Binnenlandsch Nieuws. Uitslag fier Verkiezingen in Zeenwscli-Vlaanfleren. Gemengd Nieuws. klisten, guesdisten, socialisten, indepen- ^enten, cnz. Men ziet, zegt een der bladen spot tend, de zoogenaamde concentratie van werkkrachten, die voorgespiegeld was, als de arbeidsbeurs tot stand zou zijn gekomen gaat al even moeilijk van de hand, als de concentratie der republikei nen in het paleis Bourbon. Heden nacht is de Duitsche Kei zer overleden. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regi stratie en domeinen te Hulst, de heer A. L. Ku- lenkamp Lemmers, thans in die betrekking te Goor. Het aantal ingeschrevenen voor de loting der nationale militie van de lichting 1888, in de pnovincie Zeeland bedroeg 1795, terwijl volgens de opgemaakte staat blijkt dat het te dragen aandeel dier provincie 528 loopt. In het geheele land bediaagt het te leveren "aandeel 11,000 man, waaronder 600 zullen wor den bestemd voor den zeedienst. Gisteren is te 's-Gravenhage overleden de heer A. P. van Eijk, sedert een aantal jaren 2dsis- tent-bibliothecaris van de Tweede Kamer der Staten-Ceneraal. AXEL 9 Maart, 18 88. Yoor een lid van de Tweede Kamer der Sta ten—Generaal in het hoofdkiesdistrict Oostburg. Aantal kiezers 3040, waarvan stemden 2656, blanco en van onwaarde 12. blijft geldig 2644, volstr. meerderheid 1323. Stemmen bekwamen de heeren mr. P. C. J. Hennequin 1238, N. Glinderman 879, dr. H. J. A. M. Schaepman 499, dr. J. M. Smit 15, mr. F. Walter 3, Arie Smit 2, H. J. Bool 2, P. Dregmans, Hennequin (ingenieur), Kolijn te Hoek, S. Euitendijk, Lim burg Styrum beiden te 's Hage en J. G. Gerrit sen ieder 1 stem. Het aantal kiezers en ingeleverde briefjes was uit elke gemeente als volgtOost burg 156, 140; Cadzand 87, 76; Retrancbement 59, 54; Zuidzande 91, 86; Sluis, 141, 123; Aardenbu'-g en St. Kruis, 171, 1-58; Eede 39,38; Yzendijke 189, 152;Bres- kens 99, 87; Groede 180; 169; Nieuwvliet 56, 52, Sc'noondijke 133, 128; Hoofdplaat 69, 61; Biervliet 133, 104Terneuzen 439, 391 Hoek 157, 135; Philippine 40, 29; Westdorpe 92, 75; Zaamslag 259, 220, Sas van Gent 102, 82; Axei 307, 258. maai de eigenaar der zaak wist, dat deze teeke nen van rustelooze bedrijvigheid spoedig zouden verstommen, en door zware zorgen terneder ge drukt, zat hij aan zijn lessenaar voor de groote boeken en rekende, rekende, tot zijn hoofd gloei de en hi; de cijfers niet meer kon onderscheiden. De uitkomst was altijd en altijd dezelfde. Als hij de eischen der werklieden inwilligde, dan was het hem onmogelijk zijne zaken solide en eerlijk te blijven drijven dan moest hij i het voorbeeld volgen van die fabriekanten, die, om de aanzien lijk verhoogde onkosten te dekken, van dag tot dag slechter waren afleverden. Dat wilde en dat kon hij niet. Zoo moest dan het lot zijn loop hebben. Men had hem gedreigd morgenavond het werk te zullen staken, indien lip niet besloten had om aan het werkvolk toe te staan eene loonsverhooging van tien percent en een uur minder arbeid. Dat de arbeiders zich nog zouden bezinnen en van hunne vorderingen afstand doen of meer bescheidene eischen stellen zouden, zulks waagde Reimar.n niet te denken. Zij wisten even goed als hij, welke verbazende verliezen hij zou lijden, als stond de fabriek maar gedeeltelijk, stil en daarmede hadden zij rekening gehouden bij het stellen hunner eischen. Het was hun op andere plaatsen in den laatsten tijd maar al te dikwijls Er moet eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren mr. P. C. J. Hennequin en N. Glinderman. In het boofdkiesdistrict Hontenisse moet her stemd worden, tusschen de heeren mr. F. J. F. M. Walter met 1419 en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort met 1194 van de 2998 stem men. De heer Jules Vogelvanger verkreeg 353 stem men. De stand der kamer van 100 is thans aldus: 33 liberalen, 20 antirevolutionairen, 20 katholie ken en 1 conservatief, terwijl nog 26 herstem mingen moeten plaats hebben als 10 tusschen liberaal en antirevolutionair, 9 liberaal en katholiek, 3 antirevolutionair en katholiek, 1 liberaal en liberaal, 1 liberaal en conservatief, 1 liberaal en radicaal, 1 liberaal en socialist. Overslag. De kiezers onzei gemeente zijn te gen a.s. Dinsdag 13 dezer opgeroepen ter stem bus tot verkiezing van een I'd van den gemeen teraad ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den Heer Al. Govaert (Wethouder), naar Westdorpe. Uit Ierseke schrijft men Dinsdag kwam hier eene vrouw bij hetstem- buieau met de boodschap, dat haar man zijn stembiljet bij vergissing met zijn eigen naam had ingevuld; zij verzocht dit briefje weder uit de bus te nemen en een ander voor haar man mee te geven. Een ander kiezer wilde tegelijk met zijn eigen biljet ook dat van zijn vader inleve ren. Het volgende is misschien nieuw. Tweemaal heeft de omroeper de kiezers aan hun plicht en aan het sluitingsuur der bus herinnerd„de kiezers worden verzocht enz." Welke belangstel lende zijn lastgever was, riep hij er niet bij. o Een echtpaar ter zwaarte van 19 K.G. is geen alledaagsch verschijnsel. Thans houdt er zulk een te Amsterdam verblijf. De „markies" Wolge is 32 jaar oud, weegt 9 K.G. en heeft eene lengte van 28Amst. duimen of 72 cM. Zijne echtgenoote Louise is 23 jaar, weegt 10 K.G. en meet 29 Amst. duim of 74,112 cM. Zij zijn geboortig uit Sleeswijk-Holstein, en be zoeken sinds eenige jaren de voornaamste hoofd steden. Van de koningin van Italië kregen ze een koetsje met een tweespannetje ten geschen ke; de Koningin van Spanje vereerde den mar kies met een met goud ingelegde sabel uit de wa penfabriek te Barcelona. gelukt de eigenaars der fabrieken gedwee te maken. Bange twijfelingen en zwarigheden kwamen er op in het hoofd van den bedrukten man. Was het niet veel voordeeliger om met den tijd mede te gaan en aan den druk der omstardigheden toe te geven, dan zich met kracht daartegen te verzet ten Aan den eenen kant voortdurende werkstakin gen, die groot nadeel zouden toebiengen zoowel aan de werkgevers als aan de werklieden, aan den anderen kant de meest gewetenlooze onder nemingen uitzuiging van het werkvolk met de grofste zelfzuchtoprichting van een gi oot aantal fabrieken, die zonder genoegzame middelen slechts tijdelijk zouden kunnen bestaaneen verbazende toevoer op elk gebied dat was het teeken des tijds. Een ieder zocht, uit zucht naar gewin, uit alles zooveel mogelijk voordeel te trekken, zonder zich om de toekomst te bekommeien. Wie zou het hem kwalijk kunnen nemen, als hij niet alleen lijden wilde, waar alle anderen voor spoed hadden wanneer hij hun voorbeeld volgde? Voorzeker niemand maar alles in hem kwam daartegen op en riep hefn een krachtig „neen" toe. De oude solide firma Ferdinand Reimann, die zijn vader gegerondvest en waaraan deze zijn geheele leven gewijd had om haar eene achtenswaardige Het echtpaar wachtte Zaterdag bezoek'af, Kal- verstraat 36, tegenover bet hotel Adrian. Men kon zich met hen onderhouden in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Russisch. o— Dinsdag middag omstreeks 1 uur meldde zich bij den portier van het Koninklijk Paleis in het Noord-Einde een jonge en goed gekleede man, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoeker even te wachten, doch deze maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om eene vestibuledeur te openen en on. aangediend de trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen bezoeker en bracht hem naar de vestibule terug waar hij zich echter losrukte en met een loopje, de vuis ten voor de oogen houdende, door de glazen deur sprong. Spoedig had men den man weder in handen. Het bleek dat hij zich onbegrijpelijkerwijze niet gekwetst had; op de vragen tot hem gericht weigerde hij evenwel te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer naar het commissariaat, waar hij even» eens weigerde op te geven wie hij was en wat hij verlangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had een jongeling van goeden huize die reeds geruimen tjid malende is en dien men thans in eene ziekenmrichting zal plaatsen. o— Een zeldzaam luchtverschijnsel werd onlangs door kapitein Moore van den Engelschen stoo- mer Sibirian waargenomen, toen hij zich in de nabijheid van New-Foundland, ongeveer 10 zee mijlen van Kaap Race, bevond. Hij zag toen te middernacht - het was 12 November met sterken wind een grooten vuurbal tot eene hoog te van ong. 15 voet uit zee opstijgen, en tegen de windrichting in, recht op het schip aanko men. De vuurbal veranderde daarna van rich ting en liep ong. 1.5 zeemijl met het schip me de, toen hij zoowat 2 minuten later nogmaals eene andere richting nam en verdween. Kapi tein Moore zegt, dat hij vroeger nog eens een dergelijk verschijnsel nabij Kaap Race had waar genomen, wat hij als een teeken van storm uit het Oosten en Zuidoosten beschouwde. Het hydrographisch bui eau te Washinhton, het vorenstaande mededeelende, voegt daaraan toeHet hier beschreven verschijnsel is een van de zeldzaamste en moeilijkst te verklaren vormen van den bliksem. Een vuurbol zweeft langzaam door de lucht zonder vaste richting, somwijlen met groote kracht uit elkaar barsten de, dan weder zich zonder slag in de ruimte ver liezende. Men heeft waargenomen, dat deze ko- gelbliksems te land in den grond slaan, daar een gat van meer den 30 voet middellijn maken, en op een kleinen afstand weder te vooi schijn ko men. Ofschoon aan het verschijnsel op zich zelf met te twijfelen valt, is er nog geen voldoende verklaring voor gevonden. o— In het dorp Sayteny, in Hongarije, woonde zekere Theodoor Vid in goede verhouding met positie te verschaffen, zij zou naar diens grond stellingen worden voortgezet en liever ten onder gaan, dan zich dienstbaar maken aan de onsolidi- teit van den tegenwoordigen tijd. En niet alleen de eer zijns naams, maar ook zijn helderziend verstand kwam op tegen elke afwij king van den eenmaal verworven grondslag. Rei mann zag duidelijk in, waarheen de weg, dien de nijverheid tegenwoordig had ingeslagen, leidde en noodzakelijk leiden moest. Hij erkende, dat zij reeds haar hoogste toppunt had bereikt, en bin nen korten tijd een snelle val onvermijdelijk was. „Neen" zeide hij, terwijl hij zijn hoofd opricht te, „ik wil niet atwijken "an de grondregels, die mijn brave vader in mijne borst inogplant heeft. Moet ik staan of vallen, ik wil zulks doen in het bewustzjjn, dat ik mijn plicht gedaan heb, en mij zeiven getrouw gebleven ben. „Wat is er, Möl- ler Wordt vervolgd.]

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2