Woensdag 21 1888 voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA« AXEL. I Ifl I hi i t r nlandsch Nieuws. FEUILLETON. 14,) NAJAARSSTORMEN. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen, naar gelang het abonnement, de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een groot gedeelte der Ber— lijnsche burgerij niet geslapen. Te elf ure galmden de sombere tonen der Domklok en volgden terstond alle overige kerkklokken. In de kerk trad de oppei hofprediker Kögel op. Kegel's lijkrede was kort, maar diep treffend. Hij sprak naar aanleiding van het tekstwoord „Heer laat uwen dienaar gaan in vrede, want mijne oogen hebben uwe zaligheid gezien." Toen ver hieven zich nog eenige heerlijke stem men, die een treffend liefdelijken zang deden hooren, waarna de op perhof pre- dlker den zegen over den doode uitsprak, bij welke plechtige handeling velen in een luid snikken uitbarstten. Eenige der hooge dames vielen weenende elkaar in de armen, en ook mannen zag men on ophoudelijk schreien. Na afloop van de kerkelijke ceremo— DOOR B. BRAE N. Vrienden Gezellenwat blijft den arbeider o- •ver tegenover het schandelijke uitzuigingsstel van de groote kapitalisten? Welke middelen zijn hem aan de hand gegeven, om de macht van den gou den afgod, die hem met polypenarmen omvat, te verbreken Welk wapen mag hij dan voeren, om zijne heiligste belangen te bevechten, om zich een bestaan te verwerven, dat den mensch waardig is? Niet een enkel heeft men hem gelaten ia, toch nog een, dat zelfs hij bezit, die van alle rech ten verstoken is, namelijk, het vermogen tot lijde lijk verzet. Wij kunnen den gouden Moloch „Kapitaal' la ten verhongerem door werkstaking! Werkstaking dat is het snijdende wapen, dat -wij voeren en dat wij willen blijven zwaaien, zoo- nie volgde onder de tonen van het „Hei lig, heilig, heilig is de Heer?" de uit tocht uit den Dom. Terwijl daar buiten de eeresalvo's der infanterie knetterden, traden twaalf hoofdofficieren naar de lijk koets. Ten ongeveer 1 ure zette de stoet zich in beweging, waarbij zich eene in drukwekkend" grootsehe militaire staatsie ontwikkelde. Men kon zien dat het een soldatenkeizer was, die ter ruste werd gebracht, de militaire regeerder van een militair volk. Het was in waarheid een onbeschrijfelijk schouwspel. Voorop acht escadrons garde-cavalerie van verschil lende wapenen, eerst de huzaren in hun ne donkerroode, vervolgens de dragon ders in hunne lichtblauwe, de ulanen in hunne donkerblauwe, de kurassiers in hunne witte uniformen, gevolgd door de troepen infanterie en artillerie, en achter die martiale groepen de hoogbejaarde naaste bedienden des Keizers, waarbij alleen de alleroudste ontbrak, doordien hij ten gevolge zijner smart over den dood zijns meesters, thans zelf op ster ven ligt. Weder volgde er een groep bejaarden: het waren 's Keizers genees- hecren waaronder de stokoude dr. Lauer. -- Uit Berlijn meldt men in dato 17 Maart aan de N. R. Ct. Ook heden nog, nadat de begrafenis plechtigheid in al hare deelen is afge- Lng het noodig is. Geene persoonlijke vijand schap tegen mijnheer Reimann noodzaakt ons daar toe, neen, alleen en alleen het bewustzijn, dat wij ons in een toestand van zelfverdediging bevinden de eene stand tegen den anderen. Laten wij daarom onze rechtvaardige zaak niet door aan wending van gewelddadige, onwettige middelen be zoedelen die echter, welke wij gebruiken mogen, zullen wij niet nalaten met allen nadruk aan te wenden. Onze leus is niet „allen voor een" maar „een voor allen." En zoo kondig ik dan, in naam van de werk lieden dezer fabriek wanneer mijnheer Rei mann vóór morgen niet besluit aan onze rechtma tige eischen te voldoen de werkstaking aan Jubelende bijvalskreten volgden op de woorden van den redenaar, die vlug van zijne verheven heid afsprong en in de menigte verdween. Alleen die van het dorp Herms stemden niet mede in, en nog een kleine groep gezellen, zwart van roet, die op den achtergrond stonden. „Waschwater bromde een van de laatsten nij dig, „waschwater, om de luizen te verdrijven! Daar helpt niets dan vuur en ijzer. Vernietigen moet men dat gebroed van bloedzuigers, die van ons zweet leven eerder wordt het niet beter voor den arbeidersstand." loopen, levert Berlijn den aanblik op van eene treurende stad. Niet dan lang zaam worden de rouwteekenen wegge nomen. De grootsehe Via funeralis On der de Linden is met hare sombere ver" sieringen getooid gebleveu, en heden hernieuwde zich de bedevaart van dui zenden derwaarts. Gisteren waren op zijn minst gerekend 450,000 menscben op den mijlenlangen weg van den lijk stoet van Berlijn naar Charlottenburg- Van alle kanten wordt er geijverd voor het oprichten van een gedenktee- ken ter eere van keizer Wilhelm. Verschillende gemeenteraden hebben reeds een bedrag ter deelneming vast gesteld. Op andere plaatsen zijn er van wege eenige ingezetenen lijsten van inschrijving geopend. Met welk eene geestdrift het denkbeeld wordt begroet, blijkt onder anderen uit de „Elberfel— der Z^itung." Het laatst der vorige week verklaarde zij, in afwachting van de optreding eener commissie uit de bur gerij, zich wel voorloopig met de ont vangst van inschrijvingen te willen be lasten, daar er zeïfs reeds kleine giften, te zamen tot een bedrag van 110 mark, bij haar waren ingezonden. Nog dien- zelfden avond kon zij reeds twee in schrijvingen van 1000, eene van 5000, en eenige andere te zamen van ruim 100 mark vermelden. Op de Lijst der 125 hoogstaangeslagenen in s' rijks directe belastingen in de provincie Zee land, komen o. m. voor: Mr. J. G. van Deinse te Hulst ƒ562,17; Mr. J. P. Dronkers te Terneuzen ƒ464,94; H. J. T. Fas- saert te Hulst ƒ511,45; C. J. A. Fercken te Ter- neuzen ƒ722,25; P. van Fraaijenhove te Axel ƒ578,77; A. A. van Haelst te Zuiddorpe ƒ466,59; Het gejubel, dat nog steeds voortduurde, maak" te de woorden van den woesten gezel onhoorbaar" Daarna ging de vergadering bedaard uit elkander' en in troepen trok de geheele schaar naar de stad" Reimann stond nog steeds met over elkander geslagen armen op dezelfde plaats. „De zonden der vaderen worden bezocht aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht, aan schuldigen zoowel als aan onschuldigen, aan en kelen zoowel als een geheele volken," fl-isteide hij. Toen streek hjj met de hand o"er zijn voor hoofd, en keerde langzaam naar zijn kantoor te- rug. Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1