CTRGËRLIJKÉ~STAND. S. van Hoeve te Axel /t79,34; A. G. V. Hom- bach te Hulst ƒ1341,47; P. A. Joossen te Hon tenisse ƒ468,77D. F. P. Seydlitz te Hulst ƒ3943,47; P. Staal te Graauw ƒ494,37; Josep- lius Stevens te Sas 'van Gent ƒ741,69; J. Vo gelvanger te Hulst ƒ1090,12; G. Wieland te terneuzen ƒ431,39. AXEL, 2 0 Haart 18 88. Bij de herstemming voor een lid der Twee de Kamer, brachten alhier van de 307 kiezers 2S0 hunne stem uit. De uitslag der stemming 'te Middelburg zal morgen en die van Oostburg en Hontenisse o- vermogen aan ons bureau worden bekend gemaakt. 'De kerkeraad der Ned Ger. Kerk alhier heeft tot bestuurders der „Kerkelijke Kas" welker sta tuten door Z. M. den Koning bij besluit van 29 Febr. jl. zijn goedgekeurd benoemd de H. H. M. A. Smies, P. van Vliet, P. de Klerk, C. van den FTroeke en L. de Feijter. Zij hebben allen zich de benoeming laten welgevallen. Zaterdagnamiddag is ten huize van den heer F. A. Susijn te Terneuzen door den heer dr. H. J. A M. Sohaepman, lid der Tweede Kamer te Breda, eene/politieke voordracht gehouden. Ruim 2 ure werd de begaafde spreker inge leid door den heer mr. L. Stevens, Burgemeester- van Sas van Gent. Onmiddellijk daarpp werd den heer Schaepman bet woord gegeven, die hierna den katheder beklom, en voor de eivolle zaal (wij vernemen dat 285 toegangskaartjes werden afgegeven) ongeveer het volgende sprak. Mijne Heer en! Uitgeroodigd door het R.K. Comité in het dis trict Oostburg, voldoe ik hierbij aan dit verzoek. Er is in den lande bij de jongste verkiezingen een hevige strijd gestreden, en bij de aanstaande herstemmingen wacht ons nog een' heeteren str ijd. Dat met alle kracht moet gestreden worden is zeer natuurlijk omdat de herstemmingen des te gewichter zijn. Dat gewicht ligt voornamelijk in éene omstan digheid, waarbij vroeger minder rekening moest gehouden worden. Die omstandigheid is name lijk dezeDoor de wijzigingen in de grondwet, en vooral in het Kiesrecht, is aan vele Neder landers, die voorheen van dat recht verstoken waren, gelegenheid gegeven, hunne burgerplich ten te kunnen vervullen. Aan meerderen is het thans gegeven te beslissen, wie in het parlement, zittingen zal hebben. Hierbij komt nog dat de kiesdistricten, thans in enkelvoudige zijn verdeeld, met andere woor den, dat elke partij thans slechts een lid kan afvaaidigen naar 's lands vergaderzaal. Des te meer kan nu elk kiesdistrict zijn eigen can- didaat benoemen tot welke richting hij dan ook moge behooren. In de groote steden, waar zulks niet het geval is, en waar sommige buitenlandsche bladen met lof melding maakten, van de overwinning dei- liberalen, daar meent spreker, eene opmerking te moeten maken, dat in enkele provinciale hoofd steden, de overwinning door onze zijde Spr. veroorlooft zich deze uitdrukking in naam der anti-liberalen, is behaald. Dat de nieuwe kieswet zijn goede schaduwzij de heeft, is alzoo niet te ontkennen. Zy geeft meer uitgebreid recht, en voor de vroegere sa mengestelde kiesdistricten, beperking van afge vaardigden. Herinnert ge U nog wel, dat door het district Middelburg, de heeren mr. Thooft van 's Hertogenbosch en mr. van Eók van 's Gra- wenhage werden afgevaardigd Eerstgenoemde is ;anti-revolutionair en de tweede liberaal. Het is een bewezen zaak, dat waar beiden zoo lijnrecht tegenover elkander stonden, het district Middel burg nimmer eenig gewicht in de schaal kon leggen. Dat is nu veranderd, door de Grond wetsherziening, door de nieuwe kieswet. Ook dit nog. De leden der Tweede Kamer werden te voren gekozen, voor den tijd van vier Oren, waarvan om de twee jaren de helft af- 11 ad. Beging men dan bij de verkiezingen een fout, .dan kon men zich getroosten, met te zeg den, over twee jaar zullen wij het verbeteren. Zuiks is nu het geval niet. De leden in het par lement worden wel gekozen voor een tijdperk van vier jaren, maar met dit onderscheid, dat na vier jaren de geheele Kamer, tenzij Z. M. den Koning eene kamerontbinding noodzakelijk acht, aftreedt. De Kamer dus, gekozen op 7 en 8 Maart en die op 21 en 22j Maart geko zen zal worden, blijft standvastig vier jaren be houden, en zal zich derhalve eerst in het jaar 1892 aan eene herkiezing moeten onderwerpen. Hoe de uitslag op 21 en 22 Maart wezen zal 4s onbekend. Niettegenstaande dat, wordt ge wikt en gewogen en staande die uitslag de ka iner verdeeld in 45 liberalen en 55 anti-libera len. Anderen nemen haar op 40 liberalen en 60 anti-liberalen. Men mag hieromtrent niet te \ast bouwen, en daardoor zijn plicht op Dinsdag 20 Maart ver zuimen. Neen, met alle kracht moet gestreden worden, om de mannen van vryheid en recht, de anti-li beralen de overwinning te geven. Uw geweten zegt U, dat ge mannen moet kiezen, die bereid Zijn Uw recht, Uwe vrijheid te handhaven. Wan- neei ge Uw plicht dienaangaande verzaakt, be gaat ge een misdaad, en daarvoor moet ge U wachten. De liberalen zitten niet -Stil, om door uitkraming van allerlei verbeteringen, -die men van hen kan wachten, stemmen te wiDnen. Niet alzoo waren de liberalen van voor 1848 en even daarna. Toen had men eerbied voor de liberalen, toen vertrouwde men hen, onze be langen toe; toen was het eene echte vrijzinnige politiek, geheel in tegenovergestelde richting dan thans. Nu willen de liberalen eene politiek, zon- -der godsdienst, scholen-waaruit Gods naam, moet geweerd worden. De politiek moet, volgens mijn oordeel gepaard gaan, met godsdienst, zonder daarom den kern van de jpolitiek te verliezen. Anti-revolutionaire wenschen scholen met den bij bel, Roomsch Katholieke verlangen bijzonder ka- thölièke scholen. Hunne overtuiging brengt me de, dat zij moeten stryden, voor de heilige en godsdienstige belangen voor hunne kinderen. Zij bezigen daartoe eerlijke strijdmiddelen, en daar om worden de anti-revolutionairen, door mij, als katholiek, hoog gewaardeerd. Al verschillen wij in godsdienstige begrippen en leerstelling, in de zaak van eerlijke vrijheid en heilig recht komen wij volkomen overeen, en daarom moeten wij elkander helpen in den strijd tegen den liberalen vijand, die tegen elke part-ij opkomt. In enkele districten hebben de anti revolutionairen de hulp der katholieken noodig en in andere daarentegen, komt het tegenover gestelde geval voor; wederkeerig is de hulp van beiden toegezegd, om zoodoende aan de anti-li berale partij in het parlement de meerderheid te bezorgen en hiertoe wordt medewerking vereischt. Wat zeggen de liberale^ nu Katholieken en anti-revolutionairen, zijn bondgenooten vóór den strijd, en na den strijd laten ze elkander links liggen. Zulks is in 't geheel niet waar. Hoe dikwijls, heb ik in het parlement, ik spreek van eigen ondervinding, met de anti-revólu- tionaire schouder aan schouder gestaan. Toen ik indertijd een -voorstel deed tot wijziging van art. 194 in de grondwet, werd ik wel ter dege door mijne anti-revolutionaire vrienden bij gestaan. Wat zeggen de liberalen nog van ons? Hoe is 't mogelijk dat anti-revolutienairen en katholieken samen kunnen gaan. Wel doodeen voudig. Het is om een einde te maken aan de heerschappij en de dure regeering der liberalen. De kosten van het onderwijs zijn tot eene schrik narende hoogte gestegen, ondanks de vele tegenkantingen van de Rechterzijde. De Rechter zijde wil bezuiniging, vooral op het onderwijs, de Linkerzijde voert deze kosten steeds hooger en hooger op. En wilt ge nu vermindering van dat alles, ziet dan goed toe, hoe ge Uwe keuze a.s. Dinsdag bepaalt. Vertrouwt Uwe belangen toe, aan de anti revolutionairen tegen de liberalen. Doch moeten de liberalen regeeren, dat ze dan regee- ren, en ge zult dan zien, hoe verkeerd ge uit Uwe oogen hebt gezien." Onder luid applaus sloot de spreker zijne rede, en werd hartelijk dank betuigd door den heer mr. Stevens, die te vens ook dank zeide voor de trouwe opkomst van belangstellenden. Zaanislag. 19 Maart. Alhier doen zich opnieuw gevallen van keelziekte voor, waaronder reeds een met doodelijken afloop. Uit Hontenisse meldt men aan de N. R. CL Door ingelanden van den polder Hengstdijk werd op 1 Febr. 11. tot ontvanger-griffier in plaats van wijlen den heer Ch. Pierssens met 13 van de 25 stemmen gekozen de heer K. J. A. G. ba ron Collot d'Escury, burgemeester te Stoppeldijk c.a., terwijl de 12 overige stemmen waren uit gebracht op den heer P. F. Fruijtier alhier. Ki] Tegen deze verkiezing werd door een der in gelanden een bezwaarschrift ingediend bij Gede puteerde Staten van Zeeland, met het gevolg dat de verkiezing vernietigd werd, en er Zater dag eene nieuwe stemming daarvoor plaats had. Ook nu weder werden 25 stemmen uitgebracht, waarvan 13 op den heer P. F. Fruijtier en 12 op den heer K. J. A.,?G. baron Collot d'Escury, zoodat eerstgenoemde nu gekozen is. Van 1 tot en met 15 Maart. Koewacht. Geboorten. 2 Maait. Pièrre Francois Joseph, z. van Gustaaf van Ooij enMariaThei esiavan Geijt, 4 Maart. Oscar, z. van Joannes Valent en Maria -Paulina van Dam me. Overlijden. 3 Maart. Sophia de Coning, oud 80 j., weduwe van Piet Francies Ceelaert. 5 Maart. Anna Rombaut, oud 78 j., wed. uit het eerste huwelijk van Pieter Johannes de Block en uic tweede huwelijk san Josephus Boel. Overslag Geboorten. 7 Maart. Valerie Marie, d. van Lco- pdldus de Lij en Eulalia de Rijcke. 12 Maart. Emilie, d. van Petrus de Letter en Sophie In- ghels. 12 Maart. Clothdda Maria, d. van Eduar- dus Bernardus Lansen en Rosalia Vervaet. Zaamslag.. Huwëlijks-aangiften. 9 Maart. Johannes van Alten, oud 54 j., jm. en Gerritje Lagraa, oud 39 j., wed. van Krijn Hamelmk. Huwelijks voltrekkingen. 8 Maart, Jacob't Gil de, oud 23 j., jm. en Adriana Heijnsdijk, oud 21 j., jd Geboorten. 3 Maart. Cornelis, z. van Jan Bak ker en Johanna de-Jonge. 4 Maart. Corneli- Reinier, z. van Röinier Boeiie en Janna den Ha mer. 4 Maart. Cornelis, z. van Hendrik Goos- sen en Janneke den Engelsman. 9 Maart. Jan Jacobus, z. van Jan van Langevelde en Geer trui de Vos. 12 Maart. Maria, d. van Izaac do Jonge en Leunt je Boeije. 15 Maart. Jacobus, z. van .Tacobus Jansen en Aaltje Hofman. Overlijden. 4 Maart. Pieter Faas, oud 64 j., wed. van Geertrui Scheele. 5 Maart. Hendrik Willem Houg, oud 2 j., z. van Jacob Hendrik en Hendrina Hendrika Wisse. 7 Maart. Jan Ha melink, oua 2 mnd. z. van Cornelis en Cathari- na de Klerk. 14 Maait. Mattheus Srnallegang, oud 7 mnd. z. van Pieter en Franqoise Scheele. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 13 Maart. Emile van do Calseijde, oud 28 j., jm. en Maria Mathilde Lan sen, oud 22 j., jd. Geboorten. 5 Maart Prudent Marie, d. van Al- phonsus van Eetveldt en Stephania de Maes- schalck. 6 Maart. Alphonsus, z. van Augustus Dhert en Johanna Catharina de Block. 7 Maart. Elimar Joseph Marie, z. van Franciscus Bernar dus Termote en Christina Maria Bruggeraan. G_E ME E XT ER AAP VA X Z A A 51 S L A G- Zitting van Vrijdag 16 Maart. Uitgezonderd de heer Berman, waren alle le den tegenwoordig. De Notulen der vorige vergadering worden, zonder aanmerking, goedgekeurd, waarna de Voor zitter overgaat tot het meedeelen van de inge komen stukken. 1. Brief van 27 Februari van den districts schoolopziener te Middelburg, met verzoek tot het opmaken van een bestek voor het daarstel- len van een houten beschot in de schooi te O- thene. (Het beschot is reeds onderhands aanbe-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2