORMEN. DOOK B. B K A l N. VU. De jonge vrouw van den fabrikant had den ge- heelen dag doorgebracht in bange zorg, die zij tevergeefs zocht af te schudden, en die overging in pijnlijken angst, toen haar door Karei, die haar den 'brief van haar man biacht, bekend was ge worden, hetgeen in de fabriek gebeurd was. Weliswaar spiak uit de weinige regels, die Rei- mann haar gezonden had, een standvastige moed, maar zij wist wel, dat het hem niet zoo ruim om het hart was, als hij zich tegenover haar voordeed. Lieve vrouw,'' schreef hij, „het gevoel van on gerustheid, dat ik van morgen tegenover u uitsprak, heeft zich maar al te snel vervuld. De arbeiders weigeren om, volgens de tegenwoordige voorwaar den, langer bij mij te blijven, en, zooals ge weet, «vedaan, en zij schijnen niet zoo ver van de waarheid tè zijn,' als men kennis meent van de ontevreden bewoordingen, waar van de Russische pers zich naar aanleiding van de wisseling van dépêches tusschen Bismarck en Kalnoky, bedient. Nowoje Wremja noemt die handelwijze eene ge heel eigenmachtige daad van Bismarck, met de bedoeling om aan de hartelijke betrekkingen, die bij gelegenheid van Keizer Wilhelm's dood weer opnieuw tusschen Duitschland en Rusland ont staan zijn, een einde te maken. Volgens dit blad zou Friedrichsrug zich daardoor schrap tegenover Charlot- tenburg plaatsen. Nu weet de Nowoje Wremja en de geheele Panslavistisehe partij die achter haar staat, wel beter, maar daardoor wordt des te meer het vermoeden bewezen, dat Rusland aan houdend op eene scheiding tusschen bei de bondgenooten speculeert. De Czaar, die, onder voorwendsel van handhaving van het Berlijnsche verdrag en herstel van den wettigen toetsand in Bulgarije, niet anders wil dan het Vorstendom in Oost-Rumenië tot een Russischen voor post te maken, ten einde vandaar uit het geheele schiereiland van den Balkan te bestoken en zoo dicht mogelijk bij Konstantinopel te zijn, begrijpt zeer goed dat hij tot het bereiken van dat doel in kan ik geene andere toestaan. Reden tot bezorgd heid bestaat er in 't geheel r-iet, de onderhande lingen zjjn rustig afgeloopen, en wat de stoffelij ke zjjde van de aangelegenheid aangaat, zoomoe ten we ons in het onvermijdelijke schikken. Een klein verlies kan ons vermogen verdragen om zulks echter zoo mogelijk nog af te wenden, moet ik van van middag in de fabriek bljjven waar schijnlijk kom ik van avond ook eenige uren la- tpr thuis dan gewoonlijk, daar ik de volstrekt noodzakelijke correspondentie, voortvloeinde uit den nieuwen stand van zaken, niet aan den boekhou der kan overlaten, maar zelf moet doen. Als ik thuis kom, zal ik de aangelegenheden wel uitvoe riger met u bespreken, en hoop dan van mijn lief klein vrouwtje menigen goeden raad te hooren. „De goede man," dacht Emma, ,.hij spant zich in opgeruimd te schijnen om mij niet te verschrik ken, en ik weet toch, hoe opgewonden en ont stemd hij zjjn moet, daar hij de vrucht van al zjjne moeiten plotseling door kwaadwillige men- schen in de waagschaal gesteld ziet. Al kan ik hem geen goeden raad geven, zoo wil ik toch moe dig en op alles gevat zijn, en hem door dwaze vrees en geklaag nog niet meer ternederdrukken. Hij zal zien, dat ik zoowel in goede als in kwa de dagen hem onverschrokken terzijde sta." de eerste plaats met Oostenrijk moet gaan vechten; en dat hij het dan ook met Duitschland aan den stok zal krijgen. Daarom heeft men hier op de Ball- platz zonder twijfel reeds de vraag m overweging genomen, welken invloed de troonsbestijging van Keizer Frederik op den loop der zaken hebben zal. N u kan het resultaat van dat onderzoek niet anders dan geruststellend zijn, als men weet dat de persoonlijke sympathieën van den nieuwen Keizer naar Italië en En geland zijn gericht, en de belangen van die beide landen conform met die van Oostenrijk zijn. Al die drie landen wenschen het be houd des vredes en de handhaving van het status quo in de Middellandsche Zee en in het Oostèn, en Duitschland is van dezelfde opinie, want wat Oostenrijk door het verbond in het Ocsten profiteert, dat doet Duitschland in het Westen. Immers het hoofdprincipe der triple alliantie be staat daarin, aan Rusland te beletten met de Franschen zamen te gaan en de Oostenrijksclie belangen in het Oosten te bestrijden. Nu kan er misschien tus schen Berlijn en Weenen verschil zijn over den omvang dier belangen, maar dit is slechts eene ondergeschikte quaes- tie, nu beide contractanten het over het. principe eens zijn. Bedenkt men tevens Dit besluit, om de rust van liaar gemoed te be waren, was echter gemakkelijker genomen dan uit - gevoerd. Emma kon het niet verhinderen, dat ha re opgewonden phantasie haar steeds de schrikke lijke tooneelen in vergrooten vorm voorstelde. Hoe veel berichten van moord, geweld en brandstich ting had men in de laatste maanden niet in de courant gelezen. Zij zag in hare verbeelding de arbeiders in woesten opstand, de fabiiek in vlam- men en haar echtgenoot stervende door de moorddadige slagen van eene goddellooze hand. Weliswaar streed zij met alle kracht, die haar verstand en overleg schonken, tegen deze hersen schimmen, zij dwong zich kalm te ziin, en het ge lukte haar dan ook om gedurende den dag hare zielskracht tamelijk te bewaren doch met het val len van den avond keerden de gruw elijke beelden der phantasie weder terug met dubbele kracht eD vervulden hare ziel met nooit gevoelden angst. Het sombere, nevelachtige weder was in den loop van den dag slechter geworden de donkere wolkenmassa's hadden zich in beweging gesteld met zonsondergang was de wind opgestoken, en daarna een onweder losgebarsten, zooals op onze breedte meermalen voorkomt bij het nadeien van den winter. Emma zat op hare gewone plaats aar het ven-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1